Čtvrtek 21. listopadu 2024 16:55
reklama
CapXmaster
reklama
CapXmaster
reklama
eightcap krypto
reklama
Investingfox Nastroje

Ceny ropy boří další minima, konec propadu není stále v dohledu

07.01.2016 11:56  Autor: X-Trade Brokers  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Volatilní počátek roku se na ropě krutě podepsal. Ještě v pondělí to vypadalo na pozitivní korekci kvůli vyhrocení vztahů mezi Saudskou Arábií a Íránem, ovšem následný propad na nová dlouholetá minima naplno odhalil marasmus, ve kterém se trh v současnosti nachází.

Včerejší pokles Brentu přesáhl 6 % a dnešní pád zatím gradoval téměř sedmiprocentním poklesem na hladinu 32,15 dolarů za barel. To znamenalo nejnižší úroveň od prosince 2003! Následná korekce ropu vytáhla zpět nad 33 dolarovou hladinu, ale náladu na trhu to příliš nezlepšilo.

Texaský benchmark WTI včera ztratil 5,5 % a dnes přišel o dalších až 6 % na hladinu 32,10 dolarů za barel. Z pondělních maxim tak Brent i WTI ztrácely téměř 17 %.

Za aktuálními propady stojí v prvé řadě nejistota a riziko, které se na trzích na počátku roku usídlilo. Problémy řeší hlavně čínský akciový trh. Ten si dnes prošel už druhým výrazným výprodejem v tomto týdnu. Obchodníci si dělají obavy nejen o ceny na čínských burzách, ale významným faktorem je především strach o další vývoj tamního hospodářství.

Zajímavým faktorem byl nárůst napětí mezi Saudskou Arábií a Íránem. Tyto ropné velmoci a zároveň členové organizace OPEC. Saúdové přerušili s Íránem diplomatické styky po útoku na saúdské velvyslanectví v Teheránu, kdy dav reagoval na popravu významného šíitského duchovního Nimra Bákira Nimra. Vztahy mezi zeměmi jsou nejhorší za posledních 30 let.

Ropné trhy nejprve reagovaly na nárůst napětí pozitivně, ovšem brzy začal převládat opačný názor. Rozkmotření důležitých zemí OPECu snižuje šance na spolupráci uvnitř organizace. Írán má po skončení mezinárodních sankcí vrhnout na trh během několika měsíců až 1 milión barelů ropy denně, které se přidají k už tak naddimenzované světové produkci.

Už před diplomatickou krizí se spousta obchodníků na ropě opatrně ptala, zda organizace OPEC pořád funguje, nebo si už každý těžař bude dělat co chce. Na posledním zasedání OPEC na počátku prosince nebyly stanoveny kvóty těžby a stále se čeká na to, zda se budou jednotlivé země řídit předchozími kvótami.

Diplomatické rozmíšky však zachování statu quo nepřejí. Jakmile začnou některé země OPEC těžit „co to jde“, jen těžce si lze představit, že se tak brzy nezačnou chovat ostatní. V tomto případě by byl význam oligopolu minimalizován a světový trh s ropou by se začal řídit podle skutečných tržních pravidel. Prosincový prudký růst těžby OPEC ukázal, že tento scénář nemusí být nijak daleko.

OPEC – odhad těžby agenturou Bloomberg (v tis. barelů ropy denně)

opcs

Je pravdou, že současné ceny klepající na hladinu 30 dolarů za barel jsou likvidační pro mnoho těžařů z nekonvenčních zdrojů. Problém by už mohly mít také některé konvenční méně výtěžné zdroje. I tak ovšem není přerušení těžby nebo její zásadní omezení otázkou dnů či několika týdnů.

Dosud ukazovali „drazí“ těžaři převážně z USA a Kanady pozoruhodnou odolnost. Sledované počty vrtů výrazně v posledním roce klesly, pokud se ovšem podíváme na objem produkce celých zemí, tak ta v minulém roce klesla pouze nepatrně v řádu stovek tisíc barelů ropy denně. Jen vstup Íránu tento pokles produkce hravě nahradí.

Rovnovážné ceně by neměl příliš pomoci ani růst globální poptávky, který nenaplňuje očekávání. Navíc i zde existuje několik vážných hrozeb, přičemž obchodníci se nejvíce bojí tvrdého přistání Číny (druhý největší světový spotřebitel ropy po USA).

Ano, výrazné poklesy cen mohou vyprovokovat spekulativní nákupy, ale zatím se nic podobného neděje. Dle americké komise pro futures trhy CFTC jsou sázky na růst ropy poblíž nejnižších hodnot za poslední 3 roky. Velké hedgeové a investiční fondy sázejí stále na pokles cen.

