Čtvrtek 21. listopadu 2024 13:58
reklama
CapXmaster
reklama
Investingfox Nastroje
reklama
eightcap zlato
reklama
eightcap trade smarter

Výrobní aktivita v ČR zůstává na vysokých úrovních

02.08.2021 10:35  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Index nákupních manažerů v červenci mírně klesl na stále velmi vysokou úroveň 62,0 bodů z předchozích 62,7 b. Analytici čekali pokles indexu na 61,6 bodu. My jsme počítali s tím, že index setrvá blízko předchozích hodnot, ačkoliv je zřejmé, že podnikům narůstají potíže se subdodávkami komponent a materiálů do výroby. To potvrdila i zpráva PMI, když uvedla, že vážný nedostatek materiálů vedl k největšímu prodloužení dodavatelských lhůt v dějinách průzkumu. Z tohoto důvodu údajně opět zrychlilo tempo růstu cen výrobních vstupů. Pozitivní je, že díky pokračujícímu otevírání zahraničních trhů navíc prudce stouply objemy nových exportních zakázek. Stále tak údajně dochází k silnému růstu výroby.

Vývoj předstihových indikátorů ukazuje na expanzi výroby i ve druhé polovině roku. Ta bude ovšem brzděna chybějícími komponenty, které se staly hlavní bariérou růstu českého průmyslu. Kvůli nim dochází k odstávkám v automobilovém průmyslu.

Za celý letošní rok 2021 odhadujeme růst průmyslové výroby o 10,8 %. Vysoké číslo odráží nízkou srovnávací základnu minulého roku. Nebýt chybějících komponent, byl by podle našeho odhadu pro letošek reálně dosažitelný i růst průmyslu blízko 20 %. V loňském roce dominantní bariéra růstu v podobě nedostatečné poptávky v letošním roce ustupuje. V roce 2022 počítáme s ústupem potíží s dodávkami komponent a růst průmyslové výroby by tak mohl pokračovat stále relativně rychlým celoročním růstem poblíž 7 %.

Česká koruna dnes mírně posílila pod hladinu 25,50 EUR/CZK, nicméně důvody leží spíše v globálním vývoji. K posílení dnes došlo i v případě měn Polska a Maďarska.

