Úterý 21. ledna 2025 01:43
reklama
Purple ebook česká koruna
reklama
RebelsFunding
reklama
Purple ebook česká koruna
reklama
Purple webinar Co očekávat od trhů v roce 2025

Bankovní rada České národní banky zvýšila úrokové sazby. Jaké budou dopady tohoto zvýšení okomentovali ekonomičtí experti

22.06.2022 14:47  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

· Komentář Ondřeje Šmakala, generálního ředitele islandsko-britsko-české fintech skupiny Orka Ventures:

„I když si myslím, že vyšší inflace obecně Česku pomáhá dostat se skrze tlak na růst mezd blíže úrovni zemí EU15, i růst cen musí mít svoje limity. A ty byly překročeny. Měnová politika České národní banky však už nemůže zvládnout tak vysokou inflaci sama.

Růst cenové hladiny je v tuzemsku nyní tažen převážně vysokou spotřebitelskou poptávkou. V kombinaci s výpadky dodávek zboží jde o dokonalý inflační koktejl. Je proto na čase, aby vláda ve spolupráci s Poslaneckou sněmovnou do celé záležitosti vstoupila a přehnanou poptávku obyvatel zchladila. Například tím, že omezí příliš vysoké státní výdaje a zruší různé daňové výjimky a nesystémové příspěvky, jež naopak spotřebitelskou poptávku podporují a pomáhají tak inflaci držet vysoko.”

· Komentář Erika Kmetě, spoluzakladatele investiční společnosti K&L Rock Group:

„Ačkoli řada analytiků hovoří hlavně o dovezené inflaci, mně při pohledu na statistická data připadá, že se podstatná část růstu cenové hladiny generuje naopak skrze domácí poptávku. Zatímco ceny energií vzrostly v Česku zhruba podobně jako v jiných zemích, tempo zdražování služeb patří k nejvyšším v celé EU. Z tohoto pohledu dává další zvýšení úrokových sazeb ČNB smysl a mělo by časem zafungovat.

Nárůst základních úrokových sazeb se zároveň promítne také do dění na realitním trhu. Rozhodnutí centrální banky mimo jiné ještě posílí trend posledních týdnů a měsíců, kdy přibývá rozestavěných domů, bytů a developerských projektů k prodeji. Řadě firem a menších soukromníků už zkrátka došly peníze na financování výstavby a takových případů bude přibývat. Zároveň se lidem prodraží nejen nové hypotéky, ale i ty stávající. Po refixaci může měsíční splátka vzrůst i na dvojnásobek původní výše. Tempo růstu cen nemovitostí tak bude v důsledku vysokých úrokových sazeb zpomalovat, v některých lokalitách a u některých typů nemovitostí pravděpodobně uvidíme i cenovou stagnaci nebo dokonce mírný pokles. Zkoriguje se tak míra nadhodnocení cen nemovitostí, jež podle ČNB v Česku dosahovala až 40 %.

Kromě úvěrů banky sice postupně zvýší úrokové sazby také u spořicích účtů a termínovaných vkladů, s ohledem na výši inflace ale půjde jen o kosmetickou úpravu. Pokud budou lidé chtít alespoň částečně zachovat kupní sílu jejich úspor, bez investování se neobejdou. V tomto ohledu však doporučuji být nadále opatrný, dílčí propady na rizikovějších aktivech, jako jsou akcie, se mohou objevovat ještě nejméně do konce roku. My v našem fondu nicméně postupně přecházíme z obezřetnostního nastavení do neutrálního a postupně začneme akciové pozice opět s rozmyslem budovat. Z minulosti nicméně víme, že propady trhů definitivně končí zpravidla až ve chvíli, kdy centrální banky přestanou zvyšovat úrokové sazby.”

· Komentář Miloše Filipa, ředitele realitního fondu Schönfeld & Co:

“Bezprostřední dopady zvýšení úrokových sazeb ČNB uvidíme na finančních trzích už během několika dní. Banky nové úrokové sazby promítnou do cen hypoték a do rizikových přirážek úvěrů. To znovu prodraží financování nemovitostí ve všech případech, kde bankovní domy figurují jako jeden ze zdrojů peněz - ať už půjde o koupi bytu či domu na hypotéku fyzickými osobami, novou developerskou výstavbu nebo transakce na poli komerčních nemovitostí. Nejedná se však o žádné překvapení, financování se zdražuje s růstem sazeb průběžně, cena nyní postoupí na další stupeň a trh se dále ochladí. Nemovitostní akvizice tak budou čím dál častěji provádět hlavně ti, kteří mají dostatek vlastní hotovosti.

