Pondělí 04. listopadu 2024 19:51
reklama
Investingfox Partner
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
SAB Finance
reklama
CapXmaster srovnani

Graf dne - Oil.WTI (06.09.2023) ⛽

06.09.2023 09:46  Autor: XTB  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Nedávné dobrovolné prodloužení omezení dodávek ropy Ruskem a Saúdskou Arábií do konce roku 2023 mělo na světové ceny ropy znatelný dopad. Tito dva významní vývozci ropy se zasloužili o utažení trhu s ropou, což analytici považují za příznivý krok pro ceny. Po tomto oznámení futures na ropu Brent vzrostly o více než 1,5 % nad 90 dolarů za barel, zatímco futures na americkou ropu West Texas Intermediate (WTI) vzrostly o podobné procento na 86,5 dolaru za barel. Jednalo se o prodloužení oproti očekávání trhu, neboť většina investorů předpokládala, že snížení dodávek potrvá pouze do října.

Pro představu, Saúdská Arábie se zavázala prodloužit dobrovolné snížení těžby ropy o 1 milion barelů denně (bpd) o další tři měsíce, čímž by došlo k jeho prodloužení do konce prosince 2023. Rusko se naproti tomu rozhodlo snížit svůj vývoz ropy na stejné období o 300 000 bpd. Tyto škrty doplňují škrty dohodnuté producenty OPEC+, které se prodlužují do konce roku 2024. Stojí za zmínku, že podle Mezinárodního měnového fondu Saúdská Arábie potřebuje, aby se ropa Brent obchodovala za přibližně 81 dolarů za barel, aby byl její rozpočet vyrovnaný. Rusko má mezitím nižší rozpětí ziskovosti, ale snaží se zvýšit příjmy, aby podpořilo své pokračující válečné úsilí na Ukrajině.

Vzhledem k současným omezením nabídky a budoucí nejistotě zůstanou ceny ropy v krátkodobém horizontu pravděpodobně zvýšené. Společnost Rystad Energy odhaduje, že celosvětová poptávka po kapalných palivech v příštím čtvrtletí převýší nabídku přibližně o 2,7 milionu barelů denně. Předstihové měsíční futures kontrakty na ropu Brent se obchodovaly poblíž 9měsíčních maxim, což signalizuje silnou náladu na trhu ohledně krátkodobého nedostatku nabídky. Každoroční období údržby rafinérií v USA během září a října by však mohlo omezit poptávku a působit jako brzdící faktor. Pokud jde o budoucnost, očekává se, že skupina OPEC+ na zasedání plánovaném na listopad přezkoumá svou produkční politiku pro začátek roku 2024. Jejich rozhodnutí bude hrát klíčovou roli při utváření dynamiky trhu s ropou a cenového vývoje.

 


Tento materiál je marketingovou komunikací ve smyslu čl. 24 odst. 3 směrnice Evropského parlamentu a Rady 2014/65/EU ze dne 15. května 2014 o trzích finančních nástrojů, kterou se mění směrnice 2002/92/ES a směrnice 2011/61/EU (MiFID II). Marketingová komunikace není investiční doporučení ani informace doporučující či navrhující investiční strategii ve smyslu nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 596/2014 ze dne 16. dubna 2014 o zneužívání trhu (nařízení o zneužívání trhu) a o zrušení směrnice Evropského parlamentu a Rady 2003/6/ES a směrnic Komise 2003/124/ES, 2003/125/ES a 2004/72/ES a nařízení Komise v přenesené pravomoci (EU) 2016/958 ze dne 9. března 2016, kterým se doplňuje nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 596/2014, pokud jde o regulační technické normy pro technická ujednání pro objektivní předkládání investičních doporučení nebo jiných informací doporučujících nebo navrhujících investiční strategie a pro zveřejnění konkrétních zájmů nebo náznaků střetu zájmů nebo jakékoli jiné rady, a to i v oblasti investičního poradenství, ve smyslu zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Marketingová komunikace je připravena s nejvyšší pečlivostí, objektivitou, prezentuje fakta známé autorovi k datu přípravy a neobsahuje žádné hodnotící prvky. Marketingová komunikace je připravena bez zohlednění potřeb klienta, jeho individuální finanční situace a nijak nepředstavuje investiční strategii. Marketingová komunikace nepředstavuje nabídku k prodeji, nabídku, předplatné, výzvu na nákup, reklamu nebo propagaci jakýchkoliv finančních nástrojů. Společnost XTB S.A., organizační složka nenese odpovědnost za jakékoli jednání nebo opomenutí klienta, zejména za získání nebo zcizení finančních nástrojů, na základě informací obsažených v této marketingové komunikaci. V případě, že marketingová komunikace obsahuje jakékoli informace o jakýchkoli výsledcích týkajících se finančních nástrojů v nich uvedených, nepředstavují žádnou záruku ani předpověď ohledně budoucích výsledků. Minulá výkonnost nemusí nutně vypovídat o budoucích výsledcích a každá osoba jednající na základě těchto informací tak činí zcela na vlastní riziko.

