Čtvrtek 21. listopadu 2024 10:45
reklama
Investingfox Nastroje
reklama
Dukascopy new
reklama
Investingfox 16 let
reklama
CapXmaster srovnani

Zelená inflace, „greenflation“ přichází do Česka, bude tady dlouhé roky. Jak se na ni připravit?

17.01.2022 09:28  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Jen pár dnů nazpět varovala Isabel Schnabelová z vedení Evropské centrální banky (ECB) před takzvanou zelenou inflací, neboli „greenflation“. Jedná se o dosud nejhlasitější varování zpoza zdí ECB, že nynější vysoké ceny energií napříč eurozónou, a potažmo EU včetně Česka, tu budou celé roky, a že se ještě dost možná budou průběžně výrazně zvyšovat. Jsou totiž daní za zelenou transformaci EU a ze její snahu dosáhnout do roku 2050 uhlíkové neutrality. 

Jedním z nejlepších způsobů, jak své úspory před zelenou inflací chránit, je pro ty, co si to mohou dovolit, investování do akcií, které z vysokých cen energií těží. Které na nich vydělávají. Pak také do akcií, které těží z obecně rapidní inflace, neboť tu bude zelená inflace roztáčet i nadále, a ještě silněji.  

Akcie evropských národních šampionů, bank i energetických společností, se tak zdají být ternem. Energetické společnosti navyšují zisk v prostředí „greenflation“, banky zase v obecně inflačním prostředí. Ano, ale... I tato investiční sázka na evropské národní šampiony, energetické a bankovní, má své trhliny a trhlinky.

Trhlinu hlavně jednu: Électricité de France, EDF.

EDF v pátek minulý týden ztratila pětinu tržní hodnoty poté, co francouzská vláda představila plán zastropování cen elektřiny, kterou EDF vyrábí. Jak říká, snaží se chránit domácnosti. Zejména jde pochopitelně o ochranu vlastních politických bodů, neboť Francii za tři měsíce čekají prezidentské volby.

Francouzská vláda má takřka 70% podíl v EDF. Její podíl je tedy podobný jako ten vlády české v ČEZ. Akcionáři polostátních energetik, nejen ČEZ, musí počítat s tím, že příklad EDF nemusí zůstat nenásledován. Zrovna akcie ČEZ na zásah francouzské vlády do ziskovosti EDF (hrubý zisk EDF bude dle odhadů ponížený o cca osm miliard eur) prakticky nereagovaly. Ovšem pokud se energetická krize v EU neuklidní, budou politiky i u nás napadat různé věci. I akcie ČEZ, stále vrchovatě těžící z růstu cen energií uplynulých měsíců, by tak mohly dostat nepříjemný zásah. A zelená inflace, jak víme, znamená, že ceny energií pro domácnosti opravdu dlouhá léta jen tak neklesnou, právě naopak. To politici zkrátka nenechají jen tak být, jinak totiž padnou.

Energetická krize EU žene nahoru nejen ceny energií a energetických akcií, ale i obecnou inflaci. Na ni centrální banky reagují utlumováním extrémně expanzivní měnové politiky, a nakonec i zvyšováním základní úrokové sazby. V USA nyní sílí volání po tom, aby tamní centrální banka zvýšila základní úrokovou sazbu na svém zasedání v březnu hned o 0,5 procentního bodu. Šlo by o první zvýšení v takovém rozsahu od roku 2000.

Zpřísňování měnové politiky napříč světem vede k růstu dluhopisových výnosů a otevírá prostor k růstu úrokových výnosů, což oboje podporuje vzestup ziskovosti bank. I když Evropská centrální banka zatím zpřísňování měnové politiky signalizuje jen krotce, podávají akcie bankovního segmentu v Evropě letos zatím nejlepší výkon ze všech odvětví (viz graf: bíle - evropské bankovní akcie, modře - celý trh). Evropské bankovní akcie zažily svůj nejlepší vstup do nového roku v historii.       

Evropské banky dlouhá léta patřily k akciovým poraženým. Deptaly je nízké, ba záporné dluhopisové výnosy, neustálý regulatorní tlak – důsledek finanční krize roku 2008 – či skandály s praním špinavých peněz. To vše zdá se být pryč – a bankovní tituly jsou přitom stále „ve slevě“. Jsou „ve slevě“, a nejsou (ještě) sexy. Ideální doba k nákupu.

Varování v jejich případě nepřichází z Elysejského paláce či od vlád, ale ze zámoří. Před víkendem rozčarovaly investory výsledky Citigroup a JP Morgan, tedy největší americké banky. Očekávání nenaplnily zejména proto, že pohořel jejich trading. Obchodování na finančních trzích totiž prostředí utahující se měnové politiky moc nepřeje.

