Ceny ropy se kvůli cenové válce propadly nejvíce od roku 1991
Ceny ropy včera na světových trzích prudce klesaly a uzavřely s největší ztrátou od války v Perském zálivu v roce 1991. Ceny se ocitly ve volném pádu, když Saúdská Arábie de facto vyhlásila cenovou válku Rusku a firmám, které těží ropu z břidlic v USA. Rijád tím reaguje na krach jednání členů Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a jejich spojenců ve Vídni.
Cena severomořské roby Brent klesla o 24,1 procenta na 34,36 dolaru za barel, když během dne se propadla až o 31 procent na 31,02 dolaru za barel, což byla nejnižší hodnota od února 2016. Americká lehká ropa WTI zlevnila o 24,6 procenta na 31,13 dolaru za barel. Během dne se snížila až o 33 procent na 27,34 dolaru za barel, také nejníže od února 2016.
"To je neuvěřitelné, trh byl hned na začátku naprosto zahlcen prodejními pokyny," upozornil šéf společnosti Lipow Oil Associates Andy Lipow. Jeho firma poskytuje konzultační služby v Houstonu, v oblasti s vysokou koncentrací těžby a zpracování ropy.
Minulý týden ve Vídni jednala skupina OPEC+. Tedy členové OPEC a jejich spojenci, kteří stojí mimo uskupení, ale s nimiž se kartel snaží koordinovat postup. Zejména Saúdská Arábie navrhovala, aby se skupina dohodla na společném snížení těžby o 1,5 milionu barelů denně, Rusko to však odmítlo. Saúdská Arábie podle zdrojů agentury Reuters proto v sobotu rozhodla, že sníží prodejní cenu pro všechny odběratele, a to nejvíce v historii.
Páteční schůzka skupiny OPEC+ ve Vídni měla za cíl dohodnout další koordinované snížení těžby v reakci na klesající poptávku. Ta byla slabší už vlivem hospodářského útlumu ve světě na konci loňského roku a nyní ji dál snižují problémy kolem šířícího se koronaviru. Na trh se po rozhodnutí Saúdské Arábie zvýšit těžbu a zahájit cenovou válku dostane další surovina, o kterou patrně nebude zájem.
Vyhlídky na další cenovou válku značně znervózňují obchodníky, kteří si ještě pamatují krach cen z roku 2014. Výrazný nárůst těžby z břidlic v USA tehdy donutil OPEC, aby zvýšil těžbu a přes pokles ceny vytlačil novou konkurenci z trhu. Ukázalo se ale, že těžaři z USA jsou mnohem odolnější a že se nižším cenám umějí přizpůsobit. Během tehdejší války cena ropy spadla také pod 30 dolarů. Právě v té době začal OPEC více spolupracovat s Ruskem, jehož ekonomika je na příjmech z prodeje ropy závislá podobně, jako například ekonomika saúdská.
"Je to poprvé, co si vzpomínám, že je zde výrazná nadprodukce a zároveň poptávkový šok," řekl agentuře Bloomberg šéf výzkumu trhu komodit ze společnosti Citigroup Ed Morse. "Taková kombinace je skutečně neobvyklá a ještě více komplikuje možnosti, jak se z toho dostat," dodal. Poptávkový šok vznikl v reakci na šíření koronaviru, kvůli němuž zejména Čína a pak i další země omezily ekonomickou aktivitu, a tím i poptávku po ropě.
Ceny ropy zažily výrazný propad vždy, kdy Saúdská Arábie sáhla k cenové válce ve snaze vytlačit z trhu konkurenci. Od konce roku 1985 do března 1986 cena americké ropy WTI klesla o 66 procent, když Saúdové pumpovali ropu na maximum, aby zastavili růst těžby v USA. Na konci 90. let, kdy se Saúdové podobně utkali s Venezuelou, tedy dalším významným producentem ropy, cena Brentu klesla dokonce pod deset dolarů. V roce 2008, ještě před globální krizí, cena vystoupila až ke 150 dolarům, ale ještě na konci téhož roku spadla ke 40 dolarům.
V celém světě se nyní spotřebovává zhruba 100 milionů barelů ropy denně, na OPEC připadá méně než třetina. Saúdská Arábie chce nyní těžbu zvýšit vysoko nad deset milionů barelů denně. Srovnatelný objem suroviny těží i Rusko a Spojené státy.
