Čtvrtek 21. listopadu 2024 11:32
reklama
Swissquote Bank
reklama
Purple trading AI
reklama
Investingfox Poplatky
reklama
eightcap forex

Bankovní sektor si podle ČNB udržel i v době pandemie odolnost

26.11.2020 16:56  Autor: Tým FXstreet.cz  Sekce: Tradingové analýzy a zprávy   Tisk


Bankovní sektor je stabilní a i v době pandemie si udržel odolnost vůči možným nepříznivým šokům, a to i díky stabilizačním a podpůrným programům vlády. Banky zůstávají odolné vůči případným nepříznivým dopadům koronavirové krize, uvedl na dnešní tiskové konferenci guvernér České národní banky (ČNB) Jiří Rusnok.

"Potvrzují se naše očekávání ohledně vysoké odolnosti tuzemského finančního sektoru vůči dopadům koronavirové krize. Náš bankovní sektor je díky polštářům a rezervám, vytvořeným v dobrých časech, nadále schopen poskytovat úvěry firmám i domácnostem," uvedl Rusnok.

České banky se tak podle něj nestaly zdrojem dodatečných ekonomických problémů, ale naopak se staly součástí jejich řešení. "I když se ztráty z úvěrů ještě projeví, finanční stabilita této země jimi nebude ohrožena. Podmínkou je však udržení vysoce obezřetného přístupu bank, a to i v oblasti výplaty dividend," uvedl guvernér.

Ekonomický analytik České bankovní asociace (ČBA) Miroslav Zámečník upozornil, že bankovní sektor od vypuknutí pandemie masivně zvýšil náklady na úvěrové riziko. Zároveň si zachoval v prvních třech čtvrtletích letošního roku solidní ziskovost.

ČNB podle Zámečníka zatím nemá k dispozici přesnější údaje o tom, jak se ukončení splátkového moratoria promítlo do vývoje problematických úvěrů v rozvahách bank. "První údaje, které by umožnily přesnější analýzu, budou publikovány až koncem roku, na základě reklasifikace za listopad. Jisté je, že procenta úvěrů v selhání, na jaké jsme byli zvyklí (za září u domácností 1,6 procenta a u podniků 3,2 procenta), budou na nějakou dobu patřit minulosti," dodal Zámečník. Zejména v případě podniků mohou podle něj vyrůst i násobně.

V základním scénáři odhadovaného vývoje testy ČNB ukázaly, že banky jsou schopné ustát zátěž bez větších potíží. Ztráty by banky pokryly svými výnosy a žádná banka by se neměla dostat do problémů v podobě poklesu kapitálové přiměřenosti pod regulatorní požadavky.

Celou podzimní zprávu Rizika pro finanční stabilitu a jejich indikátory zveřejní ČNB 11. prosince. Ve stejný den zveřejní banka i záznam z jednání bankovní rady o finanční stabilitě.

Zdroj: Reuters, ČTK, ČNB

Sdílení článku: 
   

 

