Čtvrtek 09. ledna 2025 07:05
reklama
RebelsFunding
reklama
Purple webinar Co očekávat od trhů v roce 2025
reklama
Swissquote Bank
reklama
RebelsFunding

Do emerging ekonomík znova prúdi kapitál. Rastie pravdepodobnosť pre stabilizáciu ich situácie

20.04.2016 15:04  Autor: X-Trade Brokers  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Pred mesiacom som v poste Investori sú optimistickejší voči emerging markets aktívam, zastaví sa negatívny trend? písal o tom, že mnohí investori považujú aktíva v emerging markets za podhodnotené a že je reálne, že rast ich hodnoty zo začiatku roka nemusí byť dočasnou záležitosťou.

Vývoj v posledných týždňoch to potvrdzuje, všetky popredné emerging markets meny voči doláru posilnili, akciový index MSCI World Emerging Markets sa v súčasnosti obchoduje na päťmesačných maximách.

Kým pred mesiacom som vychádzal predovšetkým z prieskumov medzi investormi, tak dnes sú k dispozícii už aj tvrdšie dáta:

Finančné podmienky pre emerging markets sa uvoľnili, to znamená, že majú lepší prístup ku kapitálu. Index finančných podmienok je na tom najlepšie od prelomu rokov 2010/2011 (graf of @SoberLook):

EM fci (sl)

Čisté toky kapitálu do emerging markets sú pozitívne siedmy týždeň po sebe, čo sa stalo naposledy koncom roka 2014 (@IIF):

7 weeks em inflows (IIF)

A ťažko povedať, či to bolo tokmi kapitálu, alebo kvôli iným faktorom (rast komodít, obrat v hospodárskom cykle?), ale index ekonomických prekvapení v emerging ekonomikách prudko poskočil a nachádza sa okolo najvyšších úrovní v posledných rokoch (@auaurelija):

em surprise index (aurelija)

Čo sa týka dôvodov, tak tie copy-pastnem z predošlého postu, lebo sú stále tie isté:

  1. Obavy o prudké spomalenie rastu čínskej ekonomiky sa zatiaľ nenapĺňajú. Ukazuje sa, že akciový trh nemá v Číne veľa spoločné s reálnou ekonomikou. Navyše Čína ukázala, že nateraz dokáže spomaleniu kontrovať. Vláda pripravila najväčší deficit v posledných rokoch a objem úverov súkromnej sfére nabral v novom roku prudko rastúci trend.
  2. Keď si odmyslíme Čínu, tak ani pri ďalších EM sa zatiaľ nič katastrofálne neudialo. Hoci sú niektoré krajiny v recesii, nikto zatiaľ nezbankrotoval a ani nezažíva fatálny odliv kapitálu.
  3. Ceny komodít sa stabilizovali, dokonca sú v jemnom rastovom trende. Príjem mnohých EM je závislý práve od exportov komodít, takže je to pre nich po dlhej dobe pozitívna správa.
  4. Zastavil sa rast USD. Dolárový index stagnuje už niekoľko mesiacov, náklady na obsluhu dolárového dlhu teda EM nerastú. Navyše úročenie v USA je v posledných týždňoch nižšie, než na aké sme boli v nedávnej minulosti zvyknutí (dôvodom sú očakávania spomalenia tempa zvyšovania sadzieb zo strany FEDu), čiže náklady na obsluhu dolárového dlhu mohli dokonca klesnúť.
  5. Po niekoľkých mesiacoch sa podarilo stabilizovať náladu na trhoch. Výrazne k tomu prispeli aj centrálne banky. Pri negatívnej nálade boli EM aktíva na odstrel ako prvé.