Analytici: Kolaps cen ropy sníží cenu pohonných hmot v Česku
Aktuální kolaps cen ropy sníží cenu pohonných hmot v Česku, a to velice pravděpodobně pod 30 korun za litr. Shodli se na tom analytici, které včera oslovila ČTK. Cena ropy včera na světových trzích klesla zhruba o 30 procent, severomořský Brent se prodává asi za 32 dolarů za barel. Jde o největší propad od války v Perském zálivu v roce 1991.
Ceny ropy se ocitly ve volném pádu, když Saúdská Arábie oznámila, že odběratelům sníží cenu a naopak výrazně zvýší těžbu. Jde o reakci na krach jednání členů Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a jejich spojenců ve Vídni.
"Tři se perou, čtvrtý se směje. V příštích týdnech totiž pravděpodobně citelně klesne nejen cena ropy, ale také pohonných hmot u českých čerpacích stanic. Rozhodně nelze vyloučit, že jak benzin, tak nafta budou už v dubnu stát opět méně než 30 korun na litr, což se stalo naposledy v létě 2017," uvedl hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda. Míní, že pokud by cena ropy trvaleji klesla k úrovni kolem 30 dolarů za barel, nelze vyloučit postupné zlevňování pohonných hmot v ČR až k úrovním kolem 25 korun za litr, či dokonce pod tuto úroveň.
Z údajů firmy CCS, která ceny paliv sleduje, vyplývá, že benzin Natural 95 se aktuálně v Česku prodává průměrně za 31,31 koruny za litr, nafta pak za 30,89 koruny za litr. Průměrné ceny pohonných hmot v Česku klesají od poloviny ledna. Natural 95 je nyní nejlevnější od loňského dubna a cena nafty je nejnižší od loňského února.
Analytik ČSOB Dominik Rusinko včera ČTK řekl, že v prvním pololetí letošního roku hrozí na ropném trhu nevídaný přebytek v řádu několika milionů barelů denně. "To je řádově více, než v letech 2014 až 2016, kdy ceny zkolabovala pod hranici 30 dolarů za barel," uvedl. "Ropný trh vstupuje do extrémně turbulentního období, kdy přestávají platit zavedené pořádky," podotkl.
Výrazné pokles cen v řádu korun podle něj bude u českých čerpacích stanic především v druhé polovině března a v dubnu. Pohyby ceny ropy se obecně projevují v cenách pohonných hmot v Česku se zpožděním jednoho až dvou týdnů. "Jak průměrná cena benzinu, tak nafty by měla v reakci na současný kolaps cen ropy na světových trzích klesnout výrazně pod hranici 30 korun na litr," dodal Rusinko.
Analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák uvedl, že nyní je těžké říci, jakým směrem se bude cena ropy v nejbližších dnech a týdnech vyvíjet. "S čím je naopak nutné počítat je výrazná rozkolísanost na trhu s ropou a pro nadcházející měsíce pravděpodobně o hodně nižší ceny, než jsme viděli na začátku letošního roku či v roce loňském. Jedná se o příznivou zprávu pro motoristy, kdy během března můžeme na čerpacích stanicích v ČR očekávat výrazný pokles cen pohonných hmot hluboko pod hladinu 30 korun za litr," dodal.
Podle hlavního ekonoma společnosti Natland Petra Bartoně zlevní díky levnější ropě výroba například v průmyslových podnicích. Pro Evropskou unii bude proto naopak těžší prosadit cíle evropské zelené dohody (European Green Deal), tedy plánu nové Evropské komise, jak do roku 2050 udělat z Evropy "první klimaticky neutrální kontinent".
"Když nyní ropa zlevnila, bude dražší než předtím pro státy uplatit soukromé subjekty, aby přešly na alternativní energetické zdroje. Pokud už minulý týden nebylo jasné, kde na změnu vzít, nyní je uhlíková neutralita v EU do roku 2050 ještě méně pravděpodobná," dodal Bartoň.
IEA: Poptávka po ropě letos po více než deseti letech klesne
Světová poptávka po ropě letos poprvé za více než deset let klesne, předpověděla včera Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Pokles přičítá zejména snížení globální ekonomické aktivity kvůli šíření nového koronaviru. Už na příští rok nicméně očekává výrazné oživení poptávky. Snížení výhledu předcházel prudký propad suroviny o více než 30 procent, který do tohoto výhledu není zahrnutý.