Ke klesající poptávce se navíc přidá rostoucí nabídka ze strany subjektů, pro které začne být ekonomicky nepříjemné financovat nemovitost úvěrem s plovoucí úrokovou sazbou. Dramatický pokles cen však nečekám, protože zejména bytová výstavba je v Česku stále nedostatečná a náklady na stavební práce a materiály dál rostou. Spíše se tak dočkáme zpomalení tempa růstu cen nemovitosti, v horším případě jejich stagnaci. Kupující si budou moci více vybírat lokalitu a v ní kvalitní investičně zajímavé nemovitosti s bonitními nájemci.

Z pohledu investorů sice nemovitosti nebudou závodníkem s aktuální inflací “na steroidech”, na dlouhodobé atraktivitě ale příliš neztratí. Na trhu není moc jiných konzervativních aktiv, jež by dokázala nyní za inflací alespoň pokulhávat a z dlouhodobého pohledu 5-10 let dokonce reálnou hodnotu peněz udržet. Řada lidí navíc začíná intenzivně vnímat, že jejich úspory v bankách inflace rychle znehodnocuje, a tak peníze přesouvají mimo jiné i do realitního trhu.

Pokud se inflace ukáže jako dlouhodobý jev, například v případě, že bychom skutečně nastoupili trend deglobalizace, pak půjde o jeden z klíčových dějinných zlomů ve vývoji vyspělých i rozvíjejících se ekonomik. V takovém případě se může stát, že centrální banky postupně dospějí k přehodnocení doposud nastaveného inflačního cíle. Místo toho, aby se snažily pomocí úrokových sazeb udržet 2% inflaci, stanoví si nový cíl třeba o jeden procentní bod výše, aby ekonomiku nedusily v příliš hluboké a táhlé recesi.”