Grafy, ktoré som postol v úvode, sú ďalším náznakom, že negatívny trend vývoja EM aktív môže byť minulosťou. Čo sa týka ich ekonomík, tak ich spomalenie by sa tiež mohlo chýliť ku koncu. Pre emerging ekonomiky ako celok prognózuje MMF podľa minulotýždňového globálneho výhľadu rast o 4,1 %. V roku 2015 mali podľa doterajších údajov rásť o 4 %. Z najväčších emerging ekonomík predpokladá MMF zrýchlenie rastu (resp. spomalenie poklesu) v Iráne a v Rusku, naopak výrazné spomalenie predpokladá pre Argentínu. Nižšie je tabuľka vývoja rastu HDP v EM (a jednotlivých podskupín) od roku 2010:

2016-04-21_IMF WEO

Na záver dodám, že aj pokiaľ by sa situácia okolo emerging markets stabilizovala, čo považujem za pravdepodobné, tak si stále myslím, že to bude skôr dočasná situácia. Aj naďalej sme vo viacerých emerging ekonomikách svedkami prudkého rastu celkového dlhu voči HDP, čo naznačuje rast nerentabilných investícií v ich ekonomikách. A tieto nerovnováhy zvyčajne končia korekciami. Vyhnúť by sa jej mohli len vtedy, pokiaľ by stabilizáciu dôvery využili na zníženie týchto nerovnováh.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Dodávky ruského plynu do Německa plynovodem Jamal jsou nízké, cena roste
    Dodávky ruského plynu do Německa plynovodem Jamal zůstávají po víkendovém propadu nízké. Vyplývá to z údajů německého provozovatele plynovodní sítě Gascade. Plynovodem proudí ruský plyn přes Bělorusko a Polsko do Německa. Cena klíčového kontraktu na zemní plyn se dnes vyšplhala na 146,73 eura (3703 Kč) a blíží se říjnovému maximu 155 eur.
  • Dodávky ruského plynu do Německa přes plynovod Jamal jsou dál zastavené
    Dodávky ruského plynu z Polska do Německa prostřednictvím plynovodu Jamal zůstávají zastavené, tok plynu je nadále obrácený ze západu na východ. Ukazují to dnes údaje německého provozovatele plynovodní sítě, společnosti Gascade. Podle ní to tak zůstane minimálně do úterý a mluvčí firmy podle agentury Reuters upozornil, že nejde o nic neobvyklého. Rovněž Polsko potvrdilo, že Rusko nadále plní své smluvní závazky. Ceny plynu se v Evropě přesto vydaly vzhůru, i když odpoledne už zisky odevzdaly a vykazovaly mírný pokles.
  • Dodávky ruského plynu přes plynovod Jamal se zastavily
    Záznamy německého provozovatele společnosti Gascade ukázaly, že dodávky ruského plynu přes plynovod Jamal. Plynovod Jamal vede přes Polsko, které však dostává množství suroviny odpovídající smlouvě s dodavatelem. Agentura Interval sdělila informaci, že tok plynu byl přesměrován opačným směrem, ze západu na východ, bez jasných příčin.
  • Do dluhopisů se promítl strach o světovou ekonomiku. Akcie kleají, zlato roste
    Obavy ze zpomalení světové ekonomiky posílají dolů evropské i americké akcie, takže euforie z úterního odkladu protičínských cel je dnes už jenom vzpomínkou. Naopak zájem o státní dluhopisy roste takovou měrou, že se dvouleté americké výnosy vyšvihly nad dluhopisy s desetiletou splatností. Naposledy se tak stalo v roce 2007 před vypuknutím finanční krize. Poprvé od finanční krize invertovala také britská výnosová křivka.
  • DoDo získává od investorů v čele s Křetínským a Tkáčem 1,5 miliardy korun. Investice firmě pomůže s dobýváním zahraničních trhů
    Technologicko-logistická společnost DoDo Group, která se dlouhodobě zaměřuje na B2B logistiku poslední míle, získává v rámci investičního kola Series B svou dosud největší investici. S rychlejší expanzí do zahraničí rostoucí firmě pomohou investice ve výši 1,5 miliardy korun od investorů v čele s EC Investments Daniela Křetínského a zakladatelem J&T Capital Partners Patrikem Tkáčem, kteří v logistické firmě Michala Menšíka navýší svůj minoritní podíl.
