Pondělí 18. listopadu 2024 05:15
reklama
Dukascopy new
reklama
Purple ebook obchodování ropy
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
SAB Finance

Čínská ekonomika vykazuje známky stabilizace, zlepšila se výroba i maloobchod

15.09.2023 10:51  Autor: Tým FXstreet.cz  Sekce: Tradingové analýzy a zprávy   Tisk


Čínská ekonomika po sérii nepříznivých dat vykazuje známky stabilizace. Za srpen se zvýšila jak průmyslová výroba, tak maloobchodní tržby, naopak míra nezaměstnanosti se překvapivě snížila. Oznámili to dnes čínští statistici. Výhled ale zastiňují přetrvávající problémy v realitním sektoru, uvedla agentura Reuters.

Průmyslová výroba se v srpnu zvýšila meziročně o 4,5 procenta po růstu o 3,7 procenta v červenci. Výsledek překonal odhady analytiků, kteří sice se zrychlením tempa růstu počítali, ale pouze na 3,9 procenta. Růst maloobchodních tržeb meziročně zrychlil z 2,5 na 4,6 procenta, zatímco analytici čekali tříprocentní tempo růstu.

Růst výroby je nejrychlejší od dubna, růst maloobchodních tržeb od května. Tržby jsou ukazatelem vývoje spotřeby a k jejich růstu přispěla zejména letní turistická sezona.

Solidní vývoj důležitých ekonomických ukazatelů naznačuje, že série nedávných kroků na podporu hospodářství patrně zabírá. Podle analytiků se ale zatím ještě nedá říct, že Čína spolehlivě nastoupila cestu silného oživení ekonomiky. Zejména v realitním sektoru je důvěra stále nízká, což má na hospodářské vyhlídky nepříznivé dopady.

"Navzdory známkám stabilizace ve výrobě a souvisejících investicích bude na hospodářský růst i nadále negativně působit propad investic v realitním sektoru, který je v krizi," řekl hlavní ekonom pro oblast Asie a Tichomoří ve společnosti Natixis Gary Ng.

Číně se po pandemii covidu-19 nedaří nastartovat silný hospodářský růst. Ekonomika sice přechodné zlepšení vykázala, později se ale statistiky opět zhoršily. Jako problém se jeví právě realitní sektor, který je v Číně rozsáhlý, dále pokles kurzu čínského jüanu od začátku roku a také slabá globální poptávka po čínském průmyslovém zboží.

Objem čínské ekonomiky nyní dosahuje přibližně 18 bilionů dolarů (415 bilionů Kč) a krize v realitním sektoru na ni doléhá velmi silně. Existenční potíže má kvůli problémům s likviditou i společnost Country Garden, která je největším soukromým developerem v zemi. Investice do nemovitostí v srpnu pokračovaly v poklesu, meziročně se snížily o 19,1 procenta po červencovém poklesu o 17,8 procenta, ukazují propočty agentury Reuters.

Další zveřejněné údaje ukázaly slabou důvěru mezi investory, objem soukromých investic od ledna do srpna klesl meziročně o 0,7 procenta. Prohloubil se tak propad z období leden až červenec, který činil 0,5 procenta. Nejistota se promítá i v nižší ochotě firem nabírat nové zaměstnance, ačkoliv míra nezaměstnanosti na základě celostátního průzkumu překvapivě klesla proti červenci o desetinu procentního bodu na 5,2 procenta.

Finanční trhy na nejnovější data nezareagovaly nijak výrazně. Jüan zpevnil zhruba na dvoutýdenní maximum k dolaru a prodával se v kurzu kolem 7,27 jüanu za dolar. Hlavní index čínských akcií CSI 300 nejprve zpevnil, později ale o zisky přišel a v závěru klesl na 3708,78 bodu. To je proti předchozímu dni pokles o 0,66 procenta.

