Řekům se prý stále více stýská po drachmě
Pětapadesátiletý hudebník Stelios Maragakis ví, jak řeckou dluhovou krizi vyřešit: zbavit se eura. Takový názor je sice v Řecku pořád menšinový, jeho přitažlivost u obyvatel ale zvyšují požadavky mezinárodních věřitelů, kteří po Aténách požadují tvrdší reformy. "Musíme se vrátit k drachmě. Drachma je jediný způsob, jak Řecko zachránit," říká Maragakis v tradiční řecké kavárně na dělnickém předměstí Atén a usrkává z malé sklenky alkohol.
Podpora odchodu z eurozóny mezi lidmi v posledních týdnech podle průzkumů veřejného mínění vzrostla na 30 procent, předtím se roky držela na 20 procentech, uvedl šéf institutu pro průzkum veřejného mínění ALCO Kostas Panagopulos. "Pořád to je menšina, ale zvětšuje se," citovala jej agentura Reuters.
Důvodem nejsou podle něj pouze úsporná opatření a zdánlivě nekonečná jednání s věřiteli Řecka, ale také otevřená debata mezi některými politiky o tom, jak odchodem z eurozóny opět získat kontrolu nad ekonomickými problémy země.
Drachma je jedním z nejstarších platidel na světě. Název pochází z řeckého slova "sevřít". Do roku 2002, kdy ji nahradilo euro, se od ní několikrát upustilo a několikrát byla znovu zavedena.
Přistoupení k euru přineslo Řecku masivní růst a zajistilo, že Evropa má vysokou podporu mezi lidmi. Od začátku hospodářské recese na konci roku 2008 ale velikost ekonomiky klesla o zhruba čtvrtinu. Bez práce je více než každý čtvrtý a myšlenka na vystoupení z klubu 19 zemí eura už není tabu.
Řecký premiér Alexis Tsipras sice řekl, že Řecko musí zůstat v eurozóně a "Grexit", čili odchod z ní, nepřichází v úvahu, někteří oponenti z jeho vlastní levicové strany SYRIZA se ale ptají, zda by Řecku mimo měnovou unii nebylo lépe.
Také výsledky průzkumu veřejného mínění, které v posledních dvou týdnech zveřejnily řecké instituty GPO a Public Issue, ukázaly zřetelný pokles většinové podpory euru, ta ale zůstává nadále velká. Na otázku, zda chtějí, aby jejich země "zůstala v eurozóně za každou cenu", odpovědělo v průzkumu GPO 16. června kladně 69,7 procenta Řeků. V lednu to bylo 80,3 procenta.
"Velká většina vnímala Evropu jako nutnost, teď je ale pro část společnosti nepřítelem," řekl Panagopulos. "Bude třeba hodně úsilí, aby se to napravilo, a nejsem si jist, zda se ještě někdy na bývalou úroveň podpory eurozóny vrátíme," dodal.
