Sobota 21. prosince 2024 18:43
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
Swissquote Bank
reklama
eightcap zlato
reklama
InstaForex rijen 2024

Evropa žije v iluzi nízkého počtu krachujících firem. Realita ji však brzy probudí

13.04.2021 10:55  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Hospodářská krize způsobená pandemií Covid-19 měla přinést krachy firem a růst platební neschopnosti v celé eurozóně. Loni však překvapivě došlo k poklesu úpadků firem ve všech hlavních evropských ekonomikách. „Podle naší analýzy existuje vysoký počet tzv. skrytých insolvencí. Ty byly spíše odloženy, než aby se jim skutečně zabránilo. V Evropě je velký počet neživotaschopných společností, jejichž bankrot je jen otázkou času,“ řekl Ján Čarný, generální ředitel pojišťovny COFACE pro Českou republiku a Slovensko.

Skutečný dopad krize Covid-19 zůstane nejasný, dokud podniky nezveřejní své finanční zprávy. Proto Coface simuloval skutečné finanční zdraví podniků. „Naše simulace ukazují, že i přes stabilizační účinek vládní podpory se finanční zdraví podniků v roce 2020 znatelně zhoršilo - což by normálně vedlo k nárůstu insolvence. Podle našeho modelu měla insolvence v roce 2020 vzrůst o 19 % ve Španělsku, o 6 % ve Francii, o 6 % v Německu a o 7 % v Itálii. To, že místo toho počty insolvencí poklesly, naznačuje, že mnoho insolvencí bylo spíše odloženo než zastaveno. Rok 2020 tak zanechal velké množství „skrytých insolvencí“, které se projeví v budoucnu,“ řekl Ján Čarný, generální ředitel pojišťovny COFACE pro Českou republiku a Slovensko.

„Odhadujeme tedy velikost skrytých insolvencí na přibližně 44 % insolvencí z roku 2019 ve Francii (22 500), 39 % v Itálii (4100), 34 % ve Španělsku (1600) a 21 % v Německu (3950). Bez státního zásahu by insolvence byly řádově vyšší. V tomto smyslu je úspěch vlád při záchraně firem malým zázrakem hospodářské politiky. Údaje o platební neschopnosti roku 2020 jsou však do značné míry fikcí,“ upřesňuje Ján Čarný.

Německo: bankrotů v automotive přibývá

V Německu Coface odhaduje počet skrytých insolvencí na 3950 (což je 21 % insolvencí z roku 2019). Na začátku pandemie přitom společnost Coface očekávala, že se insolvence v Německu v roce 2020 zvýší o 9 % - ale nakonec poklesly o 15 %.

„Tento výsledek je částečně způsoben tím, že německá vláda dočasně uvalila moratorium na insolvenční řízení. Chtěla tak získat čas, aby se mohla v hospodářství pozitivně projevit její stimulační opatření na podporu ekonomiky. I přesto německá odvětví kovovýroby a automobilového průmyslu, která byla v recesi již před pandemií, zaznamenala loni v porovnání s rokem 2019 nárůst insolvence,“ řekl Ján Čarný, generální ředitel pojišťovny COFACE pro Českou republiku a Slovensko.

Francie: Osud 22 000 firem je nejasný

Ve Francii je nyní podle analýzy Coface až 22 000 firem se „skrytou insolvencí“. Ta se bude postupně projevovat od letoška až do roku 2022.

V jednotlivých odvětvích francouzské ekonomiky odhaduje Coface počet skrytých insolvencí na 8600 ve stavebnictví, 1800 v maloobchodu, 1500 ve zpracovatelském průmyslu, 1200 v maloobchodu a 800 v dopravě. Ačkoliv hospodářská krize ovlivnila jednotlivá odvětví ekonomiky nerovnoměrně, počet insolvencí poklesl ve všech z nich.

Bez pomoci Fondu solidarity by u francouzských firem došlo k výraznému poklesu jejich provozních výsledků. Například v odvětví ubytovacích a stravovacích služeb by tento pokles podle analýzy Coface byl přibližně 109 % místo vykázaných 17 %. Vliv platební neschopnosti na ztrátu pracovních míst byl díky státní pomoci redukován – ta dosáhla 126 000 ztracených pracovních míst, což je nejnižší úroveň od roku 2006.

Španělsko: Krácení pracovní doby pomohlo

Krácení pracovní doby, ke kterému přistupují mnohé firmy v době pandemie, se ve Španělsku osvědčilo. Výpočty Coface například v maloobchodě naznačují, že tato opatření omezila pokles zisků ve druhém čtvrtletí na propad o 26 % - ve srovnání s 67% poklesem, k němuž by došlo, pokud by kratší pracovní doba nebyla zavedena.