Problémem zůstávají také vysoké světové zásoby. Tankery „parkují“ na moři jako obří zásobárny suroviny čekajíc na lepší ceny. Zásoby v USA se nacházejí poblíž nejvyšších hodnot od 30. let minulého století. K jejich snížení příliš nepomáhá ani zimní období, kdy obvykle zásoby sezónně klesají. Existují tak reálné obavy, že kapacita ropných zásobníků v USA bude na jaře zcela zaplněna.

Například v oklahomském Cushingu, největším ropném hubu v USA, je k dispozici volných už pouze cca 10 mil. barelů skladovací kapacity. Vzhledem k tomu, že tam zásoby rostly posledních 9 týdnů v řadě o celkových 11 mil. barelů, není stoprocentní naplnění kapacit v následujících měsících nijak utopické.

cshstock

Období nadprodukce trvá a na stole není žádná dohoda, která by měla tento stav zvrátit. Jen těžce se tak v současné době hledají argumenty pro vstup do long pozic. Volný pád ropy pokračuje a lze opravu jen těžko odhadnou, kam se až surovina může podívat.

Po prudkých výprodejích může přijít konsolidace a korekce, ovšem k vytvoření odrazového můstku vzhůru musí přispět fundamenty. A ty jsou v současnosti stále téměř unisono proti. Obrat tedy v současnosti stále nečekám. Pokud v brzké době přijde, měl by být pouze spekulativního charakteru. A o to lepší vstupní pozici na short vytvoří.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Ceny průmyslových výrobců v ČR i Německu stále svižné
    Centrální banky, ECB a Fed, tento týden zveřejní zápis z jejich posledního měnověpolitického zasedání. U Fedu bude pro trh důležitou informací, jak jednotliví členi bankovní rady vyhodnocují tempo oživení ekonomiky a trhu práce a jak vnímají inflační rizika. Americká spotřebitelská inflace v červenci již nenavýšila meziroční dynamiku, ovšem výrobní inflace (PPI) udržuje vyšší tempo a na spotřebitelské ceny bude nadále vyvíjet tlak. To samé platí i pro ČR, ceny průmyslových výrobců ČSÚ vydá dnes ráno. Ke konci týdne dorazí i ty německé, které jsou přes ceny importů relevantní i pro domácí vývoj. V eurozóně bude zveřejněn zpřesněný odhad růstu HDP ve druhém čtvrtletí a v USA vyjdou maloobchodní tržby a průmyslová výroba.
  • Ceny průmyslových výrobců v srpnu nepatrně poklesly
    U cen v průmyslu se konečně dostavila úleva. Po sedmi měsících zdražování se dostavil pokles cen, i když nepatrný o 0,1 %. Jedná se ale o příjemné překvapení, kdy trh počítal s pokračujícím růstem cen, i když v menší intenzitě ve srovnání s předchozími měsíci. Meziročně ceny vzrostly o 25,2 % po 26,8 % v červenci. Meziroční růst je ale výrazně ovlivňován energiemi. Pokud je ze statistiky vyloučíme, tak meziroční růst cen dosahuje 16,4 % (v červenci 18,0 %).
  • Ceny průmyslových výrobců vzrostly silněji než se očekávalo
    Ceny průmyslových výrobců v březnu meziměsíčně přidaly 1,4 % (v únoru o 0,7 %) a překonaly tak konsensus tržního odhadu, který činil 0,8 % (náš 0,9 %). Meziroční dynamika značně zrychlila z 1,4 % na 3,3 %.
  • Ceny průmyslových výrobců zvolňují díky elektřině
    Ceny průmyslových výrobců v říjnu zvolnily - meziměsíčně vzrostly o 0,6 % a meziroční dynamika tak zpomalila na 24,1 % (v září 25,8 %). Hlavním důvodem byl pokles cen elektřiny v důsledku odpuštění poplatku za obnovitelné zdroje od října 2022. Na rozdíl od spotřebitelské inflace nehraje ve výrobních cenách elektřiny žádnou roli dočasný efekt energetického úsporného tarifu, a tak ceny elektřiny meziměsíčně zlevnily pouze o 3,9 % (v rámci CPI to bylo o více než 53 %).
  • Ceny pšenice po ostřelování ukrajinských přístavů prudce rostou!
    Podle vyjádření ukrajinského ministra zemědělství Solského se Rusko snaží bránit ukrajinskému vývozu pšenice alternativními cestami k námořní trase. Podle agentury Bloomberg klesly ukrajinské dodávky obilí o 30 % od doby, kdy se Rusko rozhodlo neobnovit dohodu umožňující vývoz obilí z ukrajinských přístavů.
