Sobota 21. prosince 2024 17:50
reklama
Investingfox Nastroje
reklama
Dukascopy new
reklama
Dukascopy new
reklama
eightcap forex

Lidé se bojí dalšího zdražování, nákupní horečka se po pandemii nakonec nekoná. Spotřebitelé vyhlížejí nejhorší rok minimálně od toho krizového roku 2013

08.02.2022 10:47  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Velká nákupní horečka se loni v rámci otvírání ekonomiky po pandemii nakonec nekonala. Plyne to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad. Za celý rok vzrostly tržby maloobchodu o 4,4 procenta. To je nižší nárůst než v každém z předpandemických roků 2015 až 2019, přičemž loni navíc tržby v meziročním pohledu opticky navyšovala mimořádně snížená srovnávací základna roku 2020.

Zklamání představují ostatně i tržby za samotný prosinec 2021. Po vyloučení segmentu motorových vozidel přidaly meziročně pouze 3,3 procenta, tedy méně, než předpokládal i ten nejpesimističtější analytický odhad. Ve střední hodnotě předpokládali mezinárodní analytici oslovení agenturou Bloomberg růst 7,6 procenta.

Ke konci loňského roku zhoršila spotřebitelům náladu zrychlující inflace, zejména růst cen energií, ale i krachy dodavatelů energií v čele s Bohemia Energy. K pádu tohoto dodavatele došlo sice už v říjnu 2021, přičemž ovšem celková atmosféra po jeho pádu dolehla nepříznivě na nejednu domácnost i v dalších měsících.

V očekávání dalšího zdražování energií spotřebitelé omezili své výdaje právě i v prosinci, v porovnání s tím, jaké výdaje by uskutečnili nebýt energetické krize. Spotřebitelské náladě nepomohlo ani opětovné šíření covidu, konkrétně varianty omikron, o níž se v prosinci 2021 stále teprve ještě jen spekulovalo, jak nebezpečná nakonec bude. I v obavě z možné další vlny uzavírek, možných lockdownů či propouštění omezili spotřebitelé své výdaje, aby měli na horší časy. Na horší časy inflační si dávali peníze stranou pochopitelně také.

V letošním roce nelze čekat žádný velký spotřebitelský boom. Úspěchem bude, pokud růst tržeb překoná loňskou úroveň. Spíše ale skončí pod ní, na úrovni zhruba čtyř procent. Do karet už tržbám nebude jako loni hrát tolik ponížená základna meziročního srovnání. Navíc přetrvají, ba zesílí obavy z dalšího stupňování inflace, které jsou nyní rekordní v celé historii měření.

Inflace se více než loni projeví v segmentu potravin a opět i v segmentu cen energií a bydlení. Spotřebitelé tedy budou omezovat své zbytné výdaje, aby měli dostatečný polštář pro případ dalšího navyšování cen těchto nezbytností. Omezování výdajů za zbytné věci bude celkové maloobchodní tržby tlumit, stejně jako to, že růst nominálních výdělků letos poprvé od roku 2013 nebude stačit růstu cen v ekonomice, tedy inflaci.

