Sobota 21. prosince 2024 20:01
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
Purple ebook obchodování ropy
reklama
Investingfox Partner
reklama
Fintokei StartTrader

Ropné trhy hledají záchranu, spekulace o spolupráci OPEC a Ruska se množí

25.01.2016 17:42  Autor: X-Trade Brokers  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Ropa má za sebou velmi divoké seance. V prvních seancích minulého týdne nejprve klesala na nová minima od roku 2003, aby ve čtvrtek a v pátek vystřelila vzhůru o více než pětinu. Dobrá nálada se však zatím do nového týdne nepřenesla.

Není se ale příliš čemu divit. Rychlý obrat (podobně jako předchozí rychlý pád) toho neměl příliš společného s fundamenty. Nadprodukce na trhu dál vládne. Pokud se podíváme na grafické vyjádření minulých pohybů, tak také downtrend stále pokračuje. Pád a obrat byl spíše dílem „sázkařů“ hedgeových a jiných fondů, než reakcí na změnu fyzické nabídky či poptávky.

Hlavní problémy ropy tedy přetrvávají. Hlavní hráči na trhu si uvědomují, že jen tak nezmizí a snaží se vybruslit z beznadějně vypadající situace. Nízká cena ropy totiž přináší bolestné důsledky jejím hlavním producentům. S cenou ropy okolo 30 dolarů za barel je ochota k domluvě větší, než byla v minulosti. Otázkou ovšem zůstává, zda to bude stačit.

OPEC vyzývá k omezení produkce

Generální tajemník OPEC dnes vyzval ostatní velké světové producenty ropy ke spolupráci za účelem stabilizace ceny. Abdalla El-Badri také řekl, globální produkce ropy bude klesat, pokud se velcí producenti stojící v OPEC i mimo něj nedomluví. Při současné ceně nejsou v kurzu investice do nových nalezišť. Tajemník také projevil strach o zákazníky, kteří by měli z dohody také profitovat (úsměvné :).

Viceprezident ruského Lukoilu Leonid Fedun zareagoval, že by nebyl proti omezení produkce, pokud by dostal politické krytí z Moskvy. Dle Tass news agency také řekl, že je lepší prodat jeden barel ropy za 50 dolarů místo dvou za 30.

Rusko se dosud ke spolupráci s organizací OPEC stavělo rezervovaně. Kromě jiného byly zmiňovány také technické důvody, proč by šel společný výstup s dalšími producenty koordinovat pouze obtížně.

Situace není jednoduchá také z politického hlediska. Vztahy Ruska a Saúdské Arábie, tedy dvou hlavních producentů ropy, kteří by se měli domluvit, nejsou nijak přátelské. Rusko si více rozumí s Íránem, který chce ovšem v následujících týdnech vstoupit na trhy s nikým neomezovanou produkcí ropy. Zároveň vztahy Saúdů s Íránci jsou nejhorší za poslední desítky let.

Jak se situace vyvije?

Otázkou zůstává, zda může být bolest z nízkých cen tak velká, že největší hráči odsunou své spory a půjdou si za společným cílem. Přecejen omezení produkce by nemuselo být nijak markantní. Už několikrát bylo zmíněno, že současné problémy by mohlo pomoci vyřešit pětiprocentní omezení globální produkce. Zatím to ovšem vypadá spíše tak, že tonoucí se stébla chytá.

Finanční problémy by skutečně mohly přivést k jednomu stolu největší producenty. Dle dnešních dat klesla ruská ekonomika v minulém roce o výrazných 3,7 %. Zároveň ruská měna prošla v minulém týdnu volným pádem na historická minima na USD. Hospodářské problémy nejsou pouze důsledkem propadu cen ropy (a dalších komodit), ale nízké ceny se na ekonomickém propadu výrazně podílejí.

Saúdská Arábie oznámila na počátku roku úsporný program, zavedení nových daní a možný prodej podílu ve státní ropné společnosti Saudi Aramco. Někteří další členové OPEC na tom jsou však mnohem hůře. Situace ve Venezuele nebo Nigérii je na hraně státního kolapsu a více či méně trpí také ostatní producenti organizace.

Takže ano, pravděpodobnost dohody se zvyšuje, i když je zatím stále velmi malá. Jen těžce si lze představit, že by se Rusové vzdali svojí suverenity nad ropnou produkcí. Jen těžce si lze představit saúdské kontrolory v Moskvě. A pokud by dohoda skutečně vznikla, jednalo by se pravděpodobně o krátkodobou smlouvu o spolupráci v této oblasti bez dlouhodobého dopadu.

Není od věci se ani zamyslet nad tím, že i pokud by dohoda o omezení produkce skutečně vznikla, pravděpodobně by neměla dlouhého trvání. Jednotliví producenti se nebyli schopni domluvit ani v rámci blízkých zemí OPEC. A i když v minulosti fungovaly kvóty, vždy měly některé země tendenci podvádět.

