Sobota 23. listopadu 2024 11:01
reklama
Swissquote Bank
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
Purple ebook obchodování ropy
reklama
eightcap trade smarter

ČNB: Po kalupu chůze

13.02.2018 15:43  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

ČNB přechod od boje s příliš nízkou inflací k boji s příliš vysokou prodělala v rekordním čase - vzpomeňme, že touto dobou loni ještě vesele intervenovala.  Důležitá otázka tak nyní je: co bude s měnovou politikou letos a v roce příštím? A řekněme si na rovinu, poslední prognóza nám obrázek spíše zamlžila.

ČNB čeká letos nemalé posílení kurzu – dle prognózy bude koncem roku prý euro za 24,60, tj. o 3,5 % levnější než je teď. Důvodem je úrokový diferenciál ve prospěch koruny a reálná konvergence ČR, tj. to, že v Eurozóně budou letos sazby nižší než u nás a že ČR poroste rychleji než Eurozóna. Což je v pořádku. Jen pak stěží pochopit, proč ČNB v roce 2019 čeká stagnaci kurzu. Cožpak reálná konvergence po letošku ustane? Nebo snad ČNB čeká, že ECB v nejbližších 6 čtvrtletích zvedne sazby 4x, tj. stejně jak to od sebe pro konec třetího čtvrtletí 2019 čeká ona sama? ECB možná letos v září skončí s odkupem aktiv (byť stávající nízká inflace tomu nenahrává), ale to úrokový diferenciál sazeb peněžního trhu těžko výrazněji ovlivní. A hike v Eurozóně? Nejdříve v roce 2020. Přechod od boje s deflací k boji s inflací bude u ECB mnohem pomalejší než u ČNB.

Vedle toho ČNB ignoruje spekulativní kapitál, který stále v koruně sedí.  Na posledním řádku prohlášení ČNB sice je zmínka, že existuje „obecná nejistota spojena s vývojem měnového kurzu“, to je však zcela generické konstatování platné pro jakoukoliv prognózu, ignorující stovky horkých miliard, které do koruny přitekly hlavně v roce 2017. Sice je pochopitelné, že ČNB s tím, jak se s korunou nic zatím nestalo, otrnulo, ale s přebytkem běžného účtu ve výši pouhých desítek miliard by ČNB měla spíše pracovat se scénářem, kdy (nikoliv zda) koruna oslabí a modelovat sazební odpověď podle toho.  Nebo si snad ČNB nyní myslí, že pokud se problém chybějící protistrany doposud neprojevil, tak neexistuje?

Co tedy se sazbami bude? Dle mého nic moc. ČNB v minulém půlroce využila (cenami potravin, cenami nemovitostí a elektronickou evidencí tržeb) otevřené inflační okno k tomu, aby aspoň trochu měnovou politiku normalizovala. Od listopadu však inflace zpomaluje, měsíční data žádné poptávkové tlaky neindikují, Eurozóna je silně desinflační a ještě nejméně dva roky bude - trh práce je tam dalek plné zaměstnanosti a, jak ukazuje německá inflace, ani plná zaměstnanost neznamená automaticky růst inflace. Pokud spekulanti zůstanou ještě chvíli v koruně sedět (v což ČNB doufá), stagnující / mírně posilující koruna společně s desinflací nedovolí ČNB další letošní zvýšení, a v roce 2019 jenom málo.

A když se investoři zvednou? Nebude oslabující korunu zachraňovat ČNB růstem sazeb? Nebude. V takovém případě dle mého ČNB sáhne do svých gigantických devizových rezerv. Jakkoliv říká, že ji účetní ztráty na těchto rezervách netrápí, modifikace strategie správy devizových rezerv, představená v lednu guvernérem, prozrazuje, že to tak úplně není.  A že by se ČNB ráda pár eur zbavila, kdyby spekulanti chtěli z koruny ven.

