Pondělí 30. prosince 2024 19:53
reklama
RebelsFunding
reklama
Investingfox Partner
reklama
Swissquote Bank
reklama
RebelsFunding

Biden se pustil do Číny jako nikdy: je to prý „tikající časovaná bomba“, v čele má samé „lumpy“. Z jeho výroků se dělá mdlo třeba i v centrále Volkswagenu

11.08.2023 12:38  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Americký prezident Joe Biden se nevídaně ostře pustil do Číny, resp. její ekonomiky. Při včerejší sponzorské večeři v Utahu se však dopustil rovněž řady nepřesností, často i podstatných, které koriguje agentura Bloomberg.

Bidenova slova určitě nepotěší Peking, ne zrovna snadno se čtou ale také třeba v centrále Volkswagenu a obecněji v Berlíně nebo v pařížském Elysejském paláci. Velké německé firmy, třeba právě automobilky typu Volkswagenu, totiž údajnou „tikající časovanou bombu“ ke svému dalšímu rozvoji stále naléhavěji potřebují. Francouzský ministr financí zase nedávno v Pekingu přesvědčoval čínské firmy, ať v Evropě více investují. Evropa zkrátka ve vztahu k Číně chce našlapovat mnohem opatrněji; jenže třeba právě Berlín je pod tlakem USA, aby také i on vůči Pekingu volil mnohem více konfrontační postoj.

Biden při uvedené večeři promlouval o vedení čínské komunistické strany jako o „lumpech“. Čínská ekonomika podle něj dříve rostla tempem osmi procent, jen aby růst udržela, nyní však přidává ročně jen dvě procenta. Což ovšem není pravda, neboť v prvním letošním pololetí čínské hospodářství expandovalo o 5,5 procenta (byť, pravda, se jedná o pomalejší než předpokládaný vzestup). V celém letošním roce by pak měla růst tempem 5,2 procenta, vyplývá z odhadů mezinárodních expertů oslovených agenturou Bloomberg. Podle jiného šetření téže agentury hospodářství Spojených států – pro srovnání – letos přidá 1,6 procenta.

Americký prezident také v projevu uvedl, že v Číně je více lidí důchodového věku než práceschopného obyvatelstva. Přitom ale největší asijská ekonomika disponuje 876 miliony lidí práceschopného věku, kdežto jen 280 lidí starších 60 let. Biden se tedy spletl minimálně v řádu stovek milionů lidí.

Pokud Čína vykazuje nějaký palčivý problém, tak se týká spíše mladých, mezi nimiž panuje rekordně vysoká, více než dvacetiprocentní míra nezaměstnanosti. Celkovou nezaměstnanost má ale například eurozóna stále vyšší než Čína – 6,4 procenta versus 5,2 procenta.

Americký prezident si však i tak přisadil. „…takže Čína má své problémy. A to není dobře, neboť když mají lumpové problémy, tak dělají pěkné lumpárny.“

Taková slova představují dosud nejpřímější kritiku úhlavního geopolitického a ekonomického rivala Spojených států. Znesnadní alespoň částečné rozptýlení konfrontačního dusna, v němž je nyní vztah Washingtonu a Pekingu ponořen.

Washington se navíc ve svém postoji k Číně stále zřetelněji rozchází s postojem stěžejných evropských ekonomik. Zejména Francie a Německo jsou k Číně mnohem méně konfrontační, vlastně daleko vstřícnější.

Už byla řeč o tom, že francouzský ministr financí Bruno Le Maire koncem července v Pekingu přesvědčoval čínské firmy, ať více investují v Evropě. Zřejmě si tedy nemyslí, že Čína představuje „časovanou bombu“.

Už vůbec tak nemíní třeba vedení Volkswagenu, matky tuzemské Škody. Německá automobilka se minulý měsíc rozhodla nasypat 700 milionů dolarů, v přepočtu zhruba patnáct miliard korun, do mladičkého čínského výrobce elektromobilů Xpeng, založeném teprve roku 2014. Získává tím bezmála pětiprocentní podíl a pozorovatelské křeslo v představenstvu Xpengu.

Jedná se o do značné míry nouzový, ba zoufalý krok německého kolosu, jenž dokládá, jak moc mu – a celému evropskému autoprůmyslu – ujíždí vlak čínské elektromobility. O to paradoxnější celá situace je, že právě EU – a nikoli USA či Čína – nejvíce tlačí na přechod na zelené technologie. Čína je naopak suverénně největším emitentem skleníkových plynů, jichž globálně vypouští zhruba třetinu (zatímco EU zhruba osm procent).

