Úterý 21. ledna 2025 02:38
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
RebelsFunding
reklama
eightcap zlato
reklama
Purple ebook česká koruna

Téma ECB a nebonitných úverov sa zbytočne nafunkuje

16.02.2016 17:33  Autor: X-Trade Brokers  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Trocha monetárneho filozovania:

Včera prebehli internetom špekulácie, že ECB plánuje nakupovať zlé úvery talianskych bánk v rámci kvantiatívneho uvoľňovania. Draghi to neskôr uviedol na správnu mieru, že v ECB sa diskutovalo o tom, že bude prijímať balíčky úverov, v ktorých sú aj nebonitné úvery, ako zábezpeku (kolaterál) pri nových úveroch (refinančných operáciách). Avšak len v prípade, pokiaľ bude mať celý balík úverov rating na úrovni minimálne A (teda aspoň dve z troch hlavných ratingoviek by ho museli ohodnotiť týmto stupňom).

V zásade by sa oproti súčasnosti nič nezmenilo (minimálny rating A je platný už niekoľko rokov), len by banky mohli do ECB založiť za určitých špecifických podmienok aj nebonitné úvery, tie by však museli byť  vykompenzované vysokou kvalitou zvyšných úverov, aby dosiahol celý balík rating A. Čiže hype typu zerohedge nie je  na mieste. Keď tu už majú panovať určité obavy, tak skôr ohľadom kvality/nezávislosti ratingových agentúr (t.j. či nebudú niektorým balíkom nadhodnocovať ratingy) a nie samotného procesu.

Rozmýšľam však, čo by tým vlastne ECB dosiahla. A to z nasledovných dôvodov:

  1. Trh s balíkmi úverov (ABS) je malý. Eurozóna nie je USA, kde sa všetko čo sa dá zabaliť, predáva na finančných trhoch. Tu to ostáva väčšinou na bankových súvahách. Pekne je to vidno na kvantitatívnom uvoľňovaní, v rámci ktorého ECB nakúpila ABS v objeme 17 mld. eur, čo predstavuje len 2,5 % z celkového objemu kvantitatívneho uvoľňovania. V USA nakupoval svojho času FED takmer výhradne balíčky hypoték.
  2. Refinančné operácie sú nástrojom ECB na zabezpečenie likvidity vo finančnom systéme. V súčasnosti je však finančný systém eurozóny v súvislosti s operáciami ECB (dlhodobé úvery LTRO, kvantitatívne uvoľňovanie, ukončenie sterilizácie nakúpených štátnych dlhopisov?) zaplavený likviditou a nemám dojem, že by si jej banky žiadali viac (najmä keď si ju v ECB ukladajú za -0,35 % p.a. a od marca bude úročenie ešte nižšie).
  3. Banky nebonitné úvery môžu zakladať aj dnes, a to u vlastných centrálnych bánk v rámci programu núdzových pôžičiek ELA. OK, majú za to vyššie úroky ako priamo u ECB, ale nie je možné povedať, že takáto možnosť tu neexistuje. A banky z periférie eurozóny ju v minulosti, keď potrebovali likviditu, často využívali (a grécke ju využívajú stále).
  4. Založenie nebonitného úveru do centrálnej banky ho neodstraňuje zo súvahy banky. Takže bankám sa nijako neuvoľní v rámci pravidiel kapitálovej primeranosti priestor na vyššie úverovanie. A týmpádom zvyšovanie inflačných tlakov. Keby povedzme ECB nebonitný úver od banky kúpila, tak banke klesnú rizikom-vážené aktíva, ktoré sú v menovateli ukazovateľov kapitálovej primeranosti, ten by sa tak zvýšil a banke by sa vytvoril priestor pre ďalšie úvery.
  5. Nikde nie je napísané, že zaradením nebonitných úverov do balíčkov sa musí zvýšiť celkový objem použiteľného kolaterálu. Pretože na zabezpečenie minimálneho ratingu bude pre takýto balíček potrebných viac kvalitných úverov, ktoré následne môžu chýbať v inom balíčku. A jeho kvalita by následne mohla klesnúť pod minimálny požadovaný rating.

