Úterý 21. ledna 2025 00:13
reklama
Swissquote Bank
reklama
RebelsFunding
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
RebelsFunding

Salvador chce ochránit svá bitcoinová aktiva přesunem do trezoru

15.03.2024 10:43  Autor: Tým FXstreet.cz  Sekce: Tradingové analýzy a zprávy   Tisk


Salvador převede velkou část svých bitcoinových aktiv do zařízení mimo dosah internetu, které bude uloženo ve fyzickém trezoru na území této středoamerické země. S odvoláním na prezidenta Nayiba Bukeleho o tom ve čtvrtek informovala agentura Reuters. Na prezidentův popud zavedl Salvador v roce 2021 bitcoin jako svou oficiální měnu vedle amerického dolaru.

"Rozhodli jsme se převést velkou část našich bitcoinů do off-line peněženky a tu uložit do fyzického trezoru na území našeho státu," uvedl Bukele na síti X. Dvaačtyřicetiletý politik byl v únoru podruhé zvolen do funkce prezidenta. Bukele rovněž uvedl, že bitcoinové portfolio Salvadoru se blíží 407 milionům dolarů (9,4 miliardy Kč).

Bitcoin dnes ráno při obchodování v Asii výrazně oslabil, propadl se až pod 67.000 dolarů. Později ale část ztrát korigoval. Kryptoměna se ve čtvrtek dostala na rekordních 73.798 dolarů (1,7 milionu Kč), pak ale cena začala rychle klesat, protože investoři vybírali zisky.

Podle specializovaného serveru CoinDesk bitcoin brzy ráno klesl až na 66.896 dolarů. Kolem 10:00 SEČ vykazoval za uplynulých 24 hodin téměř devítiprocentní pokles a pohyboval se kolem 67.033 dolarů. Tento týden bitcoin překonal rekord čtyři dny za sebou.

Salvador má skoro sedm milionů obyvatel a jeho území je velké přibližně jako Morava. Jako první země světa zavedl 7. září 2021 kryptoměnu bitcoin jako oficiální národní měnu. To kritizoval mimo jiné Mezinárodní měnový fond (MMF), podle kterého zavádění kryptoměn jako zákonných platidel představuje značné riziko a ohrožuje globální ekonomiku. V Salvadoru se kvůli zavedení bitcoinu jako zákonného platidla konaly demonstrace. Honduraská centrální banka odmítla za transakce s kryptoměnami ručit.

Bukele v roce 2021 hovořil také o plánu výstavby města nazvaného Bitcoin City. Stavět se mělo začít před dvěma lety, ale projekt se zastavil. Plánované město by mělo stát u pobřeží, na úpatí sopky Conchagua na jihovýchodě země. V plánu bylo projekt zpočátku financovat bitcoinovými dluhopisy. Geotermální energii vulkánu chtěl Bukele využít při těžbě bitcoinů.

Zdroj: Reuters, ČTK

Sdílení článku: 
   

 