Zdroj: Komerční banka

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • „Vyrobené v Nemecku“: Tesla otvírá prodejnu v Berlíně
    Tesla postaví svoje první evropské výrobní a dizajnérské středisko nedaleko Berlína, což lídrovi v oblasti elektrických vozidel v USA získá prestižní ocenění Made in Germany, stejně jako místním rivalům Audi, BMW a Mercedes, kteří připravují výrobu konkurenčních automobilů.
  • Výrobky pro kulturu, sport a rekreaci vzrostly
    Maloobchodní tržby v ČR v červenci bez zahrnutí segmentu aut oproti červnu vzrostly reálně o 1,8 % (po sezónním očištění). V meziročním vyjádření se tak maloobchod posunul dál do černých čísel, když rostl o 3,0 % a po očištění o vliv počtu pracovních dnů o 1,9 %. Tříprocentní růst překonal odhady, když analytici v průměru čekali stagnaci. My jsme počítali jen s nepatrným růstem o 0,1 %.
  • Výrobná alebo nevýrobná dôvera. Ktorý index je lepším predstihovým indikátorom pre HDP?
    Dnes bol zverejnený index nevýrobnej sféry z USA za máj. A sklamal, klesol z úrovne 57,8b. na ročné minimum 55,7b. (oč...
  • Výrobná inflácia v eurozóne opäť podstrelila očakávania. Pre ECB to nie je dobrá správa
    Z eurozóny dnes dorazil index výrobných cien. Ten medzimesačne klesol o 0,4% (čakal sa pokles o 0,2%), pričom prognózy podstrelil už štvrtý mesiac po sebe. Jeho aktuálny rast je na úrovni 3,3%, keďže komodity ešte medziročne stále rastú), dlho to tak však vydržať nemusí. Index výrobných cien v eurozóne má tendenciu zaostávať za medziročnou zmenou CRB Reuters/Jefferies indexu o 2 mesiace. A od budúceho mesiaca by sa medziročná zmena tohto indexu mala dostať do mínusu
  • Výrobná inflácia v USA rástla najrýchlejšie za šesť rokov. Dolár zatiaľ nereaguje.
    Pred chvíľou dorazila ďalšia pozitívna správa pre inflačné tlaky v USA. Index výrobných cien poskočil medzimesačne 0,6%, to bolo najviac za posledných 6 rokov. A vôbec to nebolo dané ropou. Jadrový index výrobných cien poskočil o 0,5%, čím dorovnal najvyšší rast od roku 2016. Vyšší rast bol naposledy zaznamenaný ešte v minulej dekáde. Tomuto výraznému skoku dodáva na vážnosti to, že bol neočakávaný. Pri celkovej aj jadrovej výrobnej inflácii sa očakával medzimesačný rast na úrovni 0,2%.
  • Výrobní aktivita klesá na dno
    Index nákupních manažerů značící aktivitu ve výrobním sektoru ČR v dubnu klesl na 35,1 bodu z předchozí úrovně 41,3 bodu. To bylo velmi blízko našeho odhadu 34,0, ale relativně citelně nad očekáváním trhu, které činilo 30,7 bodu. Jedná se o malé pozitivní překvapení, které samo o sobě z pohledu trhu mnoho neznamená. Ovšem je patrné, že s tím, jak si analytici zvykli odhadovat katastrofu, tak se můžeme dočkat i pozitivních překvapení.
  • Výrobní aktivita v ČR na novém rekordu
    Index nákupních manažerů v červnu vzrostl na nový historický rekord 62,7 bodu. To bylo nad očekáváním trhu (62,1 b.), ale mírně pod naším odhadem (63,0 b.). Výrobní aktivita se tak ještě více přiblížila protějškům v eurozóně, kde index dosahuje ještě o něco výše. Příběh zůstává obdobný jako v minulých měsících. Na aktivitu příznivě doléhá uvolnění protipandemických opatření a růst důvěry v budoucnost. Roste výroba a zakázky, ale přetrvávající narušení subdodávek omezuje produkční kapacity, prodlužuje dodávky a tlačí na růst cen. Vyšší ceny vstupů se firmy snaží přenášet na zákazníky a zdražování na výstupech je údajně nejrychlejší od ledna 2003. Podle zprávy PMI zrychlil i růst zaměstnanosti.
  • Výrobní aktivita v ČR na roste na rekord
    Index nákupních manažerů v květnu vzrostl na nový historický rekord 61,8 bodu. Výrobní aktivita se tak více přiblížila protějškům v eurozóně, kde index dosahuje ještě výš. K růstu přispělo zvýšení objemu výroby i zakázek. Na druhou stranu je index stále nadhodnocován nedokončenou výrobou v důsledku opožděných subdodávek. Výkon dodavatelů se dle zprávy PMI zhoršil do největší míry v historii průzkumu vzhledem k výrazné nedostupnosti surovin a problémům v dopravě. Tento vývoj vede k růstu cen vstupů, jejichž tempo je nejrychlejší od počátku průzkumu v roce 2001. Zvýšení nákladů bylo podle zprávy PMI prozatím výrazně vyšší než v případě cen účtovaných zákazníkům.
  • Výrobní aktivita v ČR opět zrychluje
