Sobota 23. listopadu 2024 11:04
reklama
Swissquote Bank
reklama
Swissquote Bank
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
Investingfox Nastroje

Důvěra v ekonomiku ČR se v dubnu zvýšila

26.04.2021 10:32  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Podle měření ČSÚ roste důvěra spotřebitelů i souhrnná podnikatelská důvěra. V podnicích se v dubnu zvýšila důvěra v průmyslu, obchodu a ve službách, ale snížila se ve stavebnictví. Rozdílná je samozřejmě úroveň optimismu. V případě průmyslu se důvěra zvyšovala výrazně již od poloviny loňska a v současnosti je stejných úrovních jako byla v letech 2017 – 2018, kdy výroba solidně expandovala. Ve stavebnictví je důvěra stále výrazně pod předpandemickou úrovní, ale vysoko nad tím, kde byla v krizových letech 2012 – 2013. V případě obchodu a služeb je úroveň důvěry stále na relativně nízkých úrovních podobně jako v případě důvěry spotřebitelů, kde jsme s důvěrou zjednodušeně na půl cesty zpět. S tím, jak pokračuje rozvolňování protiepidemických opatření u nás i ve světě, bychom v nejbližších měsících měli vidět další růst důvěry v ekonomiku. Rizikem zůstávají další pandemické vlny.

Současný vývoj důvěry koresponduje s tím, co pro letošek od ekonomiky čekáme. Silná expanze by se měla dostavit v průmyslu i ve službách i v obchodě s tím, jak budou odstraněny protiepidemické bariéry. V případě stavebnictví je hlavní bariérou nedostatek pracovníků a zdlouhavé projekty, což jsou věci, které se rychle nezmění, takže pro letošek zůstane výkon stavebnictví na současné úrovni a významnější oživení zde čekáme spíše až v příštím roce. 

Zdroj: Komerční banka

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Důvěra v českou ekonomiku v květnu ochladla
    „Důvěra v českou ekonomiku v květnu ochladla, a to jak u podnikatelů, tak i u spotřebitelů. Index důvěry totiž klesl z dubnových 97,2 na květnovou hodnotu 94,1. Souhrnný indikátor důvěry podnikatelů v ekonomiku se snížil o 2,8 bodu na hodnotu 95,2, velmi varující přitom je, že nejhlubší ochlazení důvěry se v květnu projevilo v průmyslu (-8,2 bodu). Kritickým signálem pro tento pokles optimismu v průmyslu byly poslední údaje o průmyslové produkci, která rostla jen díky výrobě aut. Ve většině ostatních průmyslových odvětví poklesla, a dokonce se v březnu poprvé od podzimu roku 2021 v meziročním srovnání snížila hodnota nových zakázek, což nepochybně bylo pro chmurnější pohled českých firem na svou budoucnost určující.
  • Důvěra v českou ekonomiku vychládá
    „Důvěra v českou ekonomiku v květnu mírně ochladla. Indikátor důvěry, který sestavuje ČSÚ, se v květnu meziměsíčně snížil o 0,6 bodu na hodnotu 96,4. Jde však jen o mírný pokles a ve srovnání s loňským květnem je indikátor na vyšší hodnotě. Nicméně o zhoršení situace svědčí, že v květnu klesly obě části indexu – jak důvěra podnikatelů, tak spotřebitelů. Indikátor důvěry podnikatelů se snížil o 0,2 bodu na hodnotu 95,4. Nejhorší nálada je v průmyslu, kde v květnu klesl indikátor důvěry o dva body na hodnotu 90,5. Na vině jsou zejména dlouhodobé problémy se zakázkami v tomto odvětví.
  • Důvěra v českou ekonomiku v září rostla napříč sektory, povodním navzdory. Povodně mohou dát pozitivní impuls náladě ve stavebnictví, jinde ji spíše mohou kazit
    Důvěra v českou ekonomiku se v září zvýšila ve všech základních sektorech, které statistici sledují. S výjimkou podnikatelského sektoru stavebnictví však napříč sektory, včetně spotřebitelského, zůstává dlouhodobě podprůměrná. Je také otázkou, zda zářijové zlepšení situace není jen přechodného rázu. Pokud by se však jednalo o začátek nového, stoupajícího trendu, mají jednotlivé ukazatele šanci se v dohledné době, dost možná ještě letos, ocitnout alespoň na dlouhodobě průměrných úrovních.
