Španělsko zvažuje předčasné volby
Španělský socialistický premiér Pedro Sánchez zvažuje vypsání předčasných parlamentních voleb, konat by se mohly 14. dubna. S odvoláním na nejmenované vládní zdroje to dnes uvedla agentura EFE. Vládnoucí socialisté mají v dolní komoře parlamentu, která bude ve středu hlasovat o státním rozpočtu na tento rok, méně než čtvrtinu křesel a podle agentury Reuters je možné, že návrh neprojde. Španělská média už měsíce spekulují, zda a kdy se budou předčasné volby konat.
Jestliže parlament rozpočet na rok 2019 neschválí, mandát menšinové socialistické vlády, která měla působit do června 2020, skončí dříve. Na konferenci v Madridu to dnes řekla mluvčí socialistů Adriana Lastraová. Zda budou vypsány předčasné volby, rozhodne premiér Sánchez, dodala. Vláda na dotaz agentury Reuters ohledně předčasných voleb zatím nereagovala.
Sánchezův menšinový kabinet se potýká s problémy, aby pro podporu rozpočtu získal většinu. Je odkázán na hlasy menších stran, včetně katalánských separatistů, kteří uvedli, že budou hlasovat proti.
V úterý, tedy den před hlasováním o rozpočtu, začíná v Madridu proces s bývalým vedením Katalánska. Celkem 12 politiků, včetně exministrů regionální vlády, je obžalováno kvůli předloňskému referendu o nezávislosti Katalánska. Devíti z nich hrozí za vzpouru 16 až 25 let vězení.
V pátek místopředsedkyně španělské vlády Carmen Calvová oznámila, že vláda končí jednání s katalánskými separatisty. Ti stále požadují referendum o nezávislosti, které je pro centrální vládu nepřijatelné. Madrid byl ochoten k jiným ústupkům, například poskytnout regionu vyšší finanční nezávislost.
V případě vypsání předčasných voleb připadá v úvahu podle zdrojů agentury Reuters jako datum ještě 26. května, kdy Španělé volí zástupce do Evropského parlamentu a místní správy.
Podle předvolebních průzkumů by konzervativci, pravý střed a krajní pravice, kteří se ke Katalánsku stavějí přísněji než Sánchez, mohli dohromady získat dostatek hlasů na vytvoření vládní koalice.
Zdroj: Reuters, ČTK, EFE
Čtěte více
-
Španělsko vytvoří místa ve státní správě
Španělsko plánuje letos vytvořit 28.249 pracovních míst ve státní správě. Oznámil to dnes španělský ministr financí Cristóbal Montoro. Jde o první masové nabírání po letech stop stavu a propouštění v důsledku ekonomické recese. -
Španělsko zahájí prodej dvou zbývajících bank
Španělsko urychlí konsolidaci svého bankovního sektoru a hned po Velikonocích zahájí prodej dvou zbývajících bank. -
Španělsko zavede základní nepodmíněný příjem pro nejchudší
Španělsko zavede základní nepodmíněný příjem pro nejchudších zhruba 100.000 domácností. Příslušnou normu chce levicový kabinet prosadit do konce měsíce, oznámil v pondělí ministr sociálních věcí José Luis Escrivá. Podle vládního plánu by potřební měli měsíčně dostávat mezi 450 a téměř 1000 eury (asi 12.400 až 27.600 korun). -
Španělsko zavede 15procentní daň pro velké firmy
Španělská vláda schválila návrh na 15procentní minimální daň z příjmů velkých firem. Návrh musí ještě schválit parlament. Krok navazuje na iniciativu Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) a směrnici Evropské unie, které mají zabránit obcházení daní. S odvoláním na prohlášení vlády o tom dnes informovala agentura Reuters. -
Španělsko zaznamenalo obchodní přebytek
Zahraniční obchod Španělska v březnu poprvé v zaznamenané historii skončil přebytkem. Důvod k oslavě to... -
Španělsko zhoršilo prognózy rozpočtu
Rozpočtový deficit Španělska se dostane pod tříprocentní limit stanovený Evropskou unií o rok později... -
Španělsko zhoršilo výhled domácí ekonomiky
Španělská vláda zhoršila výhled ekonomiky na letošní rok. Hrubý domácí produkt podle nové prognózy... -
Španělsko zmírnilo koronavirové opatření
Tisíce Španělů smí ode dneška po dvou týdnech opět chodit do práce. Přestalo totiž platit opatření, jímž vláda kvůli koronaviru zastavila všechny provozy nenutné pro chod země. Ostatní omezení volného pohybu ale trvají, stejně tak zůstávají uzavřeny školy, obchody, restaurace, divadla či velká část obchodů. Obnovení ekonomické činnosti se podle deníku El País dotkne zejména průmyslového sektoru, stavebnictví či například advokátních kanceláří. -
Španělsko znovu v centru pozornosti
Španělské banky si v březnu od Evropské centrální banky (ECB) půjčily 227,6 miliardy eur. -
Španělsko zrychlilo oživování z recese
Španělská ekonomika v závěru loňského roku pokračovala v oživování z hluboké recese. Hrubý domácí... -
Španělsko zvýšilo odhad růstu ekonomiky
Španělská prozatímní vláda zvýšila odhad letošního růstu domácí ekonomiky na 2,9 procenta z dříve... -
Španělsku zatím nehrozí rozpočtové sankce od EU
Španělsko se prozatím nemusí obávat rozpočtových sankcí ze strany Evropské unie. -
Španělsku zřejmě slíbená pomoc stačit nebude
Zvyšuje se riziko, že Španělsku nebude stačit slíbená mezinárodní pomoc španělským bankám a že -
Španělský dluh se za rok přiblíží 100 % HDP
Španělský státní dluh dosáhne na konci příštího roku téměř 100 procent hrubého domácího... -
Španělský dluh ve 3Q stoupl na nový rekord
Státní dluh Španělska se v letošním třetím čtvrtletí navzdory úsporné politice vlády vyšplhal na rekordních... -
Španělský fiskální deficit překročil cíl EU
Španělský deficit veřejných financí loni dosáhl 5,2 procenta hrubého domácího produktu (HDP). Madrid tak... -
Španělský HDP loni stoupl o 3,2 procenta
Hrubý domácí produkt Španělska se loni zvýšil o 3,2 procenta. Vyplývá to z předběžných údajů, které dnes zveřejnil španělský statistický úřad. Čtvrtá největší ekonomika eurozóny tak vykázala růst již třetí rok za sebou, a to navzdory desetiměsíční patové situaci, během níž se v zemi nedařilo sestavit vládu. -
Španělský HDP podle centrální banky opět klesl
Španělský hrubý domácí produkt se ve třetím čtvrtletí snížil o 0,4 procenta. -
Španělský HDP v prvním čtvrtletí rychle rostl
Španělská ekonomika vykázala v prvním čtvrtletí růst proti předchozím třem měsícům o 0,9 procenta, což... -
Španělský parlament má hlasovat o rozpočtu, hrozí předčasné volby
Španělskou vládu socialistického premiéra Pedra Sáncheze, která je v úřadu od loňského června, čeká dnes klíčové hlasování v dolní komoře parlamentu. Poslanci mají rozhodovat, zda projde vládní návrh rozpočtu pro letošní rok. Pokud neprojde, hrozí Španělsku předčasné parlamentní volby. Tato varianta zatím není jistá, místní média však už spekulují o možném datu nových voleb.