 

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Graf dne: OIL Brent (31.03.2022)
    Ceny ropy klesly přes noc poté, co se objevily zprávy, že Spojené státy zvažují masivní uvolnění strategických ropných rezerv. Uvádí se, že uvolnění může během několika příštích měsíců dosáhnout až 180 milionů barelů ropy. Zatím nebylo učiněno žádné rozhodnutí, ale může být učiněno brzy poté, co Mezinárodní energetická agentura (IEA) svolá na pátek ministerskou schůzku, aby projednala společné uvolňování rezerv. Mezitím se očekává, že OPEC+ dnes odpoledne oznámí své rozhodnutí o produkci. Producenti ropy nevidí potřebu zvýšit produkci nad dříve dohodnutých 400 000 barelů denně. Masivní uvolnění rezerv ze strany USA a jejich spojenců může mít určitý dopad na výhled OPEC+. Vzhledem k tomu, že rozhodnutí bude učiněno až po zasedání OPEC+, je nepravděpodobné, že zpráva bude mít dopad na dnešní prohlášení OPEC+.
  • Graf dne: OIL.WTI (01.04.2021)
    Ropa se dnes obchoduje v zisku. Brent se dostal zpět nad $63 a WTI koriguje zpět nad $60. Komodita je dnes kvůli schůzce OPEC+ pod drobnohledem. Zdá se pravděpodobné, že se skupina shodne na prodloužení dosavadních kvót pro nadcházející měsíce. Výhled poptávky po ropě snížil OPEC o 300 tis. barelů ropy denně. Navíc byly v tomto týdnu schváleny nové opatření lockdownu ve Francii a Kanadě. Komise JMMC organizace OPEC+ už navrhla prodloužit stávající kvóty až do září. Dle komise zůstanou globální zásoby nad průměrem let 2014 - 2019. Z technického pohledu se ropa WTI obchoduje v klesajícím kanálu. Má za sebou nevydařený průraz nad horní limitu kanálu a úrovně rezistence na $62. Pokud kvóty klesnou, tak by se ropa měla ocitnout pod tlakem. V takovém případě by mohla být důležitá úroveň supportu na $57,70. Pokud se naopak předpoklady potvrdí a kvótu zůstanou nezměněny, tak ropa by mohla opět zaútočit na horní limitu kanálu.
  • Graf dne: OIL.WTI (01.07.2021)
    Důležitou událostí dnešního dne je schůzka OPEC+, kde se bude jednat o novém objemu kvót na těžbu ropy. Aktuální dohoda platí do konce července. Trh očekává zvýšení produkce od srpna o 500 tis. barelů, nicméně se zdá, že na tomto zvýšení nepanuje široká shoda. Rusko a Kazachstán prý stojí na straně výraznějšího snížení kvót. Naopak Saúdové jsou více opatrní. Z vyšších cen profitují producenti, nicméně drahá ropa může poškodit ekonomický růst a budoucí poptávku. Schůzka OPEC+ by měla začít brzy odpoledne.