Volkswagen spolu s Xpengem plánují dva společné modely elektromobilů, určené pro čínský trh. Německá automobilka však příliš nemá na výběr. V Číně, tedy na svém nejdůležitějším trhu, rychle přichází o tržní podíl. Navrch totiž získává konkurence, zejména americká Tesla a také čínský šampion elektromobility, BYD.

Audi, další divize Volkswagenu, přitom rovněž letos v červenci uzavřela partnerství s jiným čínským výrobcem elektromobilů, státní společností SAIC Motor. Toto partnerství je přitom přelomové. Znamená totiž, že čínské automobilky už nepřejímají technologie zahraničních výrobců, ale rozvíjejí své vlastní. Jinými slovy, dříve čínské automobilky potřebovaly ty západní, aby od nich získávaly know-how a technologie, dnes už západní automobilky potřebují ty čínské, aby na tamním trhu měly vůbec šanci se prosadit. Technologické licence už nyní poskytují Číňané Západu, nikoli Západ Číně.

Zároveň je tím pádem tedy zřejmé, proč německé podniky, včetně právě Volkswagenu, tak tlačí na německou vládu, aby se nepřipojovala k vyhrocenějšímu americkému postoji vůči Číně. A proč se jejich vedení ze včerejších Bidenových slov dělá mdlo. Pokud by se výrazně zhoršily vztahy i právě Německa a Číny, bylo by (nejen) partnerství německého Audi se státní SAIC Motor vážně ohroženo a tím pádem i možnost Volkswagenu získávat od čínského výrobce potřebné vyspělejší technologie a know-how.

