Úterý 03. prosince 2024 18:30
reklama
Dukascopy new
reklama
InstaForex rijen 2024
reklama
Investingfox Partner
reklama
CapXmaster srovnani

S čím Čína a Spojené státy vstoupí do nového roku

20.12.2019 12:53  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Autor: Christopher Dembik, vedoucí oddělení makroekonomické strategie Saxo Bank

Trhy jsou i nadále nakloněné riziku. A to přesto, že většina jich již byla zažehnána a na některých klíčových trzích už se objevují nové příležitosti. Poslední analýzu letošního roku věnuji proto tomu, s čím Čína a USA vstoupí do nového roku 2020.

Ačkoli byly po celý rok výrazným aspektem investičních trhů pesimistické scénáře a strach z recese, došlo v průběhu roku 2019 ke globálnímu vzestupu téměř ve všech třídách aktiv, výjimkou byly pouze průmyslové kovy, euro a švýcarský frank.

Oživení v roce 2019 souvisí zejména s Powellovou otočkou a skutečností, že se většina centrálních bank světa rozhodla více soustředit na stimuly monetárního charakteru. Je to poprvé od globální finanční krize, kdy provádí uvolňování více než 60 % centrálních bank. Rozsah celkového snižování sazeb v roce 2019 sahá od 10 bazických bodů v eurozóně a v Dánsku až po 1000 bazických bodů v Turecku. Celá řada centrálních bank v poslední době mluvila o tom, že snižování sazeb krátkodobě zastaví, a to platí zejména pro Fed, ale my jsme pevně přesvědčeni, že nás v roce 2020 čeká další snižování sazeb a další nákupy aktiv, aby se podpořil růst.

Také věříme, že v nadcházejících letech bude velkým tématem veřejné debaty myšlenka zeleného kvantitativního uvolňování na základě MMT. Jsme přesvědčeni, že v následujících 5 až 10 letech budou mít výhodu sektory, které dokážou zmírnit klimatické změny a využít související příležitosti. Naopak pochybujeme, že současná víra v digitalizaci úplně všeho přinese očekávané vysoké výnosy.

Čína: Návrat na zem

Při pohledu na nové údaje je stále pravděpodobnější, že se globální růst již brzy odrazí ode dna a nastane stabilizace. To se týká zejména Číny, která je – znovu opakuji – zodpovědná za zhruba 30 % globálního růstu (to je víc než Spojené státy a eurozóna dohromady). Jinými slovy, když si Čína kýchne, chytí rýmu celý svět.

Kompozitní ukazatel OECD CLI pro Čínu, který má předpovídat výrazné změny ekonomiky s předstihem šesti až devíti měsíců, zamířil v posledních měsících směrem vzhůru. Meziroční míra je 6,2 %, tedy nejvyšší za poslední dva roky. Zdá se, že pokud jde o čínskou ekonomiku, to nejhorší je již za námi.

Totéž naznačují listopadové údaje o úvěrech. Objem úvěrů začal meziměsíčně strmě růst a banky půjčují víc, než se očekávalo. K velkému vzestupu došlo i u čínského úvěrového ukazatele s nejširším záběrem, celkového sociálního financování. To jen potvrzuje, že proticyklické snahy čínských úřadů zastavily zpomalování a s nástupem roku 2020 by měly začít podporovat ekonomický růst.

Vyráží ale i spousta dalších zelených výhonků. Ukazatele produkce zůstávají i nadále slibné, objem železniční dopravy vzrostl meziročně o 9 % a výroba elektřiny o 7 %. Další průvodní indikátor, který v Saxo bedlivě sledujeme, je vývoj exkavátorů, který hodně napovídá o stavu průmyslové výroby. V říjnu vykazoval meziroční růst 23 %, takže se v současné době zotavuje, protože se již nachází na úrovni roku 2016, kdy se ekonomika vzpamatovávala z propadu.

Ve srovnání s předchozím zpomalením v roce 2016 je na tom ekonomika lépe, zejména díky dosud nejsilnější důvěře podniků i spotřebitelů, ale problémem zůstává zejména negativní trend v automobilovém průmyslu, který je odpovědný zhruba za 10 % HDP země. Navzdory nedávnému průlomu v obchodní válce je pravděpodobné, že bude zpomalení v automobilovém průmyslu pokračovat i v příštím roce, kdy se projeví dopady tarifů a výrobci přijdou o americké zakázky. Proto bude tak jako letos i v roce 2020 hlavní příčinou poklesu ekonomické aktivity právě toto odvětví.