  • Důvěra v ČR i SRN na vzestupu
    Důvěra německých podnikatelů dle Ifo indexu vzrostla v červnu nad odhady, a to jak ve složce hodnocení současných podmínek, tak v subindexu očekávání na dalších šest měsíců. Celkový index se nachází na úrovních z konce roku 2018. Příznivý vývoj pandemie navíc ukazuje slušnou šanci na dobrý vývoj předstihových indikátorů během léta, i když se kvůli potížím v subdodávkách a na pracovním trhu nemusí plně promítnut do „tvrdých“ dat.
  • Důvěra v domácí ekonomiku se v červnu opět snížila
    Český statistický úřad dnes zveřejnil údaje o indikátorech důvěry v českou ekonomiku.
  • Důvěra v domácí ekonomiku stoupá
    Lednový konjunkturální průzkum ukázal, že nálada mezi českými průmyslníky i spotřebiteli se zlepšuje. V průmyslu byl zaznamenán nárůst důvěry již v prosinci, když předtím indikátor pět měsíců v řadě klesal. V lednu činil -5,7 bodu, když o měsíc dříve to bylo -7,7 bodu. Dle vyjádření statistického úřadu je nicméně údaj nutno brát s rezervou neboť firmy stále jako největší bariéru růstu reportují nedostatečnou poptávku. Ve stejném duchu vyznívá i index PMI.
  • Důvěra v domácí ekonomiku výrazně vzrostla
    Červencový konjukturální průzkum ukázal, že důvěra spotřebitelů i podnikatelů v domácí ekonomiku výrazně vzrostla. Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku však zatím zůstává stále níže. V průmyslu dosáhlo saldo důvěry -8,0 bodu, což ve srovnání s červnovým minimem na úrovni -28,3 bodu představuje podstatné zlepšení. Výrazně se snížil počet průmyslníků, kteří poptávku po svých výrobcích považují za nedostatečnou.
  • Důvěra v ekonomice: Mírný optimismus v závěru roku
    Finančními trhy se sice stále šíří obavy z nástupu nové mutace koronaviru a jejích zatím těžko odhadnutelných důsledků, nálada v ekonomice se naproti tomu začíná konečně stabilizovat. Alespoň to vyplývá z dnes zveřejněného průzkumu důvěry v české ekonomice ze statistického úřadu, podle kterého se podnikatelský i spotřebitelský sentiment v prosinci mírně zvýšil. S výjimkou služeb se za poslední měsíc nálada zvýšila ve všech odvětvích českého hospodářství a mírný optimismus naznačuje i vývoj nálady spotřebitelů.
  • Důvěra v ekonomiku ČR mírně klesla
    Důvěra v ekonomiku na začátku roku klesla, a to jak ve složce podnikatelské, tak i v případě spotřebitelů. Vzhledem k tomu, že údaje za prosinec byly sestavovány v okamžiku otevírání služeb, obchodů a škol, tak se pro leden, kdy jsou tyto sektory opět uzavřené, očekával pokles. Pokles důvěry byl ale relativně malý.
  • Důvěra v ekonomiku ČR pokračuje v růstu
    Podle měření ČSÚ v červnu opět silně vzrostla souhrnná důvěra v tuzemskou ekonomiku. Ke zlepšení došlo jak v případě důvěry spotřebitelů, tak u všech sledovaných skupin podnikatelů. Důvěra v ekonomiku se dostala na předpandemickou úroveň již v květnu a v červnu jsme se posunuli opět výrazně výš. Spotřebitelská důvěra se nachází na úrovních srovnatelných se začátkem roku 2020 a v případě podnikatelů je stejně vysoko jako na konci roku 2018. Na straně podnikatelů došlo v červnu k největšímu zlepšení v případě obchodu a ve službách, což úzce souvisí s rozvolněním epidemických opatření. Silně rostla důvěra i v případě průmyslu, kde dosáhla na úrovně naposledy pozorované před deseti lety. Ve stavebnictví došlo v červnu jen k malému zlepšení a pouze zde se úroveň důvěry stále nachází pod úrovní před pandemií. Rozvolňování opatření zde logicky nemá tak silný a rychlý dopad.
