Čtvrtek 21. listopadu 2024 13:11
reklama
Dukascopy new
reklama
CapXmaster
reklama
Dukascopy new
reklama
CapXmaster

Ministři financí USA a Německa se neshodli

09.04.2013 16:52  Autor: Tým FXstreet.cz  Sekce: Tradingové analýzy a zprávy   Tisk

Ministři financí Spojených států a Německa se v názoru na strategii podpory ekonomiky příliš neshodli, rozdíly v postojích se ale po svém dnešním setkání snažili bagatelizovat. Americký ministr Jack Lew na Německo nepřímo apeloval, aby přispělo k obnovení hospodářského růstu v Evropě podporou domácí poptávky. Jeho německý protějšek Wolfgang Schäuble naopak trval na tom, že snižování rozpočtového deficitu není brzdou růstu.

"Tahounem ekonomického růstu musí být spotřební poptávka," řekl Lew na tiskové konferenci po schůzce s Schäublem. "K růstu by dopomohla opatření na podporu spotřební poptávky v zemích, které k tomu mají možnosti," dodal.

Někteří ekonomové a vládní činitelé poukazují od začátku finanční krize na to, že Německo jako země s nejvyšším obchodním přebytkem v Evropě by mělo podporovat domácí poptávku zvýšenými výdaji nebo snížením daní. To by vedlo prostřednictvím zvýšeného německého dovozu k oživení ekonomiky eurozóny a ke zmírnění obchodní nerovnováhy v bloku, která je jednou ze základních příčin dluhových krizí zemí na okraji eurozóny. To ale Berlín vždy odmítal a zdůrazňoval nutnost ozdravení rozpočtů.

Lew již v pondělí vyzval evropské země ke zmírnění úsporných opatření a k výraznější podpoře hospodářského růstu. Udělal to v Bruselu na setkání s předsedou Evropské komise Josém Barrosem a dalšími představiteli.

Schäuble dal najevo, že Berlín své trvání na ozdravování veřejných financí nepovažuje za bariéru ekonomického růstu, ale za prostředek zajištění dlouhodobě udržitelné expanze. "Často mám dojem, že jde o nedorozumění. Nikdo v Evropě nevidí rozpor mezi konsolidací veřejných financí a růstem," uvedl. Dodal, že jeho rozmluva s Lewem "se příliš netýkala rozdílů názorů, které jako takové ani neexistují".

Fiskální politika Německa a eurozóny ostře kontrastuje s rozpočtovou politikou vlády Baracka Obamy, kterou Lew řídí. Bílý dům se bez ohledu na obří deficity k jakémukoli snižování výdajů staví odmítavě, protože považuje vládní výdaje za základní motor ekonomického růstu. Činitel ministerstva financí USA agentuře Reuters po schůzce sdělil, že Lew a Schäuble se v názoru na vliv státních výdajů na ekonomiku neshodli.


Schäuble se na tiskové konferenci odmítl zabývat otázkou, zda by USA neměly snižovat své deficity rychleji. "My v Evropě máme dost práce s vysvětlováním, proč je situace v Evropě taková, jaká je, takže nepotřebujeme dávat Spojeným státům rady," řekl.

Lew poukázal na shodný důraz obou partnerů na růst globální ekonomiky. Vyhnul se přímé odpovědi na otázku, co by pro to mělo dělat Německo, s tím, že každá země má své vlastní cíle.

Oba ministři zdůraznili, že mají zájem na spolupráci v boji proti takzvaným daňovým rájům. Schäuble již minulý týden upozornil na pozitivní efekt obřího úniku informací, který odhalil identitu tisícovek majitelů účtů v daňovém ráji na Britských Panenských ostrovech. Únik podle něj zvýší tlak na země a banky, které daňové úniky movitým lidem umožňují.

Údaje o majitelích účtů - asi 130.000 lidí a 120.000 firem ze 170 zemí světa - zveřejnilo minulý týden Mezinárodní sdružení investigativních novinářů (ICIJ).