Očekáváme, že v nadcházejících dnech Čína oznámí významnou změnu ekonomické politiky. Úřady by mohly pro rok 2020 v oblasti růstu HDP stanovit realističtější cíl kolem 6 %. Některé významné osobnosti (například profesor Yu Yongding, který působil v letech 2004 až 2006 v Komisi pro monetární politiku Čínské lidové banky, či bývalý poradce čínské centrální banky Liu Shijin) nadnesly v posledních týdnech otázku, zda nadále udržovat 6% růst. V Číně je veřejná debata o ekonomické politice poměrně vzácná, takže to rozhodně stojí za zmínku. Má to velký význam i v souvislosti s vývojem čínské veřejné politiky a naznačuje to, že se státní orgány spíš než na úroveň růstu patrně zaměří na jeho kvalitu a na restrukturalizaci. Pokud tomu tak bude, znamená to pro zbytek světa, že globální růst, který byl v posledních letech tak závislý na velkém fiskálním a monetárním vypětí Číny, se bude v roce 2020 pravděpodobně držet kolem desetiletého minima. Zbytek světa: Probíhá stabilizace

Pokud jde o zbytek světa, potvrzují hlavní ukazatele OECD probíhající stabilizaci. Po 21 měsících zpomalování je ukazatel CLI znovu na vzestupu, což je pro riziková aktiva historicky pozitivní zpráva.

V posledních měsících se vyrojila spousta otázek ohledně rizika recese ve Spojených státech. Aktuální údaje však ukazují, že je nyní toto riziko nižší než před rokem. Ukazatel CLI pro USA dosáhl v září svého minima a nyní je na úrovni 98,5. Meziroční míra zůstává záporná na minus 1,43 %, ale meziměsíčně došlo k jistému zlepšení. Kromě toho naznačuje jeden z nejsledovanějších ukazatelů mezi věčnými pesimisty také nižší riziko do budoucna. Indikátor Federální rezervní banky v New Yorku, který určuje pravděpodobnost recese v následujících dvanácti měsících na základě rozdílů mezi sazbami desetiletých a tříměsíčních pokladničních poukázek, začal nepatrně klesat a pohybuje se kolem 30 %, což je dostatečně hluboko pod prahovou úrovní.

Podobně jako poslední souhrn ekonomických prognóz Fedu si myslíme, že je na tom americká ekonomika dobře. Na rok 2020 předpovídáme Spojeným státům růst ve výši 1,6 % (tedy méně než Fedem předpovídaná 2 %), inflaci pod kontrolou a míru nezaměstnanosti necelá 4 %. S Fedem ovšem nesouhlasíme ve věci pozastavení snižování sazeb a máme za to, že v prvním pololetí roku 2020 bude prostor pro jejich další snížení. Americká monetární politika je stále příliš restriktivní a bude nezbytné se nějak vyrovnat s nižším růstem Číny a také s nejistotou ohledně dalšího kroku v rámci obchodního příměří.