Lukáš Kovanda
Trinity Bank

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Bidenova administrativa zlevní elektromobily a zbuduje 500.000 nabíjecích stanic
    Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena dnes zveřejnila ambiciózní plán vybudovat 500.000 nabíjecích stanic pro elektromobily po celé zemi. Na cestě k transformaci amerického automobilového průmyslu hodlá také snížit cenu vozů s elektrickým pohonem, napsala agentura AP. Plán představila viceprezidentka Kamala Harrisová.
  • Bidenova obchodní politika: Částečný reset
    Bidenova administrativa bude při řešení zahraničních záležitostí umírněnější a vyzrálejší a nepochybně zaujme k problematice mezinárodního obchodu spíše multilaterální postoj. Obrat o 180° ale ve vztahu k Číně není moc pravděpodobný. Rétorika se změní, ale nová vláda bude mít nejspíš proti Pekingu úplně stejné námitky jako její předchůdci.
  • Bidenova obchodní válka s Čínou je „bouří ve sklenici vody“. Světové akcie včera pokořily historický rekord
    Ukazatel výkonu všech akciových trhů ve světě – MSCI All Country World Index – včera pokořil svůj historický rekord (viz graf níže). Prodloužil přitom sérii růstových dní, takže ta je nyní nejdelší od letošního ledna. Přitom americká administrativa prezidenta Joea Bidena se uchýlila ke svému dosud nejzásadnějšímu navýšení cel na dovoz do USA z Číny, jímž navázala na obdobné, ovšem razantnější kroky předchozí administrativy Donalda Trumpa. Světové trhy však tedy nezneklidnil ani tah americké administrativy, ani jeho včerejší odsouzení ze strany Pekingu, jenž už podle svých slov chystá odvetná opatření.
  • Bidenovi k vítězství ve volbách gratuloval čínský prezident
    Čínský prezident Si Ťin-pching se dnes přidal ke gratulantům demokratickému kandidátovi Joeu Bidenovi k vítězství v amerických prezidentských volbách. Ve svém prohlášení podle agentury AP vyjádřil naději, že obě země zachovají vzájemné vztahy bez konfliktů a konfrontace.
  • Bidenov plán bol schválený Snemovňou reprezentantov - Nasdaq na novom rekordnom maxime
    Krátko po začiatku obchodovania v USA Snemovňa reprezentantov podľa očakávania prijala daňový a výdavkový plán prezidenta Bidena. Plánom je zlepšiť ochranu zdravia najchudobnejších ľudí a zvýšiť príspevky na kúpu elektromobilov. Zdá sa, že táto správa má pozitívny vplyv na trhy, keďže Nasdaq dosiahol nové historické maximá.
  • Bidenovy plány důležitější než Trumpův impeachment. Akcie začaly den růstově
    Odcházející americký prezident se bude potýkat se žalobou, zatímco ten nastupující představí plán pro ekonomiku. Spuštění impeachmentu proti Donaldu Trumpovi podle očekávání prošlo Sněmovnou, a to i za přispění některých republikánů. Nebylo jich však moc. Senát, který bude mít v tomto případě rozhodující slovo, se záležitostí bude zabývat zřejmě až poté, co se vedení země změní. To je bezprecedentní a právně dost pochybné, navíc by musela podpora republikánů být opravdu silná, aby bylo dosaženo potřebné kvalifikované většiny. Zůstává tedy u toho, že Trumpovi hrozí především zákaz v budoucnu vykonávat vysoké veřejné funkce a osekání výhod exprezidenta.
  • Bidenovy šeky vystřelily spotřebu
    Dnes odpoledne byly ve Spojených státech zveřejněny maloobchodní prodeje za měsíc březen. Díky uvolnění dalšího fiskálního balíčku americkou vládou, který mimojiné obsahoval přímé šeky americkým občanům, šlo očekávat, že výsledek dopadne velmi dobře. Nicméně i ta nejpozitivnější očekávání byla nakonec překonána. S&P 500 se posunul na nová historická maxima, zatímco dolar nachytal obchodníky do medvědí pasti.
  • Biden pomohl bitcoinu k dalšímu rekordu. Kryptoměna prvně v historii atakuje metu 60 tisíc dolarů za kus, v korunách vyjde na více než 1,3 milionu
    Bitcoin, nejstarší a nejrozšířenější světová kryptoměna, dnes překonal svůj dosavadní cenový rekord. Prodává se nyní za více než 59 500 dolarů za kus. Dosavadní rekord, dosažený letos 21. února, přitom činil zhruba 59 350 dolarů. Rekordní cenu má bitcoin také v korunách. Poprvé se dnes prodává za více než 1,3 milionu korun. Na to, aby se člověk mohl počítat mezi korunové milionáře, tedy dnes už postačí to, když jeho majetek sestává výhradně jen ze zhruba 0,75 bitcoinu.
  • Biden prodloužil pozastavení cel na ocel a hliník z EU o dva roky
    Americký prezident Joe Biden prodloužil o dva roky, tedy do konce roku 2025, pozastavení cel na ocel a hliník z Evropské unie do stanovené kvóty. Vyplývá to z dnešního prezidentského prohlášení. Clo 25 procent na ocel a deset procent na hliník z EU zavedl v roce 2018 tehdejší americký prezident Donald Trump.
  • Biden ruší moratorium na těžbu ropy a zemního plynu. OPEC předpovídá pokles cen
