Čtvrtek 21. listopadu 2024 12:50
reklama
SAB Finance
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
CapXmaster
reklama
Purple webinář Ve vaší režii

Bloomberg: Polovina z 20 nejbohatších Rusů nečelí sankcím, z první pětky čtyři

30.03.2022 14:43  Autor: Tým FXstreet.cz  Sekce: Tradingové analýzy a zprávy   Tisk


Evropská unie, Británie a Spojené státy kvůli útoku Ruska na Ukrajinu uvalily sankce na mnohé představitele ruských elit, z 20 nejbohatších Rusů ovšem polovina v tuto chvíli žádným postihům západních mocností nečelí. Upozorňuje na to dnes agentura Bloomberg, která analyzovala mezinárodní mozaiku trestních opatření. Mimo jiné uvádí, že z pětice nejbohatších ruských miliardářů je terčem sankcí jen jeden.

Všech deset zasažených členů nejbohatší dvacítky se dostalo na sankční seznam Británie. EU uvalila sankce na devět z nich a USA pouze na čtyři, píše Bloomberg. Na všech třech sankčních seznamech jsou údajně tři jména: Ališer Usmanov, který má podíly v těžařském a ocelářském gigantu Metalloinvest či čínské firmě Xiaomi, dále Gennadij Timčenko podnikající zejména v energetickém sektoru a Sulejman Kerimov, jehož rodina kontroluje těžařskou firmu Poljus.

"Existují důvody, proč se zaměřit na některé oligarchy a proč některé ponechávat stranou," komentoval situaci právník John Smith, který do roku 2018 vedl sankční oddělení amerického ministerstva financí. "Může to být buď proto, že nejsou považováni za osoby blízké rozhodování v Kremlu, nebo jejich sankcionování může být zpočátku příliš složité a vlády chtějí připravit plán, než zmáčknou spoušť," dodal.

Nejbohatším Rusem zasaženým západními sankcemi je podle Bloombergu šéf hutní firmy Severstal Alexej Mordašov, kterého autoři nové analýzy řadí na třetí pozici mezi ruskými miliardáři. Kromě dvou mužů na první a druhé pozici, spoluvlastníka těžební společnosti Norilsk Nickel Vladimira Potanina a zakladatele plynárenské společnosti Novatek Leonida Michelsona, byli zatím ušetřeni také majitel oceláren NLMK Vladimir Lisin a šéf ropné společnosti Lukoil Vagit Alekperov, které má Bloomberg na čtvrtém a pátém místě. Agentura konstatuje, že aktuální sankční seznamy Západu nechávají skupinu "superbohatých a mocných" Rusů, kteří mohou ve světě operovat bez právních omezení.

EU, Británie a USA společně s dalšími partnery, jako je Kanada nebo Japonsko, přistoupili ve světle ruské invaze na Ukrajinu k mimořádně tvrdým sankcím. Míří proti ruským politikům a podnikatelům, ale také bankám včetně té centrální, a omezují vývoz různých druhů zboží do Ruska, zejména produktů spojených s moderními technologiemi. Zároveň západní činitelé v posledních dnech dávají najevo, že se sankční režim bude dál rozšiřovat.

Jak ale podotýká nejen Bloomberg, klíčové je také to, jak jsou sankce vymáhány. Deník The New York Times (NYT) před několika dny popsal, že sankce se dají nejrůzněji obcházet, což ilustroval na případu přítele ruského prezidenta Vladimira Putina a magnáta ve stavebnictví Arkadije Rotenberga, který se stal terčem amerických postihů po ruské anexi Krymu v roce 2014. V praxi jej ale krok příliš nezasáhl.

"Doslova do několika týdnů nakupoval majetky v New Yorku. Vyšetřovatelé zjistili transakce v objemu kolem 91 milionů dolarů (dvě miliardy Kč) z účtů Rotenbergovy rodiny do ekonomiky Spojených států... Osm týdnů po tom, co byl sankcionován, podle zjištění vyšetřovatelů koupil v New Yorku obraz za 7,5 milionu dolarů... Obejít sankce mu trvalo osm týdnů," vysvětloval reportér NYT Matt Apuzzo. Uvedl, že ačkoli se zařazení jisté osoby na sankční seznam může zdát jako silný trest, samo o sobě nemusí mnoho znamenat. Dodal však, že dnes se přístup řady vlád zdá být jiný než v roce 2014.

Evropské a severoamerické vlády mimo jiné na konci února ohlásily vytvoření "transatlantické pracovní skupiny", která má dohlížet na účinnou aplikaci sankcí. Úřady v Evropě a USA zmrazily majetky stovkám lidí a začaly bohatým Rusům zabavovat nemovitosti či jachty a blokovat soukromé tryskáče. Zda budou mít tyto represe proti nejbohatším Rusům vliv na rozhodování prezidenta Putina, ovšem jasné není.