  • Ceny pšenice se stabilizují na 615 dolarech za bušl před zítřejší zprávou COT
    Futures na pšenici z Chicaga na CBOT se stále obchodují v zóně 615 dolarů za bušel kvůli obavám z nedostatku dešťů v oblastech pěstování pšenice v USA a Rusku a v černomořské oblasti posledně jmenované země. Poslední závazek obchodníků (CoT) podávající zprávy CFTC (k 19. dubnu, data za 16. dubna 2024) ukázal, že velcí spekulanti měli velmi velký nedostatek pšenice. Zítra data CoT ukážou, jak se tato situace od 16. do 23. dubna změnila, protože obchodníci očekávají, že někteří velcí spekulanti budou pod tlakem vyšších cen plodin a budou muset pokrýt krátké pozice, což může vést k ještě vyšším cenám. Zároveň předpovědi počasí pro Kansas, Montana, Severní Dakota ukazují, že deště mohou být v květnu vyšší než v dubnu a často nad 30letým průměrem (zejména po 8. květnu).
  • Ceny pšenice v příštím roce vzpruhu nenajdou
    Více než dostatečné zásoby v roce 2017 budou dle analytiků Commerzbank pravděpodobným důvodem, díky kterému se výraznějšího růstu cen pšenice v průběhu stávající sezóny nedočkáme. Současný výhled napovídá, že útlum cen z druhé poloviny letošního roku, který je dílem vysoké globální produkce pšenice, se přelije do roku nového. Aktuální výhled navíc nevylučuje, že bychom v příštím roce mohli být opět svědky další rekordní produkce.
  • Ceny ropy a PHM by mali byť stabilizované
    Posledné stretnutie energetickej aliancie OPEC+ skončilo bez dohody, keďže SAE nesúhlasili s navýšením ťažby o 400 tisíc barelov ropy denne, pretože v posledných rokoch investovali do navýšenia svojich produkčných kapacít, ktoré vzrástli z 3,2 na viac ako 4 milióny barelov, a teda požadovali výraznejšie navýšenie výroby. Počas minulého týždňa sa však objavili fámy, že Spojené arabské emiráty a Saudská Arábia dosiahli dohodu o základných úrovniach produkcie pre SAE. Nová základná produkcia pre Spojené arabské emiráty z ktorej bude vychádzať výška produkcie, sa zvýšila na 3,65 milióna barelov. Tieto správy viedli k upokojeniu situácie na trhu s ropou, čo by malo viesť k stabilizácii, resp. k miernemu poklesu cien ropy. Ak sa to potvrdí, motoristi si budú môcť vydýchnuť.
  • Ceny ropy a zlata ovlivněny strachem z bankovní krize
    Futures na americkou ropu WTI se dostaly k 70 USD za barel poté, co uzavřely minulý týden o skoro 4 % výše. Kvůli tomu, že bankovní turbulence vyvolávají strach z recese, americké úřady přemýšlí o rozšíření nouzového úvěrového nástroje, což je teď jedna z několika možností.
  • Ceny ropy během asijské seance dosáhly maxima roku 2021
    Cena ropy WTI dnes během asijské seance dosáhla 85,5 USD, a překonala tak loňské maximum. Cena ropy si od začátku roku připsala 10 % a mohla by vzrůst ještě více, uvedl Mike Muller, vedoucí asijské pobočky skupiny Vitol Group.
  • Ceny ropy by mohly překročit 100 USD
    Ceny ropy by mohly do konce roku dosáhnout 100 USD, předpověděl Eric Nuttall, senior portfolio manažer společnosti Ninepoint Partners LP.
  • Ceny ropy díky Íránu klesají
    V poslední hodině jsme měli příležitost sledovat na ropě velmi silný pullback. Důvodem je, jak jsme informovali v komoditním shrnutí, Írán. Klíčový je pro aktuální vývoj souhlas USA, ale fakt, že se k dohodám s Íránem staví EU pozitivně, způsobuje pokles cen ropy. Podle EU jsou návrhy Íránu konstruktivní. Člověk by neměl být příliš optimistický, ale o dohodě se hovoří již od doby Bidenovat nástupu do čela USA.
  • Ceny ropy dnes vyskočily nejvíce v historii. Prezident Trump autorizoval čerpání strategických rezerv USA