Ako je pravda, že niečo sa deje v periférnych bankách, predovšetkým v španielskych a talianskych, ktorým v posledných mesiacoch narastajú pôžičky v ECB. (viď graf nižšie od Yardeni Research), ale skutočne si neviem predstaviť, čo v tomto smere môže zahrnutie malého objemu nebonitných úverov do použiteľného kolaterálu vyriešiť. Maximálne môže objemy úverov od ECB zvýšiť, keďže banky by mohli získať viac úverovk za zvýhodnených podmienok. A neviem či práve zvyšovanie nerovnováh v rámci Target 2 je v čase relatívneho pokoja vo finančnom systéme to, čo by bolo pre ECB žiaduce.

2016-02-16_Target 2

Tento nárast nerovnováh v rámci Target 2 dokonca pokojne môže znamenať to, že nástroj dlhodobých úverov od ECB podmienených ďalšími pôžičkami (tLTRO) funguje. Teda že španielske a talianske banky si od ECB požičiavajú za zvýhodnenú sadzbu s cieľom vytvárať nové úvery. (Bolo by to však len čiastocné vysvetlenie, lebo to by im záväzky v rámci Target2 poskočili len každý tretí mesiac, kedy ECB vykonáva tendre na tLTRO)

Vzhľadom na prípadné minimálne efekty a veľký humbug okolo takéhoto opatrenia mi príde najlogickejšie nasledovné vysvetlenie: Niekto v ECB prišiel s tým, či bude ECB akceptovať ako kolaterál v refinančných operáciách aj také balíčky úverov, v ktorých budú aj nebonitné, a to v prípade keď sa naplní požiadavka na minimálny rating. Nejako táto diskusia unikla von a médiá začali špekulovať, že ECB diskutuje o vykupovaní nebonitných úverov. A Draghi to následne uviedol na pravú mieru, že sa o nebonitných úveroch diskutovalo pri kolaterále a nie pre QE.

To, že sa o tom diskutovalo, nemusí nevyhnutne znamenať, že sa to zavedie. Podľa mňa by to bolo zbytočné. Keď chce ECB pomôcť bankám, tak nech zavedie negatívne sadzby na japonský spôsob, kde sa negatívne sadzby vzťahujú len na nové transakcie, nie na všetky nadbytočné rezervy, za ktoré musia dnes banky ECB platiť.

Ale na druhej strane, možno som len málo paranoidný, a možno tu ECB skutočne v situácii relatívneho pokoja chystá masové bailouty a inflačné inferno.