Tato opatření nicméně nedokázala zabránit ve druhé polovině roku 2020 dramatickému nárůstu platební neschopnosti v odvětví cestovního ruchu – meziročně až o 90 %. Celkově odhaduje Coface počet španělských firem ve skryté platební neschopnosti na 1 600 (34 % celkové úrovně z roku 2019).

V Itálii Coface odhaduje velikost skrytých insolvencí na přibližně 39 % celkové úrovně v roce 2019 (4100 insolvencí). Podle výpočtů společnosti Coface se ale měla platební neschopnost zvýšit o 7 %.

Znepokojující výhled

Ne všechny skryté insolvence se však podle Coface projeví již letos. Rozhodující bude kontinuita insolvenčních moratorií, opatření na podporu ekonomiky a podpora firem ze strany bank. Proces „dohánění“ skryté platební neschopnosti z minulých měsíců v letošním a příštím roce bude přímo úměrný postupnému ukončování protiepidemických opatření a návratu do normálu. Ten zas bude závislé na rychlosti proočkování populace jednotlivých zemí.

„Růst počtu insolvencí bude záviset na vůli států pokračovat v poskytování podpory firmám. Zejména proto, že drtivá většina společností začne splácet státem garantované půjčky až od roku 2022 - jako je tomu například ve Francii),“ řekl Ján Čarný, generální ředitel pojišťovny COFACE pro Českou republiku a Slovensko.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Evropa zakončila před Fedem nerozhodně, nedařilo se těžařům; BMW +7 %
    Nerozhodně uzavřely dnešní obchodování evropské akciové indexy, když veškerá pozornost se upíná směrem k výsledku jedn...
  • Evropa zamířila nahoru, Amerika přešlapuje na místě
    Evropské akcie v závěru dnešního obchodování přidávají zhruba dvě třetiny procenta. S výjimkou těžařů a zpracovatelů komodit, jejichž akcie padají o 0,3 %, se daří všem hlavním sektorům. Přes jedno procento posilují pouze akcie realitních společností. Americké akcie vstoupily do čtvrteční seance velmi rozvážně. Index S&P 500 kolísá okolo včerejšího zavíracího kurzu. Na jedné straně rostou finanční tituly nebo utility, na straně druhé nejvyšší ztráty registrují komoditní firmy. Důvodem je zřejmě pokles cen komodit v návaznosti na slabší makroekonomické údaje v Číně.
  • Evropa zaplavena levným cukrem. Na burzách cena cukru padá.
    Evropu v současné době zaplavuje levný cukr. Cukrovary v ČR ale přesto navyšují výrobu. Cukru je na trhu přebytek a výrobci jej proto zlevňují.
  • Evropa zaznamenala zlepšení sentimentu, tahounem pražské burzy byly banky
    Evropské akciové indexy si dnes připisují zisky. Nejvýkonnějším indexem byl podobně jako včera index pražské burzy PX (CZKCASH), který získal 1,67 % a uzavřel obchodní seanci na 1172,22 bodech. Zisk ve výši 0,88 % zaznamenal i italský FTSE MIB (ITA40). Mezi nejméně výkonnými indexy dnes byl švýcarský SWISS MKT (SUI20), jež ztratil 0,14 % a německý DAX (DE30). Ten odepsal 0,09 % a uzavřel na 12 904 bodech. Americký S&P500 (US500) pokračuje ve včerejších ziscích, avšak se nadále pohybuje pod 4000 body. Technologický index NASDAQ (US100) je o 0,13 % výše.
  • Evropa zaznamenává rally cyklických firem❗
    Světové akciové trhy zakončily minulý týden s risk-on náladou, která pokračuje na počátku nového týdne. Hlavní evropské akciové indexy se obchodují o 1 % výše. Německý DAX (DE30) je jeden z nejvýkonnějších indexů, dnes si prozatím připisuje 1,5 %. Zlepšení nálady je doprovázeno oslabením amerického dolaru a poklesem amerických výnosů. Mezitím EUR vyskočilo vůči USD na 4týdenní maximu, na základě jestřábích komentářů členů ECB v průběhu minulého týdne.
  • Evropa znovu opatrně v zelených číslech, pozornost upřena na Řecko a nově i na Yellenovou
    Dnešek již přinesl záplavu nových fundamentů, ale trhy stejně jako včera zůstávají ve vyčkávacím režimu. Přestože se e...
  • Evropa zpět v normálním režimu, NZD už dva měsíce v silném downtrendu
    Den po pondělním výprodeji a na trzích se situace normalizuje, jakoby se přes víkend vůbec nic nestalo. Evropské akcio...
  • Evropa zpomaluje, nastoupí euro klesající trend?
    Někteří obchodníci a investoři začínají zvažovat scénář, dle kterého se nynější vlna růstu eura již chýlí ke svému konci.