  • Důvěra v ekonomiku ČR v květnu vyskočila vzhůru
    Podle měření ČSÚ v květnu silně vzrostla souhrnná důvěra v ekonomiku ČR. Důvodem byl skokový růst důvěry spotřebitelů a v případě podnikatelského sektoru rovněž výrazné zlepšení sentimentu ve službách a v obchodě. K mírnějšímu zvýšení došlo i v těch sektorech, kterých se poslední protiepidemická opatření až tak nedotkla, tedy v průmyslu a ve stavebnictví. Nikoho nepřekvapí, že se důvěra prudce zlepšuje díky ukončování protipandemických opatření. Index důvěry podnikatelů se tak posunul na úrovně srovnatelné s podzimem roku 2019. Spotřebitelská důvěra se nachází přibližně tam, kde byla na samém počátku pandemie, tedy zhruba v březnu minulého roku.
  • Důvěra v ekonomiku ČR v listopadu po čtyřměsíčním růstu klesla
    Důvěra v českou ekonomiku v listopadu po předchozím čtyřměsíčním růstu klesla. Proti říjnu se snížila o 0,3 bodu na 99,0 bodu, oznámil dnes Český statistický úřad (ČSÚ). U spotřebitelů sice důvěra v hospodářství stoupla, ale snížila se u podnikatelů. Meziročně důvěra celkově klesla také o 0,3 bodu.
  • Důvěra v ekonomiku dále klesla
    Důvěra podnikatelů i spotřebitelů v listopadu v ČR dle konjukturálního průzkumu Českého statistického úřadu pokračovala v poklesu. Saldo důvěry spotřebitelů kleslo na -22,5 bodů, což není až tak vzdálené dubnové úrovni, kdy index dosáhl ještě hlubší hladiny -25,3 bodu.
  • Důvěra v ekonomiku je jak na houpačce
    „Klesající inflace a zpomalení propadu průmyslové výroby přispěly k růstu důvěry v českou ekonomiku. V říjnovém měření Českého statistického úřadu se souhrnný indikátor důvěry meziměsíčně zvýšil o 3,6 bodu na hodnotu 92,8. Důvěra v budoucí vývoj ekonomiky posílila jak u podnikatelů, tak u spotřebitelů. Vývoj tohoto indikátoru ekonomického sentimentu je však letos značně volatilní - v září se například dostal na nejnižší úroveň od března 2021. Bylo by tedy předčasné interpretovat říjnové zvýšení jako zásadní obrat v důvěře v naši ekonomickou budoucnost. Tvrdá data totiž zatím optimismem nehýří.
  • Důvěra v ekonomiku je nízká, ale roste
    Podnikatelská důvěra v ČR se v červnu začala zvyšovat, ale pořád zůstává na extrémně nízkých úrovních. Ke zlepšení důvěry došlo v obchodu a ve vybraných službách, kde před tím došlo k velkému poklesu. Naopak k dalšímu snižování důvěry docházelo ve stavebnictví a zejména v průmyslu, což je pro české hospodářství klíčový sektor. V průmyslu je důvěra nyní stejně nízko, jako byla v roce 2009 tedy během velké hospodářské krize.
  • Důvěra v ekonomiku klesá, hlavní propad očekáváme ale až v dubnu
    Spotřebitelská důvěra v březnu poklesla o 3.3 b. na -6.3 b.. Poklesla i podnikatelská důvěra. V obou případech se jedná o nejnižší hodnoty od konce roku 2013. Vliv koronaviru je však v těchto číslech omezený. Sběr dat byl ukončen 17. března. Dopad aktuálních opatření se tak z větší částí projeví až v dubnových číslech. I tak je ale patrné, že se výrazně zvýšily obavy domácností ze zhoršení jejich ekonomické situace. Prozatím však nerostou obavy ze ztráty zaměstnání. Vzhledem k aktuálnímu zavírání podniků z bezpečnostních důvodů lze předpokládat, že dojde i k propouštění některých zaměstnanců. V podnikové sféře klesla důvěra napříč všemi odvětvími s výjimkou stavebnictví. S tím jak se budou projevovat aktuální opatření do reálné ekonomiky, bude klesat i důvěra spotřebitelů a firem.
