Čtvrtek 21. listopadu 2024 12:42
reklama
Swissquote Bank
reklama
Purple trading AI
reklama
CapXmaster
reklama
Purple ebook obchodování ropy

Inflace opět mírně zvolnila

10.03.2021 10:30  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Spotřebitelské ceny v únoru dále zbrzdily o jednu desetinu procentního bodu z 2,2 % na 2,1 % meziročně a skončily tak mírně pod tržním očekáváním (2,2 %) a naším odhadem (2,3 %). Inflace sice pokračuje ve zpomalování, a to již 7. měsíc v řadě, ale nadále velmi pomalu. V meziměsíčním vyjádření se dostavilo očekáváné zdražení spotřebitelských cen, které bylo ovšem oproti lednu slabší (o 0,2 %) než se očekávalo (o 0,3 %).

Důvodem pro nižší, než očekávanou inflaci byly především ceny potravin, které oproti lednu stagnovaly, přičemž týdenní šetření jejich cen indikovala mírný růst. I přesto nás ale vývoj cen potravin ušetřil překvapení z ledna, kdy se dostavilo zdražení meziměsíčně o 3,1 %. Naopak v souladu s očekáváními došlo ke zdražení pohonných hmot, které meziměsíčně přidaly 1,7 %. Jejich meziroční pokles se tak dále zmírnil. Meziročně však zůstaly o 0,6 % vyšší. Ceny tabáku a alkoholu v únoru klesly meziměsíčně o 2 % oproti našemu odhadu o 1 %. Na meziroční míru inflace však působily proinflačně. Jádrová inflace po sezónním očištění v souladu s předpokladem zmírnila meziměsíční tempo růstu, což předběžně ukazuje na snížení její meziroční dynamiky. Nicméně u vývoje jádrové inflace je třeba brát ohled na to, že řada obchodů je uzavřena, což komplikuje sběr dat o cenách.

Spotřebitelská inflace

 

 

 

 

Aktuální

Předchozí

RB

Trh

ČNB

v % r/r

2,1

2,2

2,3

2,2

1,7

v % m/m

0,2

1,3

0,4

0,3

-

Zdroj: Raiffeisenbank, Bloomberg, ČNB



Z pohledu měnového kurzu nemá nepatrná odchylka od tržního očekávání moc potenciál ovlivnit korunu, kterou aktuálně hýbe především epidemická. ČNB ve své aktuální prognóze (z konce minulého roku) předpovídala únorovou inflaci na 1,7 %. Tento odhad ale nezohledňuje lednový výsledek.

Celková inflace by v nejbližších měsících mohla trh zaskočit opětovným mírným navýšením meziroční dynamiky, když do hry vstoupí velmi nízká srovnávací základna cen ropy, jež povede k růstu cen pohonných hmot a energií. Postupně se také bude promítat navýšení spotřební daně na tabák a obavy by mohly způsobit i rostoucí náklady na straně výrobců. Podle nás se ovšem bude jednat o přechodný vývoj, který bude vrcholit na přelomu dubna a května. Na rozdíl od celkové inflace přepokládáme u jádrové inflace pokračování postupného zvolňování. Přispěje k tomu nadále utlumená tuzemská poptávka, volné kapacity v domácí i zahraničních ekonomikách a také výhled silnější koruny, který ovšem aktuálně pozdržuje zhoršení epidemie. Celkově tak v průběhu roku neočekáváme nikterak výrazné cenové tlaky, a to navzdory riziku proinflačního efektu pozdržené poptávky, které by po otevření ekonomiky mohlo vést k vyšším cenám v kategorii sužeb. V souhrnu pro letošní rok očekáváme inflaci v průměru 2,3 %.

Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Inflace na Slovensku klesla na 5,9 %, je růst cen minulostí ?
    Poslední prosincový měsíc uzavírá vývoj indexu spotřebitelských cen, a tedy i inflace. Meziroční inflace v prosinci dosáhla 5,9 %. Nejvýrazněji se letos zvýšily náklady na vzdělávání, které vzrostly o 14,7 %. Výrazněji vzrostly také ceny zdravotní péče o 10,1 %, ceny v restauracích o 9,5 % a ceny alkoholu a tabáku o 8 %.
  • Inflace na Slovensku - komentář Martina Pohla, Generali Investments
    Lednová data potvrdila pokračující ústup inflačních tlaků na Slovensku. Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen pokleslo na 0.7 %, což je nejméně za poslední čtyři roky. Hlavní zásluhu na tom měly ceny energií pro domácnosti. Plyn zlevnil o 9,6 % a elektřina o 4,3 %. Obě položky patří mezi regulované ceny a se zpožděním reflektovaly propad cen ropy v uplynulém roce. Další výrazný příspěvek přišel od potravin, jejichž ceny meziročně poklesly o 0,5 %.
  • Inflace na vrcholu
    Meziroční inflace v říjnu zrychlila na 2,9 %. To je nejrychlejší tempo od roku 2012. Růst spotřebitelských cen byl tak plně v souladu s prognózou centrální banky (2,9 % y/y). Ve srovnání s přechozím měsícem cenová hladina vzrostla o 0,5 %. Stouply především ceny potravin v důsledku vyšších cen zeleniny, ale i másla, ovoce a vajec. K cenovému růstu v říjnu přispělo i sezónní zdražení oblečení a obuvi. V důsledku vývoje cen ropy na světových trzích jsme zaplatili více i na čerpacích stanicích. Ceny pohonných hmot byly v říjnu vyšší o 0,8 m/m.
  • Inflace na začátku roku ustoupila pomaleji, než se očekáválo
    Spotřebitelské ceny v lednu dále zbrzdily z 2,3 % na 2,2 % meziročně a skončily výrazně nad naším (1,8 %) i tržním (1,7 %) očekáváním. I ČNB ve své aktuální prognóze předpovídala lednovou inflaci na 1,7 %. Inflace sice pokračuje ve zpomalování, a to již 6. měsíc v řadě, ale velmi pomalu. V meziměsíčním vyjádření se dostavilo očekáváné zdražení spotřebitelských cen, které bylo ovšem citelnější (o 1,3 %) než se očekávalo (o 0,9 %).
  • Inflace nebrání ECB snižování úrokových sazeb
    Inflace v eurozóně měřená indexem spotřebitelských cen (CPI) klesla v lednu v meziročním srovnání na 2 procenta a...
  • Inflace – někde málo, jinde dost
    Růst spotřebitelských cen za listopad v eurozóně zrychlil své meziroční tempo na 1 % oproti říjnovým 0,7 %. Ačkoliv se jedná o zlepšení, Evropská centrální banka by ráda inflaci viděla výrazně blíže dvěma procentům. Vývoj spotřebitelských cen v jednotlivých evropských státech je však značně odlišný.
  • Inflace nekončí…
    Příběh vysoké inflace v Česku nekončí. Poslední údaje za květen ukazují spíše opak. Meziroční zdražení průměrného spotřebního koše dosáhlo hodnoty šestnáct procent a překonalo tak i očekávání ČNB, která vyhlížela inflaci patnáctiprocentní. „Před novou bankovní radou bude stát nelehký úkol. Pokud sazby přestanou zvyšovat, je možné, že inflace nadále poroste. Pokud by ve zvyšování pokračovali, je možné, že dostanou českou ekonomiku do recese. Přejme jim šťastnou ruku v rozhodování o naší budoucnosti,“ říká ve svém komentáři Jan Macek, produktový manažer společnosti Fincentrum & Swiss Life Select.
  • Inflace nesměle brzdí
    Spotřebitelské ceny v ČR srpnu oproti červenci stagnovaly a meziroční míra inflace zpomalila na 3,3 % z předchozího tempa 3,4 %. To bylo prakticky plně v souladu s očekáváním trhu i naším odhadem.
  • Inflace nezadržitelně roste, proti Powellovi stojí Rusnok. Dle něho se nejedná o přechodný jev
    Během dvoudenního vystoupení šéfa Fedu Jeroma Powella před Kongresem zaznělo, že finanční instituce ve spojených státech jsou dobře kapitalizované. Inflace, která se dostala vysoko nad inflační cíl centrální banky, v současnosti není podle Powella vázána na obvykle faktory, jako je napjatý trh práce či přehřátá ekonomika. Tento typ inflace je v historii jedinečný a podle centrálního bankéře bude pro Fed výzvou reagovat na tuto inflaci. Proto bude centrální americká banka i nadále pokračovat s hodnocením rizik, které ovlivňují inflaci. Powell také zopakoval, že se stále domnívá, že vysoká inflace je pouze přechodným jevem a že postupně bude docházet k jejímu poklesu.
  • Inflace – nový vývoj. Dolar ustoupil.
