Sobota 21. prosince 2024 15:37
reklama
Swissquote Bank
reklama
Dukascopy new
reklama
RebelsFunding
reklama
RebelsFunding

Bitcoin - kybernetická měna opředená mýty

01.01.2019 08:17  Autor: Tým FXstreet.cz  Sekce: Tradingové analýzy a zprávy   Tisk


Základní údaje o kybernetické měně bitcoin, kterou před deseti lety, 3. ledna 2009, vytvořil tehdy anonymní vývojář používající pseudonym Satoši Nakamoto:

- Bitcoin, jehož zkratka je BTC, je virtuální internetová měna. Jejím hlavním znakem je, že nemá žádnou centrální autoritu, která by řídila například množství peněz v oběhu. Bitcoin je navržen tak, aby nikdo, ani autor nebo jiní jednotlivci, skupiny či vlády, nemohl měnu ovlivňovat, ničit, padělat, zabavovat účty, kontrolovat peněžní toky nebo způsobovat inflaci. Cena a samotná existence bitcoinu se odvíjí od důvěry a ochoty vlastníků měny s ní obchodovat, hodnotu tedy určuje pouze nabídka a poptávka.

- Systém bitcoinu vytvořil (byl vytěžen první blok) 3. ledna 2009 anonymní vývojář pod pseudonymem Satoš Nakamoto na základě svého článku z října 2008 "A Peer-to-Peer Electronic Cash System", který popsal technologii, na základě které vznikl Bitcoin a další kryptoměny. Tvůrce bitcoinu nebyl dlouho znám, existovala celá řada teorií, kdo Satoši (psáno i jako Satoshi) Nakamoto je. V roce 2016 se k autorství přiznal australský podnikatel Craig Wright, přesvědčivé důkazy ale neposkytl a tak se o autorovi stále spekuluje. Loni za autora bitcoinu označil Sahil Gupta amerického podnikatele a vizionáře Elona Muska. Gupta působil v Muskově firmě SpaceX, Musk jeho tvrzení popřel.

- Bitcoiny vznikají tak, že počítače svým výpočetním výkonem řeší komplikované matematické algoritmy a za úspěšné vyřešení obdrží majitel počítače odměnu v podobě určitého množství bitcoinů. Tomuto procesu se říká těžba a lidem, kteří získávají bitcoiny, těžaři či mineři. Po vytěžení je konkrétní suma převedena na konkrétní adresu majitele bitcoinů v podobě číselného kódu. Každá "mince" je unikátní a nezaměnitelná. Těžit může buď jednotlivec, což je dost nákladné, nebo skupina těžařů. Decentralizované databáze transakcí mezi několika subjekty se obecně nazývají blockchain.

- Software pro těžbu je naprogramován tak, aby uvolňoval nové mince stabilním tempem, které se ale postupně zpomaluje. Počet mincí v oběhu bude konečný, celkem jich má být vytvořeno 21 milionů. V roce 2033 jich má být v oběhu 99 procent a poslední se mají dostat do oběhu kolem roku 2140. Nyní je v oběhu asi 16,4 milionu bitcoinů.

- Podle odborníka na kryptoměny Marka Palatinuse je těžba nákladná a věnují se jí hlavně lidé, kteří se do tohoto druhu byznysu dostali dříve a neustále optimalizují a aktualizují hardware pro těžbu, což stojí nemalé peníze. Dalším velkým nákladem pro těžaře a i pro společnost je spotřebovaná energie, běžnému uživateli se tak těžba nevyplatí. Bitcoin ale může získat i "netěžař", tedy obyčejný člověk. Bitcoiny se na svět dostávají díky decentralizované (P2P, peer-to-peer) počítačové síti, kde se dá s bitcoiny obchodovat, nakupovat je či prodávat. Při nákupu pak zájemce o bitcoiny pošle druhé straně peníze a ona zpět pošle na bitcoinovou adresu odpovídající obnos bitcoinů a naopak. Bitcoiny může člověk koupit nebo prodat buď od druhé osoby, nebo na bitcoinových burzách či ve směnárnách.

