Pondělí 20. ledna 2025 22:54
reklama
RebelsFunding
reklama
Swissquote Bank
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
Purple webinář Ve vaší režii

10 let od krize. Čeká nás další?

14.09.2018 10:35  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Letos v září si připomínáme desáté výročí od pádu americké banky Lehman Brothers a od globální finanční krize. Poučili jsme se, anebo se opět řítíme do dluhové pasti? A jak zareagují na další případnou dluhovou krizi centrální banky?

Před měsícem jsme si připomněli rekordní trvání současného býčího akciového trhu, jehož start se kryje s koncem globální finanční krize. Tento měsíc to bude deset let od pádu Lehman Brothers a vzniku krize. Koncem loňského roku došlo k prasknutí krytoměnové bubliny. Začátkem února letošního roku trhy zaskočilo nevídaně prudké několikadenní zvýšení volatility, která je jedním z nepřímých ukazatelů vnímání rizika na akciových trzích. Objevují se prudké propady a pohyby jednotlivých akciových titulů, jako například známý propad Facebooku, který ztratil za den až 20 procent ceny a zatím se z tohoto záseku nevzpamatoval. V posledních týdnech jsme zase svědky prudkých propadů některých měn ze segmentu rozvíjejících se trhů, tzv. emerging markets. Turecka lira, argentinské peso a některé další měny oslabily vůči dolaru často až o polovinu. Nemluvě o totálním kolapsu venezuelské měny, která ztratila doslova veškerou hodnotu a tamní inflace dosahuje již tisíce procent ročně. Co je důvodem prudších pohybů na trzích, než na jaké jsme byli zvyklí? A máme se bát další finanční krize?

Hlavní viník vyšších pohybů na trzích a obav o měny rozvíjejících se trhů je jasný. Je jím růst úrokových sazeb na dolaru, byť sazby americké měny jsou stále na historicky velmi nízké úrovni. Vyšší dolarové sazby zdražují dluh rozvíjejících se zemí a firem, které si půjčily v dolarech v dobách lákavě nízkých sazeb. Investoři se obávají problémů zemí a firem se splácením dluhů. Začínají se proto částečně vyhýbat zemím a firmám s příliš vysokým zadlužením a přesouvají investice do bezpečnějších zemí a aktiv.

Jestliže předchozí finanční krize před deseti lety byla hlavně problémem komerčních bank, došlo v řadě zemí včetně USA k jejich ozdravení a vyšší regulaci, takže lze říci, že bankovní sektor je nyní jako celek stabilnější a méně zranitelný. To se ale nedá říci o některých zemích, protože dluhy se ve většině případů nezrušily, ale pouze přesunuly z komerčních subjektů na státy. Navíc některé banky, které vlastní dluh konkrétních zemí, mohou být také postiženy.

Zda krize přeroste z “chřipky” emerging markets na globální úroveň, například i do USA, bude hodně záležet na reakci centrálních bank, zejména těch zemí, které jsou nyní pod palbou investorů. Povede se jim investory zklidnit a zastavit odliv kapitálu a ztrátu důvěry? Největší Damoklův meč nyní drží americká centrální banka FED. Pokud bude dál rapidním tempem zvedat sazby bez ohledu na nervozitu na rozvíjejících se trzích, riskuje přenos nákazy do dalších regionů. V případě, že by však FED naznačil ochotu zvolnit či zastavit růst úrokových sazeb, současný neklid na měnách, dluhopisech a akciích rozvíjejících se trhů by se mohl stát solidní dlouhodobou investiční příležitostí, kdy by šlo nakupovat aktiva ve slevě.

Předchozí podobné lokální či sektorové krize dopadly pro globální trhy v posledních deseti letech dobře, neměly tedy výraznější mnohaleté dopady na americké či evropské akciové indexy, a jimi způsobené korekce byly ze zpětného pohledu dobrou nákupní příležitostí. Příklady jsou obava z dvojité recese hned po krizi, pokles cen komodit po roce 2011, dluhová krize Řecka a jižního křídla eurozóny kulminující v roce 2012, krach cen ropy ze 120 dolarů za barel na 26 dolarů za barel od půlky roku 2014 a problémy mnoha kamenných retailových řetězců nejen ve Spojených státech.