Klíčová slova: Aktiva | LTRO | Rating | Nástroj | Eurozóna | Banky | EUR | USA | ECB | Fed | P.A. | QE | Trh | Úvěr | Graf | TLTRO |
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Teis Knuthsen, CIO Saxo Private Bank komentuje výsledky zasedání ECB
    ECB nadále hledá důvody pro uvolňování, ať už skrze snížení depozitních sazeb, nebo rozšíření programu kvantitativníh...
  • Tektonika trhu: Akcie Boeingu a PDD klesají, akcie ropných společností rostou
    Index S&P 500 skončil v pondělí na nižší úrovni, a to navzdory rostoucím očekáváním investorů týkajícím se připravované čtvrtletní zprávy Nvidie. Výrobce čipů s umělou inteligencí zaznamenal kvůli nejistotě související s jeho zprávou, která má být tento týden zveřejněna, pokles akcií.
  • Telecom Italia pod tlakem konkurenční nabídky na získání kontrolního podílu
    Zprávy o připravovaném převzetí společnosti Telecom Italia (TIT.IT) dvěma konkurenčními stranami, americkým fondem KKR a společně italským věřitelem Cassa Depositi e Prestiti a australským fondem Macquarie, se zatím nenaplnily, což vytváří tlak na akcie telekomunikačního giganta.
  • Teledyne Technologies gains 5% after quarterly earnings 📈
    Akcie průmyslového konglomerátu, poskytovatele pokročilých služeb a výrobce elektroniky Teledyne Technologies (TDY.US) dnes vzrostly o 5 % po lepších než očekávaných čtvrtletních výsledcích. Společnost uvedla, že růst podnikání byl poháněn výkonem leteckého a obranného sektoru.
  • Telefonát Xi a Bidena bol podľa čínskych štátnych médií konštruktívny
    Rozhovor Bidena a Si Ťin-pchinga trval takmer 2 hodiny a podľa oficiálnej čínskej štátnej tlačovej agentúry Xinhua News bol dialóg medzi oboma prezidentmi konštruktívny.
  • Telekom Austria padá nejvíce v Evropě, kvůli historicky největší aukci frekvencí
    Nejztrátovějším telekomem v Evropě v rámci souhrnného indexu Stoxx600 se dnes staly akcie rakouského telekomu poté, co...
  • Telekomunikační operátoři v EU chtějí deregulaci, aby byli konkurenceschopní
    Evropští telekomunikační operátoři, jako je Orange, Telefónica a několik dalších, volají po deregulaci. Chtějí tak posílit konkurenceschopnost. Zároveň doufají, že se dostanou na roveň velkým technologickým firmám, které podle nich čelí mírnějšímu regulačnímu režimu. Podle agentury Reuters o tom sepsali společný dopis předsedkyni Evropské komise (EK) Ursule von der Leyenové a dalším vysokým představitelům unijní exekutivy.
  • Telekomunikační společnost O2 zvýšila čistý zisk
    I přes regulaci roamingu se podařilo sopečnosti O2 zvýšit čistý zisk na 4,22 miliardy korun. Telekomunikační operátor O2 vsadil na televizi a to se vyplatilo.
  • Telekomunikační trh čekají velké změny
    Na telekomunikační trhu se chystají velké změny. Tou poslední byl prodej O2. Australská skupina Macquarie se nyní chystají prodat České Radiokomunikace za miliardy korun.
  • Téma brexitu znovu v popředí, růst averze k riziku pomáhá bezpečným přístavům
    Čtvrteční seance se na finančních trzích opět nese spíše v nervózním duchu. Platí to především pro akciové indexy v Asii, které jsou znovu pod prodejním tlakem. Ztráty nejsou nijak závratné, ale indexy se drží na nižších úrovních, když na trzích dál rezonuje především téma britského referenda, které se po včerejším zasedání americké centrální banky dostalo ještě více do popředí. Na akciových trzích jsme tak znovu svědky zvýšených objemů, které jsou přibližně pětinu nad třicetidenním průměrem.
  • Téma "omikron" je pro zlato silnou trumfovou kartou
    Cena drahého kovu navzdory zhoršující se epidemiologické situaci opět klesla. Investoři dali přednost riziku před defenzivním aktivem: americký akciový trh včera prudce vzrostl.
  • Téma omikron ustupuje do pozadí. Prvořadé jsou údaje o inflaci v USA
    Napětí na trzích polevilo po prohlášení zástupců WHO, že podle předběžných studií není kmen covidu-19 omikron nebezpečnejší než předchozí dva, beta a delta.
  • Téma recese se stáčí k Evropě a tlak na ECB roste
    Dnešní obchodování na evropských trzích je výrazně pozitivní pro akcie, které tak dokončují návrat po úterním výrazném propadu. Naproti tomu dluhopisy jsou pod tlakem a jejich výnosy plošně stoupají. O něco větší je přitom nárůst na kratším konci křivky. Eurodolar se konsoliduje lehce pod 1,0200.
  • Téma Řecka opět na stole, analýza měnového indexu eura BOSSA EUR a EUR/USD
    Guvernér japonské centrální banky (BoJ) Kuroda dnes ve svém projevu odmítl, že by aktuální praktiky centrálních bank rozvinutých zemí vedly...
  • Tematické analýzy: Centrální banka snížila úrokové sazby o dalších 75bb
