Čtvrtek 21. listopadu 2024 11:52
reklama
Investingfox Partner
reklama
InstaForex rijen 2024
reklama
SAB Finance
reklama
SAB Finance

Čínský trh STAR ve stylu Nasdaqu zahájil raketovým růstem

22.07.2019 12:09  Autor: Tým FXstreet.cz  Sekce: Tradingové analýzy a zprávy   Tisk


V Číně byl dnes zprovozněn trh nazvaný STAR, určený zejména pro akcie firem z odvětví vyspělých technologií. Obchodování zahájil raketovým růstem, akcie jedné z firem zpevnily o více než 500 procent. Na trhu, který je obdobou amerického Nasdaqu, se začalo obchodovat s akciemi 25 firem, od výrobců čipů po biotechnologické, z toho jich 16 více než zdvojnásobilo tak vysokou cenu stanovenou pro vstup na burzu. V průměru akcie v první den posílily o 140 procent, nejslabší výkon byl růst o 84,22 procenta, uvedla agentura Reuters.

Trh zatím nemá svůj vlastní index. Ten bude spuštěn 11. obchodní den poté, co na trhu debutují akcie 30. společnosti. Kromě nynějších 25 firem burza posuzuje žádosti o vstup u dalších více než 100 firem.

Technologický trh STAR by mohl být nejodvážnějším pokusem Číny o reformu svého kapitálového trhu. Vliv má zřejmě také ambice stát se technologicky soběstačnou zemí a zřejmě jde také o reakci na dlouhotrvající obchodní válku s Washingtonem, která dostává do problémů také čínské technologické firmy. Šéf burzovního regulátora I Chuej-man označil nový trh za pilotní program, který má otestovat nové postupy, než budou zavedeny na ostatních burzách, uvedla televize CNBC.

Nový trh se zaměřuje na hodnotná odvětví s velkým růstovým potenciálem, například na vyspělé technologie a na biotechnologické firmy. Vytváří i domácí investiční kanál pro firmy působící v oblasti národní bezpečnosti, které nemohou získat zahraniční kapitál. Jde zřejmě také o snahu vyhnout se tomu, aby čínské burzy přicházely o velké firmy jako je Alibaba Group nebo Tencent Holding, které si pro svůj debut vybraly burzy v New Yorku a Hongkongu.

Nový akciový trh na rozdíl od ostatních čínských burz umožňuje firmám určité velikosti vstoupit na burzu, i když nevykázaly zisk či mají akcie s různými hlasovacími právy. Usnadňuje firmám celý proces vstupu na burzu a má i nižší nároky na individuální investory. Regulátor se také poprvé od roku 2014 vzdal práva na stanovení pravidel pro oceňování a cenové limity první den obchodování.

Pro prvních pět obchodních dní tak nemají akcie na trhu STAR stanoven žádný cenový limit, kterého když dosáhnou, tak se s nimi musí přerušit obchodování. V dalších dnech bude limit činit 20 procent oběma směry. Jediné omezení na první dny je to, že pokud akcie stoupnou nebo klesnout o více než 30 procent a pak o více než 60 procent, je s nimi obchodování pozastaveno na deset minut, upozornila agentura Bloomberg. Jinak funguje v Číně pravidlo, kdy se obchodování s akciemi pozastavuje, když první den kurz posílí nebo oslabí o 44 procent a v dalších dnech o deset procent.

První firmou, jejíž akcie přesáhly 30procentní limit růstu a obchodování s nimi bylo pozastaveno, byla Zhangjiang Hangke Technology. Akcie Anji Microelectronics Technology během dneška zpevnily až o 520 procent, ale nakonec uzavřely růstem o 400,2 procenta, což byl nejvyšší dnešní nárůst. Kvůli poklesu o více než 30 procent bylo pozastaveno obchodování s akciemi Suzhou Harmontronics Automation Technology, nicméně firma nakonec uzavřela první den růstem o 94,61 procenta.

