Sobota 16. listopadu 2024 02:16
reklama
CapXmaster
reklama
Dukascopy new
reklama
CapXmaster
reklama
Dukascopy new

Těžba bitcoinu spotřebuje oproti těžbě zlata dvojnásobek energie

06.11.2018 07:24  Autor: Tým FXstreet.cz  Sekce: Tradingové analýzy a zprávy   Tisk

Množství energie spotřebované k získání jednoho dolaru z těžby kryptoměn, jako je například bitcoin, je více než dvojnásobné v porovnání se získáním stejné hodnoty v těžbě mědi, zlata nebo platiny. Vyplývá to ze studie vědců amerického Oak Ridge Institute. Virtuální a skutečná těžba jsou si přitom podobnější, než by si kdokoli pomyslel, poznamenal server listu The Guardian.

Vědci spočítali, že těžba bitcoinu spotřebuje k vygenerování jednoho dolaru zhruba 17 megajoulů (MJ) energie, zatímco těžba mědi čtyři, zlata pět a platiny sedm MJ. Obdobně je to i s dalšími kryptoměnami, při těžbě měny ethereum se získá dolar při spotřebě sedmi MJ a u monera je to 14 MJ. Všechny tyto měny si ale vedou výtečně v porovnání s hliníkem, jehož těžba vygeneruje jeden dolar při spotřebě 122 MJ.

Těžba je proces, při kterém se kontrolují a potvrzují transakce v síti. Speciální počítačový program se napojí na kryptoměnovou síť, zpracovává příchozí informace a řeší u toho složitou matematickou úlohu. V jedné chvíli na ní pracují počítače všech takzvaných těžařů. Ten, jehož počítač vyřeší úlohu jako první, získá odměnu, v případě bitcoinu asi 8000 (téměř 181.000 Kč). Ostatní těžaři mají smůlu a musejí začít řešit novou úlohu.

Zatímco odměna může být jen virtuální, energetické náklady jsou velmi reálné. Bylo zjištěno, že síť těžařů bitcoinu spotřebuje za jediný rok více energie než celé Irsko a že vyprodukuje stejné roční emise uhlíku jako jeden milion transatlantických letů.

Nová studie je první, která posuzuje energetickou náročnost na těžbu připadající na vytvoření hodnoty jednoho dolaru. Autoři chtějí podnítit debatu o adekvátnosti a udržitelnosti nároků na energii. V úvahu je přitom nutno vzít i cenové výkyvy, ale třeba i skutečnost, že při těžbě kryptoměn v Číně vzniká čtyřnásobné množství emisí oxidu uhličitého než při těžbě kryptoměn v Kanadě.

Zdroj: Reuters, ČTK, Oak Ridge Institute, The Guardian

Sdílení článku: 
   

 