Zdroj: Reuters, ČTK, Bloomberg

Sdílení článku: 
   

 

Čtěte více

  • Bloomberg: Odchody generálních ředitelů z firem v USA jsou letos rekordní
    Více než 1400 vedoucích pracovníků opustilo do počátku letošního roku do září své pozice. To je téměř o 50 procent více než ve stejném období loňského roku a nejvíce od roku 2002, kdy se tento údaj začal sledovat. Uvedla to agentura Bloomberg s odvoláním na údaje společnosti Challenger, Gray & Christmas, která se zabývá koučováním vedoucích pracovníků.
  • Bloomberg: Open AI jedná o prodeji zaměstnaneckých akcií za 86 miliard dolarů
    Společnost Open AI, která stojí za chatovacím systémem ChatGPT, jedná o prodeji zaměstnaneckých akcií za 86 miliard dolarů (přes dva biliony Kč). Uvádějí to zdroje agentury Bloomberg. Takové ocenění by OpenAI zařadilo mezi nejhodnotnější společnosti, které se neobchodují na burze - vedle videoslužby TikTok a vesmírné společnosti SpaceX Elona Muska.
  • Bloomberg: Orbán naznačil možné přehodnocení vztahů s Ruskem
    Maďarsko možná bude muset v budoucnu přehodnotit své výhodné vztahy s Ruskem kvůli změně geopolitické reality v důsledku ruské invaze na Ukrajinu, naznačil dnes maďarský premiér Viktor Orbán. Není jasné, zda Orbán, jehož spolupracovníci údajně podnikají technické přípravy setkání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, svými slovy signalizoval potenciální obrat v politice, napsala agentura Bloomberg.
  • Bloomberg: Oživení ekonomiky dělá řecké akcie nejlepší na světě
    Řeckým akciím se investoři v posledních letech vyhýbali, protože se báli bankrotu země a toho, že Řecko...
  • Bloomberg: Palmový olej už není nejlevnější rostlinný olej
    Palmový olej přišel o pozici nejlevnějšího jedlého oleje na světě. Jeho produkce u největších pěstitelů klesá a zvýšila se nabídka alternativních olejů, uvedla agentura Bloomberg. Palmový olej, který je také nejoblíbenějším rostlinným olejem na světě, byl ještě v listopadu 2022 levnější o 782 dolarů (17.650 Kč) za tunu než olej sójový. V současnosti je naopak draží.
  • Bloomberg: Pandemie tlačí miliony Evropanů do dluhové krize
    Evropu čekají další hospodářské otřesy, protože plány na ukončování bezprecedentní podpory zaměstnanců zavedené během koronavirové pandemie by mohly uvrhnout miliony domácností do dluhové pasti. Píše o tom agentura Bloomberg.
  • Bloomberg: Paříž připravila Londýn o pozici největšího akciového trhu v Evropě
    Londýn přišel o pozici největšího akciového trhu v Evropě z hlediska tržní hodnoty obchodovaných akcií. Předstihla ho Paříž, která těží mimo jiné z optimismu ohledně vyhlídek francouzských výrobců luxusního zboží. Informovala o tom dnes agentura Bloomberg. Dodala, že jde o další symbolickou známku toho, že Británie po brexitu ustupuje do pozadí ve prospěch konkurence z kontinentální Evropy.
  • Bloomberg: PayPal zkoumá možnosti vytvoření vlastní kryptoměny
    Společnost PayPal Holdings Inc. zkoumá možnosti spuštění vlastní kryptoměny, tzv. stablecoinu. Společnost to potvrdila agentuře Bloomberg poté, co byly v její aplikaci pro iPhony objeveny důkazy o takovém kroku. Nalezl je vývojář Steve Moser a o informaci se podělil s agenturou Bloomberg. Skrytý kód a obrázky ukazují práci na něčem, co se jmenuje "mince PayPal". Kód naznačuje, že mince by měla být krytá americkým dolarem.
  • Bloomberg: Pokles cen nemovitostí ve Švédsku může prohloubit ekonomickou krizi
    Ceny nemovitostí ve Švédsku z dosavadního vrcholu, na kterém byly začátkem roku, klesly o 15 procent. Pokles realitního trhu v největší severské ekonomice tak ještě může prohloubit začínající hospodářský propad, uvedla dnes agentura Bloomberg. Největší riziko představují komerční nemovitosti.
  • Bloomberg: Polovina propuštěných z Deutsche Bank bude v Německu
    Polovina ze zhruba 18.000 lidí, které se chystá propustit německý finanční ústav Deutsche Bank, bude z Německa. S odkazem na své zdroje to dnes uvedla agentura Bloomberg. Největší banka v Německu ale v reakci sdělila, že je zatím brzy hovořit o podrobnostech. Deutsche Bank v celém světě zaměstnává bezmála 92.000 lidí a už v červenci bez bližších podrobností oznámila, že asi 18.000 jich propustí.
  • Bloomberg: Polsko, jediný stát EU, co ustál rok 2008, zase uspěje
