Příspěvek se nahlašuje...
S chutí jsem se "prokousal" celým článkem a již nyní se těším na pokračování Ještě teď vrním blahem nad těmi naprosto pravdivými větami, které jsou naprosto protichůdné a jsou známkou různého sentimentu:
- "Ti, kteří vše sledovali z povzdálí, cítí výčitky svědomí, a proto kapitulují a nakupují"
- "Ti, kdo se zdrželi nákupu (nebo prodali), cítí, že se potvrdila jejich pravda, a jsou oslavováni pro svou genialitu"
Stejně jako Vy si myslím, že klíčem je sentiment. Na sentiment mají podle mě největší vliv média. V současné době jsou média propojena natolik s tou početně malou skupinou "velkých hráčů", že by z toho mohlo až mrazit. Pokud si ve veřejně dostupných zdrojích (jako např. Yahoo Finance) začnete zjišťovat, kdo je největším vlastníkem většiny firem (fondy jako Vanguard, Black Rock apod.), tak zjistíte, že jsou to ty samé fondy, které také vlastní většinu médií. Otázka je, jestli je v takové situaci rozumné spoléhat na nezávislost, nezaujatost a vyváženost médií? V mikroskopickém měřítku jsme si to v ČR zažili s Babišem a jeho médii. Já nechci být paranoidní, ale obecně moje důvěra v média je momentálně na bodu mrazu. Nic to nemění na tom, že ten sentiment bude i nadále určující, ale v žádném případě bych nedal ruku do ohně za to, že ten sentiment bude mít v budoucnosti alespoň nějaký reálný podklad. Jinými slovy může nastat situace, kdy sentiment bude na přání. Některé nedávné události mě "přesvědčují" o tom, že se to již minimálně dva roky děje. Nepíšu to proto, abych zde rozdmýchával nějaké konspirační teorie, ale jen chci upozornit na to, že by se díky tomu mohly naprosto narušit dosavadní (celkem přirozené) cykly (a tím pádem historická data by se stala méněcenná). To by také mohlo znamenat, že rizikovost dlouhodobého investování se může výrazně zvýšit a dostat se na podobné hodnoty, jaké jsou momentálně u spekulací (ober si retailové investory na přání).
Ještě jedna myšlenka mi ve Vašem článku přijde velmi zajímavá a sám jsem o ní již několikrát přemýšlel. Budu teď parafrázovat Vaše slova a napíšu, že každá událost, každá zpráva může mít pozitivní i negativní složku. Obvykle je brána v potaz jen jedna (podle aktuálního sentimentu). Jako příklad by mohla v současné situaci sloužit zpráva o výši inflace. Pro firmy je vysoká inflace negativní zprávou, protože se jim prodraží jejich úvěry. Ale dá se to jednoznačně převést i na ceny akcií těchto firem? Nebudou náhodou investoři chtít ty peníze, které tak rychle ztrácejí hodnotu, uložit do něčeho, co tu hodnotu bude lépe držet? A nemohou to alespoň z části být právě akcie? Pokud by to tak bylo, tak by to mohlo mít na cenu akcií i pozitivní dopad.
Nám retailovým spekulantům a investorům nezbývá nic jiného, než se neustále přizpůsobovat a příliš nespoléhat na historický vývoj. Snad jedině nějaké obecné a jednoduché principy, které již popsal např. Dow by mohly stále platit a být robustní. Takové vyšší low pro uptrend a nižší high pro downtrend by mohlo ještě chvíli vydržet. Z tohoto pohledu by možná mohlo být zajímavé sledovat s vývojem akciových indexů i VIX a hledat úvratě "kyvadla". Momentálně jsou akciové indexy v jasném downtrendu a VIX v uptrendu. Až se to obrátí, tak by mohla být vhodná doba pro investici. Tyto trendy samozřejmě není možné posuzovat na nějakém nízkém timeframe, osobně si myslím, že pro tyto účely je vhodný týdenní timeframe.