    Česká národní banka na včerejším měnově politickém zasedání snížila svou základní úrokovou sazbu o dalších 75bb. To bylo v souladu s tržními očekáváními, avšak pod odhadem analytiků, kteří v průměru čekali snížení pouze o 50bb. Hlavním důvodem pro další uvolnění měnové politiky byl i nadále se zhoršující výhled české ekonomiky v důsledku koronavirové nákazy. S cílem podpořit stabilitu finančního sektoru, centrální banka snížila požadavek proticyklické kapitálové rezervy na 1 %, s účinností od 1. dubna. Uvedla také, že je připravena přistoupit ve větším rozsahu k nákupu státních dluhopisů. ČNB zopakovala svou připravenost zasáhnout proti silně oslabující koruně pomocí intervencí na devizovém trhu. Podle guvernéra J. Rusnoka si banka již stanovila hladinu kurzu, při které by na devizový trh vstoupila, ta však zveřejněna nebyla. My očekáváme další pokles základní úrokové sazby o 50bb v případě, že dojde k dalšímu zhoršení výhledu české ekonomiky.
  • Tematické analýzy: ČNB překvapila finanční trh zvýšením sazeb
    Česká národní banka na dnešním zasedání nečekaně zvýšila úrokové sazby. Čtyři ze sedmi členů bankovní rady hlasovali ve prospěch vyšších sazeb. My jsme čekali stabilitu úrokových sazeb nyní s rizikem jejich zvýšení v blízkém horizontu a poté snížení na začátku příštího roku.
  • Tematické analýzy: Fiskální politika nabízí eurozóně pomoc, ale ne spásu
    Evropské centrální bance dochází munice. Záporné úrokové sazby ani znovuspuštěný program nákupů aktiv inflaci k cíli nedotlačí. V příštím roce navíc podle naší prognózy nastoupí recese v USA, která bude postupně dopadat i na země eurozóny. Naděje se tak stále více upínají k fiskální politice. Podle našeho odhadu by fiskální impulz v příštím roce mohl dosáhnout úrovně 0,2 % HDP. Pokud by země, které nemají problém s fiskálními pravidly, využily celý svůj prostor, mohl by fiskální impulz v příštím roce dosáhnout až 0,7 % HDP eurozóny. K takovýmto krokům ale zatím chybí politická vůle. Podstatné je i to, jak bude fiskální politika realizována. Ideální by byl nárůst veřejných investic, které v eurozóně chybí. Jejich návratnost je ale dlouhá.
  • Tematické analýzy: Panika spojená s koronavirem přepsala domácí finanční trh
    Data z čínské reálné ekonomiky vyděsila výraznými propady. Březnové indikátory by již měly vypadat lépe. Přesto jsme čínský růst HDP museli revidovat výrazně směrem dolů. Od Fedu očekáváme za dva týdny další snížení úrokových sazeb. ECB příští týden zřejmě upraví parametry programu TLTRO, aby malým a středním podnikům usnadnila přístup k financování. Panika spojena s koronavirem negativně dopadla i na tuzemský finanční trh. Koruna ztratila všechny letošní zisky a vrátila se ke svým regionálním konkurentům. Tuzemské úrokové sazby zažily volný pád. Finanční trhy v současnosti očekávají největší míru snižování sazeb ČNB od roku 2009. Podle nás však k takovému kroku centrální banka nepřistoupí vzhledem k rostoucí inflaci a slabší koruně. Další vývoj budou i nadále určovat spíše zahraniční faktory než domácí prostředí. Aktuální situace opět otevírá možnost zajištění úrokových sazeb za výhodných podmínek.
  • Tématické reporty: Centrální banka znovu snížila základní úrokovou sazbu o 75bb
    Česká národní banka snížila svou základní úrokovou sazbu o dalších 75 bb na 0,25 %. Rozhodla se tak učinit s ohledem na relativně pesimistický scénář pouze pozvolného oživení ekonomické aktivity v druhé polovině letošního roku. Očekáváme, že ČNB sazby znovu sníží na červnovém zasedání a dvoutýdenní repo sazba tak dosáhne technické nuly. Na této hladině pak podle nás setrvá až do konce příštího roku. V případě, že i pak bude ekonomika vyžadovat další podporu, ČNB bude muset využít nekonvenční nástroje, a tím nejpravděpodobnějším jsou podle nás devizové intervence.
  • Tématické reporty: ČNB intervenuje na devizovém trhu
    Česká národní banka dnes vstoupila na devizový trh, aby zabránila oslabování české koruny. Ta za posledních čtrnáct dní vlivem rusko-ukrajinského konfliktu proti euru ztratila zhruba šest procent. Lze nalézt dva důvody pro toto rozhodnutí. Jedním je stabilizace korunového trhu, který je pod tlakem odlivu kapitálu v důsledku globálního nárůstu rizika. Druhým důvodem jsou další silné inflační tlaky, které oslabující koruna spolu s rostoucími cenami energetických komodit vytváří. Intervenční hladinu ČNB nezveřejnila a ani to od ní neočekáváme. Hlavním nástrojem měnové politiky zůstávají úrokové sazby. Vlivem aktuálního vývoje je rizikem, že tuzemské sazby překročí hranici 5 % a jejich snižování se odsune až do příštího roku.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Swissquote Bank