Čtěte více

  • Těžařská obří firma Rio Tinto jedná o převzetí těžaře lithia Arcadium
    Těžařský gigant Rio Tinto jedná o převzetí těžaře lithia Arcadium Lithium. Firma to dnes oznámila v tiskové zprávě. Finanční podrobnosti nebyly zveřejněny, podle agentury Reuters by ale nabídka mohla firmu Arcadium ocenit na čtyři až šest miliard USD (92,5 miliardy až 138,7 miliardy Kč), možná i více. Pokud by se dohoda uskutečnila, stala by se firma Rio Tinto jedním z největších světových dodavatelů lithia, a to za společnostmi Albemarle a SQM.
  • Těžařská skupina BHP má díky vysokým cenám komodit nejvyšší zisk od roku 2011
    Australská těžařská společnost BHP Group v uplynulém finančním roce zvýšila očištěný zisk o 26 procent na 21,32 miliardy USD (513,5 miliardy Kč). Je to nejvíce od roku 2011 a za výsledkem jsou vysoké ceny komodit spolu s rekordními tržbami z těžby železné rudy v západní Austrálii. Firma za finanční rok 2022, který skončil v červnu, zároveň vyplatí rekordní dividendu. Ve svém dnešním sdělení však současně varovala, že letošní zisk ohrožuje růst nákladů kvůli napjatému pracovnímu trhu.
  • Těžařská společnost Anglo American odmítla nabídku na převzetí
    Britská těžební společnost Anglo American dnes odmítla nabídku na převzetí, kterou jí předložil australský rival BHP Group. Firma uvedla, že částka 31,1 miliardy liber (zhruba 912 miliard Kč), kterou BHP nabízí, ji výrazně podhodnocuje. Nebere ani v potaz potenciál, který má podnikání firmy do budoucna, uvedl podnik ve zprávě určeném regulačním orgánům. Spojením by vznikl největší producent mědi na světě.
  • Těžařský gigant Glencore dosáhl rekordního zisku díky drahé ropě a uhlí
    Nadnárodní těžařský gigant Glencore v loňském roce zvýšil čistý zisk o téměř 250 procent na rekordních 17,3 miliardy dolarů (zhruba 383 miliard Kč). Za růstem zisku stály vysoké ceny uhlí, ropy a dalších komodit. Oznámila to dnes firma. Dodala, že svým akcionářům vyplatí více než sedm miliard dolarů.
  • Těžařským zemím se prý nepodařilo dohodnout
    Představitelům členských a nečlenských států Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) se prý nepodařilo...
  • Těžařský vývoz Argentiny loni stoupl nejvýše za deset let díky lithiu
    Vývoz těžařského odvětví Argentiny loni stoupl na 3,86 miliardy USD (85,3 miliardy Kč), nejvýše za deset let. Mohou za to hlavně rostoucí příjmy z prodeje lithia, důležitého kovu pro výrobu baterií pro elektromobily. Vyplývá to ze zprávy argentinského ministerstva hospodářství.
  • Těžařům bitcoinů se zatím příliš nedaří při přechodu k ekologické energii
    Těžba bitcoinů zatím stále není příliš ekologická. Za rok do letošního ledna se podařilo dosáhnout pouze nepatrného zvýšení udržitelné energie, která se při těžbě používá. Ukázal to průzkum Cambridgeské univerzity CBECI.
  • Těžařům nepomůže ani vyšší cena ropy
    Těžařům ropy v Americe nepomůže k zisku zřejmě ani cena 45 dolarů za barel. Tvrdí to analytici, kteří to...
  • Těžba bitcoinů na Islandu spotřebuje více energie než domácnosti
    Na Islandu se v letošním roce spotřebuje více energie na tzv. těžbu bitcoinů a dalších virtuálních měn než kolik spotřebují domácnosti. Na provoz počítačů, které vytvářejí bitcoiny a další virtuální měny, je potřeba obrovské množství elektřiny a na ostrově s množstvím obnovitelných zdrojů energie si vytvořila svoji základnu řada firem zaměřených na virtuální měny, píše agentura AP.
  • Těžba bitcoinů podle studie ohrožuje splnění klimatických cílů Číny
    Těžba bitcoinů v Číně je tak náročná na emise oxidu uhličitého, že to může ohrozit plán země na snížení emisí. Vyplývá to z nejnovější studie akademiků čínských, amerických a britských univerzit, na kterou upozornil server BBC. V současnosti se Čína podílí na celosvětové těžbě bitcoinů více než 75 procenty.
  • Těžba kartelu OPEC v červenci stoupla
    Těžba ropného kartelu OPEC v červenci stoupla o 90.000 barelů denně na 32,85 milionu barelů denně, což je nejvyšší údaj v letošním roce. Přispěla k tomu hlavně Libye, na kterou se nevztahuje dohoda o snížení těžby. Vyplývá to z průzkumu agentury Reuters, který se opírá o údaje o přepravě a o informace zdrojů z odvětví.