  • Graf dne - OIL.WTI (03.04.2023)
    Členové OPEC+ o víkendu oznámili masivní dobrovolné snížení těžby ropy, což na začátku nového obchodního týdne vyvolalo prudký nárůst cen ropy. Celkové snížení těžby o 1,157 milionu barelů oznámilo 8 zemí OPEC a zemí mimo OPEC. Tyto škrty začnou platit od května a zůstanou v platnosti až do konce roku. Kromě toho Rusko oznámilo, že jeho snížení těžby o 500 tis. barelů, které mělo skončit do konce června 2023, bude prodlouženo do konce roku 2023. Jedná se o masivní snížení nabídky, které představuje více než 1 % celosvětové produkce, a nemělo by proto překvapit, že ceny ropy na začátku nového týdne vyskočily o více než 5 %. Je však třeba poznamenat, že takto masivní snížení těžby ropy může také naznačovat, že OPEC má vážné obavy ohledně výhledu poptávky. Vzhledem k tomu to nemusí být pro ceny ropy z dlouhodobého hlediska nijak povzbudivé. Dnes zasedá Společný monitorovací výbor ministrů OPEC+, který poskytne doporučení ohledně politiky. Všeobecně se očekávalo, že doporučení bude pro žádnou změnu produkce, ale víkendová oznámení vyvolala nejistotu.
  • Graf dne: OIL.WTI (03.08.2021)
    Cena ropy se včera odpoledne propadla. Benchmarky Brent a WTI klesly o více než 3 % během dvou hodin. Jednoznačný důvod poklesu se hledá jen obtížně. Fundamentální pozadí pro nižší ceny je spojeno s šířením mutace Delta, která vede k zavádění nejen ekonomických restrikcí po celém světě a má negativní dopad na poptávku po ropě. Poslední zprávy z Číny a Austrálie jsou zvláště zneklidňující. Čína zavádí restrikce na cestování a části Austrálie se už týdny nacházejí v lockdownu. Nemocnice v Japonsku jsou přetížené, volná lůžková kapacita začíná docházet. Trhy se soustředí na pravděpodobnost podobného vývoje v Evropě a USA v následujících týdnech či měsících. V případě tohoto scénáře by se ropa mohla ocitnout pod sílícím tlakem.
  • Graf dne: OIL.WTI (03.10.2022)
    Ropa dnes vykazuje velké zisky. Brent i WTI se obchodují o 4 % výše. Rally vyvolaly zprávy v médiích, které naznačovaly, že OPEC+ může na zasedání tento týden (5. října 2022) rozhodnout o výrazném snížení produkce. Média se nyní soustředí na snížení denní produkce o 1 milion barelů, přičemž někteří dokonce naznačují, že by se mohlo jednat až o snížení kvót o 1,5 milionu barelů.
  • Graf dne: OIL.WTI (04.06.2021)
    WTI (OIL.WTI) se vzpamatovává z krátkodobé korekce a roste zpět nad $69 za barel. Ropa podobně jako další komodity včera korigovala s posilujícím dolarem v zádech. Stále však zůstává v blízkosti postpandemických maxim. Obchodníci by měli mít na paměti, že ve 14:30 budou zveřejněna data z amerického trhu práce s potenciálně vysokým dopadem na USD a riziková aktiva včetně ropy.
  • Graf dne - OIL.WTI (04.07.2023)
    Navzdory snahám Saúdské Arábie a Ruska o snížení dodávek čelí ceny ropy WTI nadále tlaku na pokles v důsledku obav ze zpomalení globální ekonomické aktivity. Zpomalení výrobní aktivity ve světě, jak je patrné z údajů PMI, zastínilo dopady snižování dodávek. Čínský výrobní index PMI naznačuje mírnou expanzi, ale pokračující zpomalení, zatímco v eurozóně a Německu dochází ke zpomalení a technické recesi. PMI zpracovatelského průmyslu v USA naznačuje zpomalování ekonomiky, což by mohlo mít dopad na rozhodování Federálního rezervního systému USA o zvyšování úrokových sazeb. Navíc ruský plán na snížení vývozu s cílem zvýšit ceny ropy je zastíněn pomalým oživením čínské ekonomiky.