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Bankovní akcie dnes stáhly index PX do minusu
    Pražská burza dnes přišla o část svých úterních zisků. Index PX klesl o 0,41 procenta na 872,71 bodu. Dolů ho táhly především bankovní tituly. Vyplývá to z údajů na webu burzy.
  • Bankovní a nebankovní půjčky: co vše se dá připojistit
    Princip připojištění proti neschopnosti splácet je poměrně jednoduchý - platíte za to, že v případě neschopnosti splácet hypotéku či úvěr, za vás závazek přebere pojišťovna. Realita však už tak pozitivní být nemusí. Pojišťovny mají velmi striktně vymezené podmínky, za jakých bude pojistné plnění poskytnuto.
  • Bankovní krize i přes krátkodobou bolest krypto bankovnictví nezničí 
    Podle odborníků má krypto bankovnictví stále spoustu možností, od alternativních bank až po on-chain bankovnictví.
  • Bankovní krize sílí, jsou české banky v ohrožení?
    Uplynulý týden přinesl turbulence v bankovním sektoru. Investoři se začali zbavovat akcií bankovních domů, což vytvořilo tlak na akciové indexy. Kromě toho byla zveřejněna americká inflace, která ukázala pokles. V minulém týdnu rovněž zasedala ECB, jež doručila zvýšení sazeb o 50 bazických bodů. V neposlední řadě zveřejnila své výsledky Vienna Insurance Group.
  • Bankovní krize USA a její následky
    „Analytici Morgan Stanley předpovídají dlouhodobé dopady bankovní krize, “ říká analytik BHS Timur Barotov.
  • Bankovní krize v USA ještě neskončila
    Kvůli obavám z bankovní krize zakončil americký akciový trh úterní obchodování prudkým poklesem. Ještě nedávno obchodníci obavy ignorovali. Předpokládali, že regulační úřady krizi zmírní. Začátkem týdne Wall Street ožila, když JP Morgan Chase převzala First Republic Bank. V pondělí ale po pádu First Republic Bank akcie několika regionálních věřitelů klesly a vyvolaly nové obavy o finanční stabilitu. Jelikož Fed na svém dnešním zasedání nejspíš zvýší úrokové sazby, krize v blízké době poleví jen sotva.
  • Bankovní krize v USA není zažehnána
    Včerejší obchodování v zámoří opět poukázalo na to, že regionální banky v USA čelí problémům, které ještě nejsou zažehnány. Další bankou v hledáčku veřejnosti je tentokrát PacWest, která již v posledních dnech padala o desítky procent. Její akcie včera propadly o dalších 50,6 %. Banka Western Alliance odepsala 38,5 %. Největší zprávou včera bylo nově oznámené partnerství mezi Microsoftem a AMD. Tyto dvě společnosti se dohodli na spolupráci ve vývoji AI procesorů. Společnost AMD na tuto zprávu reagoval nárůstem 6,1 %, Microsoft vlažněji +0,3 %. Naopak se nedařilo výrobci čipů Qualcomm, který ztratil 5,5 %. Moderna překvapila prodeji vakcíny proti Covidu-19 a posílila o 3,2 %.
  • Bankovní panika se z USA šíří do Evropy, akcie českých bank se výrazně propadají, obchodování s akciemi UniCredit pozastaveno. Panika v USA se přitom stupňuje kvůli uzavření Signature Bank
    České bankovní tituly se dnes na pražské burze citelně propadají. Nejvýrazněji na pražské ztrácí Erste Bank, zhruba šest procent. Znatelně klesají také akcie Komerční banky. Moneta je dole o zhruba procento. Výrazně se na zahraničních burzách propadají také mateřské ústavy největších tuzemských bank. Belgický ústav KBC, matka české ČSOB, má akcie dole o zhruba šest procent, stejně jako UniCredit Bank. Obchodování s akciemi UniCredit bylo podle informací agentury Bloomberg kvůli enormnímu propadu pozastaveno.
  • Bankovní panika v USA pravděpodobně ukončí debatu o zvýšení úrokových sazeb ČNB. Na pořadu dne bude místo toho bude diskuse, kdy je začít snižovat
    Klíčovým výsledkem dramatického pondělí na světových burzách je výrazný pokles pravděpodobnosti, kterou investoři přisuzují dalšímu zvyšování úrokových sazeb v USA.
  • Bankovní prázdniny ve Velké Británii
    Z důvodu státního svátku ve Velké Británii dnes 5.5.2014 bude pozastaveno obchodování na instrumentu FGB100. ...
  • Bankovní rada ČNB diskutovala i ještě výraznější zvýšení sazby, bála se ale následné paniky. Pro růst sazby nehlasoval pouze Dědek
    Na posledním měnověpolitickém zasedání České národní banky se diskutovalo i zvýšení základní úrokové sazby o 0,5 procentního bodu. Bankovní rada však nakonec rozhodla o růstu základní úrokové sazby pouze o 0,25 procentního bodu, protože se obávala, že by si trh strmější růst sazby mohl vyložit jako výraz paniky. Vyplývá to ze záznamu ze zasedání ze dne 26. září 2018, který dnes zveřejnila Česká národní banka.