    Index nákupních manažerů v listopadu vzrostl na hodnotu 57,1 bodů z předchozích 55,1 bodů. Zatímco v říjnu tento index klesl pod všechny odhady, listopadu naopak odhady v opačném směru překonal. S ohledem na vyšší úroveň indexů PMI v zemích eurozóny, zejména v Německu, a také s ohledem na zprávy o částečném obnovení výroby automobilů, jsme počítali se zvýšením na 55,6 bodů. Tržní medián byl nepatrně níž.
  • Výrobní aktivita v ČR stále silně roste
    Aktivita ve výrobě dle indexu nákupních manažerů ČR v lednu rostla stejným tempem jako v prosinci. PMI setrval na vysoké hodnotě 57,0 bodu, což je nejvyšší hodnota od dubna 2018. Zhoršení předstihových indikátorů v Německu a eurozóně jako celku ukazovalo na zhoršení českého PMI. K tomu však nedošlo a svou úrovní se tak na počátku roku vyrovnal český PMI s jeho německým protějškem. My jsme počítali se snížením indexu k 55,1 bodu a medián trhu činil 55,8.
  • Výrobní aktivita v EU stále v útlumu
    Předběžný výsledek indexu nákupních manažerů (PMI) ve výrobním sektoru v dubnu vykázal mírné zlepšení na 47,8 bodu z předchozích 47,5 bodu. Připomeňme, že hodnoty nad 50 body znamenají expanzi daného sektoru a pod 50 bodů kontrakci sektoru. Čekalo se zlepšení na 48,0 b, takže žádnou velkou radost výsledek nepřináší. Za slabým výsledkem stále stojí pokles objednávek, což není dobrý signál o výrobě pro nejbližší období. Na druhou stranu je určitou úlevou, že nedošlo k dalšímu poklesu indexu.
  • Výrobní aktivita ve Velké Británii klesla na sedmileté minimum, GBPUSD padl zpět pod 1,21
    Velmi sledovaný index vývoje britského výrobního sektoru dopadl výrazně pod očekávání. Index nákupních manažerů PMI ve výrobě za srpen spadl na nejnižší úroveň od července 2012. Výsledek 47,4 bodů skončil pod očekávaným 48,4 bodů. Už potřetí za poslední 4 měsíce index nenaplnil očekávání. Pokud se podíváme na report do detailů, tak celkový obraz výroby je možná ještě horší. Index "zachraňuje" růst zásob a naopak vidíme pokles exportů - navzdory oslabení GBP. Navíc pokles objednávek dosáhl vyšších úrovní po finanční krizi 2008/9 pouze v roce 2012.
  • Výrobní aktivita v USA stoupá, odpolední komentář s analýzou EUR/USD
    Druhé měření indexu spotřebitelských cen (CPI) v eurozóně potvrdilo původní výsledek. Inflace klesla v prosinci na meziročních 0,8 procent z listopadových 0,9 procent. Meziměsíční inflace pak dosáhla 0,3 procent. V celé Evropské unii roste cenová hladina o něco rychleji, konkrétně o 1,0 procento. Deflaci zažilo v prosince Řecko, Kypr, Bulharsko a Lotyšsko. Neočekávaně se však propadl jádrový index CPI očištěný o ceny potravin, energií, alkoholu a tabáku, ten z původně naměřených 0,9 procent klesl na 0,7 procenta.
  • Výrobní ceny eurozóny klesly
    Výrobní ceny v září podle očekávání trhů klesly na 41,9 % meziročně oproti revidovaným 43,4 % v srpnu.
  • Výrobní ceny eurozóny klesly
    Ceny v průmyslu v červenci klesly podle očekávání trhů o 7,6 % meziročně oproti poklesu o 3,4 % v červnu.
  • Výrobní ceny eurozóny mírně klesly
    Výrobní ceny v srpnu klesly podle očekávání trhů o 2,3 % meziročně oproti revidovanému poklesu o 2,2 % v červenci.
  • Výrobní ceny klesají
    Výrobní ceny v červnu klesly na 1,9 % meziročně oproti 3,6 % v květnu. Trhy očekávaly pokles na 1,8 % meziročně.
  • Výrobní ceny klesají, a to zejména v zemědělství
    Výrobní ceny v průmyslu v prosinci meziměsíčně poklesly o 0,5 % a meziročně vzrostly o 1,4 % a zaostaly tak za odhadem ČNB (+1,7 %). Ještě výraznější odeznívání inflačních tlaků pozorujeme mezi zemědělci - jejich výrobní ceny meziměsíčně poklesly o 1,2 % a meziročně o 19 % (versus odhad ČNB na -16,1 %). Mezi jednotlivými průmyslovými odvětvími ovšem nadále přetrvávají velké rozdíly. Dál platí, že výrobní inflace v průmyslu odeznívá nejpomaleji v některých páteřních oborech - například strojírenství (+5,6 % meziročně) a elektronika (+6,2 % meziročně).
  • Výrobní ceny klesly
    Výrobní ceny v prosinci klesly na 20,1 % meziročně oproti 21,3 % v listopadu. Trhy očekávaly pokles na 20,8 % meziročně.
  • Výrobní ceny klesly
    Výrobní ceny v květnu klesly na 3,6 % meziročně oproti 6,4 % v dubnu. Trhy očekávaly pokles na 3,8 % meziročně.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
CapXmaster srovnani