Úterý 21. ledna 2025 02:23
reklama
RebelsFunding
reklama
RebelsFunding
reklama
Purple ebook česká koruna
reklama
Purple webinář Ve vaší režii

Hackeři ze zkrachovalé burzy FTX ukradli kryptoměny za 415 milionů USD

18.01.2023 11:00  Autor: Tým FXstreet.cz  Sekce: Tradingové analýzy a zprávy   Tisk


Hackeři ze zkrachovalé kryptoměnové burzy FTX ukradli digitální měny za 415 milionů dolarů (9,2 miliardy Kč). Burza to v úterý uvedla ve zprávě pro věřitele. Americká součást FTX je podle někdejšího ředitele burzy Sama Bankmana-Frieda insolventní. Informovala o tom agentura Reuters.

FTX už dříve informovala, že získala zpět více než pět miliard USD v kryptoměnách, hotovosti a likvidních cenných papírech, ale že na jejích kryptoměnových burzách v USA a ve světě značné objemy peněz nadále váznou. Částečně to připisovala právě hackerům.

Od loňského 11. listopadu, kdy FTX vyhlásila bankrot, hackeři z mezinárodní burzy FTX ukradli kryptoměny za 323 milionů dolarů. Z americké součásti FTX pak zmizely kryptoměny za 90 milionů USD. Obviněný zakladatel FTX Bankman-Fried později v příspěvku na blogu zpochybnil některé aspekty zprávy, kterou FTX k tomuto vydala.

Bankman-Fried, který byl obviněn z krádeže miliard dolarů od zákazníků FTX na zaplacení dluhů, které vznikly jeho hedgeovému fondu Alameda Research zaměřenému na kryptoměny, se v úterý pozdě večer proti výpočtům FTX ohradil. Tvrdí, že právníci společnosti Sullivan & Cromwell předložili velmi zavádějící obraz finanční situace podniku.

Bankman-Fried uvedl, že FTX má více než dostatek peněz na to, aby klientům v USA vyplatila vklady. Podle jeho odhadu jim dluží 181 až 497 milionů dolarů (3,9 až 10,9 miliardy Kč). Bankman-Fried neměl přístup k záznamům společnosti FTX od listopadu, kdy odstoupil z funkce generálního ředitele.

Mluvčí společnosti Sullivan & Cromwell se ke slovům Bankmana-Frieda odmítl vyjádřit. Advokáti firmy v nedávném soudním podání uvedli, že odmítli snahu Bankmana-Frieda nadále se účastnit konkurzního řízení. Bankman-Fried odmítl obvinění z podvodu a v říjnu by měl stanout před soudem.

Společnost FTX neposkytla odhad částky, kterou dluží svým americkým nebo mezinárodním zákazníkům. Na otázky týkající se příspěvku na blogu Bankmana-Frieda bezprostředně neodpověděla.

FTX v úterý poskytla některé další podrobnosti o svém úsilí vymáhat pohledávky a uvedla, že získala zpět 1,7 miliardy dolarů v hotovosti, dále 3,5 miliardy USD v likvidní kryptoměně a 300 milionů USD v likvidních cenných papírech. "Ve snaze vymoci maximum pohledávek jsme pokročili a náš tým rovněž musel vynaložit mimořádné vyšetřovací úsilí, aby tyto předběžné informace odhalil," uvedl nový ředitel FTX John Ray.

Mezi kryptoměnami, které se dosud podařilo získat zpět, je částka 685 milionů USD v kryptoměně solana, 529 milionů USD v tokenech FTT, což je nativní mince burzy FTX, a 268 milionů USD v bitcoinech.Tyto částky vycházejí z cen k datu 11. listopadu 2022, kdy FTX vyhlásila bankrot. Kryptoměna solana, kterou Bankman-Fried vychvaloval, ztratila za loňský rok většinu hodnoty.

Během počátečního vyšetřování hackerských útoků na systémy FTX tato kryptoměnová burza uvedla, že bahamská komise pro cenné papíry jí v listopadu zablokovala část majetku. To byl i důvod sporu mezi konkurzním týmem FTX se sídlem v USA a bahamskými regulačními orgány. Obě strany spory urovnaly až tento měsíc a Ray v úterý uvedl, že bahamská vláda zadržuje 426 milionů dolarů určených pro věřitele.

Bahamský premiér Philip Davis se o sporu zmínil během úterní akce výzkumného ústavu Atlantická rada ve Washingtonu. Řekl mimo jiné, že Rayův tým nakonec uznal, že zabavení majetku na Bahamách bylo namístě a možná zachránilo mnoho lidí, kteří investovali do FTX.

