Úterý 24. prosince 2024 00:11
reklama
Dukascopy new
reklama
RebelsFunding
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
RebelsFunding

Březen přinesl výraznější zdražení povinného ručení. Jeho cena vzrostla o celých 125 korun na 6 591 korun

25.04.2022 10:34  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Po únorovém přechodném snížení ceny povinného ručení došlo v březnu znovu k jejímu nárůstu. Konkrétně se podle Broker Consulting POVIndexu zvedla o 125 korun na 6 591 korun. Výraznější nárůst zaznamenal index nikoli v Praze, ale v menších městech, místy až o 177 korun. Toto zvýšení je podle odborníků dáno propadem cen v únoru a úpravou ceníků pojišťoven na hodnoty z počátku roku. Lze předpokládat, že ceny povinného ručení budou letos dále stoupat. Důvodem je přibývání nehod a zvýšení jejich finanční náročnosti.

Hodnota POVIndexu dál naplno projevuje kolísavou tendenci. Zatímco lednové zdražení povinného ručení vystřídal v únoru pokles ceny o 56 korun na 6 466 korun, březen byl opět ve znamení zdražení, konkrétně o celých 125 korun na 6 591 korun. Pojistné u pojištění odpovědnosti za škody způsobené provozem vozidla se o poznání více zvedlo v menších městech velikosti Benešova, a to o 177 korun. V Praze činil meziměsíční nárůst pouze 74 korun. „Podle mého názoru lze tento jev přisuzovat výraznějšímu propadu v přechozím měsíci, přičemž pojišťovny se vrátily na původní hodnoty ze začátku roku. V některých případech je dokonce i mírně překročily,“ uvádí k březnovým výsledkům Jiří Váchal, analytik neživotního pojištění společnosti Broker Consulting.

I nadále ovšem březnový POVIndex nedosahuje své celkové průměrné hodnoty od počátku sledování, která je 6 735 korun. Za průměrem tak letošní březen zaostává o 144 korun. Kolísavost je v grafu POVIndexu znát i v dlouhodobém pohledu. V březnu roku 2020 byl index na hodnotě 6 819 korun, rok nato klesá na 6 522 korun a letos dosáhl hodnoty 6 591 korun. 

Podobný vývoj je patrný i při srovnání jednotlivých měst. V Praze dosahuje v březnu 2020 průměrné povinné ručení u sledovaného vozidla, tj. Škoda Octavia 1,6 TDI, 85 kW, výše 7 646 korun, o rok později 7 206 korun a letos je to 7 349 korun. Menší město, například o velikosti Benešova u Prahy, je na tom pochopitelně lépe. V březnu 2020 tam povinné ručení dosahuje v průměru hodnoty 5 992 Kč, v následujícím roce pak 5 838 Kč a letošní březnová hodnota je v Benešově 5 833 Kč.

„Rozdíly v cenách povinného ručení mezi jednotlivými pojišťovnami vznikají zejména proto, že každá používá odlišné parametry pro svůj výpočet pojistného. Před výběrem konkrétní pojišťovny tedy řidičům vždy doporučuji udělat si důkladné porovnání cen povinného ručení,“ uzavírá Jiří Váchal.


POVIndex byl poprvé spuštěn v srpnu roku 2019. Od svého počátku sleduje vývoj nákladů na povinné ručení pro řidiče bez historie, ať už se jedná o nového řidiče, nebo o řidiče, který donedávna užíval služební vozidlo. Broker Consulting POVIndex je počítán odlišnou metodikou, než jako používá ČKP.

Pro vizualizaci je zvolena značka vozu Škoda Octavia 1,6 TDI, 85 kW. POVIndex zastupuje běžné vozidlo podobné kubatury a výkonu ve vyšších hodnotách plnění, kdy první hodnota udává limit pojistného plnění pro případ škody na zdraví a druhá částka limit pro škody na majetku a ušlém zisku. Index je složen z těchto limitů povinného ručení: 36 % 100mil/100mil, 55 % 150mil/150mil a 9 % 200mil/200mil. V dlouhodobém horizontu lze díky POVIndexu sledovat, zda pojišťovny základní sazby u typického vozu spíše zdražují, nebo zlevňují.