Čtěte více

  • Řím a Brusel jsou blízko dohodě o rozpočtu Itálie
    Poté, co Řím souhlasil se snížením navrhovaného rozpočtového deficitu na 2,04 procenta z 2,4 procenta hrubého domácího produktu (HDP), jsou Itálie a Evropská unie blízko dohodě o rozpočtu Itálie na rok 2019. V tomto duchu se včera alespoň vyjádřily obě strany. Podle analytiků ovšem výše schodku zdaleka není to nejhorší, čím se rozpočet italské populistické vlády vyznačuje.
  • Řím Bruselu ustoupil, schodek rozpočtu na příští rok sníží
    Itálie ustoupila Evropské unii a rozpočtový schodek příští rok sníží na 2,04 procenta hrubého domácího produktu (HDP) z dříve plánovaných 2,4 procenta. Po jednání s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem to včera večer podle agentury DPA řekl italský premiér Giuseppe Conte.
  • Řím by dle EK měl spolupracovat na revizi rozpočtu
    Ministři financí eurozóny souhlasí s názorem Evropské komise (EK), že návrh rozpočtu Itálie na příští rok porušuje rozpočtová pravidla. Chtějí proto, aby Řím a EK spolupracovaly na revizi rozpočtu, který by byl v souladu s Paktem stability a růstu. Vyplývá to z dnešního prohlášení zveřejněného na závěr zasedání ministrů financí zemí platících eurem.
  • Řím navzdory kritice z Bruselu nehodlá měnit své rozpočtové plány
    Italské ministerstvo financí sdělilo Evropské komisi (EK), že se hodlá držet svých rozpočtových plánů, i když jsou považovány za kontroverzní. Ministr Giovanni Tria v dopise adresovaném komisi uvedl, že si je vědom, že návrh rozpočtu na příští rok není v souladu s Paktem stability a růstu. Dodal však, že vláda musí reagovat na dlouhé období slabého výkonu domácí ekonomiky. Tria také upozornil, že v letech 2020 a 2021 nehodlá deficit dál zvyšovat.
  • Řím opět předložil komisi návrh rozpočtu 2019
    Evropská komise dostala od italské vlády návrh rozpočtu země na rok 2019. Novinářům to potvrdil mluvčí komise Margaritis Schinas s tím, že nový dokument nyní unijní exekutiva analyzuje a 21. listopadu oznámí svůj závěr společně se svým pohledem na rozpočtové plány všech zemí eurozóny.
  • Řím, Paříž a Berlín nevylučují při záchraně podniků zestátňování
    Italská vláda se chystá převzít zadluženou leteckou společnost Alitalia. Ta se s problémy potýká už roky, Řím ale k nezvyklému kroku přikročil až v kontextu nouzových opatření proti dopadům pandemie způsobené novým koronavirem. Zestátňování při pomoci velkým podnikům ale nevylučuje ani Francie, řekl dnes francouzský ministr financí Bruno Le Maire. Jako jeden z možných kroků u strategických podniků zmínil podle týdeníku Der Spiegel zestátňování i německý ministr hospodářství Peter Altmaier.
  • Římu a Madridu vzrostly náklady na úvěry
    Vlády Itálie a Španělska dnes musely zaplatit za nové půjčky v celkovém objemu 7,6 miliardy eur mnohem...
  • SAE zrušily bojkot Izraele, obě země spolu mohou obchodovat
    Prezident Spojených arabských emirátů (SAE) dekretem zrušil zákon, který nařizoval bojkot Izraele. Obě země tak spolu mohou nyní obchodovat a uzavírat finanční dohody. Informovala o tom včera tisková agentura emirátů WAM. Jde o další konkrétní krok po ohlášení normalizace vztahů obou zemí z poloviny srpna. Emiráty se staly po Egyptu a Jordánsku třetím arabským státem ochotným k plnohodnotným diplomatickým stykům s Izraelem.
  • S akciemi firmy Aramco se začne obchodovat v Rijádu 11. prosince
    S akciemi saúdskoarabského státního ropného gigantu Saudi Aramco se začne obchodovat na burze v Rijádu 11. prosince. Oznámila to dnes burza. Nabídka akcií firmy bude největší na světě a Aramco se zřejmě stane největší firmou na světě podle tržní kapitalizace.
  • S akciemi mezinárodního letiště v Aténách se začne obchodovat na burze
    S akciemi mezinárodního letiště v Aténách se příští týden začne obchodovat na burze. Zájem o primární veřejnou nabídku akcií (IPO), která je v Řecku největší od dluhové krize v letech 2010 až 2018, je mezi investory vysoký, poptávka výrazně převyšuje nabídku. Cena tak byla stanovena na horním konci plánovaného rozpětí, oznámila dnes řecká privatizační agentura HRADF. Vláda v nabídce nabízí 30 procent akcií letiště.