Kdyby ale náhodou tentokrát dluhová krize některých emerging markets přerostla v globální nákazu, chovaly by se centrální banky jinak než posledně? Začaly by na měnových, dluhopisových a případně i přímo na akciových trzích intervenovat dříve, popřípadě ve větším objemu, aby zárodky krize zastavily před jejím plným vypuknutím? Nebo naopak může hrozit, že centrální banky tentokrát nechají vše neviditelné ruce trhu? Většina ekonomů se shoduje, že by centrální banky zasáhly dříve anebo vehementněji. Koneckonců díky nízkým úrokovým sazbám mají velmi malý prostor pro další snižování sazeb v případě krize. Proto by musely sáhnout dříve po jiných prostředcích. Například někteří představitelé Mezinárodního měnového fondu spekulují, že by FED v případě potřeby měl nakupovat přímo na akciových trzích a neměl by si vystačit jen s dluhopisy.

K razantnějšímu zásahu v případě další dluhové krize se přiklání i legendární investor Ray Dalio, který právě při příležitosti desátého výročí od poslední finanční krize vydal rozsáhlou knihu. Poskytl ji zdarma ke stažení, aby se dostala k co nejvíce investorům a ovlivnila jednání centrálních bank. V době krize je podle něj třeba krátkodobě ignorovat “morální hazard” a pomoci vybraným bankám a firmám, byť by si za špatnou situaci mohly samy. Není to tak dávno, kdy by podobné názory byly kategoricky odmítány, dnes se však stávají součástí hlavního proudu.

Zatím nemalujme čerta na zeď ohledně právě probíhající chřipky na rozvíjejících se trzích. Berme desáté výročí krize pragmaticky jako užitečné připomenutí toho, že nic neroste věčně a až do nebes. Zároveň ale berme pokles cen a nervozitu jako příležitost znovu se podívat na některé měny či třídy aktiv a zkontrolujme, zda jsou jejich ceny přijatelné vůči rizikům. Na trzích se po hubených letech začaly objevovat o něco zajímavější příležitosti. To platí jak pro akcie, tak zejména pro dluhopisy, které investoři považovali za téměř mrtvé z hlediska výše úrokových sazeb. Berme tedy současnou situaci pozitivně, jako návrat do normálu z hlediska rizik a pohybů cen na trzích.