Čtěte více

  • Bankovní rada ČNB rozhodne o sazbě na ochranu úvěrového trhu
    Bankovní rada České národní banky (ČNB) dnes rozhodne o nastavení sazby takzvané proticyklické kapitálové rezervy na ochranu úvěrového trhu. Rezerva má zabránit přenosu případných problémů finančních institucí do ekonomiky, o její výši rozhoduje ČNB ve čtvrtletních intervalech. Aktuálně sazba činí dvě procenta, na této hladině je od loňského října.
  • Bankovní rada ČNB se rozchází v názoru na další snižování sazeb
    Bankovní rada České národní banky (ČNB) se rozchází v názoru na další snižování úrokových sazeb. Zatímco viceguvernér ČNB Jan Frait je pro pomalejší postup, než by doporučovala prognóza centrální banky, člen rady Tomáš Holub by byl pro razantnější pokles, pokud by se makroekonomická prognóza naplňovala. Plyne to ze záznamu z prosincového jednání bankovní rady, který dnes ČNB zveřejnila. Centrální banka v prosinci snížila základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 6,75 procenta, byla to první změna sazeb od června 2022.
  • Bankovní rada ČNB si na zasedání po personální obměně rozdělila kompetence
    Bankovní rada České národní banky (ČNB) dnes na prvním zasedání po personální obměně schválila rozdělení kompetencí mezi nové členy Jana Kubíčka a Jana Procházku. Kubíček bude mít na starosti sekci informatiky a sekci řízení rizik a podpory obchodů. Procházka povede sekci peněžní a sekci regulace a mezinárodní spolupráce. ČNB o tom informovala v tiskové zprávě.
  • Bankovní rada ČNB snížila základní úrokovou sazbu ze sedmi na 6,75 pct.
    Bankovní rada České národní banky (ČNB) dnes snížila základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 6,75 procenta. Informovala o tom mluvčí ČNB Petra Krmelová. Úrokové sazby se změnily poprvé od června 2022, je to první změna, k níž ČNB přistoupila pod vedením guvernéra Aleše Michla. Většina analytiků snížení základní sazby v tomto rozsahu očekávala.
  • Bankovní rada ČNB vnímá riziko předčasného snížení úrokových sazeb
    Pro vývoj inflace je větším rizikem předčasně snížit úrokové sazby než ponechat zpřísněnou měnovou politiku delší dobu. Shodla se na tom bankovní rada České národní banky (ČNB) při jednání o nastavení sazeb v minulém týdnu. Kvůli proinflačním rizikům odmítla základní scénář své prognózy, který počítal s poklesem sazeb ve třetím čtvrtletí. Alternativní scénáře prognózy, které rada upřednostnila, předpokládají zachování sazeb poblíž současné úrovně sedmi procent do konce roku. Vyplývá to ze záznamu z jednání bankovní rady, který dnes ČNB zveřejnila.
  • Bankovní rada ČNB zatím nerozhodla, kdo bude ředitelem kanceláře
    Bankovní rada České národní banky zatím nerozhodla, kdo bude ředitelem sekce kancelář. ČTK to dnes řekla šéfka komunikace ČNB Petra Krmelová. Prezident Miloš Zeman v neděli nepřímo potvrdil, že do funkce ředitele kanceláře ČNB míří ředitel hradního protokolu Vladimír Kruliš.
  • Bankovní rada ČNB zatím úroky nesnížila, základní sazba zůstala sedm procent
    Bankovní rada České národní banky (ČNB) i na dnešním zasedání ponechala základní úrokovou sazbu na sedmi procentech. Informovala o tom mluvčí ČNB Petra Krmelová. Základní úroková sazba je na této úrovni od června 2022. Analytici byli před dnešním jednáním bankovní rady rozděleni, část očekávala, že centrální banka vzhledem k vývoji ekonomiky už zahájí snižování úroků.
  • Bankovní rada ČNB zvýšila úrokové sazby
    Bankovní rada České národní banky dnes zvýšila úrokové sazby. Základní úroková sazba, od které se odvíjí úročení komerčních úvěrů, stoupla o 0,25 procentního bodu na jedno procento. Informovala o tom mluvčí centrální banky Markéta Fišerová.
  • Bankovní radu ČNB doplní Holub a Michl
    Vizitky ekonomů Tomáše Holuba (44) a Aleše Michla (41), které dnes prezident Miloš Zeman jmenuje novými členy bankovní rady České národní banky (ČNB):
  • Bankovní sektor Číny je největší na světě