Zdroj: Reuters, ČTK

Sdílení článku: 
   

 

Čtěte více

  • Hackeři na internetu nabízí nákup neexistující kryptoměny společnosti Amazon
    Hackeři na internetu vytvořili podvodné stránky, které nabízí neexistující kryptoměnu společnosti Amazon. Inzeráty na neexistující "Amazon Tokens" se objevily i v České republice a na Slovensku. Uvedla to dnes antivirová firma Avast v tiskové zprávě.
  • Hackeři napadli bitcoinovou burzu Bithumb
    Hackeři napadli jednu z pěti největších burz pro obchody s kybernetickou měnou bitcoin Bithumb, která působí v Jižní Koreji. Podle prohlášení burzy hackeři ukradli data uživatelů a peníze v objemu miliard wonů (desítek milionů Kč), uvedl server rttnews.com.
  • Hackeři napadli burzu kryptoměn Conrail
    Jihokorejská burza kryptoměn Conrail oznámila, že jí hackeři ukradli zhruba třetinu mincí obchodovaných na jejím trhu. Krádež by mohla být největší krádeží kryptoměn v Jižní Koreji, upozornila agentura AP. Cena bitcoinu v reakci na zprávu klesla na nejnižší hodnotu za dva měsíce.
  • Hackeři připravili blockchain BNB Chain o zhruba 100 milionů dolarů
    Blockchain BNB Chain přišel v důsledku kybernetického útoku o zhruba 100 milionů dolarů (2,5 miliardy Kč). BNB Chain, který má vazby na největší kryptoměnovou burzu Binance, uvedl, že hackeři ukradli zhruba dva miliony jednotek měny BNB v hodnotě kolem 570 milionů dolarů. Většinu ukradených jednotek se nicméně podařilo zablokovat.
  • Hackeři ukradli blockchainové platformě Ronin kryptoměny za 615 milionů USD
    Blockchainová platforma Ronin se stala terčem útoku hackerů, kteří z jejích systémů ukradli kryptoměny, jejichž současná hodnota činí téměř 615 milionů dolarů (13,6 miliardy Kč). Mohlo by jít o jednu z největších kryptoměnových krádeží v historii. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na prohlášení platformy.
  • Hackeři ukradli digitální měny v hodnotě 100 milionů dolarů
    Hackeři ukradli z jednoho z klíčových produktů americké kryptoměnové společnosti Harmony digitální měny v hodnotě zhruba 100 milionů dolarů (přes 2,3 miliardy Kč). Informovala o tom dnes agentura Reuters. Terčem krádeže se stal takzvaný blockchainový most, který umožňuje uživatelům převádět kryptoměny mezi jednotlivými blockchainy.
  • Hackeři ukradli z burzy Liquid kryptoměny za zhruba dvě miliardy Kč
    Japonská kryptoměnová burza Liquid se stala terčem kybernetického útoku. Oznámila to dnes firma. Podle analytické společnosti Elliptic hackeři při tomto útoku získali kryptoměny v hodnotě přes 94 milionů dolarů (zhruba dvě miliardy Kč), napsal server CNBC.
  • Hackeři ukradli z platformy Poly Network kryptoměny v hodnotě 600 milionů dolarů
    Hackeři ukradli z platformy Poly Network kryptoměny v hodnotě kolem 600 milionů dolarů (zhruba 13 miliard Kč). Podle agentury Bloomberg jde zřejmě o největší krádež v tomto odvětví. Podle analytické společnosti Elliptic nicméně hackeři později část ukradených kryptoměn v hodnotě zhruba 258 milionů dolarů vrátili, napsala agentura Reuters.
  • Hackeři už letos ukradli kryptoměny za rekordní více než tři miliardy USD
    Přestože ceny kryptoměn v letošním roce výrazně klesly, mezi hackery zájem o ně nadále roste. Podle poradenské společnosti Chainalysis už letos byly ukradeny kryptoměny za více než tři miliardy USD (76,1 miliardy Kč), letošní rok tak bude podle celkové hodnoty hackerských útoků rekordní.
  • Hackeři už letos ukradli kryptoměny za téměř miliardu dolarů
    Hackeři za prvních devět měsíců letošního roku ukradli digitální měny za 927 milionů dolarů (téměř 29 miliard Kč). V porovnání se stejným obdobím loni to je nárůst o 250 procent. Vyplývá to ze zprávy americké společnosti CipherTrace, která se specializuje na bezpečnost v kybernetickém prostoru. Hackeři většinou pronikli do burzovních systémů a obchodních platforem, kde se dají bitcoiny a další digitální měny pořídit.
  • Hackeři z KLDR mají zřejmě letos na krádežích kryptoměn podíl 20 procent