  • Graf dne - OIL.WTI (05.06.2023)
    Víkendové zasedání OPEC+ bylo bedlivě sledováno, ale neočekávalo se, že by vedlo k nějakým změnám v dohodnuté míře omezení těžby. To se ukázalo být částečně pravdivé. Skupina OPEC+ se sice rozhodla neprohloubit snižování těžby, ale dohodla se na prodloužení stávající dohody o snižování těžby do roku 2024. Saúdská Arábie však oznámila, že dobrovolně sníží těžbu o 1 milion barelů denně. Snížení bylo oznámeno pouze na červenec, ale saúdští představitelé již upozornili, že může být prodlouženo, pokud to bude situace vyžadovat.
  • Graf dne - OIL.WTI (05.08.2024)
    Ropa WTI ztrácí 2,80 %, klesla pod 72 USD za barel a vymazala tak nedávnou rizikovou prémii z eskalace konfliktu na Blízkém východě. Katalyzátorem poklesu jsou obavy z nadcházejícího zpomalení v USA a poklesu poptávky po ropě.
  • Graf dne: OIL.WTI (06.10.2022)
    Ropa WTI se ve čtvrtek obchoduje v blízkosti $88 za barel. Jen za poslední týden cena vzrostla o více než 10 % v očekávání snížení kvót OPEC+. Organizace se nakonec včera rozhodla pro pokles kvót o 2 mil. barelů denně. Jedná se o nejvyšší pokles od počátku pandemie. Včera cena ropy prorazila nad hlavní rezistenci v blízkosti $87,60, která je definována horní limitou lokální 1:1 struktury, klesající trendovou čárou a 61,8 % Fibo retracementu rostoucí vlny s počátkem v prosinci 2021. Pokud se cena udrží nad touto úrovní, tak můžeme čekat akceleraci růstu k další rezistenci na $92,75.
  • Graf dne: OIL.WTI (07.10.2021)
    Rally na trzích s energiemi si vzala pauzu po včerejším komentáři ruského prezidenta Putina. Řekl, že Rusko je připraveno zvýšit dodávky plynu do Evropy. Další důležité zprávy přišly z USA, kde ministerstvo energetiky navrhlo využít ke stabilizaci cen strategické zásoby. Jednou z možností je také zákaz exportů suroviny. Výsledkem byl tlak na pokles ceny ropy i zemního plynu.
  • Graf dne: OIL.WTI (08.07.2021)
    Ceny ropy zůstávají v silném prodejním módu, který je důsledkem neshody uvnitř OPEC+ a také informací ohledně možného jednostranného navýšení produkce ze strany Spojených arabských emirátů. Zvýšená volatilita může pokračovat také v průběhu dnešní seance. V 17. hodin budou zveřejněny zásoby ropy v USA za minulý týden.
  • Graf dne - OIL.WTI (09.01.2023)
    Ropa zahájila obchodování v novém týdnu v pozitivním duchu. Brent a WTI se obchodovaly téměř 3 % v zisku. Hlavním tahounem tohoto pohybu je znovuotevření Číny po koronavirových restrikcích. Od 8. ledna 2023 Čína již nevyžaduje, aby lidé přijíždějící do země podstoupili karanténu. Negativní výsledek testu na covid stačí ke vstupu do země. Čínské úřady navíc očekávají, že se provoz během nadcházejících svátků čínského Nového roku zdvojnásobí oproti úrovni z roku 2022 a dosáhne více než 2 miliard cestujících. Tyto zprávy posílily naděje na zvýšení čínské poptávky po ropě a tlačí ceny komodity výše.
  • Graf dne: OIL.WTI (09.09.2021)
    Rostoucí korekce na OIL.WTI byla v minulém týdnu zastavena v blízkosti klesající trendové čáry. Cena se od ní odrazila, ale býci brzy našli support ve formě 38,2 % retracementu klesajícího impulsu s počátkem na počátku července (oblast $67,60). Následný rostoucí pohyb cenu vytlačil k úrovni 50 % tratracementu v blízkosti $69,60. Krátce před zveřejněním textu však cena začala opět slábnout. OIL.WTI se tak i nadále může pohybovat mezi úrovněmi 38,2 a 50 % retracementy.