Zdroj: Broker Consulting

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Brusel vymýšlí jako pokutami pořádně Muskovi „zatopit“. EU ale místo pokut, dotací a dluhu má usilovat o vytváření podnikatelsky přívětivého prostředí, jinak bude dále ekonomicky upadat
    Projevem problematičnosti ekonomického modelu EU není to, že má – či brzy mít může – padlé dinosauří automobilky. Ty mají Spojené státy také, stačí zavítat do Detroitu. Problém ekonomického modelu EU je zato v tom, že zároveň negeneruje Tesly, Riviany, Elony Musky nebo automobilky typu čínské BYD.
  • Brusel zhoršil výhled pro ČR i eurozónu. Dluh Řecka příští rok prý skoro na dvojnásobku výkonu ekonomiky
    Evropská komise dnes výrazně zhoršila výhled české ekonomiky. Letos podle ní vzr...
  • Brusel žádných 50 miliard Česku na povodně nepošle, jak před volbami slibovali vládní politici. Veřejnost mystifikovali hned dvojmo, snad i strženi právě předvolební atmosférou
    Není tomu ještě ani týden, co vládní politici v čele s premiérem Fialou halasně oznamovali, že Česko získá od EU v přepočtu zhruba 50 miliard korun na pokrytí škod po povodních. „EU nám pošle 50 miliard Kč na pomoc s ničivými povodněmi,“ napsal minulý týden v pátek na sociální síti X Marek Ženíšek, ministr pro vědu výzkum a inovace.
  • Brutální reakce ropy na zásoby, pomáhá propad USD
    Druhá polovina dnešní obchodní seance opravdu stojí za to. Volatilitu vyvolaly komentáře z Fedu a také špatné výsledky...
  • Brzké zvyšování sazeb v USA je nadále nepravděpodobné
    Zápis z posledního zasedání Fedu odhalil, že členové FOMC se neshodují v potřebě zpřísnit měnovou politiku. Podle analýzy SG zůstane Fed ve vyčkávací pozici, přičemž zvýšení sazeb v září je velmi nepravděpodobné a v prosinci bude záležet především na stavu ekonomiky a inflaci. Základním scénářem SG zůstává, že rizika vnějšího prostředí nedovolí Fedu zvýšit sazby dříve než v polovině příštího roku. Dolar po zveřejnění zápisu proti euru oslabil zhruba o třetinu procenta nad úroveň 1,1300 EUR/USD.
  • Brzy se očekává nárůst volatility bitcoinu.
    Bitcoin se již téměř 4 měsíce pohybuje v bočním trendu okolo cenové hladiny 20 000 USD. Cena skoro dosáhla horní hranice medvědího kanálu. Očekávám, že během příštích několika týdnů bitcoin zahájí nový trend. Můj preferovaný scénář je, že bitcoin bude pokračovat ve svém předchozím střednědobém trendu a zůstane uvnitř kanálu. Očekávám odmítnutí u rezistence kanálu a posun směrem k 12 000 USD. Potvrzení tohoto scénáře přijde s průlomem pod 18 500 USD. Nejméně příznivým scénářem je, že se bitcoin vymaní z medvědího kanálu a poskytne větší odraz výše k 28 000 – 30 000 USD. Potvrzení tohoto scénáře přijde s průlomem nad 22 800 USD.
  • Březen a červen mohou být pro akciové indexy a akcie "černé"
    Klíčové indexy amerického akciového trhu – Dow Jones, NASDAQ a S&P 500 – obnovily svůj pokles. Poslední tři dny se uzavíraly v červených číslech. Ani jejich poslední pokles však zatím nelze označit za "silnou korekci". Zdá se, že trhy se z posledních sil chytají každého stébla. Ostatně není žádným tajemstvím, že letošní rok bude pro měnovou politiku nejen Fedu, ale i mnoha dalších centrálních bank světa "rokem utahování". V souladu s tím bude ohrožen jak akciový trh, tak trh kryptoměn. Kryptoměnový trh zažívá v posledních dnech zjevnou úlevu a dokonce vykazuje dobrý růst. Nesouhlasíme tedy s názorem, že segmenty akcií a kryptoměn nyní vzájemně silně korelují a kryptoměny téměř táhnou akciový trh dolů. Spíše naopak. Korelace prakticky neexistuje a skutečnost, že na začátku roku měly oba trhy tendenci klesat, vysvětlujeme tím, že jsou oba trhy rizikové.