- Na bitcoinu je založena řada legálních investičních fondů a obchoduje se s ním na specializovaných burzách, řada obchodů prodává své zboží i za bitcoiny a po světě, včetně České republiky, funguje řada bitcoinmatů. Podle statistik portálu coinmap.org se dá bitcoinem platit v Praze na 170 místech, v Česku je takových míst přes 400. Platby v bitcoinech akceptuje například i největší tuzemský e-shop Alza.cz

- Kurz bitcoinu je ve srovnání s oficiálními měnami velmi rozkolísaný a snadno podléhá spekulaci. Na rozdíl od oficiálních měn za sebou nemá žádnou reálnou oporu v podobě ekonomiky, na jejíž výkon by byl navázán. Hodnota bitcoinu byla v počátku prakticky nulová. V únoru 2010 bitcoin poprvé dosáhl na jedné z nejvýznamnějších bitcoinových burz MtGox.com parity s dolarem. Loni jeho cena prudce rostla a v polovině loňského prosince po razantním vzestupu vyšplhal až na cenu kolem 20.000 dolarů. Od té doby ale klesá a od té doby bitcoin ztratil zhruba tři čtvrtiny své hodnoty.

- Kvůli anonymitě jsou bitcoiny občas spojovány s černým obchodem, s prodejem drog a zbraní a také s praním špinavých peněz. Řada platforem pro směnu bitcoinu se stala terčem hackerských útoků a některé z nich pak musely ukončit činnost. Obětí těchto útoků se tak stala například někdejší přední světová burza pro kybernetickou měnu bitcoin Mt. Gox. V roce 2013 byla napadena i tuzemská bitcoinová burza Bitcash.

- Bitcoin je nejznámější z asi dvou stovek kybernetických měn, jejichž celková tržní kapitalizace činí podle serveru coinmarketcap.com kolem 130 miliard dolarů oproti lednovému vrcholu 204 miliard dolarů. Tržní kapitalizace bitcoinu je kolem 70 miliard dolarů, měna XRP 15,2 miliardy, ethereum 11,4 miliardy, Bitcoin Cash asi tři miliardy a na pátém místě je EOS s 2,4 miliardy. Podle loňské výzkumné zprávy Cambridgeské univerzity nyní kryptoměny používá 2,9 až 5,8 milionu lidí.

Zdroj: Reuters, ČTK

Sdílení článku: 
   

 