Ing. Štěpán Křeček, MBA
Hlavní ekonom BHS

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Živý stream: Rozhodnutí FOMC o úrokových sazbách (19:45)
    Máme před sebou poslední zasedání americké centrální banky v tomto roce. Sazby se s velkou pravděpodobností nezmění, ale dočkáme se nových ekonomických projekcí i aktualizace takzvaného tečkového grafu, který nám ukáže očekávání vývoje sazeb centrálních bankéřů. Trhy jsou v současnosti nastaveny na rychlý a citelný pokles sazeb v příštím roce, ale je tento scénář reálný? A pokud by se dnes šéf Fedu Jerome Powell nezachoval dle očekávání, mohli bychom se dočkat korekce na akciových trzích a posílení USD? A jak by mohlo reagovat zlato?
  • Žluté vesty v Paříži bojovali i za Řím. Úspěšně
    Evropská komise dnes rozhodla, že s Itálií nezahájí řízení kvůli nadměrnému rozpočtovému schodku. Bruselu prý postačují stávající ústupky Říma. Evropská komise ale zjevně změkčila svoji razanci vůči Itálii i kvůli bouřím takzvaných žlutých vest v sousední Francii.
  • Žlutý kov je v krátkodobém i dlouhodobém časovém rámci býčí
    Zlato dnes opět neúspěšně testovalo historické maximum 2 531,66, ale stále se nachází nad kulatým číslem 2 500 a krátkodobou vzestupnou trendovou linií. V současné době cena na 4hodinovém grafu napadá 20- a 50-periodové jednoduché klouzavé průměry (SMA) a technické oscilátory vykazují oslabující momentum. Stochastický ukazatel míří dolů, zatímco MACD stojí pod svou spouštěcí linií nad nulovou úrovní.
  • Žraloci žerú žralokov
    Kým minulú stredu dokázali akciové trhy v US rásť v situácii, kedy Apple prepadal o viac ako 10%, včera nedokázal rast...
  • 1️⃣EURUSD se blíží paritě před NFP
    Dnes nás čeká klíčová makroekonomická zpráva tohoto týdne. Na data z trhu práce jsme museli počkat déle, protože v případě, že první prázdninový den připadne na pátek, je publikace zveřejněna o týden později.
  • 10% bonus ke vkladu od HighSky Brokers do 27.7.
    Při založení účtu či navýšení stávajícího kapitálu získáte u HighSky Brokers 10% bonus ke svému vkladu provedenému do 27.7.2018. Více informací o této akci naleznete zde.
  • 10% bonus ke vkladu od HighSky Brokers do 27.7.
    Při založení účtu či navýšení stávajícího kapitálu získáte u HighSky Brokers 10% bonus ke svému vkladu provedenému do 27.7.2018. Více informací o této akci naleznete zde.
  • 10 citátů, které předpověděly současnou inflaci
    Inflace po covidovém rozhazování nebude jen přechodná, inflaci napomáhají zásahy centrálních bank a politiků do ekonomiky, a pokud uměle snižujeme sazby, narušujete hospodářský cyklus, čímž křivíme ekonomiku. To jsou hlavní myšlenky a předpovědi řečníků z minulých ročníků konference Vyšehradské fórum.
  • 10 důvodů, proč si Češi rekordně berou hypotéky
    Češi doslova šílí po hypotékách. V březnu proto banky v ČR poskytly hypotéky za naprosto rekordních 44,7 miliardy korun. To je o skoro 50 procent více, než kolik činil dosavadní rekord. Ten z letošního února, kdy banky „udaly“ hypotéky za 29,9 miliardy korun.
  • 10 důvodů, proč vlastnit zlato
    Zlato je jedním z nejstarších aktiv vůbec. Ve starověku se používalo jako platidlo, dnes je zlato investičním nástrojem, vždy však bylo uchovatelem hodnoty. V dnešní době nadměrného tištění peněz je zpochybněna důvěryhodnost fiat měn a státních dluhopisů. Ty dříve investorům poskytovaly větší jistotu a hodnotu.
  • 10letý T-Note čeká na Fed
    10letý T – Note klesá 0,1% d/d na 124,5 (a podobně s malou mezitýdenní změnou) v očekávání rozhodnutí Fedu monetárn...
  • 10letý T – Note čeká na Fed: prostor pro překvapení je velký
    10letý T – Note klesá 0,1% d/d na 124,5 (a podobně s malou mezitýdenní změnou) v očekávání rozhodnutí Fedu monetárn...
  • 10letý T – Note čeká na PPI a regionální data
    10letý T – Note  stagnuje na konečných úterních úrovních 124,1. Trh možná překvapil sám sebe prudkým růstem ceny po...
  • 10letý T – Note doráží na hlavní rezistenci
    10letý T – Note posiluje 0,1% d/d na 124,7. Trh dnes bude zajímat produktivita práce/jednokové pracovní náklady USA...
  • 10letý T – Note: enormní riziko poklesu
    10letý T – Note plove blízko konečné úterní úrovni 123,7. Trh poté, co opět nepřekonal hlavní rezistenční linii mom...
  • 10letý T – Note chybí blízké podpůrné dno
    10letý T – Note klesá 0,1% d/d na 124,9. Trh v uplynulých dnech klesá v očekávání vývoje ekonomiky a monetární poli...
  • 10letý T – Note: index ISM služeb v centru pozornosti
    10letý T – Note roste 0,1 % d/d na 126,5. V minulých týdnech obchodování dluhopisů bylo a stále je bez nadsázky jedn...
  • 10letý T – Note: letošní minima lákají kupce
    10letý T – Note roste 0,2% d/d na 123,9 zejména v technickém posilování po dosažení  minima od začátku roku. Dluhop...
  • 10letý T – Note na denních minimech
    10letý T – Note  klesá 0,2% d/d na 124,1. Trh v novém roce možná překvapil sám sebe prudkým růstem ceny po nepřesvě...
  • 10letý T – Note : Návrat do medvědího doupěte?
    10letý T – Note roste 0,1 % d/d na 124,1. V minulých týdnech obchodování dluhopisů bylo a stále je, bez nadsázky, je...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Swissquote Bank