  • Těžba kartelu OPEC v červnu klesla na nové pětileté minimum
    Těžba Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) klesla v červnu na nové pětileté minimum. Způsobila to zejména nižší produkce v Íránu a Venezuele kvůli americkým sankcím, z části pak i výpadky v dalších členských zemí skupiny, které nevykompenzovala ani vyšší těžba v Saúdské Arábii. Všech 14 členů kartelu těžilo 29,6 milionu barelů denně, o 170.000 barelů méně než v květnu a nejméně od roku 2014. Vyplývá to z propočtů agentury Reuters, které vycházejí z údajů o přepravě a z informací od zdrojů z odvětví.
  • Těžba kryptoměn loni vyprodukovala 800 tun CO2
    Světová těžba kryptoměn prostřednictvím aplikací v počítačích uživatelů loni spotřebovala kolem 18,8 gigawattu elektrické energie. Je to zhruba roční spotřeba elektřiny v Polsku. Tato spotřeba zároveň odpovídá emisím kolem 800 tun skleníkového plynu oxidu uhličitého. Uvedla to dnes antivirová firma Kaspersky Lab v tiskové zprávě.
  • Těžba OPEC je nejnižší od roku 2015
    Těžba ropy ve 14členné Organizaci zemí vyvážejících ropu (OPEC) se v květnu oproti předchozímu měsíci snížila o 60.000 barelů denně (b/d) na 30,17 milionu b/d, což je nejnižší úroveň od roku 2015. Vyplývá to z dnešní zprávy agentury Reuters, která vychází z údajů o přepravě ropy od zdrojů z odvětví. Přestože Saúdská Arábie, která je největším světovým vývozcem ropy, její produkci zvýšila, na kompenzaci propadu íránského exportu postiženého sankcemi Spojených států to nestačilo. V samotném Íránu těžba spadla o 400.000 b/d.
  • Těžba OPEC klesla nejníže za dva a půl roku
    Těžba Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) pokračovala v prosinci v poklesu na novou nejnižší hodnotu...
  • Těžba OPEC v lednu klesla nejvýrazněji za dva roky
    Těžba ropy v rámci Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) se v lednu proti předchozímu měsíci snížila o 890.000 barelů na 30,98 milionu barelů denně. Zaznamenala tak nejprudší pokles za dva roky. Vyplývá to z propočtů agentury Reuters, které vycházejí z údajů o přepravě a z informací od zdrojů z odvětví. Začátkem ledna vstoupila v platnost dohoda kartelu OPEC a několika dalších těžařských zemí o omezení dodávek na trh.
  • Těžba OPEC v prosinci značně klesla
    Těžba Organizace zemí vyvážejících ropu klesla v prosinci nejvíce za téměř dva roky. Způsobil to hlavně propad těžby v Saúdské Arábii, Spojených arabských emirátech, Íránu a Libyi. Celkem 15 členů OPEC vytěžilo v prosinci 32,68 milionu barelů denně, což bylo o 460.000 barelů denně méně než v listopadu. Propad těžby byl největší od ledna 2017. Vyplývá to z propočtů agentury Reuters, které vycházejí z údajů o přepravě a z informací od zdrojů z odvětví.
  • Těžba OPEC v srpnu letos poprvé vzrostla, o 80.000 barelů denně
    Těžba Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) se v srpnu ve srovnání s předchozím měsícem zvýšila. Zaznamenala tak první letošní růst, když vyšší dodávky z Iráku a Nigérie překonaly nižší těžbu Íránu a Saúdské Arábie. Vyplývá to z propočtů agentury Reuters, které vycházejí z údajů o přepravě a z informací od zdrojů z odvětví.
  • Těžba OPEC v září rostla jen mírně
    Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) pokračovala ve zvyšování své těžby na nejvyšší úroveň letošním roce, avšak růst byl pouze nízký kvůli poklesu těžby v Íránu, která zmírnila pozitivní vliv růstu těžby v Libyi, Saúdské Arábii a Angole. Celkem těžba stoupla o 90.000 barelů denně na 32,85 milionu barelů denně. Vyplývá to z propočtů agentury Reuters, které vycházejí z údajů o přepravě a z informací od zdrojů z odvětví.
  • Těžba ropného kartelu OPEC v srpnu klesla
    Těžba ropného kartelu OPEC v srpnu klesla o 170.000 barelů na 32,83 milionu barelů denně. Obnovení nepokojů snížilo těžbu v Libyi a další členské země kartelu zlepšily dodržování dohodnutých kvót. Vyplývá to z průzkumu agentury Reuters, který se opírá o údaje z přepravy a o informace zdrojů z odvětví. V červenci byla těžba na letošním maximu.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Odborné kurzy a semináře
Začínáme s Forexem (dopolední seminář)
Forex brokeři
ACM
TFIFX
Sunbird FX
reklama
Purple ebook obchodování ropy