Zdroj: Reuters, ČTK, ALCO, GPO, Public Issue
Čtěte více
-
Řekové podporují tvrdý postoj vlády
Řecká vláda, kterou čeká náročné vyjednávání s partnery z Evropské unie o revizi splátek státních dluhů... -
Řekové přijali nová úsporná opatření
Řecký parlament v noci na dnešek schválil nový soubor úsporných opatření, která počítají mimo jiné... -
Řekové rozhodnou o další pomoci z EU v referendu
Řecko znovu hazarduje s obtížně uzavřenou dohodou, k níž se eurozóna měsíce propracovávala. -
Řekové stávkují kvůli změnám
Řekové dnes na protest proti další finanční zátěži, kterou podle nich přinesou chystané změny... -
Řekové ve čtvrtek zrychlili výběry z bank
Řekové vybrali ve čtvrtek z bank více než miliardu eur, což znamená, že výběry se opět výrazně zrychlily... -
Řekové věří, že jim vláda vyjedná ústupky
Řekové stále věří, že jim nová vláda v čele s vůdcem levicové strany SYRIZA Alexisem Tsiprasem vyjedná ústupky... -
Řekové ve volbách zvolili proevropskou cestu
Proevropská Nová demokracie (ND) se stala vítězem nedělních parlamentních voleb v Řecku. -
Řekové volili naději, Evropa stojí na rozcestí
Řekové svým příklonem k levicové straně SYRIZA, která slibuje ústup od úsporných opatření, zvolili naději... -
Řekové zatím další peníze nedostanou
Řecko další část peněz ze záchranného balíku pro Řecko získá možná až v listopadu. -
Řekové ze svých bank vybrali třetinu všech vkladů
Řekové už ze svých bank vybrali třetinu všech vkladů. -
Řeky dnes čekají otevřené banky
Zadlužené Řecko se má dnes po dvoutýdenní pauze dočkat otevření bank, čeká ho rovněž přísun prvních peněz... -
Řešení "fiskálního útesu" se v USA vzdálilo
Ve Spojených státech fakticky ustrnula na mrtvém bodě snaha republikánů a demokratů vyjednat dohodu... -
Řešení fiskálního útesu stále v nedohlednu
Americký prezident Barack Obama se v centru amerického automobilového průmyslu Detroitu, ve státě... -
Řešení fiskálního útesu zatím v nedohlednu
Republikáni v americké Sněmovně reprezentantů překvapivě odvolali očekávané hlasování o vlastním návrhu... -
Řešení pro euro je zatím v nedohlednu
Euro se dostalo na desetileté minimum proti japonskému jenu a zároveň dále oslabuje vůči USD a GBP. -
Řetězec kin AMC začne prodávat lístky za kryptoměny včetně bitcoinu
Americký řetězec kin AMC Entertainment začne do konce roku prodávat lístky za bitcoiny, etherea, litecoiny a bitcoiny cash. Na twitteru to ve středu oznámil ředitel podniku Adam Aron. Firma reaguje na rostoucí oblibu kryptoměn, záměr začít přijímat pouze bitcoin společnost oznámila už v srpnu, uvedla dnes agentura Reuters. -
Řetězec parfumérií Douglas by mohl nabídnout akcie na burze
Investiční společnost CVC Capital Partners zkoumá možnosti vstupu německého maloobchodního prodejce parfémů Douglas na burzu. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na informované zdroje. Primární nabídka by mohla řetězec ohodnotit až na sedm miliard eur (170 miliard Kč). -
Řežábkova slova oslabují komunikaci ČNB
Dnešní vyjádření člena bankovní rady České národní banky Pavla Řežábka o tom, že zavedení devizových intervencí byla chyba, považují analytici, které ČTK oslovila, za překvapivé. Členové bankovní rady dosud devizové intervence hájili. Řežábkovo vyjádření podle analytiků oslabuje jednotnou komunikaci centrální banky ohledně ukončení kurzového závazku, což podle některých ekonomů může vyvolat další vlnu spekulací s kurzem koruny. Sám fakt, že Řežábek je odpůrcem intervencí, podle ekonomů překvapivý není. -
Říjnová inflace byla mírně nad prognózou ČNB kvůli dražším potravinám
Říjnová meziroční inflace 8,5 procenta byla o 0,2 procentního bodu nad prognózou České národní banky (ČNB), a to především kvůli silnějšímu zdražení potravin. Zvýšení inflace proti září, kdy byla 6,9 procenta, bylo očekávané a nenarušuje trend postupného obnovení cenové stability, uvedl v komentáři k aktuálním datům o inflaci ředitel sekce měnové ČNB Petr Král. V lednu se podle něj inflace skokově přiblíží k dvouprocentnímu cíli centrální banky. -
Říjnová inflace byla mírně nižší, než odhadovala ČNB
Říjnová meziroční inflace byla o 0,1 procentního bodu nižší, než odhadovala Česká národní banka (ČNB) v prognóze. Ve velké shodě s očekáváním banky skončily všechny složky inflace, uvedl dnes ředitele sekce měnové ČNB Petr Král. Meziroční inflace v říjnu podle dnešních údajů Českého statistického úřadu klesla na 2,9 procenta.