Zdroj: Reuters, ČTK

Sdílení článku: 
   

 

Čtěte více

  • Čínská ekonomika se v prvém čtvrtletí meziročně smrskla o 6,8 pct
    Čínská ekonomika se od ledna do března zmenšila o 6,8 procenta oproti prvému čtvrtletí loňského roku, uvedl dnes čínský statistický úřad. V prvém čtvrtletí aktivity v zemi prakticky ochromila epidemie nemoci covid-19, způsobené koronavirem.
  • Čínská ekonomika si drží růst o 6,9 procenta
    Čínská ekonomika si ve druhém čtvrtletí v meziročním srovnání udržela tempo růstu 6,9 procenta, kterého dosáhla i v předchozím kvartálu. Informoval o tom dnes čínský statistický úřad. Podle agentury AP čínský HDP podpořil obchod a spotřebitelské výdaje, a to přes obavy z možného blížícího se zpomalení.
  • Čínská ekonomika ve druhém čtvrtletí klesla o 2,6 pct., více než se čekalo
    Čínská ekonomika ve druhém čtvrtletí klesla oproti třem předchozím měsícům o 2,6 procenta, více než se čekalo. V meziročním srovnání se hrubý domácí produkt (HDP) zvýšil pouze o 0,4 procenta, což je méně, než čekali analytici a zároveň nejslabší čtvrtletní růst od začátku koronavirové pandemie. Vyplývá to z údajů, které dnes podle agentury Reuters zveřejnil čínský statistický úřad.
  • Čínská ekonomika ve druhém čtvrtletí vzrostla o 3,2 procenta
    Čínská ekonomika ve druhém čtvrtletí oživila z koronavirového šoku. Hrubý domácí produkt (HDP) se v meziročním srovnání zvýšil o 3,2 procenta, což bylo více, než čekali analytici. V prvním čtvrtletí ekonomika naopak klesla o rekordních 6,8 procenta kvůli omezením, která měla zabránit šíření nemoci covid-19. K oživení přispěla stimulační opatření, jejichž cílem je zmírnit šok z koronavirové krize, uvedla agentura Reuters.
  • Čínská ekonomika ve druhém čtvrtletí vzrostla o 7,9 procenta
    Hrubý domácí produkt Číny za druhé čtvrtletí letošního roku v meziročním srovnání vzrostl o 7,9 procenta. Analytici nicméně očekávali, že druhá největší ekonomika světa vykáže vzestup o 8,1 procenta, píše agentura Reuters, podle které na tom nesou podíl vyšší ceny surovin i menší aktivita spotřebitelů kvůli epidemii covidu-19.
  • Čínská ekonomika ve třetím čtvrtletí zrychlila tempo růstu na 3,9 procenta
    Čínský hrubý domácí produkt (HDP) se ve třetím čtvrtletí meziročně zvýšil o 3,9 procenta, tedy více, než se čekalo. Výhled kalí hrozba globální recese a opatření přijatá proti šíření koronaviru. Ve druhém čtvrtletí čínská ekonomika rostla pomalejším tempem 0,4 procenta. Vyplývá to z údajů, které dnes podle agentury Reuters zveřejnil čínský statistický úřad.
  • Čínská ekonomika ve 3Q vzrostla o 4,6 procenta
    Hrubý domácí produkt (HDP) Číny ve třetím čtvrtletí meziročně vzrostl o 4,6 procenta. Dnes to oznámil čínský statistický úřad. Výkon ekonomiky tak mírně tak překonal očekávání analytiků oslovených agenturou Reuters, kteří předpovídali meziroční růst o 4,5 procenta. Ve druhém čtvrtletí se hospodářství meziročně zvýšilo o 4,7 procenta.
  • Čínská ekonomika ve 3Q zrychlila růst
    Čínská ekonomika ve třetím čtvrtletí zrychlila růst. Hrubý domácí produkt od července do září meziročně...
  • Čínská ekonomika v prvním čtvrtletí vzrostla o 4,8 procenta
    Hrubý domácí produkt Číny za první čtvrtletí letošního roku v meziročním srovnání vzrostl o 4,8 procenta. Růst je sice větší než 4,4 procenta, která předpokládali analytici, zároveň se ale zvýšilo riziko prudkého zpomalení čínské ekonomiky v příštích měsících kvůli omezením souvisejícím s bojem proti šíření koronaviru a válce na Ukrajině. Informovala o tom dnes agentura Reuters.
  • Čínská ekonomika v prvním čtvrtletí vzrostla o 6,4 procenta
    Čína dnes oznámila meziroční růst hrubého domácího produktu (HDP) v prvním čtvrtletí letošního roku ve výši 6,4 procenta, a vykázala tak stejnou dynamiku jako v posledním čtvrtletí roku 2018. Údaj o tempu hospodářského růstu je oproti očekávání vyšší, což podle agentury Reuters umožnila výrazně vyšší průmyslová produkce.