  • Březen byl na pražské burze slabší, od začátku roku stále slušný zisk
    Březnovou výkonost negativně ovlivnila situace v bankovním sektoru. Tentokráte jak v případě USA, tak i Evropy. Rizikové podnikání některých bank znamenalo ztráty a následně run na tyto banky. To se samozřejmě projevilo v celém finančním odvětví. A nejistota byla patrná na celém trhu. V případě našich bank jsou obavy o jejich finanční zdraví zcela neoprávněné. Mají vysokou kapitálovou přiměřenost, robustní hotovostní pozici, navíc ČNB se nechala slyšet, že pokud by bylo třeba, okamžitě by dodala likviditu.
  • Březen odstartoval stavební sezónu
    Březnové statistiky ze stavebního sektoru rozhodně nezklamaly. Oproti loňskému březnu byla stavební produkce pouze o 3,1 % nižší, ještě v únoru byl přitom propad dvouciferný (-11,0 %). A to byl loňský březen jeden z nejsilnějších měsíců loňského roku, když stavebnictví doplatilo na šíření pandemie koronaviru až se zpožděním. Oproti únoru byl v letošním březnu dokonce zaznamenán vzestup o silných 3,1 %, když pomohlo výrazně lepší počasí, které odstartovalo stavební práce.
  • Březen přinese rozuzlení třaskavého problému jménem navýšení ESM. Unavený Juncker už nechce být šéfem Eurogroup
    Ještě ráno se šířila světem slova prezidenta EU o urychleném plnění permanentníh...
  • Březen ve znamení optimismu v průmyslu
    Výkon ve zpracovatelském průmyslu klesá nejpomaleji od srpna 2022, když index nákupních manažerů (PMI) vzrostl ze 44,3 bodů v únoru na březnových 46,2 bodů. Zdá se, že tuzemská výroba nabírá pomalu další dech, a to navzdory přetrvávajícím potížím v Německu.
  • Březen ve znamení výrazného snižování úrokových sazeb
    Česká národní banka na svém čtvrtečním měnově politickém zasedání pravděpodobně sníží základní úrokovou sazbu o dalších 50bb. Učiní tak především z důvodu nadále se zhoršujícího výhledu pro růst české ekonomiky vlivem šířící se koronavirové infekce. Kurz koruny tak může dále oslabit, což by pravděpodobně vyvolalo reakci ze strany centrální banky. Zavedení kvantitativního uvolňování neočekáváme.
  • Březen – zpomalení růstu vkladů i úvěrů
    Celková suma aktiv bankovního sektoru v březnu zpomalila tempo růstu na 0,2 % meziměsíčně a ukončila první čtvrtletí na hodnotě 9 551,7 mld. Kč. V meziročním srovnání je bilanční suma vyšší o 9,1 %. Hlavní příčinou březnového zpomalení růstu byla nižší aktivita na mezibankovním trhu, když vklady a úvěry u centrálních bank a u jiných úvěrových institucí v součtu poklesly o téměř 85 mld. Kč. Zároveň zpomalila i dynamika klientských obchodů z únorového růstu o 1,6 % meziměsíčně na aktuálních 0,6 % meziměsíčně.
  • Březnová inflace v eurozóně ECB nerozhodí
    Ve zbývající části týdnu budou trhy vyhlížet důležitá inflační čísla v eurozóně. Již dnes bude zveřejněná březnová inflace ve Španělsku, následně i ve Francii a Itálii, které budou důležitým vodítkem pro souhrnný výsledek za celou eurozónu. Celková inflace by se měla v meziročním srovnání udržet poblíž únorových 2,6 %, její jádrová složka pak okolo 3,1 %. Stabilní inflace by v tento moment neměla být z pohledu ECB zásadním problémem, za předpokladu, že se budou příznivě vyvíjet i další její složky. Zde však nastává zádrhel. Podobně jako ve Spojených státech nebo koneckonců i v Česku zůstává jádrová inflace v eurozóně nadále zvýšená, primárně ve službách.