Jinými slovy, po úrokovém sprintu posledního půlroku nás čeká jenom volná, lehká chůze.

Martin Lobotka, hlavní analytik Conseq Investment Management

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • ČNB podle očekávání nezměnila sazby
    ČNB dnes trh nepřekvapila a v souladu s jednomyslným očekáváním analytiků ponechala hlavní úrokovou sazbu na úrovni 7,00 %. Po druhé v řadě tak většina členů bankovní rady hlasovala pro stabilitu. Devizové intervence tisková zpráva nezmiňuje a patrně tak ČNB hodlá v jejich využívání pokračovat tak jako doposavad. To předpokládáme i v naší prognóze, kdy kurz koruny vidíme stabilní v okolí 24,8 EUR/CZK zhruba do poloviny příštího roku, kdy by fundamenty mohly pomoct koruně k postupnému mírnému posilování.
  • ČNB podle očekávání ponechala úrokové sazby beze změny
    Centrální banka ani dnes úrokové sazby neměnila. Současné uvolnění měnové politiky je podle ČNB i nadále dostatečné. Hlavním argumentem proti jejímu dalšímu uvolnění je tuzemská inflace, která zůstává nad 3 % a tedy i nad horní hranou tolerančního pásma centrální banky. Návrat k dvouprocentnímu cíli bude přitom pouze pozvolný. K vyšší inflaci přispívá i slabá koruna, která je však nyní pro ČNB spíše výhodou, když přináší dodatečné měnové uvolnění. Nová prognóza ČNB očekává pokles ekonomiky v letošní roce o 7,2 % a její nárůst jen o 1,7 % v roce příštím. Oživení zpět na předkrizové úrovně bude trvat delší dobu a podle ČNB k němu nedojde ani v roce 2022. Prognóza ČNB i tak zahrnuje trojí zvýšení úrokových sazeb v roce 2021, guvernér J. Rusnok však na tiskové konferenci zmínil, že bankovní rada očekává jejich stabilitu po delší dobu. My tak stále počítáme s tím, že měnově politické úrokové sazby setrvají na současné nízké úrovni minimálně do konce příštího roku. Zavedení nekonvenčních nástrojů však neočekáváme.
  • ČNB podle očekávání sazby nezměnila
    Česká národní banka prostřednictvím bankovním rady po dnešním zasedání ponechala základní sazbu na 0,25 %. Na tuto úroveň se dvoutýdenní repo sazba dostala předchozím rychlým snížením o celkem dva procentní body v reakci na koronavirovou pandemii. Česká národní banka tak momentálně evidentně považuje měnové podmínky za dostatečně uvolněné a rozhodla se vyčkávat dalšího vývoje situace. V nedávné době ovšem centrální banka použila některé své jiné regulatorní nástroje, jako například zmírnění limitů pro poskytování hypotečních úvěrů či snížení proticyklické kapitálové rezervy z 1 % na 0,5 %, čímž se snažila uvolnit do ekonomiky dodatečnou likviditu.
  • ČNB podle očekávání znovu zvýšila úrokové sazby o čtvrt procentního bodu
    Česká národní banka (ČNB) v souladu s očekáváními analytiků a finančního trhu dnes znovu zvýšila základní repo sazbu z 0,50 % na 0,75 %. Zvýšena byla opět také lombardní sazba, a to z 1,25 % na 1,75 %, zatímco diskontní sazba setrvává i nadále na 0,05 %.
  • ČNB podle očekávání zvolila stabilitu sazeb
    Česká národní banka dnes nepřekvapila a rozhodla o zachování základní úrokové sazby na úrovni 2 %. Měnová politika tak zůstala stabilní již na čtvrtém zasedání v řadě, poslední změnou bylo zvýšení o 25 bazických bodů v květnu tohoto roku. Od bankovní rady se dnes nic jiného ani neočekávalo a trhy tak touto zprávou nejsou nijak překvapeny.