A i pokud by se to nakonec vše stalo realitou, Saúdové by přišli o dosažení svého hlavního cíle. Vyšší ceny ropy by opět přilákaly významné producenty z břidlic či ropných písků na severoamerickém kontinentu, kteří by opět nárokovali svůj tržní podíl. Cíl Saudské Arábie je přitom tyto hráče eliminovat.

Jak ukázala situace v organizaci OPEC v posledních letech, jakýkoliv kartel je skutečně inherentně nestabilní. Obvykle dobře funguje při růstu cen či „dostatečně“ vysokých cenách. Kartel s Ruskem by měl pravděpodobně ke stabilitě ještě dále. Mohl by omezenou dobu fungovat, jakmile by se však podmínky změnily, nastal by konec.

Z krátkodobého hlediska by vznik kartelu a kvót včetně Ruska přinesl velký tlak na růst ceny. Stále je ovšem daleko pravděpodobnější, že se tak nestane a ropa se opět sesype pod svá dlouholetá minima.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Ropná rally se zastavila v důsledku nečekaného nárůstu zásob v USA
    Ropa Brent a WTI koncem minulého týdne klesly poté, co zprávy ukázaly, že došlo k neočekávanému nárůstu zásob ropy a pohonných hmot v USA.
  • Ropná společnost BP prodá ropná pole na Aljašce
    Britská ropná společnost BP prodá svůj majetek na Aljašce za 5,6 miliardy dolarů a odejte pryč. Působila ve zdejším regionu 60 let.
  • Ropná společnost Exxon koupí za 59,5 miliardy USD konkurenční firmu Pioneer
    Americká ropná společnost Exxon Mobil koupí svého konkurenta Pioneer Natural Resources. Transakce v hodnotě 59,5 miliardy USD (1,4 bilionu Kč) se uskuteční formou výměny akcií a je největším převzetím Exxonu od nákupu firmy Mobil Oil v roce 1998 a největší akvizicí v letošním roce. Exxon se díky převzetí stane největším producentem na největším americkém ropném poli a zajistí si desetiletí nízkonákladové těžby, uvedla agentura Reuters.
  • Ropná válka Západ vs. Rusko si začíná vybírat svou daň
    Podle představitelů a organizátorů kampaní z Ukrajiny tato zjištění ilustrují efektivitu cílení na ropné příjmy Ruska a zdůrazňují potřebu, aby západní politici zvýšili finanční tlak na Moskvu, čímž by pomohli Kyjevu zvítězit.
  • Ropné firmě Aramco ve čtvrtletí klesl zisk o 45 procent
    Saúdskoarabské ropné firmě Saudi Aramco klesl ve třetím čtvrtletí čistý zisk o 44,6 procenta na 44,2 miliardy rijálů (273,9 miliardy Kč). Hospodaření ovlivnily nízké ceny ropy, propad poptávky po surovině kvůli pandemii a také nízké marže rafinerií. Uvedla to dnes agentura Reuters.
  • Ropné firmy v EU ožili, očakávajú však pokles cien v druhom polroku
    Európsky ropný sektor sa pomaly znova dostáva do zisku aj napriek tomu, že ropa sa obchoduje za polovičnú cenu ako pred troma rokmi. Veľké firmy ale zostávajú vystavené riziku aj napriek pozitívnemu vývoju v posledných mesiacoch.
  • Ropné kohouty se pravděpodobně utáhnou
    „Na ropném trhu jsme svědky nevídané situace, kdy si společně začínají notovat dlouhodobě znesvářené strany. Na společném postupu by se mohl dohodnout kartel OPEC s Ruskem, Spojenými státy, Kanadou a dalšími zeměmi,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Ropné kohouty zůstanou utažené. Řidiči si sáhnou hluboko do kapsy
    „Kartel OPEC a jeho spojenci redukují nabídku ropy na světových trzích přibližně o 8 milionů barelů denně. To vzhledem ke světové poptávce po ropě v rozsahu kolem 93 milionů barelů denně vytváří extrémně silný tlak vedoucí k prudkému růstu ceny ropy,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Ropné kontango zůstává vysoko. Graf ale naznačuje, že býkům dochází dech
    I po šestiměsíčním růstu vypadá kontango na ropě stále překvapivě dobře. Než se ale podíváme na graf, rychlé zopakován...
  • Ropné nadšení opadlo. Zvládnou trhy další špatná data?
    Včerejší pozitivní nádech na finančních trzích našel oporu ve strmě rostoucí ceně ropy, zatímco nová data trhy zvládly. Ropa ovšem zisky osekala a zůstává vysoce volatilní. Nad tvrzeními Donalda Trumpa o dohodnutém snížení těžby narostly vážné pochybnosti. Rusové žádné jednání nepotvrdili, Saúdové aspoň mluvili o svolání mimořádného jednání.
  • Ropné trhy se stabilizovaly
