Středa 18. prosince 2024 10:12
reklama
Investingfox Partner
reklama
Dukascopy new
reklama
Purple ebook obchodování ropy
reklama
Purple ebook obchodování ropy

Analýza: Růst sazeb ČNB výrazněji zvyšuje jen úročení termínovaných vkladů

04.11.2021 15:54  Autor: Tým FXstreet.cz  Sekce: Tradingové analýzy a zprávy   Tisk


Banky reagují na zvyšování úrokových sazeb České národní banky vyšším úročením vkladových produktů, výrazněji si ovšem polepší jen ti střadatelé, kteří jsou ochotni se zavázat k časové fixaci, a využít tak termínovaných produktů. Vyplývá to z analýzy společnosti Portu, kterou má ČTK k dispozici. V nejbližší době podle ní bez investování i nadále nepůjde dosáhnout reálného zhodnocení vkladů. Bankovní rada ČNB dnes rozhodla o zvýšení základní repo sazby o 1,25 procentního bodu na 2,75 procenta, nejvíce od roku 1997. Důvodem růstu sazeb je především rostoucí inflace, která se v září přiblížila pětiprocentní hranici.

"Banky již reagují na zvyšování sazeb, a i nadále lze proto očekávat růst úroků na vkladových produktech. Rychlost tohoto růstu ovšem závisí na způsobu, kterým střadatel peníze ukládá. Zatímco termínované vklady potvrzují silnou korelaci s nastavenými sazbami v ekonomice a banky reagují obecně rychle, úroky na spořících účtech rostou jen velmi pomalu," řekl ČTK analytik Portu Vratislav Zámiš.

Podle posledních zveřejňovaných dat ČNB se průměrný úrok na nově sjednávaných jednodenních vkladech pohyboval v září okolo 0,1 procenta, u samotných spořících účtů nastal meziměsíční růst o jednu setinu na 0,17 procenta. Termínované vklady s výpovědní lhůtou do dvou let nabízely v září úrok 0,69 procenta, což odpovídalo tehdy nastavené základní sazbě (0,75 procenta), alespoň před rekordním navýšením na konci měsíce. Přesto v porovnání se zářijovou inflací 4,9 procenta nepřinášel ani jeden z produktů reálný výnos a v následujících měsících se na tom nic nezmění, dodal Zámiš.

Tuzemské banky mají podle něj dva důvody, proč se zvyšováním úrokových sazeb u spořících účtů nespěchat. Při devizových intervencích ČNB ve snaze oslabit korunu nakupovala zahraniční měny. Použité peníze musely nejdříve vzniknout a centrální banka podle zveřejněných dat od roku 2013 do roku 2017 vytvořila zhruba dva biliony nových korun. Tyto peníze se přesunuly do rozvah bank, které je mohou za nastavené sazby ukládat u ČNB a přímo zvyšovat svůj zisk. Nemají tak příliš důvodů se předhánět v konkurenčním boji o další peníze, vysvětlil.

Druhým důvodem je podle Zámiše samotné chování střadatelů. Malé navýšení úrokové sazby není příliš dobrou motivací, proč pravidelně sledovat nabídky na trhu a ztrácet čas zakládáním nových účtů. Například pokud člověk zhodnocuje 100.000 Kč na spořícím účtu s úrokem 0,3 procenta ročně a narazí na banku nabízející úrok 0,8 procenta, vydělá změnou za rok o 500 Kč navíc. Banky si proto uvědomují, že navýšením úrokových sazeb jim pravděpodobně jen stoupnou náklady na vyplácení stávajících střadatelů a akvizice několika málo nových klientů tento dodatečný náklad nepokryje.

Větší změnu by mohla přinést jedině některá z menších bank, pokud by se rozhodla pro razantnější navýšení úroků. Nejblíže je v tomto směru Trinity Bank, která nabízí úročení na spořícím účtu 1,58 procenta, větší banky zatím váhají, uzavřel Zámiš.

Od sazeb centrální banky se odvíjejí úroky bankovních vkladů a úvěrů. Podnikům vyšší úroky přinášejí dražší úvěry na investice a provoz, domácnostem zase dražší půjčky na bydlení.

Zdroj: Reuters, ČTK, Portu

Sdílení článku: 
   

 