  • Do dozorčí rady ČEZ míří bývalý ministr dopravy Dan Ťok
    Do dozorčí rady energetické společnosti ČEZ míří bývalý ministr dopravy Dan Ťok. Upozornil na to dnes server SeznamZprávy. Návrh nominace Ťoka potvrzují informace o nominacích do řídících a dozorčích firem s majetkovou účastí státu na webu ministerstva financí (MF). Prostřednictvím MF stát vlastní 70 procent akcií ČEZ. Hlasování na valné hromadě firmy tak vesměs končí podle přání resortu.
  • Do důchodu daleko? Nejčastější mýty o spoření na penzi
    V dynamickém finančním světě, kde je kladen důraz na dlouhodobé finanční zabezpečení, se doplňkové penzijní spoření stává jedním z hlavních stavebních kamenů solidního důchodového plánu. Přesto v kolektivním povědomí přežívají mýty, které zkreslují jeho skutečné výhody. Jaké jsou ty nejčastější? Pojďme je společně vyvrátit.
  • Do důchodu v 67. Česko stárne a přenastavení důchodového systému je nevyhnutelné
    Mnoho lidí v Česku se obává, jaká bude jejich životní úroveň v důchodu. Je třeba zdůraznit, že jejich obavy jsou oprávněné. Výhledy pro mladší generace totiž nejsou vůbec optimistické. Český důchodový systém čelí zásadnímu problému, který bude nutné vyřešit, pokud má stát zajistit důstojnou životní úroveň lidem, kteří desítky let přispívali do státní pokladny. Tím důvodem je demografický vývoj. Před pár dny také senát schválil důchodovou reformu, jejíž podpis přislíbil i prezident. Podle ní se věk odchodu do důchodu posouvá až na 67 let. Význam vlastního zajištění na stáří proto jen poroste.
  • Do dvou let bude zlato nejdražší v dějinách, prognózuje Citi
    Cena zlata se během dalších dvou let dostane na dějinné maximum, když přesáhne hranici dvou tisíc dolarů za troyskou unci. Věří v to jedna z největších amerických bank, Citigroup.
  • Do ekonomik míří nová várka podpory. Trhy reagují pozitivně
    Fed bude vykupovat krátkodobé firemní dluhopisy při obnovení nástroje, který používal během krize 2008. Na pomoc menším firmám stejným způsobem míří také nový vládní program za 10 mld. USD. Americký Senát i vláda připravují balíky fiskálního stimulu. Vládní plán je za 850 mld. USD, což by znamenalo výrazné navýšení oproti stávajícím opatřením. Vedle toho se chystá Španělsko utratit na boj s virem 200 mld. EUR.
  • Do eurozóny se vrací inflace, ale vyhlídky eura jsou stále slabé
    Před zveřejněním zprávy o spotřebitelské inflaci v eurozóně došlo k nárůstu obav z obnovení růstu cen, protože největší země eurozóny vykázaly vyšší míru inflace, než se předpokládalo. V Německu rostly ceny v prosinci rychleji, než se očekávalo, a vykázaly meziroční nárůst o 2,6 % oproti 2,2 % v předchozím měsíci. Ve Španělsku dosáhla inflace ve stejném období 2,8 % a překonala tak prognózu 2,6 %. Francie má svou zprávu o inflaci zveřejnit v úterý, jen dvě hodiny před zveřejněním údajů za celou eurozónu. Pokud také vývoj inlface ve Francii překoná očekávání, můžeme očekávat posílení eura.
  • Do Evropy se před virem vracela ekonomická důvěra