  • Evropa zpomaluje, pomůže ECB? Divergence na dolaru a EURu přetrvává.
    Výsledky průzkumu PMI ve výrobní sféře ukázaly na zpomalování aktivity v eurozóně a hlavně kontrakce indexu ve Francii pod 49,6 b., v Německu...
  • Evropa zvažuje regulaci metaverza
    Evropská unie údajně analyzuje metaverzum, aby mohla vypracovat řadu opatření k jeho regulaci a kontrole. Výkonná místopředsedkyně Evropské komise Margrethe Vestagerová uvedla, že to EU musí udělat, než se rozhodne, jaká opatření jsou vhodná.
  • Evropě hrozí japonská past
    O možnosti, že se evropská ekonomika vydá podobnou cestou, jakou kráčí Japonsko, se hovoří již delší dobu. Možnosti pádu do „japonské pasti“ se ve své nové analýze věnují i analytici banky Natixis a jejich závěry jsou v určitém ohledu varující.
  • Evropě hrozí ropné šoky
    „Po prudkém zdražování elektřiny a plynu přichází výrazný nárůst ceny ropy. Trhy se totiž obávají, že v případě vyhrocení konfliktu na Ukrajině může Rusko přestat dodávat ropu do Evropy. Energetická krize by tak mohla být doprovázena ropnými šoky,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Evropě hrozí série blackoutů, varuje expert. Povolenky EU jsou na rekordu, plyn opět citelně zdražuje
    Evropě v zimě hrozí série blackoutů, varuje Jeremy Weir, šéf společnosti Trafigura. Ta patří k největším nezávislým obchodníkům se surovinami na světě. Weir své varování pronesl dnes na konferenci Commodities Asia Summit, který pořádá list Financial Times. Kolapsy energetické sítě podle něj mohou nastat zvláště tehdy, udeří-li tužší zima. Evropa prý nemá dost plynu, a není tak připravena na zimu.
  • Evropě hrozí, že v březnu zůstane bez plynu
    Zásoby zemního plynu v Evropské unii jsou v současné době na historickém minimu. Podle celosvětové výzkumné skupiny Wood Mackenzie hrozí, že zásoby plynu v evropských zásobnících klesnou letos na jaře na historické minimum. Jinými slovy, v následujících dvou měsících v případě rekordních mrazů zůstanou evropské země pravděpodobně bez plynu.
  • Evropě letos hrozí „plynový hladomor“ – ceny zemního plynu dramaticky rostou, do Evropy jej proudí málo, takže se nestačí doplňovat zásobníky. Zdraží kvůli tomu i potraviny
    Topná sezóna letos kvůli chladnému počasí začala na některých místech Česka nezvykle brzy, už koncem srpna. Jde jen o další vrásku na čele dodavatelům plynu. Ti se totiž potýkají se závratným růstem jeho cen zatím hlavně jen na evropském velkoobchodním trhu.
  • Evropě se start do nového týdne daří
    Indexy evropské pevniny rostou, když širší index STOXX Europe 600 přidává téměř 0,5 %, stejně jako německý DAX . Britský FTSE 100 odepisuje 0,1 %.
  • Evropě svitá ne lepší časy, Austrálie snížila úrokovou sazby, MMF nechce půjčit více Řecku; analýza EUR/USD, GBP/USD, GBP/JPY
    Index nákupních manažerů (PMI) ze sektoru stavebnictví Velké Británii dnes zklamal, v důsledku čeho libra oslabila na 10denní minimum...
  • Evropská byznys společnost hodnotí negativně situaci ohledně Krymu.
    Podle dat evropské univerzity ZEW, v březnu index ekonomických nálad v Eurozóně spadl z 68,5 na 61,5 bodů. Klikněte...
  • Evropská byznys společnost hodnotí negativně situaci ohledně Krymu.
    Podle dat evropské univerzity ZEW, v březnu index ekonomických nálad v Eurozóně spadl z 68,5 na 61,5 bodů. Klikněte...
  • Evropská centrální banka bude dál bojovat s inflací, euro posílí
    Evropská centrální banka (ECB) dnes zvýšila svoji základní úrokovou sazbu o 0,25 procentního bodu na 3,75 %. Jde o první standardní zvýšení sazeb od července loňského roku, kdy ECB začala s aktuálním cyklem zpřísňování své měnové politiky. Dosud zvyšovala sazby vždy o 50 nebo 75 bazických bodů. Trhy s tímto rozhodnutím spíše počítaly, i když někteří experti připouštěli další zvýšení o 0,5 procentního bodu. Mezi nimi byli i analytici společnosti Ebury. ECB totiž zatím nemá svůj boj s inflací vyhraný. Její jádrová složka se v dubnu držela na 5,6 %, tedy poblíž rekordních maxim. Silná dynamika cen napříč kategoriemi, jako jsou potraviny, zboží a služby, ukazuje, že inflační tlaky jsou silné v celé ekonomice.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
CapXmaster srovnani