IEA očekává, že letošní poptávka bude činit 99,9 milionu barelů denně. Svůj původní roční výhled snížila o jeden milion barelů denně, což značí mírný meziroční pokles poptávky o 90.000 barelů denně. Bylo by to poprvé od roku 2009, co poptávka po surovině klesne.
V krajním scénáři - kdy by se vládám nepodařilo zastavit šíření koronaviru, jímž se dosud nakazilo přes 100.000 lidí - klesne poptávka podle IEA až o 730.000 barelů denně.
Šíření nákazy vedlo ke snížení průmyslové aktivity zejména v Číně, dalších asijských ekonomikách a v Itálii, která je po Číně a Jižní Koreji nejvíce zasaženou zemí. Koronavirus mimo jiné způsobil pokles poptávky po pozemní i letecké dopravě.
"Krize vyvolaná koronavirem ovlivňuje celou škálu energetických trhů, včetně těch s uhlím, plynem a obnovitelnými zdroji energie. Dopad na ropné trhy je obzvláště tvrdý, protože (nákaza) brání v pohybu lidem i zboží," uvedl výkonný ředitel IEA Fatih Birol.
Na příští rok nicméně IEA očekává výrazné oživení poptávky po surovině a předpokládá, že se zvýší o 2,1 milionu barelů denně. Do roku 2025 agentura prognózuje roční nárůst poptávky jen o 800.000 barelů denně. Vysvětluje to změnou energetické politiky vlád, které se zasazují o zvýšení účinnosti spalovacích motorů, a tím o snížení emisí skleníkových plynů.
Zdroj: Reuters, ČTK, Lipow Oil Associates, Bloomberg, Czech Fund, CSOB, Akcenta, Natland, IEA
Čtěte více
-
Ceny ropy se dnes vyšplhaly na několikaleté rekordy
Ceny ropy se dnes vyšplhaly na několikaleté rekordy. Přispívá k tomu snížení těžby ze strany Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a silná poptávka. Analytici ale varují před přehřátím trhu. -
Ceny ropy se dnes vyšplhaly na několikatýdenní maxima
Ceny ropy se dnes vyšplhaly na několikatýdenní maxima. Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) totiž o víkendu signalizovala, že by mohla pokračovat v omezování dodávek suroviny na trh i ve druhé polovině roku. Ceny ropy tlačí vzhůru rovněž eskalace napětí na Blízkém východě. -
Ceny ropy se dnes zvýšily o téměř 10 %
Ceny ropy se dnes zvýšily o téměř deset procent a dostaly se nad 32 dolarů za barel. Vzestup iniciovalo chladné... -
Ceny ropy se dnes zvýšily, za celý týden však klesly
Ceny ropy se během dnešního obchodování zvýšily, přesto vykázaly již druhý týdenní pokles za sebou. Severomořská ropa Brent si dnes připsala 1,2 procenta na 107,93 dolaru za barel a americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) stoupla o 1,7 procenta na 104,70 dolaru za barel. Za celý týden však cena Brentu i WTI klesla o zhruba čtyři procenta. -
Ceny ropy se dnes zvyšují
Ceny ropy se dnes zvyšují, protože předpokládaný pokles zásob suroviny ve Spojených státech převážil nad zprávami o stoupající těžbě v Libyi. Cena severomořské ropy Brent kolem 16:45 SELČ vykazovala nárůst o 1,1 procenta na 53,70 dolaru za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) si ve stejnou dobu připisovala 0,8 procenta na 50,65 dolaru za barel. -
Ceny ropy se dnes zvyšují, povzbuzuje je očekávání letní poptávky
Ceny ropy se na začátku týdne mírně zvyšují, přispívá k tomu očekávání rostoucí poptávky v letních měsících. Výraznějšímu růstu ale brání posilující americký dolar, jenž reaguje na zprávy o pravděpodobném brzkém snížení úrokových sazeb ve Spojených státech. -
Ceny ropy se dostaly na nejvyšší úroveň za poslední rok
Ceny ropy dnes pokračují v růstu a dostaly se až na nejvyšší úroveň za poslední rok. Podpořila je slova ruského prezidenta... -
Ceny ropy se drží lehce nad dvouletými maximy
Ceny ropy dnes zaznamenaly minimální pohyb a drží se těsně pod nejvyšší úrovní za 28 měsíců. Podporuje je zejména přesvědčení trhu, že členové Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) spolu s dalšími producenti prodlouží dohodu o omezování těžby. -