Lukáš Kovanda, Ph.D., Trinity Bank

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Lidé mají v pondělí poslední den pro vstup do režimu paušální daně, mohou ušetřit i přes 100 tisíc korun. Loni zájem o ni zaostal za očekáváním, což se i kvůli rapidní inflaci zřejmě zopakuje také letos
    Osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ), tedy třeba živnostníci, mají v pondělí poslední den na to, aby se přihlásily do režimu paušální daně. Paušální daň znamená, že OSVČ se zkrátí čas, který musejí věnovat „papírování“. Jedna paušální daň – a jedna pravidelná měsíční platba – totiž nahradí jak samotnou daň, tak i pojistné na sociální a zdravotní pojištění. Odpadá navíc nutnost podávat daňové přiznání.
  • Lidé masově vstupují na burzu. Mnozí z nich zapláčou
    "Nezkušení investoři nakupují akcie, které věhlasní investoři jako je Warren Buffett prodávají. Často se přitom diví, že dosahují horších výsledků," říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Lidem v Česku zdraží uhlí, měli by se předzásobit, zima bude tuhá. Z růstu cen uhlí, plynu i elektřiny těží hlavně Rusko, tamní burza je na rekordu
    Lidé v Česku se musí připravit na citelné zdražování uhlí. Pokud nemají na zimu, která bude podle předpovědí nadprůměrně mrazivá, dostatečné zásoby, nechť se předzásobí co nejrychleji. Celosvětově totiž cena uhlí zvláště v posledních týdnech prudce stoupá. Za letošní rok se světové ceny uhlí více než dvojnásobily (viz graf níže).
  • Lidem v ČR nebývale zdraží pečivo. Může za to vládní zadlužování i zelené politiky EU
    Pečivo v Česku od podzimu razantně podraží. Vyplývá to ze slov představitelů pekárenského průmyslu, která zazněla dnes na pardubických Dnech chleba. Někteří pekaři a zástupci pekařského svazu dokonce upozorňují, že ceny pečiva mohou vyskočit až o třicet procent.
  • Lidem zdražuje bydlení a vybrané potraviny. Celkově se však inflace drží na uzdě
    „Vzhledem ke statistickému efektu nízké srovnávací základny z konce loňského roku se růst cenové hladiny v závěru letošního roku drží na mírně zvýšených úrovních. Inflace se však stále pohybuje ve svém tolerančním pásmu a nepřesahuje úroveň tří procent. S příchodem příštího roku by inflace měla začít postupně klesat, takže by nic nemělo bránit dalšímu snižování úrokových sazeb,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Lidé nechápou a nadávají: proč si vláda půjčuje 140 miliard, když přitom říká, že je třeba šetřit? Vláda se chytla do pasti svého strašení rozvratem veřejných financí
    Česká vláda si v Bruselu hodlá půjčit bezmála 140 miliard korun. Objemný úvěr schválila v rámci aktualizace Národního plánu obnovy. Veřejnost tomu ale příliš nerozumí a je rozhořčená: proč vláda na jedné straně přichází s konsolidačním balíčkem, proč chce kdekomu „utahovat opasky“, proč dokonce snížením mimořádné valorizace penzí riskuje náraz u Ústavního soudu, když se na straně druhé chce půjčkou od Evropské komise dále výrazně zadlužit?
  • Lidé nechápou a nadávají: proč vláda škrtá důchody, když si přitom půjčuje 140 miliard? Vláda se chytla do pasti svého strašení rozvratem veřejných financí
    Česká vláda si v Bruselu hodlá půjčit bezmála 140 miliard korun. Objemný úvěr schválila v rámci aktualizace Národního plánu obnovy. Veřejnost tomu ale příliš nerozumí a je rozhořčená: proč vláda na jedné straně přichází s konsolidačním balíčkem, proč chce kdekomu „utahovat opasky“, proč zpřísňuje podmínky důchodců, jak o tom nyní hlasují poslanci, proč dokonce snížením mimořádné valorizace penzí riskuje náraz u Ústavního soudu, když se na straně druhé chce půjčkou od Evropské komise dále výrazně zadlužit?
  • Lidé průměrně spotřebovávají 27 236 korun měsíčně
    „Lidé v průměru utrácí o 2 530 korun měsíčně více než před rokem. Může za to odložená spotřeba z koronavirových časů i zdražování drtivé většiny zboží a služeb,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Lidé přestávají utrácet. Daří se jen prodeji potravin a léků
    „Lidé odkládají dražší nákupy. Například tržby za prodej motorových vozidel se v březnu propadly téměř o třetinu. Situace se zlepší až ve chvíli, kdy lidé získají víru v lepší budoucnost. K tomu napomáhá rozvolňování restriktivních opatření,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Lidé reagují na krizi a mění své chování