  • Salvador jako první země zavedl bitcoin jako oficiální národní měnu
    Středoamerický Salvador, který má skoro sedm milionů obyvatel a jehož území je velké přibližně jako Morava, zavedl před rokem 7. září jako první země světa kryptoměnu bitcoin jako oficiální národní měnu (vedle amerického dolaru). To kritizoval Mezinárodní měnový fond, podle kterého zavádění kryptoměn jako zákonných platidel představuje značné riziko a ohrožuje globální ekonomiku. V Salvadoru se kvůli zavedení bitcoinu jako zákonného platidla konaly loni demonstrace. Honduraská centrální banka odmítla za transakce s kryptoměnami ručit.
  • Salvador, který chce zavést bitcoin jako platidlo, jich nyní drží 400
    Salvador drží 400 bitcoinů, oznámil den před jejich zavedením jako oficiální národní měny prezident země Nayib Bukele. Cena kryptoměny v reakci v pondělí večer přidala 1,49 procenta na 52.680 dolarů (1,1 milionu Kč) a poblíž této hodnoty setrvává i dnes ráno. Podle analytiků agentury Reuters by se cena bitcoinu teď mohla vydat do pásma 56.000 až 56.300 dolarů.
  • Salvador omezí používání bitcoinu jako oficiální měny
    Salvador, který v roce 2021 zavedl bitcoin jako oficiální měnu, omezí jeho používání. Závazek je součástí dohody s Mezinárodním měnovým fondem (MMF) na poskytnutí půjčky 1,4 miliardy dolarů (34 miliard Kč), informují zahraniční tiskové agentury. Krok salvadorských úřadů by měl podle MMF snížit rizika související s používáním bitcoinu.
  • Salvador se jako první země chystá přijmout bitcoin jako národní platidlo
    Za necelé dva týdny se Salvador stane první zemí, která přijme bitcoin jako oficiální národní měnu. A nikdo neví, co bude dál, upozornil list The Wall Street Journal (WSJ).
  • Salvadorská vláda vytěžila první bitcoiny za použití energie ze sopky
    Salvadorský prezident Nayib Bukele v pátek oznámil, že jeho vláda nechala poprvé vytěžit kybernetickou měnu bitcoin za použití geotermální energie ze sopky. Hodnota vytěžené kryptoměny činila zhruba 500 dolarů (zhruba 11.000 korun), uvedla agentura EFE.
  • Salvador ujišťuje MMF, že bitcoinem nenahradí dolar jako legální platidlo
    Salvador ujišťuje Mezinárodní měnový fond (MMF), že bitcoinem nenahradí dolar jako legální platidlo v zemi. Dosavadní rozhovory jsou úspěšné, uvedl včera ministr financí tohoto středoamerického státu Alejandro Zelaya. Salvador se minulý týden stal první zemí na světě, která zavedla nejznámější kryptoměnu bitcoin jako legální platební prostředek vedle amerického dolaru. Nyní žádá technickou asistenci od Světové banky ohledně pravidel zavádění bitcoinu.
  • Salvador vybuduje město Bitcoin City, projekt bude financovat kryptoměnou
    Středoamerický stát Salvador plánuje vybudovat město nazvané Bitcoin City. Bude u pobřeží, na úpatí sopky Conchagua na jihovýchodě země, Projekt hodlá financovat stejnojmennou kryptoměnou, informují dnes zahraniční média. Geotermální energii vulkánu chce přitom země využít při těžbě bitcoinu. Stavba má začít příští rok, uvedl prezident Nayib Bukele.
  • Salvini: Itálie neuvažuje o odchodu z eurozóny
    O odchodu Itálie z eurozóny se neuvažovalo a neuvažuje. Novinářům to včera řekl šéf krajně pravicové strany Liga Matteo Salvini. Odmítl tak informaci listu La Repubblica, který včera napsal, že Salvini připravuje protievropskou kampaň a hrozí, že pokud se nepodaří dosáhnout kompromisu s Bruselem ohledně rozpočtu, odejde Itálie z eurozóny. Liga je vládní strana, list La Repubblica je blízký opozici.
  • Samaras: Řecko jde do další závislosti
    Bývalý řecký premiér Antonis Samaras včera obvinil novou vládu vedenou levicovou stranou SYRIZA, že...
  • Samaras: Řecko potřebuje víc času na reformy
    Řecký premiér Antonis Samaras chce, aby mezinárodní věřitelé dali jeho zadlužené zemi víc času na...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Swissquote Bank