    Čínský bankovní sektor již co do objemu aktiv překonal bankovní sektor eurozóny a je největší na světě. Čína tak zvyšuje vliv ve světě financí, její růst je ale od globální finanční krize závislý na dluhovém financování. Vyplývá to z analýzy britského ekonomického listu Financial Times (FT).
  • Bankovní skupina MUFG očekává další pokles EUR/USD
    Podle japonské bankovní skupiny Mitsubishi UFJ Financial Group (MUFG) je měnový pár EUR/USD z krátkodobého hlediska znovu pod prodejním tlakem, i když se stále drží nad minimem okolo 1,0340 z letošního ledna.
  • Bankovní úvěry v eurozóně rostou
    Objem bankovních úvěrů pro domácnosti v eurozóně vzrostl v květnu opět nejrychlejším tempem od finanční krize před osmi lety a silné tempo znovu vykazoval i růst firemních úvěrů. Dnešní údaje Evropské centrální banky (ECB) jsou dalším potvrzením, že v zemích eura zesiluje úvěrová aktivita, která je často klíčovým ukazatelem budoucího vývoje ekonomiky.
  • Bankrot Lehman Brothers před deseti lety šokoval svět
    Kdysi byla společnost Lehman Brothers podle tržní hodnoty čtvrtou největší investiční bankou v USA. Banku však tvrdě zasáhla krize amerického hypotečního trhu a během roku 2007 začala ztrácet na tržní hodnotě a její akcie klesaly o desítky procent. Před deseti lety, 15. září 2008, banka po neúspěšném jednání o své záchraně požádala o bankrotovou ochranu před věřiteli a pád banky se stal symbolem globální finanční krize. Pád Lehman Brothers byl také největším bankrotem v dějinách Spojených států.
  • Bankrot Lehman Brothers před pěti lety šokoval svět
    Před lety byla společnost Lehman Brothers podle tržní hodnoty čtvrtou největší investiční bankou v USA. Banku však...
  • Bankrot Řecka prý neznamená Grexit
    Státní bankrot Řecka neznamená nutně opuštění eurozóny a zavedení vlastní měny. Nicméně po vyhlášení bankrotu může dojít k masivnímu vybírání peněz z řeckých bank, což by následně mohlo vést k odchodu země z eurozóny. Případná bankovní krize by způsobila ochromení platebního styku. Turisté by si proto měli na cestu do Řecka vzít eura v podobě bankovek, neboť s platebními kartami by mohly být problémy. Shodli se na tom analytici oslovení dnes ČTK.
  • Bankroty v USA jsou navzdory pandemii na 14letém minimu
    Bankroty ve Spojených státech jsou navzdory opětovnému nárůstu počtu nových onemocnění covidem-19 a zhoršujícímu se výhledu ekonomiky na více než 14letém minimu. Vyplývá to z údajů společnosti Epiq. V listopadu byl počet bankrotů nejnižší od ledna 2006, návrh na povolení oddlužení podalo 34.440 subjektů. Ubylo především nefiremních žádostí.
  • Banky a brokeři po šokujícím kroku SNB počítají ztráty
    Finanční instituce a makléřské společnosti po celém světě počítají ztráty, které jim způsobilo čtvrteční překvapivé rozhodnutí švýcarské centrální banky (SNB) přestat bránit růstu franku. Některé makléřské firmy dnes musely dokonce ukončit činnost, jiné bojují o přežití. Například britská banka Barclays přišla podle zdrojů agentury Reuters kvůli čtvrteční prudké změně kurzu franku o desítky milionů dolarů.
  • Banky blokují kryptoměnové burze Binance přístup do bankovního systému v USA
    Platební a bankovní partneři kryptoměnové burzy Binance.US mají v úmyslu přerušit vztahy s touto burzou. V praxi to znamená, že její zákazníci nebudou moci od 13. června používat dolary k nákupu kryptoměn na platformě ani je vybírat. To omezí schopnost burzy podnikat ve Spojených státech. Binance o tom informovala na svém účtu na twitteru a dodala, že preventivně pozastavuje veškeré vklady amerických dolarů.
  • Banky by měly dát víc peněz do ekonomiky
    Výsledky zátěžových testů evropských bank, které včera zveřejnila Evropská centrální banka (ECB), jsou...
  • Banky čelí žalobám kvůli FX manipulacím
    Největší švýcarská banka UBS a další finanční instituce čelí několika žalobám souvisejícím s vyšetřováním...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
SAB Finance