To by však nemělo tolik trápit evropské bankovní národní šampiony typu BNP Paribas, kteří budou nejvíce těžit z pravděpodobné nadcházející vlny konsolidace stále poměrně roztříštěného bankovnictví starého kontinentu. 

Sečteno, podtrženo, akcie evropských národních šampionů, bankovních a energetických, představují nyní stále jeden z nejlepších způsobů, jak se ochránit před zelenou inflací. Zřejmě tomu tak bude i v příštích letech. Jen musí člověk brát v potaz politické riziko, zejména u těch energetických společností, kterým do byznysu může hodně mluvit stát. Protože „greenflation“ znamená velké chudnutí chudých lidí a lidí z nižších středních vrstev, kteří si akciové investování dovolit nemohou. Přičemž ovšem představují početnou voličskou skupinu – jejich početnost a ochota v krajním případě se bouřit v ulicích je jejich „dividendou“. Na to politici uslyší. Případ EDF není totiž posledním, kdy se berou peníze akcionářům, tedy vyšším středním vrstvám a bohatým, aby ti chudší nevyšli do ulic. 

Evropské bankovní tituly letos zažívají svůj nejlepší vstup do nového roku v historii (bílá křivka). Připisují si deset procent, zatímco trh jako celek v Evropě klesá (modrá křivka).