    Americký prezident Joe Biden zrušil moratorium na těžbu ropy a zemního plynu na federálních pozemcích. Od tohoto týdne bude pronajímáno přibližně 144 000 akrů půdy, tedy o 80 % méně, než bylo oznámeno. Ministerstvo navíc zvýší sazby za nové pronájmy na 18,75 % a uchazeči budou muset dodržovat přísné ekologické normy. Frank Macchiarola, senior viceprezident Amerického ropného institutu, ale uvedl, že tyto nové podmínky by mohly zrazovat od investic do těžby ropy a zemního plynu na federálních pozemcích.
  • Biden se spojenci rozjíždí „ropnou válku“ se Saúdskou Arábií, Ruskem a dalšími tradičními těžaři. Benzín a nafta v Česku proto nejspíše zlevní, ale jen mírně
    Americký prezident Joe Biden dnes rozhodl, že Spojené státy počínaje prosincem uvolní 50 milionů barelů ropy ze svých strategických rezerv. Jedná se součást mezinárodně koordinovaného kroku, k němuž se připojí další země, klíčoví světoví čistí dovozci suroviny Čína, Indie, Japonsko, Jižní Korea a Británie.
  • Biden schválil podporu infrastruktury v hodnotě 2,25 bil. USD. Zablokovanou loď v Suezském průplavu se podařilo uvolnit
    Americký prezident Joe Biden tento týden představit investiční plán v hodnotě 2,25 bil. USD, který se má zaměřit na výstavbu dopravní infrastruktury, telekomunikace a průmysl. Financování této podpory, včetně těch předešlých i budoucích, má být z vyšších korporátních daní, respektive ze zrušení úlev zavedených bývalým prezidentem Trumpem. Biden hodlá zvýšit daně pro firmy z 21 na 28 procent, v případě příjmů ze zahraničí ze 13 na 21 procent. Agresivní fiskálně-expanzivní politika nového prezidenta nemá historicky obdoby. Mnozí proto poukazují na to, že přichází zlomový moment, který může spustit výraznější inflaci v USA.
  • Biden tlačí na Rijád, aby těžil více ropy, Tokio se bojí delta mutace stále více. Ceny pohonných hmot v ČR budou i proto zlevňovat
    Cena benzinu v Česku v uplynulém týdnu stagnovala a nafta mírně zlevnila. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 stál u čerpacích stanic ve středu v průměru 33,78 koruny za litr, což je stejně jako před týdnem. Nafta zlevnila o čtyři haléře na 31,62 koruny za litr.
  • Bidenův plán výdajů by mohl zvýšit inflaci
    Bidenův plán výdajů by mohl zvýšit inflaci. Uvedli to ekonomové na virtuálním semináři, který ve středu pořádala Národní asociace podnikové ekonomiky.
  • Bidenův plán zvýšit daně není pro trhy velkou hrozbou
    Včerejší obchodní seance se nakonec ukázala jako velmi nervózní, když zpravodajská agentura Bloomberg přišla se zprávou, že Joe Biden navrhuje zvýšení daní z kapitálových výnosů pro občany s vyššími příjmy. Joe Biden hledá cesty, jak vrátit peníze do státní kasy, ale má tento plán šanci na úspěch a mají se trhy čeho obávat?
  • Bidenův stimul velikostí nepřekvapil, akcie na ústupu
    Neoficiální informace o velikosti fiskálního balíku nového prezidenta Bidena byly zhruba správně, respektive oznámených 1,9 bilionu USD je u horní hranice odhadů. Ani tak ale představení rozpočtových plánů další pozitivní vlnu na akciích nezvedlo, neboť na očekávání takového kroku už trhy letos stihly slušně vyrůst.
  • Bidenův záchranný balík udělal radost trhům
    „Další obří stimul na podporu americké ekonomiky je skvělou zprávou pro burzovní obchodníky. Lze totiž předpokládat, že podstatná část peněz, která bude vpravena do ekonomiky, nakonec skončí na kapitálových trzích. To by mohlo vést k dalšímu vzestupu cen akcií,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Bidenův zákaz ropovodu znamená ztrátu tisíců pracovních míst
    Rozhodnutí amerického prezidenta Joea Bidena zastavit výstavbu ropovodu Keystone XL znamená ztrátu tisíců pracovních míst, zejména ve Spojených státech. Biden rozhodnutí přijal okamžitě po nástupu do úřadu, navzdory tomu, že kanadští činitelé ho žádali o čas, aby mohli situaci vyhodnotit. to americký server Politico. Keystone XL měl v délce téměř 2000 kilometrů přivádět ropu ze západní Kanady do USA.
  • Biden už nyní pokořil minimálně Trumpovo „ego“
    Zatímco Trump se soustředil na „předčasné“ prohlášení se za vítěze amerických prezidentských voleb a vyjádření, že v případě jiného scénáře napadne výsledky voleb, Biden si bez velkých slov dokázal ukradnout většinu srdcí Američanů. Během čtvrtečního odpoledne vedl podle Associated Press počtem sčítaných hlasů nad Trumpem 264:214. Na to, aby dosáhl vytouženého vítězství potřebuje kandidát na nového amerického prezidenta aspoň 270 hlasů.
  • Biden v Bílém domě zdraží českým řidičům benzín i naftu. U nafty však bude zdražení mírnější, protože už se projevuje letošní snížení spotřební daně na ni
    Ropa Brent v tomto týdnu zdražila na své jedenáctiměsíční maximum, když se jeden její barel prodával za více než 57 dolarů. Tak drahá nebyla nikdy od propuknutí pandemie onemocnění covid-19. Čeští řidiči se tak musí v příštích týdnech připravit na zdražení pohonných hmot. Ty v uplynulém týdnu cenově stagnovaly, ba zlevnily. Benzín Natural 95 stojí stejně jako přes týdnem, když jeden jeho litr vyjde na 27,92 koruny, zatímco cena nafty se snížila o devět haléřů a činí nyní 27,23 koruny.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
eightcap forex