Čtěte více

  • Bitcoin klesá třetí den v řadě a má za sebou velmi špatný měsíc
    Bitcoin klesá třetí den v řadě a má za sebou nejhorší měsíc od konce roku 2022. Dnes kolem 10:30 SELČ ztrácela nejznámější kryptoměna podle specializovaného serveru CoinDesk přes devět procent, a dostala se tak pod hranici 57.000 dolarů (1,34 milionu). Podle agentury Reuters investoři stahují peníze z kryptoměn před rozhodnutím americké centrální banky (Fed) o úrokových sazbách, které padne dnes. Prudce oslabují i další kryptoměny, včetně té druhé největší - etheru.
  • Bitcoin klesl na téměř dvouměsíční minimum poblíž 26.000 USD
    Cena bitcoinu se dnes propadla téměř na dvouměsíční minimum blízko 26.000 dolarů (přes 563.000 Kč). Nejznámější kryptoměna oslabuje už déle, ve čtvrtek její cena klesla pod 27.000 dolarů a dnes v poklesu pokračovala. Trh s kryptoměnami se potýká s řadou problémů, například s nízkou likviditou nebo s regulačními zásahy ve Spojených státech. Náladu však ovlivňuje i makroekonomika, uvedl server televize CNBC.
  • Bitcoin klesl nejvíce od ledna, na finančních trzích sílí obava z recese
    Nejznámější kryptoměna bitcoin včera klesla nejvíce od ledna, propadla až na 35.642 dolarů (876.000 Kč). Na finančních trzích sílí obava z recese, napsala agentura Bloomberg. Výrazně včera oslabily i americké akcie, index technologického trhu Nasdaq klesl o pět procent.
  • Bitcoin klesl pod 13.000 dolarů
    Cena digitální měny bitcoin dnes klesla pod 13.000 dolarů (asi 282.000 Kč), ještě v neděli se přitom blížila 20.000 dolarů. Tato kryptoměna tak v uplynulých pěti dnech přišla zhruba o třetinu své hodnoty a mohla by zaznamenat nejhorší týden od roku 2013.
  • Bitcoin klesl pod 24.000 USD, hodnota kryptoměn se vrátila pod bilion USD
    Cena nejznámější kryptoměny bitcoin dnes klesla pod 24.000 dolarů (zhruba 567.000 Kč), a dostala se tak nejníže od konce roku 2020. Propad je součástí širšího poklesu trhu s kryptoměnami po zprávě o růstu inflace ve Spojených státech, která vedla k odklonu investorů od rizikovějších aktiv. Hodnota celého trhu s kryptoměnami poprvé od loňského ledna klesla pod jeden bilion dolarů a podle údajů serveru CoinMarketCap sestoupila až na 926 miliard USD. Kryptoúvěrová firma Celsius navíc zmrazila výběry.
  • Bitcoin klesl pod 34.000 dolarů, je nejníže od konce loňského července
    Bitcoin dnes oslabuje, dopoledne odepisoval kolem sedmi procent a dostal se pod 34.000 dolarů. Nejznámější kryptoměna je tak nejníže od loňského 25. července a zhruba 51 procent pod svým dosavadním maximem, na které vystoupala loni v listopadu. Prudce oslabuje i druhá největší kryptoměna ethereum. Za výprodejem aktiv považovaných za riziková jsou podle analytiků zejména obavy, že Rusko napadne Ukrajinu.
  • Bitcoin klesl pod 43.000 USD, jeho těžbu ovlivní nepokoje v Kazachstánu
    Cena bitcoinu se dnes dopoledne snížila pod 43.000 dolarů (936.060 Kč) a za posledních 24 hodin vykazovala pokles o více než sedm procent. Nejznámější kryptoměna světa od svého maxima z loňského listopadu, kdy vystoupila k hranici 69.000 dolarů, tak vykazuje pokles přibližně o 37 procent. Takzvaná těžba kryptoměn se navíc teď podle expertů zkomplikuje kvůli nepokojům v Kazachstánu, který patří k zemím, kde se kryptoměny těží nejvíce.
  • Bitcoin klesl pod 60.000 dolarů, roste kryptoměna šiba-inu
    Bitcoin dnes po nedávném růstu klesl pod hranici 60.000 dolarů (1,3 milionu Kč). Největší a nejstarší kryptoměna se podle agentury DPA dostala pod tlak v souvislosti s nepříliš dobrou náladou na trzích, která zvlášť nepřeje rizikovým aktivům, za které je bitcoin považován. Prudký růst ale zažívá nová kryptoměna šiba-inu.
  • Bitcoin kvůli geopolitickému napětí sestoupil nejníže za téměř tři týdny
    Digitální měny kvůli geopolitickému napětí spojenému s vývojem na východě Ukrajiny dnes čelí dalšímu tlaku, cena bitcoinu tak sestoupila na nejnižší úroveň za téměř tři týdny. Podle údajů na specializovaném webu CoinDesk se cena bitcoin snížila až na 36.376,99 dolaru (zhruba 785.000 Kč), později ale bitcoin část ztrát smazal. Krátce po poledni se prodával zhruba za 37.500 dolarů, za posledních 24 hodin tak ztrácel kolem dvou procent.
  • Bitcoin kvůli panice na trhu ztrácí skoro 30 procent