Provozovatelem trhu STAR je Šanghajská akciová burza (SSE). Ta upozornila, že velké výkyvy u nových technologických firem jsou běžné, protože tyto firmy mají obvykle nejistý výhled a je obtížné je ohodnotit. Hlavní index šanghajské burzy Shanghai Composite dnes pro srovnání oslabil o 1,27 procent, index CSI 300 pak odepsal 0,69 procenta.

Na začátku 90. let Čína zprovoznila akciové burzy v Šanghaji a Šen-čenu s cílem získávat peníze pro státní průmysl. I když se na těchto burzách postupně začaly objevovat akcie soukromých firem, stále na nich převažují státní společnosti, jako je PetroChina a China Mobile. Pro malé, rychle rostoucí společnosti zprovoznila burza v Šen-čenu v roce 2009 druhý trh, nazvaný ChiNext.

Zdroj: Reuters, ČTK, Bloomberg

Sdílení článku: 
   

 

Čtěte více

  • Čínský realitní gigant varuje před vysokou ztrátou, obavy o realitní sektor sílí
    Čínský realitní gigant Country Garden Holdings varuje před pololetní ztrátou až 7,6 miliardy dolarů (zhruba 168 miliard Kč). Akcie firmy se dnes propadly na rekordní minimum po zprávách, že firma připravuje restrukturalizaci dluhu. V zemi přitom sílí obavy o výhled nemovitostního sektoru za situace, kdy čínská vláda nepřichází s dostatečně ráznými kroky na jeho podporu, uvedla agentura Reuters.
  • Čínský regulátor chystá zátěžové testy bank
    Čínský bankovní regulátor uskuteční regionální a celostátní zátěžové testy v bankovním sektoru, který v uplynulém...
  • Čínský růst zřejmě příští rok zpomalí
    Růst čínské ekonomiky by mohl příští rok dále zpomalit na 7,1 procenta z letošních 7,4 procenta. Růst...
  • Čínský sektor služeb pokračuje v růstu
    Čínský sektor služeb v srpnu pokračoval v růstu díky stoupající domácí poptávce. Vyplývá to ze dnešních údajů...
  • Čínský sektor služeb v červnu rychle rostl
    Aktivita v čínském sektoru služeb zaznamenala v červnu nejrychlejší růst za 15 měsíců. Vyplývá to z dnešních...
  • Čínský sektor služeb v listopadu opět rostl
    Tempo růstu aktivity čínského sektoru služeb v listopadu zůstalo v blízkosti ročního maxima...
  • Čínský sektor služeb v září rostl
    Aktivita čínského sektoru služeb v září díky stoupající poptávce rostla nejrychlejším tempem za půl roku...
  • Čínský státní správce aktiv zřídí fond na investice do rozvíjejících se odvětví
    Čínský správce státních aktiv China Reform Holdings plánuje získat nejméně 100 miliard jüanů (319 miliard Kč) pro fond, který bude investovat do rozvíjejících se průmyslových odvětví. Informoval o tom server China Business News.
  • Čínský trh dluhopisů už přerostl americký
    Čínský trh firemních dluhopisů loni co do velikosti předehnal obdobný americký trh a v příštích pěti letech bude...
  • Čínský trh práce zůstává stabilní
    V Číně vzniklo v prvním pololetí zhruba 7,25 milionu pracovních míst, což je o trochu víc, než ve stejném období...
  • Čínský viceprezident vyslovil důvěru ve spolupráci s Ruskem
    Čínský viceprezident Chan Čeng, který se dnes ve Vladivostoku během ekonomického fóra setkal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, prohlásil, že Čína má "plnou důvěru" ve vyhlídky na spolupráci s Ruskem, informovala čínská státní média, která citovala agentura Reuters. Čína je rovněž ochotna sdílet s Ruskem rozvojové příležitosti, uvedl Chan. Dodal, že Čína také "aktivně podporuje rozvoj a spolupráci na ruském Dálném východě a podílí se na nich".
  • Čínský vyhledávač Baidu zvažuje odchod z burzy Nasdaq