Čtěte více

  • Analýza: Obchod mezi Británií a EU za poslední tři roky výrazně klesl
    Obchodní výměna mezi Británií a Evropskou unií po brexitu klesla. V letech 2021 až 2023 se hodnota britského vývozu zboží do unie snížila o 27 procent, hodnota dovozu pak o 32 procent. Snižuje se pestrost vyměňovaného zboží. Na vině jsou významné obchodní překážky, jejichž negativní dopad se s časem stupňuje. EU ale pro Británii zůstává nejdůležitějším obchodním partnerem, uvádí analýza Astonské univerzity v Birminghamu.
  • Analýza: Olympiády přinesly převážně oživení akciových trhů hostitelských zemí
    Letní olympijské hry v minulosti přinesly většinou oživení akciových trhů hostitelských zemí. Po posledních deseti hrách šly indexy jen ve dvou případech do minusu. Olympijským šampionem na burze byla v roce 1996 americká Atlanta. Vyplývá to z analýzy společnosti XTB. Letošní olympiáda začíná v Paříži v pátek.
  • Analýza: Počet firem v insolvenci letos stoupne
    Počet firem v insolvenci stoupne letos celosvětově o 11 procent. Za růstem stojí hlavně západní Evropa, kde se počet insolvencí zvýší o 14 procent, a pak Spojené státy s 31procentním nárůstem. Česko zaznamená růst o desetinu. Vyplývá to z analýzy společnosti Allianz Trade, která tak svůj výhled na letošní rok zhoršila.
  • Analýza: Počet fúzí a akvizic firem v ČR se v prvním pololetí zdvojnásobil
    Počet fúzí a akvizic středně velkých firem v hodnotě 50 až 115 milionů Kč se v Česku v prvním pololetí letošního roku proti předchozímu pololetí zdvojnásobil na 90. Vyplývá to z analýzy poradenské společnosti RSM, podle které za růstem stojí nižší úrokové sazby a sílící ekonomika. Situace nahrává dalšímu oživení aktivity na trhu ve druhé polovině roku.
  • Analýza: Pokles čeká ekonomiky v celém regionu, ČR o 5,2 procenta
    Podle nejnovějších odhadů ekonomů Raiffeisenbank by měla česká ekonomika kvůli dopadům šíření koronaviru v letošním roce klesnout o 5,2 procenta. Pokles ekonomiky přitom očekávají u všech okolních státu. U Německa počítají s poklesem o 4,1 procenta, u Slovenska o šest procent, u Maďarska o 3,5 procenta a u Polska o dvě procenta. Informovala o tom hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská. V příštím roce by se pak měly ekonomky všech zemí regionu vrátit k růstu.
  • Analýza Portu: Banky v reakci na růst sazeb ČNB pomalu zvyšují úročení vkladů
    Banky v reakci na růst sazeb České národní banky pomalu zvyšují jak úroky na termínovaných vkladech, tak i úroky na spořících účtech. Platí, že čím menší banka, tím rychleji na změny ze strany ČNB reaguje, protože se snaží přilákat nové klienty. Reálné výnosy ale tyto vklady následkem vysoké inflace v nejbližších měsících přesto nepřinesou. Vyplývá to z aktuální analýzy společnosti Portu. ČNB dnes zvýšila základní úrokovou sazbu o 0,75 procentního bodu na 4,5 procenta. Sazba je nejvýše od ledna 2002.
  • Analýza Portu: ČR měla v červnu přes pokles v Evropě devátou nejvyšší inflaci
    Inflace v ČR byla v červnu přes pokles devátá nejvyšší mezi 41 sledovanými evropskými státy. Proti květnu si Česko pohoršilo o čtyři příčky. Vyplývá to z analýzy investiční platformy Portu, kterou má ČTK k dispozici. Meziroční růst spotřebitelských cen v Česku v červnu zpomalil na 9,7 procenta z květnových 11,1 procenta, oznámil dnes Český statistický úřad (ČSÚ).
  • Analýza Portu: ČR si v žebříčku inflace pohoršila
    Česko si v červenci v evropském žebříčku inflace pohoršilo. Ze 41 sledovaných zemí ji mělo 15. nejnižší, zatímco v červnu byla inflace v ČR jedenáctá nejnižší. Vyplývá to z aktuální analýzy investiční platformy Portu, kterou má ČTK k dispozici. Meziroční inflace v Česku v červenci zrychlila na 2,2 procenta, zatímco v červnu spotřebitelské ceny rostly o dvě procenta, oznámil dnes Český statistický úřad (ČSÚ).
  • Analýza Portu: Listopadová inflace v Česku patřila v Evropě k nejvyšším
    Zatímco v ČR v listopadu inflace vzrostla, ve světě většinou klesala. Celkově patřila v Česku v Evropě k nejvyšším, vyšší byla například v Turecku, Moldavsku, na Ukrajině, v Pobaltí či v Maďarsku. Vyplývá to z aktuální analýzy společnosti Portu, kterou má ČTK k dispozici. Meziroční inflace v ČR v listopadu zrychlila na 16,2 procenta z říjnových 15,1 procenta.
  • Analýza: Pro ekonomiku EU i ČR by bylo lepší vítězství Harrisové