  • Březnová stavební produkce zklamala
    Stavební produkce v ČR se v březnu překvapivě snížila a nenavázala tak na svižný růst z předchozích několika měsíců. Meziměsíčně klesla o 3,7 procenta, zatímco v únoru rostla o 4,8 %. K poklesu přitom došlo jak v pozemním, tak i inženýrském stavitelství (o 3,1 procenta meziměsíčně, resp. o 5,0 procenta). V meziročním srovnání růst celkové stavební produkce zpomalil z 18,9 procenta na 8,2 procenta. Nadále vysoká meziroční dynamika souvisí s nízkou srovnávací základnou loňského roku, především jehož počátek byl ve znamení stále silných protiepidemických restrikcí.
  • Březnová zadluženost českých domácností
    „Na meziměsíčním nárůstu zadlužení domácností se výrazně podílely spotřebitelské úvěry, jejich výše meziměsíčně vzrostla o 1,0 % (3 mld. Kč), nejvýrazněji od loňského listopadu. Úvěry na bydlení se zvýšily o 0,3 % (5 mld. Kč). Dynamika růstu zadlužení ve spotřebitelských úvěrech je v roce 2023 výrazně vyšší než u úvěrů na bydlení. V obecné rovině se tak pravděpodobně potvrzuje jev, který pozorujeme i u našich zákazníků. Ti méně využívají spotřebitelské úvěry na zbytnou spotřebu a vice jimi financují opravy, rekonstrukce a investice do snížení spotřeby energií. Důvodem může být fakt, že po zpřísnění kritérií a s vyššími úrokovými sazbami řada lidí na úvěr na bydlení nedosáhne.“
  • Březnová zpráva z amerického trhu práce zklamáním. Dolar zpět nad 1,31, PX odevzdal zisky
    Jediná mezinárodně významná data dnešního dne zdaleka neproběhla v souladu s trž...
  • Březnové maloobchodní tržby zklamaly
    Březnové reálné maloobchodní tržby bez prodejů aut byly v ČR meziměsíčně nižší o 0,7 %, zatímco my jsme očekávali jejich mírný růst. Jako zklamání lze březnový výsledek hodnotit také při srovnání s tržním konsensem. Podle toho měly v meziročním vyjádření maloobchodní tržby klesnout o 6,6 %, zatímco ve skutečnosti došlo k poklesu o 8,1 %. Směrem dolů byl navíc revidován údaj za únor. Původně data pro tento měsíc ukazovala na meziměsíční pokles o 0,4 %, po revizi to však je již -0,7 % m/m.
  • Březnové rozhodnutí ČNB - zvítězí snížení sazeb o 50bps?
    Centrální banka musela mít z čísel přicházejících z domácí ekonomiky v posledních týdnech radost. Většina z nich naznačovala, že se inflace pomalu dostává pod kontrolu. Lednová i únorová inflace skončila pod odhadem trhu a v únoru inflační čísla přesně orazítkovala 2% cíl centrální banky. I přesto na zasedání v tomto týdnu předpokládáme, že v bankovní radě převládne “opatrnost” a úrokové sazby půjdou dolů o dalších 50bps (na 5,75 %).
  • Březnový průmysl i stavebnictví zklamaly
    Březnová data z českého průmyslu i stavebnictví zklamala. Zatímco v předchozím měsíci obě statistiky vykazovaly solidní růsty, v březnu na své úspěchy nenavázaly a v meziměsíčním i meziročním vyjádřením poklesly. Jediným pozitivním překvapením byl výrazný přebytek bilance zahraničního obchodu. Ta za něj však do určité míry vděčila nižším importům, které měl na svědomí výpadek dodávek elektromotorů pro Škodu Auto z německého závodu v Kasselu. Nadcházející měsíce by však podle naší prognózy měly přinést jak vyšší stavební aktivitu, tak i průmyslovou výrobu.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Swissquote Bank