Středa 18. prosince 2024 07:14
reklama
Dukascopy new
reklama
Investingfox Partner
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
RebelsFunding

Bude obranný sektor profitovať z napätia?

14.02.2022 19:04  Autor: XTB  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Prízrak ozbrojeného konfliktu, často spôsobený expanzívnou politikou mocností ako Rusko, bol vždy príčinou paniky medzi investormi a viedol k výpredajom na burzách. Ozbrojené konflikty vždy zaručovali vysoké zisky spoločnostiam z obranného sektora, ktoré poskytujú technológie a vybavenie potrebné na vedenie vojny vo veľkom meradle.

Ak budú trhy pokračovať v oceňovaní pesimistického scenára týkajúceho sa konfliktu medzi Ruskom a Ukrajinou, ceny akcií niektorých spoločností pôsobiacich v oblasti obrany sa môžu zvýšiť. Situáciu možno prirovnať k začiatku pandémie koronavírusu, keď firmy z medicínskeho sektora či výrobcovia vakcín zaznamenali prudké zisky. Aj keď sa súčasná kríza vyrieši, obranné spoločnosti môžu z dlhodobého hľadiska stále profitovať z dôvodu pravdepodobného nárastu výdavkov na obranu, a to aj v USA.

Jednou z najväčších amerických obranných spoločností je Northrop Grumman (NOC.US) s viac ako 90 000 zamestnancami. Northrop spolupracuje s americkou armádou už od druhej svetovej vojny, s osobitným dôrazom na vzdušné a vesmírne sily. Spoločnosť tiež vyvíja civilné technológie s NASA.

Northrop má také návrhy ako drony RQ-4, IFC-4 Triton alebo vlajkový bombardér B-2 Spirit, ktorý využíva technológiu „stealth“. Spoločnosť tiež servisuje vybavenie a vyvíja najnovšie technológie pre armádu (vrátane nedávno predstaveného SPOC - Software Programmable Open Mission System Compliant).

Northrop Grumman tiež nedávno ťažil z niekoľkých nových, lukratívnych kontraktov s americkou armádou, ako je napríklad päťročný kontrakt v hodnote približne 1,4 miliardy dolárov na výrobu integrovaného bojového veliteľského systému (IBCS). Spoločnosť momentálne rokuje o ďalšom kontrakte v hodnote 700 miliónov dolárov.

V poslednom čase zaznamenali solídny nárast aj ďalšie spoločnosti z oblasti letectva a obrany: Lockheed Martin (LMT.US), General Dynamics (GD.US) L3Harris (L3H.US) alebo Leidos (LDOS.US), Kratos (KTOS.US) alebo BAE Systems (BA.UK) kótované na londýnskej burze cenných papierov.

Panika sa zintenzívnila po informáciách americkej rozviedky, ktorá uviedla, že k útoku na Ukrajinu môže dôjsť ešte pred koncom OH v Pekingu. Podľa západných spravodajských organizácií by Putin zaútočil na Ukrajinu do 16. februára. Ak však k útoku nedôjde, akciové trhy môžu zmazať niektoré nedávne straty. Po intervencii ruského ministra zahraničných vecí, Sergeja Lavrova, Putin oznámil, že sa vráti k rozhovorom a rokovaniam so Západom.

Návrat pozitívneho sentimentu a možná dohoda medzi Západom a Putinom môže byť určite katalyzátorom pre burzy. V tomto prípade môžu ceny akcií spoločností z obranného sektora klesnúť. Z dlhodobého hľadiska má však tento sektor veľký priestor na rast v dôsledku nárastu napätia medzi veľmocami a samotná Ukrajina nie je jedinou krajinou, ktorej hrozí ozbrojený konflikt.

Akcie Northrop Grumman (NOC.US) sa v posledných mesiacoch pohybujú v rastúcom trende. V piatok sa pohyb nahor zrýchlil, čo súviselo so správami o možnej agresii Ruska voči Ukrajine. V súčasnosti by sa za kľúčovú rezistenciu mala považovať zóna 405 USD. Ak by bola prelomená, pohyb nahor sa môže zrýchliť. Medzitým zóna na 350 $ funguje ako hlavná podpora, ale obchodníci by sa mali zamerať aj na spodnú hranicu vzostupného kanála. Zdroj: xStation5