  • Graf dne - OIL.WTI (12.10.2023)
    Skok cen ropy, který byl na počátku týdne vyvolán překvapivým útokem Hamásu na Izrael o víkendu, se nepodařilo zrychlit. Skok byl vyvolán obavami, že se konflikt mezi Hamásem a Izraelem může přenést do širšího regionu Blízkého východu, který se na světových dodávkách ropy podílí přibližně jednou třetinou. Jelikož však nebylo možné spatřit žádné známky eskalace mimo Izrael a pásmo Gazy, ropa začala zisky snižovat a dnes vyplnila pondělní cenovou mezeru. Vedle nedostatečného rozšíření izraelsko-hamaského konfliktu přispělo ke krátkodobým tlakům na pokles trhu s ropou také masivní, téměř 13milionové navýšení zásob ropy v USA, které včera signalizovala agentura API. Obchodníci s ropou budou hledat potvrzení poklesu v oficiální týdenní zprávě, která bude zveřejněna dnes v 17:00.
  • Graf dne: OIL.WTI (14.06.2021)
    Ropa se na počátku důležitého týdne obchoduje v růstovém trendu. V pátek 18. června proběhnou v Íránu prezidentské volby. Existují obavy, že se jednání o íránském jaderném programu po volbách přiostří, takže se američtí vyjednavači mohou snažit o uzavření dohody již v tomto týdnu. Dohoda je základem odstranění sankcí na exporty ropy. IEA ve svém posledním reportu urgovala OPEC, aby rychle zvýšil svoji produkci, protože na trhu hrozí velký deficit ropy.
  • Graf dne: OIL.WTI (14.10.2021)
    Rally na ropě se na počátku týdne zastavila po předchozím prudkém růstu a návratu rizikové averze na trh. Navíc OPEC včera snížil odhad růstu globální poptávky v tomto roce o 5,8 mbpd (z 5,96 mbpd) na 96,6 mbpd a zároveň zvýšil odhad své vlastní prudkce. Nyní očekává, že v Q4 2021 bude těžit 29,36 mbpd. Stojí za zmínku, že těžba kartelu se v září vyšplhala pouze na 27,33 mbpd, takže z toho vyplývá, že těžba v Q4 by měla být o poznání vyšší.
  • Graf dne: OIL.WTI (15.03.2022)
    Pokles na trhu s ropou pokračuje, Brent se dnes blíží 100 USD za barel a WTI se obchoduje poblíž 97 USD za barel. Pokles trhu s ropou byl zpočátku zdůvodňován optimističtějšími komentáři k rusko-ukrajinským rozhovorům. Skutečný důvod poklesu však může být jiný. Čína čelí opětovnému propuknutí pandemie Covid. Čína oznámila 5 280 nových případů onemocnění Covid ve srovnání s 1 437 den předtím. Vzhledem k tomu, že země zvolila pro boj s Covidem politiku nulové tolerance, v některých městech již byly znovu zavedeny lockdowny. Pokles cen ropy může být způsoben očekávaným poklesem poptávky v Číně.
  • Graf dne: OIL.WTI (16.07.2021)
    Americká ropa WTI (OIL.WTI) se blíží úrovni $71, která je nejnižší od poloviny června a zároveň znamená 4% týdenní ztrátu, což je nejvíce od poloviny března. Trh spekuluje na problémy s přebytkem nabídky na trhu po dohodě mezi SAE a Saúdskou Arábií. Navíc nepomohly zprávy, že banka Goldman Sachs snížila svůj výhled ekonomického růstu v jihovýchodní Asii průměrně o 1,8 % kvůli šíření mutace Delta. Obavy o poptávku způsobil také nárůst zásob benzínu v USA v týdnu na počátku července, který je vrcholem motoristické sezóny. Z technického pohledu cena prorazila pod 200 SMA (červená čára) a směřuje k supportu na $69,00. Ten je definován spodní limitou struktury 1:1 a spodní limitou klesajícího kanálu.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Swissquote Bank