Banka Moldavska

Moldavský lei je měnou zmítanou okolními obry. Platidlo přežilo i bankovní skandál století
11.03.2025 Maličké Moldavsko se o opravdovou nezávislost snaží už přes šest set let, dodnes je ale ve vleku politických a ekonomických plánů okolních mocností. Moderní moldavský lei vznikl ostatně až v roce 1993. Na historii tohoto platidla se podíváme v dalším díle cyklu CASH HISTORY.
Další články k tématu Banka Moldavska

Maďarská centrální banka zvýšila úrok na 13 procent, překvapivě výrazně
27.09.2022 Maďarská centrální banka zvýšila základní úrokovou sazbu o 1,25 procentního bodu na 13 procent. Uvedla to po dnešním zasedání svého měnového výboru. Zvýšení základní sazby je výraznější, než se čekalo. Banka tak pokračuje v razantním zpřísňování měnové politiky ve snaze omezit inflaci a podpořit domácí měnu.

EBRD: Předpovědi brzkého snižování úroků ve střední Evropě jsou optimistické
14.03.2023 Prognózy, že centrální banky ve střední Evropě v brzké době zahájí snižování úrokových sazeb, jsou optimistické. Inflace by totiž mohla být odolnější, než se předpokládalo. Agentuře Reuters to dnes řekla hlavní ekonomka Evropské banky pro obnovu a rozvoj (EBRD) Beata Javorciková.

UniCredit: Ekonomiky střední a východní Evropy porostou v 2024 a 2025 o tři pct
18.01.2024 Ekonomové UniCredit očekávají v letech 2024 a 2025 růst ekonomik ve střední a východní Evropě přibližně o tři procenta, podobnou míru růstu očekávají i na západním Balkáně. Vyplývá to ze studie skupiny UniCredit, kterou má ČTK k dispozici.

Česko i v únoru patřilo mezi země EU s nejvyšší inflací, vyplývá z analýzy
10.03.2023 Česko i v únoru patřilo v Evropské unii mezi země s nejvyšší inflací. Rychleji rostly ceny stejně jako v minulých měsících v Pobaltí a v Maďarsku, nově se česká inflace dostala pod úroveň Polska. Meziroční tempo růstu cen v Česku se proti lednu snížilo o 0,8 procentního bodu na 16,7 procenta, v eurozóně inflace zpomalila o 0,1 procentního bodu na 8,5 procenta. Vyplývá to z analýzy investiční společnosti Portu, kterou má ČTK k dispozici.

Gazprom hrozí, že vypne Evropě další plyn. Ratingová agentura Standard & Poor’s zase varuje Českou národní banku
22.11.2022 Evropa energetickou krizi zatím zvládá. To však neznamená, že zejména některé její země – včetně Česka – nečeká v příštím roce ekonomický otřes. Oba závěry lze vyvodit z dnešního dění na mezinárodních trzích.

Maďarsko překonalo ČR a má nejvyšší sazbu v EU, inflace je nejvyšší v Estonsku
28.06.2022 Maďarská centrální banka dnes razantně zvýšila základní úrokovou sazbu. Zvýšila ji o 1,85 procentního bodu na 7,75 procenta. Maďarsko tak nyní má nejvyšší základní sazbu v Evropské unii. Doposud měla nejvyšší úrokovou sazbu v EU Česká republika, kde ji bankovní rada České národní banky (ČNB) minulý týden zvýšila o 1,25 bodu na sedm procent.

SB: Válka sníží HDP Ukrajiny o více než 45 procent
11.04.2022 Ukrajinská ekonomika v letošním roce klesne o 45,1 procenta, protože ruská invaze uzavřela podniky, snížila vývoz a znemožnila hospodářskou činnost v rozsáhlých částech země. Vyplývá to ze zprávy, kterou v noci na dnešek zveřejnila Světová banka. Ta rovněž předpokládá, že invaze ve východní Evropě a části Asie způsobí větší ekonomické škody než pandemie nemoci covid-19.