    Ceny ropy dnes vyskočily nejvýrazněji v historii. Důvodem jsou víkendové útoky na saúdskoarabská ropná zařízení, včetně největšího na světě. K nim se přihlásily jemenští povstalci Húsíjové. Americká administrativa viní Írán, ovšem bez důkazů. Teherán Húsíje dlouhodobě podporuje.
  • CENY ROPY DOSAHUJÍ ŠESTIMĚSÍČNÍCH MAXIM
    Ceny ropy díky poklesu akcií a obavám z vojenského útoku na Sýrii dosáhly 6-měsíčního maxima. Těžko zasaženými byla ze...
  • Ceny ropy i rating Německa. Jak pandemie hýbe světem.
    Ceny ropy opět vykázaly rekordní týdenní růst. Agentura S&P potvrdila, že je rating Německa na nejvyšší úrovni. Současně ale důrazně varuje. Ceny ropy se výrazně opět zvýšily zejména kvůli příznivým vyhlídkám na globální dohodu o snížení těžby suroviny. Zaznamenaly rekordní týdenní nárůst po předchozích poklesech 5 týdnů za sebou. Severomořská ropa Brent v pátek připsala 13,9 % a dostala se na 34,11 dolaru za barel. Za týden vzrostla téměř o 37 %.
  • Ceny ropy již pátý týden v zisku: bude uptrend pokračovat?
    Ceny ropy se blíží ke konci svého pátého týdne zisků, které nyní podporuje dohoda mezi zeměmi OPEC a jejich partnery, včetně Ruska, o postupném zvyšování těžby od ledna 2021 s očekáváním oživení globální poptávky ovlivněné pandemií Covid-19.
  • Ceny ropy klesají, čínská inflace v květnu zrychlila
    Ceny ropy jsou dnes od rána pod prodejním tlakem, když se propadají o necelá dvě procenta. K tomu pravděpodobně přispěly obavy ze zpomalení světové ekonomiky a poslední API report, který upozornil na výrazný růst amerických ropných zásob. Podle něj zásoby ropy minulý týden rostly o 4.8 mil barelů a benzínu o 0.8 mil barelů, což bylo shodně nad většinovým konsenzem. Na druhou stranu jsme se ale dočkali docela příznivého EIA reportu. Americká agentura změnila výhled pro růst produkce směrem dolů na tento i příští rok. Nově očekává, že by americká produkce ropy měla letos růst o 1,36 mil. bpd na 12,32 mil. a příští rok o 940 tis. bpd. Další dobrou zprávou pro býky by mohl být komentář, ministra pro ropu Spojených arabských emirátů, který uvedl, že je OPEC blízko dohodě na prodloužení platnosti aktuálních těžebních kvót alespoň do konce letošního roku.
  • Ceny ropy klesají, geopolitická prémie slábne
    Futures na ropu včera uzavřely níže poté, co počáteční růst způsobený boji mezi Izraelem a Hizballáhem ztratil dech, a pozornost se obrátila na snahy amerického ministra zahraničí Antonyho Blinkena vyjednat příměří v Gaze během jeho cesty na Blízký východ. Ceny ropy Brent klesly o 0,8 % na 74 USD za barel a WTI skončily na 70,85 USD za barel, což reflektuje obavy o přebytek dodávek v roce 2025. "Mírové rozhovory ovlivnily tempo poklesu cen," uvedl Robert Yawger z Mizuho. Navzdory geopolitickým rizikům trh zůstává pod tlakem slabší poptávky a možného přebytku ropy v příštím roce.
  • Ceny ropy klesají: Jak izraelské útoky ovlivnily trhy?
    V posledních dnech jsme svědky významných změn na trhu s ropou, které ukazují, jak geopolitické napětí ovlivňuje komoditní trhy. Nedělní futures na ropu zaznamenaly prudký pokles po izraelských útocích na vojenské cíle v Íránu, což sice zmírnilo obavy z přímého zásahu do íránských ropných zařízení, ale vedlo k propadu cen. Ropa West Texas Intermediate (WTI) klesla o 4,6 % na 68,48 USD za barel a ropa Brent o 4,4 % na 72,34 USD za barel.
  • Ceny ropy klesají kvůli rostoucím zásobám v USA: co čekat od poptávky?
    Futures na ropu Brent podle údajů klesly o 0,8 % a v 1:20 SEČ dosáhly 79,05 USD za barel, zatímco americká ropa West Texas Intermediate spadla o 0,7 % a obchodovala se za 73,67 USD za barel.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
eightcap forex