Lukáš Kovanda, Ph.D., Trinity Bank

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Zdroje: Navýšení zdrojů EFSF na bilion eur selže, naděje se upíná k ECB a MMF
    Snaha Evropy o navýšení zdrojů evropského záchranného fondu EFSF na jeden bilion...
  • Zdroje prozradily 5 bodů k vyřešení dluhové krize v Evropě a 7 cest, co s EFSF
    Jednání o ukončení vleklých problémů eurozóny sice mají trvat ještě týden, ale n...
  • Zdroje z ECB
    "Hoci ECB nateraz ostáva neochotná k nákupu vládnych dlhopisov v rámci kvantitatívneho ...
  • Zdroje z nemeckej vlády
    "Riadený krach Grécka by pomohol vyhnúť sa opakovaniu gréckej dlhovej krízy." Tieto s...
  • Zdroje z nemeckej vlády
    Existuje veľká obava z toho, že aj ostatné krajiny eurozóny budú potrebovať záchranu ak grécky ...
  • Zdroj z řecké vlády: Směna dluhopisů bude úspěšná, účast přesáhla 75 procent
    K výměně řeckých dluhopisů se již před oficiální uzávěrkou stanovenou na 8. břez...
  • Zdvojnásobují Katar a magnáti z Blízkého východu svůj podíl na nedostatku BTC?
    Mike Alfred, který se označuje za “angažovaného hodnotového investora a ředitele správní rady”, 4. prosince na serveru X uvedl, že se objevily zvěsti naznačující, že obchodníci s bitcoinem (BTC) čelí zvýšené konkurenci ze strany “katarského státního investičního fondu a dalších investorů z Blízkého východu”.
  • Zejména zlotý a forint si ve druhé polovině týdne polepšily
    Středoevropské měny si v průběhu minulého týdne polepšily, a to zejména v jeho druhé polovině. Polský zlotý i maďarský forint si celkově...
  • Zelená bankovka bez výraznější změny před rozhodnutím FOMC
    Americký dolar se obchodoval jen v maličké ztrátě ve středu ráno a dolarový index se nacházel o 0.05% níže během Londýnské seance, připravujíc se na velké pohyby později během dne.
  • Zelená bankovka v mírném zisku před údaji z trhu práce v USA
    Americký dolar byl během Londýnske seance v pátek ráno v malém zisku a dolárový index se obchodoval kolem 92.75, což je o 0,25% výš.
  • Zelená středa na Wall Street
    Včerejší obchodování v USA se neslo v pozitivním duchu od samého úvodu a korigovalo tak ztráty z posledního týdne. Nejvýraznější růsty byly na technologických titulech (Apple +1,6 %, Alphabet +1,5 %, Microsoft +2 %, AMD +2,8 %, Tesla +3,6, Intel +1,1 %) - byl to však právě Nasdaq, který v minulých dnech nejvíce ztratil, takže šlo spíše o korekci ztrát z minulých dní. Důvodem včerejšího růstu bylo mimo jiné několik nových analytických doporučení k nákupu velkých technologických společností (např. Nvidia +3,3 %).
  • Zelená střecha. Co o ní potřebujete vědět?
    Některé trendy se v architektuře objeví a po čase zase zmizí. A některé zůstávají, rozvíjejí se a nabývají na důležitosti. S rostoucím zájmem o ekologická řešení a zvyšování podílu zelených ploch napříč krajinou se čím dál tím častěji volí takzvaná zelená střecha. Co je to?
  • Zelená transformace, nebo finanční katastrofa? Turbulentní cesta Volkswagenu do budoucnosti
    V posledních letech je patrný pomalý pokles dynamiky růstu tradičních automobilů z kontinentu na úkor levnějších vozů, které často nabízejí podobná řešení. Nejen skupina Volkswagen, ale celé odvětví výroby automobilů v Německu se potýká s problémy. Problémy německých výrobců začaly v Číně, kde začali ztrácet podíl na trhu ve prospěch čínských konkurentů. Důvodem mohou být nižší pořizovací náklady na automobily ve srovnání se západní konkurencí, přičemž nabízejí podobnou kvalitu a technická řešení. To je možné díky významným vládním investicím, levné pracovní síle a bohatým zdrojům klíčových nerostných surovin. Existuje také podezření z krádeže a využívání know-how, což lze pozorovat na vysoké podobnosti modelu Xiaomi SU7 s vozem Porsche Taycan.
  • Zelené centrální banky a zelení miliardáři: Koho bude letošní Davos dávat nejspíše za vzor
    Probíhajícímu Světovému ekonomickému fóru v Davosu více než kdy jindy v jeho padesátileté historii dominují environmentální témata. Jedná se však stále o ekonomické fórum, nikoli o sjezd ekologů či čistě environmentálních aktivistů. Na fórum zavítá třeba 119 světových miliardářů nebo centrální bankéři.
  • Zelené dluhopisy Energy financial group jsou šancí pro malé investory
    Takzvané zelené dluhopisy se na globálním investičním trhu poprvé objevily roku 2007. Od té doby jejich obliba neustále roste. Letos počet vydávajících světových subjektů pokořil první tisícovku a hodnota vydaných bondů překonala bilion amerických dolarů. Kromě příležitostí pro velké hráče se na trhu čím dál častěji objevují také emise cenově dosažitelné i pro širší spektrum investorů. Jednou z nich jsou nově vydané dluhopisy české investiční skupiny Energy financial group (EFG).
  • Zelené dopoledne v Evropě. Pomáhá odraz ropy a energetického sektoru
    Úvodní zaváhání se na evropských akciových trzích mění v růst, který posílá například německý DAX o 0,7 pct výš. Americké futures však zůstávají opatrné a nacházejí se mírně v záporu. Eurodolar se stabilizuje u 1,0265. Dluhopisové výnosy v Evropě vykazují nevýrazné změny, zatímco v zámoří sledujeme jejich pokles. 
  • Zelené energie dnes ponúkajú nevšedné investičné príležitosti
    Mnohí si dnes pod týmto odvetvím predstavia veterné/vodné turbíny a solárne panely, vyrábajúce elektrickú energiu z vetra/vody a slnka. Od roku 2009 sme v Českej republike a na Slovensku boli, spočiatku, svedkami doslova masívneho nasadzovania fotovoltaiky v podobe zemných inštalácií a až neskôr, postupne, aj strešných inštalácií. Spôsob implementácie tejto aktivity však dodnes vyvoláva medzi verejnosťou celý rad otáznikov či nepochopenia a aj napriek tomu, že sa jedná o vysoko inovatívne technológie v energetike, odvetvie samotné mnohých vôbec neoslovilo, alebo o tomto dokonca nemajú najmenšiu vedomosť.
  • Zelené energie se zelenají, na Ameriku však doléhají pochybnosti
    ECB podle očekávání nijak nezměnila nastavení své politiky a dala jasně najevo, že zatím nediskutuje o redukci měnového stimulu. Takový krok by byl podle prezidentky Lagardové předčasný. Otázka se tedy odsouvá na další zasedání, na němž budou mít bankéři k ruce novou prognózu.
  • Zelené investování ve skutečnosti škodí životnímu prostředí, dokládá nová studie
    Zelené investování ve skutečnosti škodí životnímu prostředí, dokládá nová studie (abstrakt níže) autorů Samuela Hartzmarka z Boston College a Kelly Shueové z Yale School of Management.
  • Zelené pondělí pro technologie
    Hlavní americké akciové indexy včera mírně přidávaly za poměrně nízké volatility, až na technologický Nasdaq, který rostl o 1,3 %. Hlavním tahounem technologického sektoru byla jednoznačně Tesla. Akcie Tesly se doslova utrhly ze řetězu a ukončily včerejší den o 8 % výše, než v pátek zavíraly - konkrétně na ceně 1087 USD za akcii.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Investingfox Nastroje