    Hodnota kybernetické měny bitcoin kvůli panice na kryptoměnovém trhu dnes výrazně klesá. Už dopoledne bitcoin vzhledem k obavám z dopadů nového koronaviru odepsal 25 procent, a i když přechodně část ztrát smazal, později následoval ještě prudší pád až pod 6000 dolarů. Nejznámější a nejrozšířenější kryptoměna by tak mohla vykázat nejprudší jednodenní propad za pět let.
  • Bitcoin letí raketově vzhůru, vyplatí se ho nyní nakoupit?
    Kryptoměna Bitcoin se na 4hodinovém grafu obchoduje v rostoucím trendovém kanálu a nyní poblíž jeho středové linie dochází k otestování vyznačené S/R zóny kolem hladiny 97 500 USD. Dočkáme se prolomení zmíněné S/R zóny a bude pokračovat rostoucí trend s možností vytvoření nových historických maxim? Nebo kolem současných úrovní najdou znovu sílu medvědi a budeme postupně oslabovat k nižším úrovním?
  • Bitcoin letos poprvé překonal hranici 10.000 dolarů
    Kurz nejznámější kryptoměny bitcoin tento týden poprvé v letošním roce překonal psychologickou hranici 10.000 USD (228.000 Kč) a v současnosti se obchoduje okolo 10.150 USD (231.400 Kč). Je to nejvyšší hodnota od konce loňského září. Od začátku roku bitcoin zpevnil o více než 40 procent. Vyplývá to z údajů serveru Kurzy.cz.
  • Bitcoin letos posílil o víc než 150 procent na 950.000 Kč
    Nejznámější krypto měna bitcoin zvýšila během letošního roku cenu o více než 150 procent na současných 42.500 dolarů, tedy téměř 950.000 korun. Překonala tak všechna běžná investiční aktiva. Příští rok cena bitcoinu dál poroste. Vyplývá to z vyjádření ekonomů, které ČTK oslovila.
  • Bitcoin letos silně poráží zlato
    Dnes si krátce shrneme vývoj a rozdíly mezi dvěma neregulovanými měnami, u kterých se po růstu úrokových sazeb ve Spojených státech znovu ukáže jejich hlavní nevýhoda – nenesou žádný úrok.
  • Bitcoin má nový rekord, kryptoměna poprvé překonala hranici 70.000 dolarů
    Bitcoin poprvé překonal hranici 70.000 USD (1,62 mil. Kč). K růstu podle analytiků mimo jiné přispívají bitcoinové fondy obchodované na burze (ETF). Svou roli také hrají vyhlídky, že globální úrokové sazby klesnou, a obecně zlepšování makroekonomické situace. Krátce po překonání hranice, bitcoin začal oslabovat, patrně kvůli výprodejům. Růst bitcoinu kopírují i další kryptoměny, ether dnes poprvé za více než dva roky vyskočil nad 4000 dolarů.
  • Bitcoin má za sebou nejhorší týden od února, jeho cena klesla o 13 procent
    Bitcoin má za sebou nejhorší týden od února, jeho cena klesla zhruba o 13 procent a ustálila se kolem 50.000 dolarů (1,05 milionu Kč). Na cenu nejznámější kryptoměny světa mají značný vliv tweety zakladatele automobilky Tesla Elona Muska, který tento týden oznámil, že jeho podnik už nebude přijímat platby v bitcoinech. Prudce vzhůru se ale vydala cena kryptoměny dogecoin, která si jen dnes připisovala více než 30 procent. I v tomto případě ji ovlivnil Musk.
  • Bitcoin mírně zpevňuje, další fáze silného růstu se zatím nečeká
    Bitcoin po výrazném lednovém propadu, kdy cena této nejznámější kryptoměny spadla až zhruba na 35.000 dolarů, zahájil týden růstem a blíží se k hranici 40.000 USD. Zůstává tak daleko od maxima, které je blízko 69.000 USD a na němž se bitcoin ocitl v listopadu loňského roku. Názory na další vývoj se různí, například podle spoluzakladatele kryptoměnové burzy Huobi se další fáze silného růstu může dostavit až za dva nebo tři roky.
  • Bitcoin navzdory sílící regulaci zpevňuje, dostal se nejvýše od loňského srpna
    Ceny kryptoměn se dnes navzdory přísnějšímu regulačnímu postoji americké vlády zvyšují. Bitcoin se dopoledne pohyboval kolem 24.656 USD (544.000 Kč), a byl tak nejvýše od loňského srpna. Proti předchozímu dni si připisoval asi 11 procent. Druhá největší kryptoměna ether vykazovala růst o více než osm procent. Hodnota celého trhu z kryptoměnami pak byla za 24 hodin vyšší téměř o 85 miliard USD, uvedla televize CNBC.
  • Bitcoin notně oslabuje, podle Coindesk klesl až na 43.119 dolarů
    Nejznámější kryptoměna bitcoin výrazně oslabuje. Během včerejší seance klesla podle webu Coindesk až na 43.119,16 dolaru. Včera večer bitcoin klesal o 7,4 procenta na 43.488,71 dolaru.
  • Bitcoin obnovil růst, jeho cena se vrátila nad 50.000 USD
    Bitcoin obnovil silný růst a po několika dnech se vrátil nad 50.000 dolarů. Nejznámější kryptoměna světa před polednem přidávala více než pět procent a od svého letošního minima, na němž se ocitla začátkem ledna, už její cena vzrostla zhruba o 85 procent. Ukazují to záznamy na specializovaném webu Coindesk.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
CapXmaster srovnani