  • ČNB podle očekávání zvýšila repo sazbu
    ČNB včera v souladu s očekáváními zvýšila dvoutýdenní repo sazbu o 25 bb na 0,50 %. Toto rozhodnutí podpořily hlasy čtyř členů bankovní rady, zatímco jeden další člen hlasoval pro ještě vyšší růst úrokových sazeb o 50 bb a zbývající dva členové pak preferovali jejich pokračující stabilitu. Pro vyšší sazby se bankovní rada rozhodla z důvodu přetrvávající vyšší inflace a výrazně nižší nejistoty ve vztahu k dalšímu vývoji pandemie. Inflace se již po dobu více než dvou let pohybuje nad dvouprocentním cílem centrální banky, což by mohlo ohrozit ukotvenost inflačních očekávání. V proinflačním směru navíc působí i současný ekonomický vývoj. Guvernér Rusnok na tiskové konferenci dokonce uvedl, že ČNB je připravena v případě potřeby zvýšit sazby na každém dalším měnově politickém zasedání. Doufá však, že takto strmý růst úroků nebude třeba. My pro letošní rok očekáváme ještě dvě další zvýšení repo sazby a ta by tak na jeho konci měla dosáhnout 1 %.
  • ČNB podle očekávání zvýšila repo sazbu na 0,50 %
    Česká národní banka (ČNB) dnes podle očekávání zvýšila základní repo sazbu z 0,25 % na 0,50 %. Jde tak o první zvýšení úrokových sazeb od vypuknutí současné koronavirové pandemie a tuzemská centrální banka zároveň patří k prvním centrálním bankám na světě, které ke zpřísnění své měnové politiky přistoupily. Ke zvýšení sazeb se včera odhodlala i maďarská centrální banka.
  • ČNB podle předpokladu snížila sazby o 25bps
    ČNB podle očekávání včera snížila na svém zářijovém zasedání sazby o dalších 25bps na 4,25 % a vyslala komentář, který ukazuje na pokračující opatrné uvolňování měnové politiky. Pro snížení o 25bps hlasovalo 6 členů, pro 50bps jeden člen (odhadujeme, že šlo o Tomáše Holuba nebo Jana Fraita). Guvernér Aleš Michl sice stále hovořil primárně o nutnosti udržet trvale nízkou inflaci, mezi řádky se však dalo vyčíst, že slabý růst dělá bankovní radě podobně velké vrásky na čele.
  • ČNB podle svého vyjádření v pátek překvapivě intervenovala
    Navzdory prázdnému kalendáři makroekonomických údajů byl úvod týdne na českých finančních trzích zajímavý. Koruna se totiž během...
  • ČNB: Po hattricku další růst sazeb již brzy
    Česká poptávková inflace v září propadla nejvíce za minimálně 10 let, což vyvolalo otázky o tom, zda to zastaví rozjetou ČNB, která na posledních třech zasedáních udělala utahovací hattrick. Odpověď je jednoduchá: nezastaví. Skoro určitě tak za dva týdny, počátkem listopadu, klíčová repo sazba ČNB dále vzroste. Proč?
  • ČNB pokračuje s odprodejem části výnosů z devizových rezerv
    Podle dnes zveřejněných údajů během loňského listopadu ČNB na devizovém trhu uzavřela spotové operace za 280 mil. EUR. Podobně jako v září (277 mil. EUR) a říjnu (284 mil. EUR) je to o něco méně než měsíční limit ve výši 300 mil. EUR, který dříve zmínila viceguvernérka ČNB E. Zamrazilová. Pokračuje tak odprodej části výnosů z devizových rezerv, jehož obnovení bylo oznámeno zároveň s formálním ukončením intervenčního režimu na obranu koruny na měnověpolitickém zasedání centrální banky loni v srpnu. Současně zveřejněný stav devizových rezerv vzrostl ke konci prosince meziměsíčně o 3 mld. na 133,4 mld. EUR. V poměru k velikosti ekonomiky devizové rezervy dosahují více než 40 % ročního HDP a jsou z tohoto pohledu stále jedny z největších na světě.