Zdroj: Reuters, ČTK, ICIJ

Sdílení článku: 
   

 

Čtěte více

  • Ministři financí formálně doporučili Lagardeovou do čela ECB
    Ministři financí zemí EU dnes formálně doporučili jmenovat Christine Lagardeovou novou předsedkyní Evropské centrální banky (ECB). Na twitteru o tom informoval aparát Rady EU. Krok se očekával, na nominaci stávající šéfky Mezinárodního měnového fondu (MMF) do čela klíčové finanční instituce eurozóny se před týdnem na mimořádném summitu k personálním otázkám dohodli prezidenti a premiéři zemí Evropské unie.
  • Ministři financí G20 jednali na Bali, neshodli se stran války na Ukrajině
    Ministři financí a guvernéři centrálních bank zemí skupiny G20 na závěr dvoudenní schůzky na indonéském ostrově Bali nevydali společné prohlášení, důvodem byly podle agentury Kjódó spory ohledně ruské války na Ukrajině. Předmětem jednání byla zejména potravinová a energetická krize.
  • Ministři financí G7 se dohodli na zastropování cen ruské ropy i ropných produktů
    Ministři financí a guvernéři centrálních bank ze skupiny vyspělých zemí G7 se dnes dohodli na zavedení cenového stropu na ruskou ropu i ropné produkty. O mechanismu stanovení cen se teprve rozhodne, informují zahraniční tiskové agentury.
  • Ministři financí G7 zahájili schůzku, kde proberou i minimální globální daň
    V Británii začala dvoudenní schůzka ministrů financí skupiny nejvyspělejších zemí G7, která se mimo jiné věnuje daním. Jde o první podobné setkání, které se koná osobně, zatímco ta dosavadní se za poslední rok vinou pandemie konala virtuálně. Ministři se budou snažit načrtnout obrysy dohody, která by stanovila minimální daň ze zisku globálních firem - podle Spojených států by mohla činit 15 procent. Evropské země chtějí, aby se dohoda týkala i všech velkých technologických firem z USA, nejen Facebooku, Amazonu či Googlu.
  • Ministři financí jednají o náplni a využití rozpočtu eurozóny
    Ministři financí zemí platících eurem by dnes měli rozhodnout o tom, jak naplnit takzvaný rozpočet eurozóny a komu z něj poskytovat peníze. Při příchodu na jednání to prohlásil šéf euroskupiny Mario Centeno, podle něhož se může ministerská schůzka protáhnout do pozdního večera. Zasedání budou přítomni i zástupci států s vlastní měnou, kteří budou chtít slyšet, jaké finance budou ve víceletém rozpočtu EU vyhrazeny pro jejich země.
  • Ministři financí jednají o záchranném plánu, Centeno věří dohodě
    Země eurozóny jsou velmi blízko shody na plánu pro oživení ekonomik po koronavirové krizi. Před začátkem dnešní videokonference ministrů financí Evropské unie to prohlásil předseda euroskupiny Mario Centeno, podle něhož by měli všichni ministři ukázat vůli ke kompromisu. Pod tlakem dalších států se ocitlo Nizozemsko, které dosud blokovalo návrh na využití téměř půl bilionu eur (skoro 14 bilionů Kč) ze záchranného fondu ESM bez jakýchkoli podmínek.
  • Ministři financí oznámí, že Španělé a Portugalci nezvládli deficit
    Ministři financí zemí EU dnes s velkou pravděpodobností potvrdí, že Portugalsko a Španělsko v letech 2014...
  • Ministři financí projednají plán proti praní špinavých peněz
    Budoucí strategii boje proti praní špinavých peněz projednají dnes ministři financí Evropské unie na svém zasedání v Lucemburku. Debatovat budou mimo jiné o tom, zda nezpřísnit stávající pravidla či nezřídit nový úřad dohlížející na finanční operace. Proberou i kritéria pro vytvoření seznamu rizikových zemí.
  • Ministři financí se částečně shodli na plánu pro oživení ekonomik
    Ministři financí zemí Evropské unie se včera dohodli na tom, že státy eurozóny budou moci k oživení ekonomik stižených koronavirovou krizí využívat záchranný fond ESM. Po včerejší videokonfereci euroskupiny to uvedl šéf euroskupiny Mário Centeno. Shodu na vydání společných dluhopisů, o které stály zvláště nejpostiženější země jako Itálie a Španělsko, naproti tomu ministři nedosáhli. O dalších možných nástrojích mají podle nich rozhodnout lídři unijních zemí.
  • Ministři financí schválili další čtyři plány obnovy, na český dojde v září