    „Lidé snížili svou spotřebu a začali více šetřit. Bojí se, že přijdou o práci a připravují se na krizi. Rovněž měli omezené možnosti, za co mohli utrácet, protože mnohé obchody byly zavřené a cestování do zahraničí bylo omezeno,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Lidé se chystají na krizi. Vykupují lékárny a vybavují si domovy
    „Lidé si v září dělali zásoby léků. Tržby za farmaceutické a zdravotnické zboží vzrostly o 7,1 procenta, což souvisí s rostoucími čísly o šíření onemocnění COVID-19. Rovněž narůstaly tržby za prodej výrobků pro domácnost o 3,9 procenta. To pravděpodobně souvisí s častějším pobytem lidí ve svých domovech a nutností zajistit si vlastní stravování,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Lidé se omezují i při nákupu potravin
    „Vzhledem k prudkému zvyšování cen dochází k omezování spotřeby, což se negativně projevuje na tržbách obchodníků. Lidé se ještě více orientují na akční nabídky a často preferují nákupy nejlevnějších variant nabízených produktů,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Lidé se poflakují doma. Netflix na tom vydělává
    „Společnost Netflix varovala investory, že rozvolňování restriktivních opatření proti šíření koronaviru by mohlo vést ke snížit zájmu o poskytované služby. Za první tři měsíce letošního roku získal Netflix dvakrát víc uživatelů než obvykle. Od začátku roku vzrostly akcie společnosti o třetinu,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Lidé se pomalu vrací do obchodů
    Maloobchodní tržby bez zahrnutí prodeje aut v dubnu oproti březnu vzrostly o 0,8 %. S ohledem na to, že už v dubnu došlo k rozvolnění opatření proti šíření pandemie, je to spíše slabší údaj. My jsme počítali s meziměsíčním růstem o více než 3 %. Jedná se o zklamání v rámci všech odhadů. Meziroční růst dosáhl sice díky nižší srovnávací základně na první pohled slušného růstu 7,5 %, ale i to bylo pod všemi odhady, které v průměru ukazovaly 10,5 %. Jedním dechem je ale třeba připomenout, že nejistota těchto údajů je stále velmi vysoká a není dobré dělat silné závěry. Je možné, že obnovení spotřeby domácností po uvolnění restrikcí nebude až tak rychlé, stejně jako je možné, že to domácnosti budou dohánět v dalších měsících, kdy rozvolňování nabralo na obrátkách. O vysoké nejistotě dat také svědčí silná revize předchozích údajů, když za březen nově Statistický úřad ukazuje meziroční růst o 9,2 %, zatímco původně uváděl ke zklamání většiny analytiků jen 6,6 %.
  • Lidé se připravují na příchod krize
    „Lidé očekávají příchod horších časů a začali si více spořit. Přesto stále platí, že drtivou většinu svých příjmů hned utratí,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Lidé si na hypotéce půjčují o milion více než před třemi lety. Přesto leckomu hypotéka nestačí, kvůli prudkému zdražení cen materiálů – třeba dřevostavba je o 50 procent dražší než loni
    Lidé v Česku si berou na hypotéce stále více a více peněz. Růst objemu průměrné hypotéky je v posledních měsících dramatický i kvůli nebývalému růstu cen stavebních materiálů. Letos v červnu za výše průměrné hypotéky činila 3 161 080 korun. To je o více než milion korun více, než kolik činila výše průměrné hypotéky ještě v červnu 2018.
  • Lidé si neodkládají peníze na horší časy
    „Češi málo spoří a dodatečně vydělané peníze utrácí. Takové chování je neodpovědné a může se lidem vymstít v případě zhoršení ekonomických podmínek,“ upozorňuje hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Lidé spotřebovávají zásoby potravin a vrací se do obchodů
    „Automobilky stále hlásí problémy s odbytem. Nižší poptávka zákazníků vedla ke snížení cen vozů v základní výbavě. Ty ve druhém čtvrtletí letošního roku zlevnily o 3,2 procenta,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Lidé šetří, obchodníci trpí
    „Někteří lidé realizují útraty mimo území České republiky. Raději jezdí na nákupy do zahraničí, kde jsou mnohé produkty levnější,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Lidé utrácí, obchodníci zdražují, tržby rostou
    „Vyšší tržby obchodníků jsou důsledkem rostoucích příjmů českých domácností. Vyšší poptávka po zboží a službách však vede k růstu inflace,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Purple ebook obchodování ropy