  • ČNB pokračuje ve snižování úrokových sazeb. Hypotéky zlevní, ale dostupnost bydlení se nezlepší
    Poslední data z ekonomiky signalizují, že v ekonomice nastává obrat a jdeme už nahoru. To se odrazilo v uvažování centrálních bankéřů. Ti mají nejspíš optimistický výhled nejen o těchto indikátorech, ale i u inflace. Je velmi pravděpodobné, že příští týden zveřejněná statistika inflace vykáže dramatické zpomalení. Je dokonce možné, že se během roku 2024 dostaneme s inflací pod 3 %.
  • ČNB pokračuje ve válce proti inflaci
    „Po dnešním zvýšení úrokových sazeb bychom se v příštím roce měli dočkat postupného snižování inflace. Spolu s inflací však bude brzděn i ekonomický růst,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • ČNB pokračuje v opatrném snižování úrokových sazeb
    Česká národní banka na dnešním zasedání snížila úrokové sazby o 25 bb. Základní repo sazba tak klesla na rovná 4 %. To bylo v souladu s naší prognózou, konsensem analytiků a zhruba i s cenami na finančním trhu. Bankovní rada tedy pokračuje v opatrném přístupu k uvolňování měnové politiky. Ten již delší dobu vysvětluje hlavně přetrvávajícím rychlým růstem cen služeb, který se v meziročním vyjádření pohybuje kolem 5 %. Ve stejném směru může působit i obnovený růst cen nemovitostí.
  • ČNB pokračuje v pozvolném uvolňování měnové politiky
    Bankovní rada ČNB na svém dnešním zasedání opět snížila úrokové sazby o 25bb v souladu s naší i tržní prognózou. Základní úroková sazba tak bude s platností od 26. září činit 4,25 %. Jedná se o druhé snížení v tomto rozsahu poté, co se ČNB rozhodla zpomalit tempo uvolňování měnové politiky na zasedání v červenci. Centrální banka tak potvrzuje, že hodlá pokračovat v postupném uvolňování restriktivních měnových podmínek, když situace v oblasti cenové stability bude dosahovat dostatečně uspokojivých výsledků.
  • ČNB pokračuje v utahování měnových podmínek
    Bankovní rada ČNB dnes na svém měnověpolitickém jednání rozhodla o zvýšení dvoutýdenní repo sazby o 0,25 p.b. na 0,75 %, což je plně v souladu s naším očekáváním. Lombardní sazba byla zvýšena o 0,50 p.b. na 1,50 % a diskontní sazba ponechána na své současné hodnotě 0,05 %. ČNB tak pokračuje v rozšiřování rozdílu mezi jednotlivými sazbami tak, jak tomu bylo v předkrizovém období. Pro toto rozhodnutí hlasovalo pět členů bankovní rady, zbylí dva členové se jednání neúčastnili.
  • ČNB ponechala měnovou politiku beze změn
    Čtvrteční obchodování na trhu koruny s eurem bylo ve znamení zasedání ČNB. Před zveřejněním jeho výsledků a těsně po něm koruna oslabovala...
  • ČNB ponechala sazbu beze změny
    Centrální banka na svém dnešním zasedání ponechala úrokovou sazbu podle očekávání trhů beze změny na úrovni 7 %.
  • ČNB ponechala sazby beze změny
    Česká národní banka na svém dnešním zasedání ponechala podle očekávání trhů sazby beze změny na úrovni 7 %.
  • ČNB ponechala sazby beze změny
    ČNB dnes na svém zasedání ponechala podle očekávání sazby beze změny na úrovni 7 %.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
FxNet
CMC Markets
ACM
reklama
Purple trading AI