    Pro evropskou i českou ekonomiku by bylo výhodnější, kdyby v listopadových amerických prezidentských volbách zvítězila demokratka Kamala Harrisová. Naopak držitelé amerických akcií by vydělali na výhře republikána Donalda Trumpa. Vyplývá to z analýzy, kterou dnes představili analytici společnosti Cyrrus. Průzkumy naznačují, že souboj o Bílý dům bude letos vyrovnaný.
  • Analýza: Řecký dluh je udržitelný
    Řecký dluh sice kvůli zastavení reforem v Aténách neklesne tak, jak podle původní dohody s věřiteli měl...
  • Analýza: Sazby bank na spořicích účtech se od ledna drží na stejné úrovni
    Sazby bank na spořicích účtech se od ledna drží na stejné úrovni, ty nejvyšší mírně převyšují šest procent. Sazby na termínovaných vkladech mírně klesly. Vyplývá to z analýzy společnosti Portu. Česká národní banka dnes opět ponechala sazby na sedmi procentech. Reálný výnos spoření je nadále výrazně záporný, když meziroční inflace v ČR v březnu činila 15 procent.
  • Analýza: Srpnová inflace v ČR přes nižší tempo růstu patří k nejvyšším v Evropě
    Srpnová inflace v ČR navzdory tomu, že meziměsíčně se spotřebitelské ceny zvýšily pouze o 0,4 procenta, což byl nejmírnější meziměsíční nárůst v letošním roce, patří stále k nejvyšším v Evropě. Ze zemí EU je vyšší jen v pobaltských zemích, kde se inflace pohybuje v rozmezí od 21,6 do 24,8 procenta a neustále tam roste. Vyplývá to z analýzy, kterou dnes ČTK poskytla investiční společnost Portu. Meziročně spotřebitelské ceny v Česku v srpnu stouply o 17,2 procenta, zatímco v červenci činila meziroční inflace 17,5 procenta. Tempo růstu tak zpomalilo po 13 měsících. Údaje dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).
  • Analýza: Světové akcie letos převážně rostly, nejvíce zářily technologické firmy
    Světové akcie letos do konce května převážně rostly, nejvíce se dařilo technologickým společnostem. Německé a japonské indexy se dostaly na rekordní hodnoty. Naopak pokles zaznamenaly britské a čínské akcie. Vyplývá to z analýzy společnosti Portu.
  • Analýza: Světový obchod letos poroste o 5,4 procenta, v roce 2023 o 4 procenta
    Růst světového obchodu se bude podle analýzy světové úvěrové pojišťovny Euler Hermes postupně navracet na svůj dlouhodobý předkrizový průměr. Analytici společnosti očekávají, že v letos světový obchod poroste o 5,4 procenta a v roce 2023 o čtyři procenta. Euler Hermes o tom dnes informovala ČTK. Loni světový obchod stoupl o 8,3 procenta po předloňském covidovém propadu o 8,1 procenta, připomněla společnost.
  • Analýza: Trumpova cla stála americké firmy 46 miliard dolarů
    Cla uvalená americkým prezidentem Donaldem Trumpem v rámci snahy o restrukturalizaci obchodních vztahů Spojených států stála americké podniky od února 2018 zhruba 46 miliard dolarů (více než bilion Kč). Vývoz amerických produktů, které se staly terčem odvetných opatření, navíc prudce klesl. Vyplývá to podle agentury Reuters z analýzy údajů amerického ministerstva obchodu, kterou provedla poradenská společnost Trade Partnership Worldwide.
  • Analýza: Udržet v Británii zaměstnanost se citelně prodraží
    Snaha udržet v Británii zaměstnanost v časech koronavirové krize se zřejmě citelně prodraží. Jen za první tři měsíce tato opatření zemi vyjdou na 30 miliard až 40 miliard liber (927 miliard až 1,2 bilionu Kč), což je proti původním předpokladům asi trojnásobek. Je to přibližně stejná částka, jakou kabinet vynakládá na policii a bezpečnost. S odkazem na analýzu nadace Resolution Foundation, která se opírá o nejnovější údaje britské obchodní komory, to uvedl zpravodajský web BBC.
  • Analýza USD/CAD a EUR/CHF
    Tento měnový pár na denním grafu po odrazu od 1,2750 zřejmě míří k hladině 1,3150. Tato oblast rezistence...
  • Analýza USD/CAD a EUR/JPY
    USD/CAD: Tento měnový pár se na 4hodinovém grafu poté, co dosáhl téměř až na hladinu 1,3600, pohybuje kolem méně důležité psychologické úrovně 1,3450. Tato hladina koresponduje s proraženou rezistencí klesajícího trendového kanálu a s úrovní Fibonacciho retracementu 38,2 %. Klouzavý průměr SMA 100 zřejmě brzy překříží SMA 200 vzhůru. Jestli věříte v návrat do rostoucího trendu, tak long pozice při náznaku odrazu vzhůru se zdá být jako dobré obchodní nastavení. Jestli ovšem očekáváte návrat do klesajícího trendového kanálu, tak si můžete počkat na prolomení hladin Fibonacciho retracementu.
  • Analýza USD/CAD a GBP/AUD
    Tento měnový pár má na 4hodinovém grafu potíže s prolomením pod důležitou psychologickou hladinu...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
RebelsFunding