    Když všichni prodávají, je to skvělá příležitost k nákupu. Za posledních pět týdnů hedgeové fondy a správci aktiv zlikvidovali šest hlavních futures kontraktů na ropu a ropné produkty v celkovém objemu 372 mil. barelů. Kontrakty na Brent byly likvidovány nejrychlejším tempem od roku 2011 v důsledku obav z recese v USA a otřesů na finančních trzích. Jakmile však bouře ustoupila a obavy se rozptýlily, investoři obrátili svou pozornost zpět ke geopolitickým problémům.
  • Ropné vrty u Texasu a OPEC
    Během posledních 10. let američtí těžaři v oblasti Permské pánve na severu Texasu vyvrtali asi 114 000 ropných vrtů. Mnohé vytváří zisk i při dnešních cenách ropy u hranice 30 dolarů za barel.
  • Ropné zásoby v USA zrejme katapultovalo nahor upokojenie počasia
    Dnešné zásoby ropy brutálne prekvapili. Týždňový nárast o 14,4 mil. barelov bol najvyšší minimálne od roku 1984, kedy sa začala táto štatistika merať. Odhady pritom hovoril o raste o 1,6 mil. barelov. Hovorí sa o tom ako o niečom úplne nečakanom, z nášho pohľadu tu však určité riziko väčšieho rastu bolo. Od septembrového najvyššieho poklesu zásob od roku 1999 o 14,5 mil. barelov sme viackrát upozorňovali, že môže dôjsť ku korekcii týchto pohybov.
  • Ropní medvědi prchají dosud nevídaným tempem
    V týdnu ukončeném 23. srpna pomohla rostoucí poptávka po energetických futures spustit 27% nárůst celkové komoditní expozice hedgeových fondů. Ostatní žádané komodity zahrnují sójové boby, ropu, cukr, kakao a zlato.
  • Ropní piráti v západní Africe
    Ropné společnosti se potýkají s historickými propady cen černého zlata. Piráti v západní Africe ohrožují dodavatelské řetězce, posádky i přeplněné sklady ropy. Námořní lupiči si vybrali za cíl lodní posádky. Klesá cena ropy, ale ne lidského života.
  • Ropní těžaři ukončili hádky
    Členové kartelu OPEC a jejich spojenci z řad tradičních těžařů v čele s Ruskem se včera dohodli na postupném koordinovaném navyšování těžby. Čeští řidiči se tak dočkají zastavení citelného nárůstu cen pohonných hmot z posledních týdnů, ba jejich zlevnění. Až do včerejška kartel nebyl schopen nalézt společnou řeč, neboť Spojené arabské emiráty – jeden ze členů kartelu – se bouřily proti nastavení vlastní výchozí těžební kvóty, kterou měly za příliš nízkou.
  • Ropní vládci se vzácně rozhádali, cena pohonných v ČR může vyletět vzhůru
    Cena ropy se drží poblíž svého maxima za celé období od října 2018, přičemž nelze vyloučit další citelný cenový nárůst. Klíčoví ropní těžaři se totiž rozhádali. Růst cen ropy by dále zdražil pohonné hmoty v ČR. Nyní se barel ropy Brent prodává za 76,2 dolaru. Benzín Natural 95 stojí průměrně bez jednoho haléře 33 korun za litr, takže je už teď nejdražší za takřka dva roky.
  • Ropný benchmark WTI se stabilizuje v blízkosti 80 dolarů za barel
    Ceny ropy se stabilizují po velkém cenovém skoku z minulého týdne v reakci na rozhodnutí OPEC+ o dalším snižování těžby. Volatilita se výrazně snížila, protože nejistota poptávky v Číně a USA kompenzovala snížení produkce OPEC+. Minulý týden jsme mohli zaznamenat další čerpání zásob, ale perspektiva budoucí poptávky je nejistá, protože šance na další zvýšení úrokových sazeb roste.
  • Ropný gigant BP má rekordní ztrátu, dividendu snížil na polovinu
    Britská ropná společnost BP vykázala za druhé čtvrtletí rekordní čistou ztrátu 6,7 miliardy dolarů (149,4 miliardy Kč) po zisku 2,8 miliardy USD před rokem. Firma také nastínila plány do budoucna, v nichž počítá s tím, že do roku 2030 výrazně sníží produkci ropy i plynu. Poprvé za deset let se také rozhodla snížit dividendu. Tak jako další ropné firmy BP tvrdě pociťuje dopady koronavirové krize, která snížila poptávku po pohonných hmotách.
  • Ropný gigant BP vstupuje do odvětví větrných elektráren na moři
    Britský ropný gigant BP vstupuje na trh s elektřinou, kterou vyrábějí větrné elektrárny na moři. Firma dnes uvedla, že tak učiní prostřednictvím dohody o spolupráci s norskou energetickou skupinou Equinor. V rámci dohody zaplatí 1,1 miliardy dolarů (téměř 25 miliard Kč) za poloviční podíly ve dvou projektech Equinoru ve Spojených státech. Jde o první významný krok v transformaci BP a její snaze odklonit se od těžby ropy a plynu, uvedla agentura Reuters.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Dukascopy new