    Ministři financí zemí Evropské unie dnes definitivně schválili druhou skupinu národních plánů obnovy, díky nimž si členské země mezi sebe rozdělí peníze z mimořádného fondu na pokrizové oživení ekonomik. Po 12 státech z první skupiny se dnes dostalo na Chorvatsko, Slovinsko, Litvu a Kypr. Český plán obnovy, který minulý týden odsouhlasila Evropská komise, by měli ministři schválit na své příští schůzce v září.
  • Ministři financí záchranu bank nedořešili
    Ministři financí zemí Evropské unie zatím stále nenašli shodu na konečné podobě mechanismu na záchranu...
  • Ministři financí zemí EU se dohodli, jak snížit bankovní rizika
    Ministři financí zemí EU se dnes po měsících vyjednávání shodli na kompromisní podobě opatření, která mají přispět ke snížení rizik v unijním bankovním sektoru. Příslušné novely podle místopředsedy Evropské komise pro euro Valdise Dombrovskise pomohou k tomu, že evropské banky budou odolnější vůči nečekaným šokům.
  • Ministři financí zemí G7 se shodli, že s další podporou Ukrajiny nebudou váhat
    Ministři financí a guvernéři centrálních bank skupiny ekonomicky vyspělých zemí G7 se shodli, že ohledně další podpory Ukrajiny nebudou váhat. Informovala o tom dnes agentura Kjódó. Zástupci G7 se setkali v indickém Gándhínagaru na okraj summitu G20.
  • Ministři financí zemí G7 vyzvali k reformám světových obchodních pravidel
    Ministři financí vyspělých zemí sdružených ve skupině G7 v pátek vyzvali všechny demokratické státy, aby se společně zasadily za prosazení reforem nynějších pravidel světového obchodu. Zároveň zkritizovali ty země, které podle nich nynější systém podkopávají, napsala agentura Reuters.
  • Ministři G20: Rostoucí napětí v obchodních vztazích ohrožuje růst
    Napětí v obchodních vztazích ve světě se zintenzivnilo, a zvýšilo tak rizika pro zrychlení růstu globální ekonomiky. Uvádí to závěrečné prohlášení z dvoudenní schůzky ministrů financí a šéfů centrálních bank skupiny největších ekonomik světa (G20) v japonské Fukuoce. Dokument ale neobsahuje žádnou konkrétní výzvu k řešení obchodních sporů, z nichž největší vedou v poslední době Spojené státy a Čína.
  • Ministři G7 vyzvali k přísné kontrole kryptoměn
    Digitální měny, jako je i plánovaná libra od Facebooku, musejí podléhat nejvyšším regulačním standardům, aby se zajistilo, že se nepoužívají k praní špinavých peněz a že jejich uživatelé jsou ochráněni. Na summitu ve Francii se na tom shodli ministři financí skupiny sedmi nejbohatších zemí světa G7. Dohodli se také, že se budou zabývat daňovými problémy, které přináší digitální ekonomika, a budou se snažit prosadit plány na minimální firemní daň. S odkazem na návrh prohlášení, které má být zveřejněno na závěr zasedání, to dnes uvedla agentura Reuters.
  • Ministři obchodu G20 vyjádřili své obavy
    Ministři obchodu dvacítky největších světových ekonomik G20 na závěr své dvoudenní schůzky v Šanghaji vyzvali...
  • Ministři se dohodli na pokračování TPP
    Ministři obchodu 11 zemí z oblasti Asie a Pacifiku se včera dohodli, že budou pokračovat v jednání o dohodě o volném obchodu nazývané Transpacifické partnerství (TPP) bez Spojených států. Z dohody vypustí některé body původní smlouvy požadované hlavně USA a dohodu přejmenují, informovaly agentury AP a Reuters. Smlouva o vzájemném volném obchodu byla ohrožena poté, co se z ní letos Spojené státy stáhly.
  • Ministři vyzvali G20 k podpoře růstu
    K nezbytnému posílení globálního hospodářského růstu přispějí zejména strukturální reformy spolu...
  • Ministři zemí G20 nepodpořili volný obchod
    Ministři financí zemí G20 se na zasedání v západoněmeckém Baden-Badenu nedohodli ve společném prohlášení na jasné podpoře volného obchodu. Na tiskové konferenci to uvedl německý ministr financí Wolfgang Schäuble. Proti byly Spojené státy, které po zvolení Donalda Trumpa prezidentem směřují k výrazným změnám v obchodní politice. Agentura Reuters hovoří o dosud největším střetu nové americké administrativy s mezinárodním společenstvím.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
FX Global
FXDD
CapXmaster
reklama
Swissquote Bank