Ceny ropy se drží na měsíčních minimech
Světové ceny ropy dnes mírně stouply, zůstaly však v blízkosti měsíčních minim. Jejich výraznějšímu růstu brání... -
Ceny ropy se drží poblíž šestiměsíčního maxima
Ceny ropy dnes vykazují pouze mírné změny a drží se poblíž svého šestiměsíčního maxima. Zpráva o růstu zásob ropy ve Spojených státech na maximum od října 2017 vyvážila obavy z oslabení nabídky suroviny kvůli těžebním škrtům v rámci Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a jejích spojenců, stejně jako kvůli americkým sankcím vůči Venezuele a Íránu. -
Ceny ropy se kvůli obavám o dodávky dál prudce zvyšují, Brent je pod 120 USD
Ceny ropy dnes pokračují v růstu na mnohaletá maxima. Přerušení obchodu a problémy s přepravou kvůli sankcím na Rusko totiž vyvolávají obavy o dodávky. Zásoby ropy ve Spojených státech se přitom snížily několikaletá minima. Cena severomořské ropy Brent v Asii vzrostla nejvýše od února 2013, cena americké lehké ropy WTI je pak nejvýše za 11 let. -
Ceny ropy se kvůli obavám o dodávky dál zvyšují, Brent vystoupil na 112 USD
Ceny ropy dnes pokračovaly v růstu, zejména kvůli přetrvávajícím obavám z omezení dodávek suroviny na trh. Výraznějšímu zdražování ropy ale brání vyhlídky na zpomalování růstu světové ekonomiky. Cena severomořské ropy Brent se dostala až nad 113 dolarů za barel, než část zisků smazala. -
Ceny ropy se kvůli obavám o dodávky z Libye zvyšují
Ceny ropy zahájily nový týden růstem až na nejvyšší hodnotu za pět měsíců. Mohou za to boje v Libyi, které posílily obavy o dodávky na trhy. Dodávky jsou již nyní napjaté kvůli dohodě o snížení těžby Organizací zemí vyvážejících ropu a americkým sankcím vůči Íránu a Venezuele. -
Ceny ropy se kvůli prognóze Goldman Sachs zvyšují
Ceny ropy zahájily týden silným růstem, který se blížil třem procentům. Přispělo k tomu další přerušení dodávek... -
Ceny ropy se kvůli silnějšímu dolaru propadly
Světové ceny ropy se dnes propadly o více než tři procenta až na měsíční minimum. K poklesu přispěl silnější... -
Ceny ropy se kvůli slabým vyhlídkám na zvýšení těžby v OPEC+ výrazně zvyšují
Ceny ropy se dnes na světových trzích zvyšují. Pozornost investorů se zaměřila na zasedání skupiny těžařských zemí OPEC+, které se uskuteční příští týden, a na očekávání, že skupina na tomto zasedání nevyslyší výzvy ke zvýšení těžby. Cena severomořské ropy Brent kolem 15:00 SELČ vykazovala růst skoro o 2,3 procenta na 109,60 dolaru za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) si připisovala přes 2,5 procenta a pohybovala se mírně pod 99 dolary za barel. -
Ceny ropy se na konci týdne stabilizovaly
Světové ceny ropy se na konci týdne po prudkém kolísání stabilizovaly. Za celý týden ropný trh po 14 dnech... -
Ceny ropy se navzdory dohodě o snížení těžby vyvíjejí smíšeně
Ceny ropy se dnes vyvíjejí smíšeně. Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a další přední světoví těžaři v čele s Ruskem se sice v neděli dohodli na snížení produkce, panují však obavy, že toto snížení nebude dostatečné k vykompenzování negativního dopadu koronaviru na poptávku. -
Ceny ropy se navzdory růstu zásob v USA zvyšují
Ceny ropy dnes na světových trzích pokračují v růstu, i když statistika ukázala další růst zásob suroviny v USA. Objem zásob minulý týden podle údajů Amerického ropného institutu (API) vzrostl o 851.000 barelů, ačkoliv analytici očekávali jejich pokles. Zvýšily se i zásoby benzinu. -
Ceny ropy se na začátku nového týdne mírně zvyšují
Ceny ropy se dnes pátou seanci v řadě zvyšují a směřují k nejvyššímu růstu za první čtvrtletí za osm let. Pomáhá jim k tomu zejména dohoda o snížení těžby mezi Organizací zemí vyvážejících ropu (OPEC) a jejími spojenci. Výraznější nárůst ale brzdí obavy o další vývoj čínské ekonomiky.