  • Bankovní rada ČNB dnes ponechala základní úrokovou sazbu na úrovni 7 %
    Přestože ohledně výsledku dnešního zasedání panovala velká nejistota, v posledních týdnech se vzhledem k vyjádřením jednotlivých členů rady jevilo pravděpodobnější právě ponechání sazeb na současné úrovni 7 %. Podle dosavadní rétoriky členů rady ČNB se zdá, že jejich další rozhodnutí se budou odvíjet hlavně od aktuálních makroekonomických dat, jako je hospodářský růst, míra inflace a další ukazatele. To znamená, že ČNB i přes současnou rétoriku může v návaznosti na tato data na svém dalším zasedání sazby zvýšit.
  • Bankovní rada ČNB jedná spíše podle alternativního scénáře
    Dnes zveřejněný zápis z posledního zasedání ČNB potvrzuje, že bankovní rada postupuje spíše podle alternativního scénáře prognózy centrální banky. Ten předpokládá mírnější zvýšení úrokových sazeb v nejbližším období, k jejich opětovnému poklesu by však nemělo podle tohoto scénáře dojít před koncem roku 2023. Základní scénář prognózy ČNB na druhou stranu zahrnuje růst sazeb k 8 procentům a jejich pokles již na podzim letošního roku. Strategie současné bankovní rady tak jde v duchu takzvaného vyhlazování úrokových sazeb.
  • Bankovní rada ČNB nechává úroky na stávající úrovni, nevyslyšela tak čerstvé doporučení Mezinárodní měnového fondu
    Bankovní rada Česká národní banky dnes dle očekávání ponechala klíčové úrokové sazby na stávajících úrovních. Zároveň nadále deklaruje, že je připravena intervenovat ve jménu podpory koruny. Koruna v reakci na zveřejnění stanoviska vůči euru mírně zpevnila, do blízkosti maxim dnešního obchodování. Většina bankovní tedy zjevně nadále považuje inflační tlaky v české ekonomice za „zvládnutelné“ za pomoci současné politiky. Ta spočívá v ponechání klíčových sazeb na stávajících úrovních, přičemž zároveň ČNB deklaruje připravenost intervenovat na devizovém trhu, čímž výrazně přispívá ke zpevnění kursu koruny. Toto zpevnění působí protiinflačně, nebo vytváří tlak na pokles cen dováženého zboží, včetně například ropy nebo plynu.
  • Bankovní rada ČNB razantně krájí sazbu na 0,25 %
    Bankovní rada České národní banky snížila dvoutýdenní repo sazbu (2T repo sazbu) o třičtvrtě procentního bodu na 0,25 %. Zároveň snížila lombardní sazby na 1,00 % a diskontní sazby na 0,05 %. Jedná se o razantnější krok, než čekal trh. Ten včetně nás předpokládal pokles o půlprocentního bodu na 0,5 %.
  • Bankovní rada ČNB sazby nemění, kvůli vývoji v zahraničí
    Bankovní rada České národní banky na svém měnověpolitickém zasedání dle očekávání ponechala základní úrokové sazby na stávající úrovni. I takový krok však lze v současném mezinárodním kontextu považovat za „jestřábí“. Světově významné centrální banky, v čele s americkým Fedem a Evropskou centrální bankou, totiž své klíčové sazby snižují, případně dokonce měnovou politiku opět nekonvenčně uvolňují či se tak činit chystají.
  • Bankovní rada ČNB se v novém složení přihlásila ke stávající politice
    Kurz české měny se v průběhu minulého týdne pohyboval jeden až dva haléře nad efektivní hladinou kurzového závazku (27,02 CZK/EUR). Na konci týdne pak znovu začal na kurzový závazek narážet. Nicméně slabá aktivita na devizovém trhu větší tlak na závazek nepřinesla.
  • Bankovní rada ČNB snížila 2T repo sazbu o 0,25 procentního bodu na 4,5 %
    Česká národní banka pokračuje ve snižování úrokových sazeb. Tentokrát sice snížila repo sazbu o "pouhého" čtvrt procentního bodu, ale to není až tak zásadní. Důležité je, že snižování úrokových sazeb pokračuje, byť v trochu volnějším tempu. Připomínám, že dnešní snížení repo sazby je již šestým v řadě a že jsme se tak od listopadu loňského roku dostali z úrovně 7 % na současných 4,5 %.
  • Bankovní rada ČNB snížila 2T repo sazbu o 0,5 procentního bodu na 4,75 %
    Měnově politické zasedání bankovní rady České národní banky je velice důležitým aktem. Celý trh vždy napjatě čeká, až bude v den zasedání o půl třetí zveřejněno rozhodnutí bankovní rady ve věci nastavení klíčových úrokových sazeb. Aktuální červnové zasedání napínalo trh do posledního okamžiku. Obecně se čekalo další snížení, ale předběžná vyjádření členů bankovní rady mnoho vodítek nenabízela.
  • Bankovní rada ČNB změnila strukturu kapitálových rezerv
    ČNB ponechává pravidla pro poskytování hypotečních úvěrů a mění strukturu kapitálových rezerv při zachování jejich souhrnné výše.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Dukascopy new