  • Čínská ekonomika vzrostla o 6,7 %
    Růst čínské ekonomiky ve druhém čtvrtletí meziročně podle očekávání zpomalil na 6,7 procenta z 6,8 procenta v prvním kvartálu. Za prvních šest měsíců roku činil růst ve srovnání se stejným obdobím loni 6,8 procenta, a byl tak nad vládním cílem stanoveným pro letošní rok na 6,5 procenta. Informoval o tom čínský statistický úřad. Podle analytiků prokázala druhá největší světová ekonomika odolnost v období dále hrozící eskalace obchodního konfliktu se Spojenými státy.
  • Čínská ekonomika vzrostla o 6,8 procenta, předčila očekávání
    Čínská ekonomika vzrostla v prvním čtvrtletí o 6,8 procenta, čímž mírně předčila očekávní analytiků. Hrubý domácí produkt se zvýšil více, než je cíl jeho celoročního růstu stanovený Pekingem na 6,5 procenta. Vyplývá to z údajů dnes zveřejněných čínským statistickým úřadem. O stejné procento se HDP zvýšil v předchozím čtvrtletí.
  • Čínská ekonomika zaznamenala rekordní meziroční vzestup o 18,3 procenta
    Čínská ekonomika zaznamenala v prvním čtvrtletí letošního roku výrazný růst - vykázala rekordní meziroční vzestup o 18,3 procenta. Informovaly o tom dnes světové agentury. Podle serveru BBC je to největší skok ve vývoji hrubého domácího produktu (HDP) Číny od roku 1992, kdy Peking začal vést čtvrtletní záznamy. Dnešní čísla jsou nicméně podle BBC do určité míry zkreslená a nesvědčí tolik o silném růstu, jelikož jsou srovnávána s obrovským ekonomickým poklesem ve stejném období loňského roku.
  • Čínská ekonomika zpomaluje
    Čínská ekonomika zpomaluje druhým čtvrtletím v řadě. Hrubý domácí produkt nejlidnatější země světa ve druhém...
  • Čínská ekonomika zrychlila v 1Q o 6,9 %
    Tempo růstu čínské ekonomiky v prvním čtvrtletí zrychlilo v meziročním srovnání na 6,9 procenta z 6,8 v předchozích třech měsících, informoval dnes čínský statistický úřad. Ekonomiku podpořily vyšší výdaje vlády do infrastruktury a rozmach realitního odvětví podpořený velkými půjčkami od bank. Růst překonal očekávání expertů.
  • Čínská firma Huawei loni zaznamenala největší růst za poslední čtyři roky
    Čínská technologická společnost Huawei Technologies loni zaznamenala největší růst za poslední čtyři roky. Čistý zisk meziročně zvýšila o 144,5 procenta na 87 miliard jüanů (282,5 miliardy Kč). Firma se zotavuje z amerických sankcí, dařilo se hlavně spotřebitelskému segmentu a vyšší byl i příjem z nových činností, jako jsou komponenty pro chytrá auta, uvedla dnes firma.
  • Čínská firma Shein učinila krok ke vstupu na burzu v Londýně
    Čínský internetový prodejce levné módy Shein začátkem tohoto měsíce předložil britským regulátorům dokumenty k plánovanému uvedení akcií na londýnskou burzu. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na zdroje obeznámené se situací. Upozornila, že vstup firmy Shein na londýnskou burzu by se mohl stát jednou z největších primárních veřejných nabídek akcií (IPO) na světě v letošním roce.
  • Čínská Hedvábná stezka má podpořit italský export
    Itálie se chce zapojit do čínské iniciativy takzvané nové Hedvábné stezky, aby podpořila svůj vývoz, ne aby posílila politické vazby s asijským gigantem. Prohlásil to včera vicepremiér Luigi Di Maio. Reagoval tak na sobotní slova mluvčího americké Národní bezpečnostní rady Garretta Marquise, který čínský podnik označil za "marnivý projekt", jemuž by se Itálie měla vyhnout.
  • Čínská inflace v listopadu překvapivě klesla
    Meziroční míra inflace v Číně v listopadu překvapivě klesla na tři procenta z říjnových 3,2 procenta...
  • Čínská inflace v prosinci zpomalila
    Růst spotřebitelských cen v Číně v prosinci zpomalil více, než se čekalo. Meziroční míra inflace klesla...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
CapXmaster srovnani