    V roce 2008 způsobila finanční krize po celé planetě spoušť a jedinou unijní zemí, které se podařilo udržet růst své ekonomiky, bylo Polsko. Podobně výjimečný výkon se chystá podat i během propadu vyvolaného šířením koronaviru, napsala včera agentura Bloomberg.
  • Bloomberg: Propad ceny lithia se prohlubuje, letos už dosahuje 75 procent
    Cena lithia navázala na téměř měsíc trvající pokles a od začátku letošního roku je nižší už asi o 75 procent. Analytici navíc očekávají, že cenový propad ještě zdaleka neskončil, uvedla dnes agentura Bloomberg. Lithium má zásadní význam při výrobě baterií do elektromobilů.
  • Bloomberg: Přechod k elektromobilům ohrožuje dodavatele v Česku a na Slovensku
    Přechod automobilového průmyslu k elektromobilům ohrožuje dodavatele automobilových součástek v České republice a na Slovensku. Píše o tom dnes agentura Bloomberg. Upozorňuje přitom, že výroba automobilů v Česku a na Slovensku je v přepočtu na obyvatele nejvyšší na světě.
  • Bloomberg: Putinovo ekonomické fórum ukazuje prohlubující se izolaci Ruska
    Letošní Petrohradské mezinárodní ekonomické fórum, které bývalo do invaze na Ukrajinu magnetem pro světové politiky a investory a které organizuje ruský prezident Vladimir Putin, ukazuje prohlubující se izolaci Ruska. Na akci, která začíná ve středu, se organizátoři snažili přilákat významné politické osobnosti, nepřijet se letos ale kromě většiny Evropanů a Američanů rozhodli i někteří představitelé bývalých sovětských republik, píše agentura Bloomberg.
  • Bloomberg: Renáta Kellnerová mění tvář PPF, skupinu otáčí víc na Západ
    Když nejbohatší Čech a většinový vlastník obchodního impéria PPF Petr Kellner před téměř třemi lety tragicky zahynul na Aljašce, málokdo věděl, jak vypadá jeho manželka. To se ale změnilo a Renáta Kellnerová je teď prakticky synonymem PPF. V rozhovoru s agenturou Bloomberg popsala, jaké má o fungování podniku představy, ale i to, jak zaměření skupiny otáčí víc na Západ.
  • Bloomberg: Rozpočtový deficit Německa letos vystoupí alespoň na 140 miliard eur
    Letošní hospodaření Německa skončí s rozpočtovým schodkem nejméně 140 miliard eur (3,4 bilionu Kč). Podle informací agentury Bloomberg s tím počítá německý ministr financí Christian Lindner, který ve středu předloží vládě kancléře Olafa Scholze rozpočtový dodatek zohledňující následky ruské invaze na Ukrajinu. Německo dosud pro letošní rok počítalo s deficitem 99,7 miliardy eur (2,43 bilionu Kč). Mimo rozpočet pak stojí zvláštní fond o objemu 100 miliard eur (2,44 bilionu Kč) na modernizaci armády.
  • Bloomberg: Rublové účty pro platby za ruský plyn už má 20 evropských odběratelů
    Rublové účty pro platby za ruský plyn si u finančního ústavu Gazprombank otevřelo dalších deset evropských odběratelů, celkem už jich je 20. Dalších 14 klientů požádalo o doklady nutné k otevření účtu. S odkazem na svůj zdroj o tom dnes informovala agentura Bloomberg. Evropští odběratelé už týdny zkoumají, jak splnit nařízení ruského prezidenta Vladimira Putina, aby za odběr ruského plynu od dubna platili v rublech, a neporušit přitom sankce Evropské unie uvalené na Rusko za jeho invazi na Ukrajinu.
  • Bloomberg: Ruská ekonomika se může vrátit na předválečnou úroveň už příští rok
    Ruská ekonomika se může vrátit na předválečnou úroveň už v příštím roce, přizpůsobí se totiž dopadům mezinárodních sankcí. Uvedla to dnes agentura Bloomberg. Snaha Kremlu o rozšíření náboru do armády by ale mohla tento cíl ještě zmařit.
  • Bloomberg: Rusko plánuje v září obnovit prodej lokálních státních dluhopisů
    Rusko příští měsíc obnoví prodej dluhopisů na místním trhu a plánuje dluhopisy denominované v čínské měně jüan. Jde o součást plánované obnovy domácích trhů zasažených sankcemi a snahy o vyšší zaměření na svého spojence, kterým je Čína. S odvoláním na informovaný zdroj to dnes uvedla agentura Bloomberg.
  • Bloomberg: Rusko zvažuje nákup jüanů a měn spřátelených zemí za 70 miliard USD
    Rusko zvažuje, že v letošním roce nakoupí čínské jüany a měny dalších zemí považovaných za spřátelené celkem za 70 miliard USD (1,7 bilionu Kč), aby zpomalilo prudký růst kurzu rublu. Poté hodlá přejít k dlouhodobější strategii prodeje nakoupené čínské měny kvůli financování investic. S odkazem na své zdroje to dnes uvedla agentura Bloomberg.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
InstaForex rijen 2024