    Provozovatel největšího čínského internetového vyhledávače Baidu zvažuje odchod z americké burzy Nasdaq. Své akcie by mohl nabídnout blíže domovu. Starosti mu dělá rostoucí napětí mezi Čínou a Spojenými státy a plány Washingtonu na zpřísnění burzovních pravidel. S odkazem na své zdroje o tom informovala agentura Reuters.
  • Čínský výrobce elektromobilů XPeng může vstoupit na burzu v Hongkongu
    Regulační úřad povolil čínskému výrobci elektromobilů XPeng primární veřejnou nabídku akcií (IPO) v Hongkongu. Uvedl to dnes server CNBC, který se odvolává na informovaný zdroj, podle nějž by tento konkurent Tesly mohl získat jednu až dvě miliardy dolarů (až 42,6 miliardy Kč). Akcie XPengu se už obchodují na burze v New Yorku. Schválení takzvané duální akciové struktury znamená, že firma bude podléhat dohledu regulačních úřadů v USA i v Hongkongu.
  • Čínský výrobce chytrých telefonů Xiaomi vstupuje na trh s elektromobily
    Čínský výrobce chytrých telefonů Xiaomi vstupuje na trh s elektromobily. Firma dnes v Číně zahájila příjem objednávek na svůj sedan SU7, který v pondělí představila v obchodech po celé zemi, uvedla agentura Reuters. Cena tohoto elektromobilu bude začínat na částce 215.900 jüanů (zhruba 700.000 Kč). SU7 tak bude o něco levnější než elektromobil Model 3 americké automobilky Tesla, který lze v Číně pořídit od 245.900 jüanů, upozornil server CNBC.
  • Čínský výrobce smartphonů Honor se chystá vstoupit na burzu
    Čínský výrobce chytrých telefonů Honor se chystá uvést své akcie na burzu. Oznámila to dnes podle serveru CNBC firma, která se v roce 2020 v důsledku amerických sankcí oddělila od čínské společnosti Huawei. Neupřesnila však, ve které zemi hodlá na akciový trh vstoupit.
  • Čínský výrobní průmysl rostl v červenci nejpomaleji za 17 let
    Čínský výrobní průmysl vzrostl v červenci meziročně o 4,8 procenta, tedy nejpomaleji za více než 17 let. Tempo růstu zpomalilo z červnových 6,3 procenta a bylo slabší, než čekali analytici, kteří odhadovali, že průmyslová výroba v Číně zpomalí jen na 5,8 procenta. Zprávu dnes zveřejnil čínský statistický úřad. Na výsledku se odrazilo zostření obchodní války mezi Čínou a Spojenými státy, které v květnu prudce zvýšily některá dovozní cla.
  • Čínský vývoz a dovoz v červenci klesly dvouciferně, více než se čekalo
    Čínský vývoz se v červenci meziročně snížil o 14,5 procenta, nejvíce od února 2020. Dovoz klesl o 12,4 procenta, obě hodnoty jsou horší, než se čekalo. Údaj dnes podle agentury Reuters zveřejnil čínský statistický úřad. Na vině je klesající poptávka v zahraničí i v samotné Číně. Zahraniční obchod nevykazuje známky oživení už několik měsíců a brzdí růst druhé největší světové ekonomiky.
  • Čínský vývoz a dovoz v dubnu oživily
    Čínský vývoz a dovoz v dubnu po nečekaném propadu v předchozím měsíci oživily. Dovoz však zůstává nízký...
  • Čínský vývoz a dovoz v květnu stouply dvouciferně, zaostaly ale za odhady
    Čínský vývoz v květnu meziročně stoupl o 27,9 procenta na 263,9 miliardy dolarů (5,52 bilionu Kč) a dovoz se zvýšil o 51,1 procenta na 218,4 miliardy. Oznámil to dnes čínský celní úřad. Mimořádně vysoká čísla částečně souvisí s loňským propadem obchodu, který zapříčinila koronavirová pandemie. Zahraniční obchod sice roste už několik měsíců, čekalo se ale ještě silnější oživení.
  • Čínský vývoz a dovoz výrazně oživily
    Čínský vývoz a dovoz v červenci nečekaně výrazně oživily. Dnešní oficiální údaje vyvolaly naděje na stabilizaci...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Investingfox Nastroje