  • Důvěra v ekonomiku klesá i mezi podnikateli
    Důvěra spotřebitelů, ale také podnikatelů se v srpnu meziměsíčně snížila. Vyplývá to z dnes zveřejněných údajů ČSÚ. Souhrnný indikátor důvěry, vyjádřený bazickým indexem, se oproti červenci snížil o 1,4 bodu, a dosáhl tak hodnoty 93,7. Indikátor důvěry spotřebitelů poklesl o 1,1 bodu na hodnotu 97,3; klesal tak již čtvrtý měsíc v řadě. První čtyři měsíce letošního roku přitom rostl a vyšplhal se až na dubnovou hodnotu 103,8, v květnu ale začal nabírat opačný směr.
  • Důvěra v ekonomiku klesla
    „Souhrnný indikátor důvěry v českou ekonomiku se snížil na hodnotu 95,1 bodu. Vyplývá to z dnes zveřejněných dat ČSÚ. Meziměsíčně se tak snížil o 2,9 bodu. Indikátor důvěry podnikatelů poklesl rovněž o 2,9 bodu na hodnotu 94,5 a indikátor důvěry spotřebitelů se snížil o 2,6 bodu na hodnotu 98,4. Ještě v dubnu přitom důvěra v českou ekonomiku rostla a její indikátor se meziměsíčně zvýšil o 2,8 bodu na úroveň 97 bodů, přičemž rostla důvěra podnikatelů i spotřebitelů. V květnu už tomu ale bylo jinak. Zatímco firmy si optimismus držely, spotřebitelé začali být poněkud skeptičtější. V květnu indikátor jejich důvěry v ekonomiku poklesl ze 103,8 na 101,6 bodu, v červnu pak na 101,0,” popisuje Petr Kymlička, partner poradenské skupiny Moore Czech Republic.
  • Důvěra v ekonomiku mezi spotřebiteli klesla
    „Ačkoliv se v červnu důvěra v českou ekonomiku mezi podnikateli zvýšila, spotřebitelé stejného názoru nejsou. Vyplývá to z dnes zveřejněných dat ČSÚ. Souhrnný indikátor důvěry vyjádřený bazickým indexem se sice meziměsíčně zvýšil o 1,6 bodu a dostal se tak na hodnotu 98,0, vývoj jeho složek byl ale rozdílný. Indikátor důvěry podnikatelů vzrostl oproti květnu o 2 body na hodnotu 97,4, indikátor důvěry spotřebitelů se však mírně snížil o 0,6 bodu na hodnotu 101,0. Klesal tak již druhý měsíc v řadě, přitom od začátku roku jsme mohli čtyři měsíce sledovat jeho růst,“ popisuje Petr Kymlička, partner poradenské skupiny Moore Czech Republic.
  • Důvěra v ekonomiku není nijak valná
    „Vývoj důvěry v českou ekonomiku v prvních dvou měsících letošního roku zatím nevěští nic dobrého. Po lednovém propadu totiž i v únoru se Indikátor důvěry v českou ekonomiku, který sestavuje Český statistický úřad, snížil o 1,9 bodu na hodnotu 90,6. Dolů ho táhla zejména zhoršující se nálada mezi firmami. Indikátor důvěry podnikatelů poklesl o 2,8 bodu na hodnotu 89,9. A co je pro letošní vývoj české ekonomiky obzvlášť nebezpečné, k nejhlubšímu propadu důvěry v budoucí vývoj došlo v průmyslu – zde se index snížil o 4,7 bodu.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
FxNet
CMC Markets
ACM
reklama
SAB Finance