    Hackeři napojení na Severní Koreu ukradli od ledna do zhruba poloviny srpna letošního roku kryptoměny za 200 milionů USD (4,5 miliardy Kč). To je více než 20 procent všech letos ukradených kryptoměn. Vyplývá to podle serveru CNBC z průzkumu společnosti TRM Labs, která se zabývá blockchainovou analýzou. Tyto peníze se zřejmě používají na financování severokorejského vládního jaderného zbrojního programu.
  • Hackeři z KLDR od roku 2017 ukradli z Japonska v kryptoměnách 721 milionů dolarů
    Hackerské skupiny napojené na Severní Koreu od roku 2017 ukradly z Japonska 721 milionů dolarů (15,7 miliardy Kč) v kryptoměnách. Informoval o tom dnes japonský list Nikkei, jenž průzkumem pověřil společnost Elliptic zabývající se analýzou blockchainu. V regionu se hackeři z KLDR zaměřují ještě na Vietnam.
  • Hackeři zneužili reklamy na YouTube k těžbě kryptoměny
    Hackerům se pomocí reklam podařilo zneužít videoportál YouTube k těžbě kryptoměny monero. Včera o tom informovala stanice Fox News s tím, že s reklamami se škodlivým kódem se potýkali uživatelé v Japonsku, Francii, Tchaj-wanu, Itálii a Španělsku.
  • Hammond: Dohoda o brexitu je nejlepší variantou pro ekonomiku
    Předběžná dohoda o podmínkách odchodu Británie z Evropské unie, kterou sjednala britská premiérka Theresa Mayová, je nejlepším dostupným řešením pro britskou ekonomiku. Uvedl to včera britský ministr financí Philip Hammond.
  • Hammond: Nejistota kolem brexitu by mohla mít dopad na ekonomiku
    Britská ekonomika by mohla čelit zpomalení kvůli nejistotě způsobené rozhodnutím Británie opustit Evropskou unii. Uvedl to včera britský ministr financí Philip Hammond. První návrh rozpočtu od hlasování o brexitu tak podle něj bude usilovat o to, aby byla ekonomika připravena na případné problémy s tím spojené, a na pomoc rodinám překonat obtížné časy.
  • Hampl: Česká ekonomika by se měla co nejdříve navrátit k cenové stabilitě
    Česká ekonomika by se měla co nejdříve navrátit k cenové stabilitě, "jinak bude trpět," řekl včera v Otázkách Václava Moravce v České televizi předseda Národní rozpočtové rady Mojmír Hampl. Nesouhlasí proto se snahou České národní banky (ČNB) zanechat úrokovou sazbu na současných sedmi procentech. Měla by ji zvýšit, ale nedělá nic, doplnil. Podle Jana Švejnara, ředitele Institutu pro demokracii a ekonomickou analýzu, je česká ekonomika ve výjimečné situaci, když prochází recesí, ale zároveň má vysokou jádrovou inflaci.
  • Hampl je pro pozdější ukončení intervencí
    Viceguvernér České národní banky Mojmír Hampl je pro ukončení intervencí proti posilování koruny později než v polovině letošního roku. Řekl to v rozhovoru pro dnešní Hospodářské noviny (HN), takový postup by byl podle něj bezpečnější. Dosud členové bankovní rady ČNB opakovaně uváděli, že jako pravděpodobný termín ukončení intervencí vidí polovinu roku.
  • Hampl: Vysoká inflace se víc projevuje na výdajích než příjmech rozpočtu
    Současná vysoká inflace se víc projevuje na výdajích než na příjmech státního rozpočtu. ČTK to dnes řekl předseda Národní rozpočtové rady Mojmír Hampl. Vítá oznámený krok vlády snížit strukturální deficit rozpočtu o 70 miliard korun. Podle něj to je ale jen první krok ke konsolidaci veřejných financí, protože problém je hlubší.
  • Handelsblatt: Jak Orbán oslabuje maďarské hospodářství
    Zatímco Evropská unie debatuje o trendu posilování pravicových stran, hledí ekonomové do Maďarska. Tam se ukazuje, jaké důsledky může mít vláda pravicového populismu, napsal německý hospodářský deník Handelsblatt.
  • Handelsblatt: Koronavirus vrhá rozvíjející se země zpět do bídy
    Rozvíjející se země, včetně některých států ve východní Evropě, budou pociťovat následky koronaviru déle než ty rozvinuté. Rostoucí zadlužení by mnohé z nich mohlo dohnat až na hranici bankrotu, píše na svém webu německý hospodářský deník Handelsblatt.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
eightcap forex