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Budeme moci sledovat akvizici Credit Suisse?
    Akcie švýcarské banky Credit Suisse, nečekaně vzrostly kvůli zprávám o možném převzetí této společnosti americkou firmou State Street. Uskuteční se však tento obchod?
  • Budeme tankovať lacnejšie?
    Ceny ropy Brent sa od polovice apríla viac ako zdvojnásobili vďaka dohode krajín OPEC + o znížení produkcie, ako aj vďaka postupnému oživeniu dopytu po rope vďaka uvoľňovaniu blokovacích opatrení. V stredu (tj. 15. Júla) však budú členovia krajín OPEC + rokovať o ďalšom postupe, pričom najpravdepodobnejším scenárom je postupné znižovanie škrtov ťažby ropy.
  • Bude Meta Platforms čelit velkému "čínskému problému" ? 🔌
    Akcie Meta Platforms, gigantu sociálních médií se sídlem v Menlo Parku, který ovládá Mark Zuckerberg, mají za sebou v roce 2022 dosud nejhorší rok na burze. Během něj, kdy krize v reklamním sektoru zatížila náladu investorů i finanční výsledky společnosti; rostoucí výdaje na budování technologie virtuálních světů jen zhoršily již tak rozjitřenou náladu akcionářů. V roce 2023 bude společnost čelit dalším výzvám, protože podle Zuckerbergova vyjádření se nakonec hodlá přeměnit Meta na společnost zaměřenou na nové technologie a zařízení, které umožňují interakci ve virtuální realitě. Problémem je, že téměř 100 % zařízení společnosti, jako jsou například náhlavní soupravy Oculus VR, se vyrábí v Číně, která je v konfliktu s USA a ... pravděpodobně i se Zuckerbergem. To by se pro společnost Meta mohlo ukázat jako velmi nákladné.
  • Budeme v najbližších 20-tich rokoch musieť zdvojnásobiť svoje úspory?
    „Zlaté časy“ výnosnosti akciových trhov máme za sebou. Aspoň to tvrdí najnovší výskum McKinsey Global Inst...
  • Budeme v najbližších 20-tich rokoch musieť zdvojnásobiť svoje životné úspory?
    „Zlaté časy“ výnosnosti akciových trhov máme za sebou. Aspoň to tvrdí najnovší výskum McKinsey Global Inst...
  • Budeme v roce 2024 utrácet za nákupy více než vloni?
    Obchodníci v České republice zaznamenali v letech 2022 a 2023 meziroční pokles tržeb, a to o 3,9 %, resp. 4,2 %. Propad tržeb během uplynulého roku byl nejvýraznější minimálně od začátku milénia. Otázkou zůstává, jaký bude z pohledu obchodníků a spotřebitelů rok 2024. Dobrou zprávou je, že nálada mezi spotřebiteli se už několik měsíců v řadě zlepšuje a březnový indikátor spotřebitelské důvěry dosáhl nejvyšší hodnoty od jara 2021. V nejnovější analýze se Eva Sadovská, analytička WOOD & Company, podívala na důvody poklesu loňských tržeb maloobchodu, na to, jak Češi nakupovali v nákupních centrech, zda se spotřebitelé vrátili do kamenných obchodů, ale především na to, co má vliv na utrácení Čechů v roce 2024.
  • Bude mít Ethereum hodnotu 10 000 dolarů dříve než Bitcoin 100 000 dolarů
    Ethereum a Bitcoin jsou rozhodně největší hvězdy kryptotrhu. Tyto dvě měny s celkovou tržní kapitalizací 1,4 bilionu dolarů ovládají více než polovinu kryptotrhu ve výši ceny 2,4 bilionu dolarů.
  • Bude mít FC Liverpool vlastního krypto sponzora?
    Už nějakou dobu svět digitálních aktiv spolupracuje se sportem a díky několika sponzorským projektům se tak utvrzuje vzájemná důvěra a vznikají tak i nové projekty. S trochou nadsázky můžeme říci, že sportovnímu týmu, který nějakým způsobem nepracuje s NFT nebo některou z kryptoburz, chybí vlak zisků a popularity.
  • Bude mít Kazatomprom - největší producent uranu prospěch ze spolupráce s Čínou?
    Největší světový producent uranu, kazašská společnost Kazatomprom (KAP.UK), kótovaná na londýnské burze cenných papírů, minulý týden oznámila, že první várka jaderného paliva AFA 3G TM byla odeslána ze závodu na výrobu jaderného paliva Ulba do Číny. Akcie společnosti si vedou o něco lépe než průměr indexu FTSE:
  • Bude nová předpověď ceny BTC Edwarda Snowdena opět přesná?
    V pondělí Edward Snowden svým fanouškům na Twitteru sdělil „poprvé po nějaké době začínám pociťovat touhu vrátit se” s cenou bitcoinu pohybující se okolo 16 500 dolarů.
  • Bude pokračovat spekulativní mánie kolem kryptoměn?