    Únorový průzkum ekonomické důvěry v eurozóně dopadl mírně nad očekávání, když vykázal nárůst ve všech sledovaných složkách. Sentiment ve službách tak oproti lednu přihodil 0,2 bodu a zakotvil na hodnotě 11,2, nejvýše od května 2019. V rámci zemí Evropské unie pak index služeb stagnoval na hladině 10,7. I v průmyslu se důvěra zlepšila, když z lednových -7,3 narostla na -6,1, přičemž trhy očekávaly jen kosmetické zlepšení na -7,2 bodu. Souhrnný index ekonomické důvěry pak poskočil o 0,7 bodu na současných 103,5, a tudíž také překonal trhy očekávanou stagnaci. Průzkum ovšem probíhal v období před 20. únorem a nezachytil tak eskalující obavy o šíření koronaviru na starém kontinentu, kterých jsme svědky v posledních dnech. Lze tak předpokládat, že nejnovější data skutečnou náladu Evropanů poněkud nadhodnocují.
  • Dogecoin a Solana vedou mezi zisky kryptoměn
    Očekávání investorů ohledně uvolnění měnové politiky Fedu v roce 2024 a silný růst bitcoinu, který se obchoduje nad 43 000 USD, vedou investory k opětovnému hromadění altcoinů. Mezi nejsilnější z nich dnes patřil Dogecoin, který si dnes připomíná 10. výročí svého vzniku (6. prosince 2013), a Solana.
  • Dogecoin by mohl v následujících měsících vzrůst až o 190 %.
    Dogecoin (DOGE) se opět stává centrem pozornosti kryptografického trhu potom, co miliardář Elon Musk, generální ředitel Tesly a SpaceX – DOGE podporovatel – koupil za 44 miliard dolarů Twitter. Chvíli po oznámení vyskočila cena kryptoměny o skoro 35 %, což nadchlo nadšence i investory.
  • Dogecoin čelí výzvám uprostřed ztrát na trhu
    Dogecoin (DOGE), přední memová kryptoměna, se potýká se značnými obtížemi, protože širší kryptotrhu zaznamenává značné poklesy. Dne 25. srpna Dogecoin krátce získal na hodnotě, ale brzy opět klesl, což odráží celkový klesající trend postihující mnoho digitálních aktiv. Tento výkyv poukazuje na přirozenou volatilitu trhu s kryptoměnami.
  • Dogecoin (DOGE) má potenciál k růstu o 20 %
    Osmá největší kryptoměna, Dogecoin za posledních 24 hodin vzrostl o 8,65 % na 0,083 dolaru. Stejně tak tato kryptoměna...
  • Dogecoin (DOGE) má potenciál k růstu o 20 %
    Osmá největší kryptoměna, Dogecoin za posledních 24 hodin vzrostl o 8,65 % na 0,083 dolaru. Stejně tak tato kryptoměna od minulého pondělí vzrostla o 11,96 %.
  • Dogecoin (DOGE): Na cestě k novému maximu s 28% nárůstem
    Dogecoin (DOGE) zažil v posledních dnech výrazný cenový skok, když se jeho hodnota zvýšila o 28 %, což ho činí potenciálním kandidátem na překonání letošního maxima. Když se na začátku října cena pohybovala kolem 0,10 USD, očekávali někteří investoři možný pokles pod tuto úroveň. Nicméně od té doby došlo k silnému odrazu, který naznačuje, že rally meme mince by mohla pokračovat.
  • Dogecoin (DOGE) v býčím trendu: Co říkají technické ukazatele a jaké jsou očekávání?
    Dogecoin (DOGE) se momentálně nachází ve fázi růstu, přičemž jeho cena dosahuje 0,1381 USD a nedávno se vyšplhala na denní maximum 0,1356 USD. Tento nárůst představuje více než 3% za posledních 24 hodin a koresponduje s obecným optimismem na kryptoměnovém trhu, který vyvolal zejména vzestup bitcoinu na měsíční maximum.
  • Dogecoin (DOGE), XRP a Cardano (ADA): Budoucnost a výzvy na kryptotrhu
    Vzhledem k aktuálním známkám slábnoucí tržní dynamiky se ambiciózní snahy Dogecoinu o dosažení hranice 1 USD zdají být ohroženy. Po nedávném retracementu Bitcoinu, který měl dopad na altcoiny, včetně DOGE, je nyní trajektorie tohoto altcoinu méně příznivá. Mince, která se ještě před několika týdny jevila jako silný kandidát na růst, nyní čelí poklesu zájmu a nižší aktivitě na trhu. Dogecoin byl přímo ovlivněn prudkým poklesem ceny Bitcoinu, což ovlivnilo i většinu dalších altcoinů.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Swissquote Bank