    Inflace v USA nepřestává udivovat. Soudě podle posledních údajů růst nejen nezpomaluje, ale zesiluje. To znamená jediné – Federální rezervní systém bude pokračovat v agresivních měnových krocích. Na listopadovém zasedání jednoznačně dojde k dalšímu výraznému kroku, kdy centrální banka zvýší sazbu.
  • Inflace opět předčila očekávání, když zrychlila na 16 %
    Spotřebitelské ceny v ČR nadále rychle rostou. V květnu se v meziměsíčním vyjádření zvedly v průměru o 1,8 %, tedy stejně jako v dubnu. Po sezonním očištění jejich meziměsíční růst mírně zvolnil, z 1,8 % na 1,6 %, i přesto však zůstává výrazný. Silné inflační tlaky tak v české ekonomice zatím rozhodně nepolevují. Meziroční inflace ve výsledku dále zrychlila, z dubnových 14,2 % na 16,0 % v květnu. To bylo více než se čekalo. Naše prognóza a tržní konsensus činily shodných 15,5 %, ČNB pak očekávala 14,9 %.
  • Inflace opět předčila očekávání, když zrychlila na 16 %
    Spotřebitelské ceny v ČR nadále rychle rostou. V květnu se v meziměsíčním vyjádření zvedly v průměru o 1,8 %, tedy stejně jako v dubnu. Po sezonním očištěním jejich meziměsíční růst mírně zvolnil, z 1,8 % na 1,6 %, i tak však zůstává výrazný. Silné inflační tlaky tak v české ekonomice zatím rozhodně nepolevují. Meziroční inflace tak dále zrychlila, z dubnových 14,2 % na 16,0 % v květnu. To bylo více než se čekalo. Naše prognóza a tržní konsensus činily shodných 15,5 %, ČNB pak očekávala 14,9 %.
  • Inflace opět překonala očekávání
    Inflace v květnu opět překvapila vyšším číslem jak nás, tak trh a také centrální banku. Meziměsíční nárůst o 1,8 dostal meziroční dynamiku na 16 % - to je více než půl procentního bodu nad naším odhadem a více než procentní bod nad poslední prognózou ČNB.
  • Inflace opět překvapila výraznějším růstem
    Spotřebitelské ceny v ČR v dubnu rostly meziměsíčně v průměru o 1,8 procenta, tedy obdobně rychlým tempem jako v březnu (1,7 procenta). Stejných hodnot dosahovala meziměsíční dynamika v obou zmíněných měsících i po sezonním očištění. Ve srovnání s tržním konsensem ve výši 0,9 procenta se jedná o výrazné překvapení.
  • Inflace opět překvapila výraznějším růstem
    Spotřebitelské ceny v ČR v dubnu rostly meziměsíčně v průměru o 1,8 %, tedy obdobně rychlým tempem jako v březnu (1,7 %). Stejných hodnot dosahovala meziměsíční dynamika v obou zmíněných měsících i po sezonním očištění. Ve srovnání s tržním konsensem ve výši 0,9 % se jedná o výrazné překvapení. Stejné platí i pro naši prognózu, která byla v souladu s konsensem trhu.
  • Inflace opět překvapuje, tentokrát směrem nahoru
    Inflace je koncem roku jako na houpačce. Zatímco v říjnu dokázala překvapit trh o zhruba 3pb, když se snížila z 18 % na 15,1 %, v listopadu se vydala opačným směrem a meziročně vzrostla na 16,2 % (očekávání trhu 15,8 %). Ještě rozkolísanější je meziměsíční pohled na vývoj cen, kdy v říjnu došlo k poklesu o 1,4 %, v listopadu pak k růstu o 1,2 % (očekávání trhu 0,8 %).
  • Inflace opět výrazně vzrostla na úroveň 17,2 procenta
    „Přestože lidé omezují svou spotřebu, růst cen dál zrychluje. Tento vývoj pravděpodobně vyvolá recesi v české ekonomice, která nakonec povede ke zkrocení domácích inflačních tlaků. Dovážená inflace ze zahraničí, která má zdroj především ve vysokých cenách energetických a zemědělských komodit, nás však může trápit po delší dobu,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Inflace opět zamířila nahoru
    Květnová inflace překvapila nás i centrální banku zrychlením na 2,9 %. To společně s výraznou mzdovou dynamikou zapadlo do naší skládanky, že ČNB v letošním roce zvýší úrokové sazby ještě jednou. V následujících měsících však bude inflace vlivem vysoké statistické základny své tempo zvolňovat a začne se přibližovat cíli ČNB.
  • Inflace ožebračuje Čechy. Lidé s výpadky příjmů mohou skončit pod mostem
    „Ceny v České republice rostou výrazně rychleji než v ostatních státech Evropské unie. Podstatné části českých domácností se však kvůli koronavirové krizi snižují příjmy. To povede k rozsáhlému poklesu životní úrovně v naší zemi,“ varuje hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Inflace padá, Francie se propadá
    Inflace ve světě i v Česku zpomaluje. To je dobrá zpráva pro akcie a rizikovější aktiva typu kryptoměn. Stoupají totiž šance, že centrální banky výrazně sníží své úrokové sazby. Náladu však investorům může pokazit dění ve Francie, kde se trhy otřásají kvůli blížícím se předčasným volbám do tamního parlamentu.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
CapXmaster