    Kryptoměny v roce 2017 rozdrtily veškeré předpovědi a ovládly novinové titulky. Rok 2018 bude však pro tento dospívající obor mnohem složitější, přestože doteď rostl milníkovými skoky. Buď bude rozvíjející se trh s krypto aktivy „zničen“ nebo nadále poroste. Optimisté čekají, že se trh dostane až k bilionu USD, zatímco pesimisté předpokládají rostoucí vliv regulace a možná i přímý zákaz kryptoměn. To v případě, že se monetární orgány rozhodnou, že se tato oblast vymkla kontrole a představuje přímé ohrožené monopolu na peníze.
  • Bude pokračovat volatilita na burze z minulého týdne?
    V uplynulém týdnu jsme byli svědky vysoké volatility, která odstartovala začátkem týdne propadem na čínské burze. Násl...
  • Bude pokračovat výprodej na technologiích?
    Technologické akcie navázaly na horší minulý týden a vstoupily do nového týdne výprodejem, který i druhou seanci v tomto týdnu akceleruje. Důvodem jsou opět vyšší výnosy z amerických vládních dluhopisů a přeliv kapitálu do hodnotových akcií, kde investoři vidí mnohem větší prostor pro růst. Kam až bude propad na technologiích pokračovat? Nebo jsme teprve na začátku většího propadu? To jsou hlavní otázky posledních dní.
  • Bude pokračovat vzestupný trend ceny bitcoinu?
    Cena bitcoinu se pokouší o nový růst nad úroveň 42 200 USD. Jakmile BTC překoná zónu odporu 43 350 dolarů, mohl by v nejbližší době prudce vzrůst.
  • Bude poptávka z Číny hnacím motorem nového investičního trendu v oblasti dopravy? 🚢
    Světové ceny nákladní dopravy zůstávají na nízké úrovni, a to i navzdory otevření čínské ekonomiky po pandemii. Čína však vykazuje zlepšení v měkkých údajích, jako jsou indexy PMI, a slabé údaje o dovozu výrobků mohou souviset s využitím vlastních zásob. Jak těchto informací využít a které společnosti se vyplatí sledovat?
  • Bude prezident Pavel vetovat „balíček“?
    Tento týden začíná Sněmovna projednávat takzvaný konsolidační balíček. Prezident Petr Pavel do jednání o něm nehodlá vystupovat, počká si na výsledek. A když by balíček – jenž je zatím spíše balíčkem daňovým než konsolidačním – neozdravoval veřejné finance, pokud by nevedl ke snížení deficitu státního rozpočtu, nebo pokud by ve výrazné míře dopadal na lidi, kteří už dnes mají sociální potíže, prezident by jej vetoval.
  • Bude pro další kolo kvantitativního uvolňování rozhodující britské HDP za 3. čtvrtletí?
    Co se děje?Evropské akciové trhy otevřou dnes s největší pravděpodobností o 0,3 % níže, protože uzav...
  • Bude projekt Nord Stream pokračovat? "Dvojka" vzbuzuje obavy východu Evropy
    Plynovod Nord Stream, který přivádí plyn z Ruska po dně Baltského moře do Německa, funguje právě pět let. Plynovod vede z ruského Vyborgu do německého Lubminu, který leží nedaleko Greifswaldu na severovýchodě Německa. Jeho délka dosahuje 1 224 kilometrů a první větev plynovodu byla uvedena do provozu v listopadu 2011, druhá v říjnu 2012. Celková kapacita plynovodu je 55 miliard krychlových metrů plynu ročně (každá větev 27,5 miliardy). Klíčovým zdrojem plynovodu je obří pole Južno-Russkoje v severozápadní Sibiři.
  • Bude rast výnosov z dlhopisov pokračovať?
    Október je globálne dlhopisy zatiaľ mimoriadne slabým mesiacom. Index výkonnosti dlhopisov zaznamenal v doterajšom priebehu mesiaca jeden z najväčších poklesov v posledných rokoch. A keďže ceny a výnosy sa vyvíjajú inverzne, tak to pre výnosy znamená rast (@queenofchartz):
  • Bude rok 2023 rokem vodíku?
    Vodík mnozí považují za řešení, které během nadcházející dekády umožní dekarbonizaci ekonomiky. Akcie, které mají co do činění s vodíkem, zahájily letošní rok výrazným posílením, za nímž stojí několik velkých průmyslových objednávek. To naznačuje, že by se mohl vodík v tomto roce konečně prosadit ve velkém. Obnovitelné zdroje je sice možné budovat rychleji než jaderné elektrárny a ve srovnání se spalováním zemního plynu jsou ekologičtější, nepředstavují ale stabilní zdroj energie.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Purple ebook obchodování ropy