5 událostí, které dnes stojí za pozornost
28.05.2024 1) Na akciové burze v Bukurešti se dnes začalo obchodovat s akciemi společnosti Premier Energy z portfolia české firmy Emma Capital podnikatele Jiřího Šmejce. V úvodu obchodování si akcie připisovaly více než pět procent a pohybovaly se kolem 20,65 lei, uvedla agentura Reuters. Premier Energy má sídlo v Rumunsko, působí ale i na moldavském trhu.

Inflace v listopadu zrychlila na 16,2 procenta, patřila k nejvyšším v Evropě
12.12.2022 Spotřebitelské ceny v Česku v listopadu meziročně stouply o 16,2 procenta. Tempo inflace se proti předchozímu měsíci zvýšilo, v říjnu činila 15,1 procenta. Meziměsíčně ceny stouply o 1,2 procenta, uvedl Český statistický úřad (ČSÚ). Podle České národní banky i podle analytiků údaje o inflaci zkreslují vládní regulace, ve prospěch vyšších hodnot působí loňské odpuštění DPH na energie, zatímco ke snížení směřují letošní úsporný tarif a odpuštění poplatků za obnovitelné zdroje. Celkově patřila inflace v Česku k nejvyšším v Evropě, uvádí analýza společnosti Portu.

5 událostí, které dnes stojí za pozornost
21.03.2023 1) Akcie na evropských trzích po hektickém přelomu týdne dnes pokračují v růstu, zájem je znovu také o bankovní tituly. Akcie podle analytiků zpevňují díky tomu, že se zmírnila nervozita kolem druhé největší švýcarské banky Credit Suisse, kterou převezme její domácí rival UBS. Trh ale dál vyhodnocuje podmínky transakce.
Související klíčová slova:
Moldavské měny | Ministát | EUR | Mince | Moldavsko | Moldavské mince | Impéria | Nacistická říše | Vlastní mince | Osmanské říše | Státní nezávislost | HDP země | Sovětský měnový systém | Historie moldavské měny | Rubl | CZK | Sovětský rubl | Rumunský leu | Národní banka Moldavska | Válka | Separatistický region | Moldavské knížectví | Svobodný stát | Podněstří | Systémové problémy | Separatistický region Podněstří | Území dnešního Moldavska | Ekonomiky | Leu | Vývoj kurzu měny moldavský lei | Kupónový rubl | Světová válka | Vyhlášení nezávislosti | Revoluce v Rusku | Portál FXstreet.cz | Důvěra veřejnosti | Bouřlivá historie | Dnes Moldavsko | Vývoj kurzu | Směnný kurz | Používaná platidla | Krádež století | Osmanské mince | Moldavský lei | Platidla | EUR/MDL | Vstup do Evropské unie | MMF | Eura | Přechodný systém | Unie | Carské Rusko | Bankovní skandál | Měnový guláš | Vlastní měnový systém | Vláda srpu a kladiva | Rumunsko | Filip Kalčák | Vývoj kurzu eura | Cesta k samostatné měně | Problémy | Moderní moldavský lei | Podněsterský rubl | Úrokové sazby | Moldavský lei vůči české koruně | Intervenovat na měnových trzích | MDL/CZK | Historie | Vývoj | Region Podněstří | Časový rámec | Sovětský svaz | Osmanská říše | Národní banka | Důvěra veřejnosti v bankovní systém | Bankovní systém | Sazby | České koruny | Ruský rubl | FXstreet | První světová válka | Platidlo | Války | Měnový systém | CASH HISTORY | Měsíční časový rámec | FXstreet.cz | ProCent | Velmoci | Světové války | HDP | Euro | Kurz | Nezávislost | Důvěra | Měny | Rusko | Kurzy | Intervenovat | Rusové | CZ | Rise | RISE | Měnová reforma | ROCE | Banka | Úřady
Nejčastější klíčová slova:
USD | EUR | Pozice | USA | Index | Výhled | Trh | Rezistence | Reuters | Růst | Obchodování | Banka | Banky | ČTK | Pokles | Indikátor | Trading | Cena | 3М | FOREX