Naše první reakce na oznámení první fáze dohody byla, že je to fraška. Tím máme na mysli páteční výstupy presidenta Trumpa na Twitteru, ale hlavně skutečnost, že většina podrobností 1. fáze nebyla dosud zcela odhalena. To je krásný příklad politiky předstírání a odkládání. Obě země vysílají trhu pozitivní signály, které sice prodlouží stávající obchodní příměří, i tak lze však předpokládat, že i v roce 2020 přetrvá napětí v oblasti ekonomiky nad rámec obchodu (kontrola exportu, případně omezení kapitálových toků) a geopolitiky kvůli americkým prezidentským volbám. Nijak nepochybujeme, že bude prezident Trump i nadále hrát proti Číně tvrdě a pokud jde o obchodní otázky, zachová jestřábí postoj. Zároveň však nebude chtít zvyšovat tarify, protože by se to mohlo negativně odrazit na americké spotřebě. Myslíme, že si trh začíná na frašku kolem obchodní války zvykat, takže případné výstřelky, pokud nebudou příliš veliké, by neměly mít výrazný vliv na cenu aktiv.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Scénáře dynamiky páru USD/CAD na 22. listopadu 2023
    Podle úterních údajů klesala roční inflace v Kanadě v říjnu rychleji, než se očekávalo: index spotřebitelských cen (CPI) se propadl ze zářijových 3,8 % na 3,1 %, tedy dokonce pod prognózovaných 3,2 %. Roční jádrový index spotřebitelských cen, který nezahrnuje ceny potravin a energií, navíc klesl z předchozích 2,8 % na 2,7 %.
  • Scénáře dynamiky páru USD/CAD na 5. října 2023
    Pár USD/CAD se v době psaní článku obchodoval poblíž úrovně 1,3770, v blízkosti lokálního maxima 1,3784 (od konce března letošního roku), kterého dosáhl na začátku dnešní evropské obchodní seance.
  • Scénáře dynamiky páru USD/JPY na 26. září 2023
    Pár USD/JPY pokračuje v růstu. Jestliže účastníci trhu předtím považovali úroveň 145,00 za "ochrannou úroveň", na které by Bank of Japan prováděla měnové intervence, pak v tuto chvíli se pár USD/JPY obchoduje poblíž hranice 149,00 a zkraje evropské obchodní seance dokázal aktualizovat maximum 149,18, což je úroveň, jakou nezaznamenal od konce října. Teď se mezi investory nově šíří předpoklad, že Bank of Japan bude "bránit" úroveň 150,00.
  • Scénáře dynamiky páru USD/JPY na 27. září 2023
    Dolar napříč měnovým trhem posiluje, zatímco jeho hlavní konkurenti euro, jen a libra vůči němu oslabují, takže tlačí i dolarový index DXY k další "kulaté" úrovni rezistence 107,00.
  • Scénáře dynamiky páru USD/JPY 24. srpna 2023
    Průraz významné krátkodobé hladiny rezistence 145,25 (200 EMA v 1hodinovém grafu) signalizoval obnovení long pozic a návrat páru USD/JPY do zóny býčího trhu: střednědobého (nad supportem 138,20 – 200 EMA v denním grafu), dlouhodobého (nad supportem 124,20 – 200 EMA v týdenním grafu) a celkového (nad supportem 112,30 – 200 EMA v měsíčním grafu).
  • Scénáře dynamiky páru XAU/USD na 10. října 2023
    Zpráva za září o zaměstnanosti mimo zemědělský sektor ve Spojených státech, která byla zveřejněna minulý týden, naznačuje, že trh práce zůstává robustní a dává důvod k dalšímu zvyšování úrokových sazeb.
  • Scénář finanční krize z roku 2008 je vyloučený
    Začátkem týdne došlo na finančních trzích k prudkému poklesu a zdá se, že paniku už máme za námi. Rychlá a efektivní intervence několika centrálních bank, zejména Bank of England a Swiss National Bank, trhy stabilizovala.
  • Scénář “nespoutaného Trumpa” nás vede ke snížení odhadu českého HDP
    Americké volby skončily vítězstvím Donalda Trumpa a s vysokou pravděpodobností nakonec republikánská strana také ovládne celý Kongres. To mění předpoklady, na základě kterých jsme rýsovali i české ekonomice v příštím roce viditelně rychlejší hospodářský růst. V základním scénáři jsme počítali buď s vítězstvím Kamaly Harrisové nebo Donalda Trumpa omezeného rozděleným Kongresem.
  • Scorecard 2.0 může pomoci investorům
    „Větší informovanost a transparentnost mohou zlepšit fungování trhu s korporátními dluhopisy. Na něm kromě licencovaných společností působí i pochybné firmy, které poškozují pověst celého odvětví korporátních dluhopisů,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • S českým zlatým pokladem to jde rok od roku z kopce. Podle Zlatého indexu je Česko na devítině stavu od vzniku republiky
    Česká republika už má jen necelou devítinu ze 70 tun zlata, které získala po zániku federace v lednu 1993. Vyplývá to ze Zlatého indexu, který vytvořila akciová společnost Zlato, přední prodejce investičního zlata na tuzemském trhu. Hodnota Zlatého indexu podle jejích analytiků od vzniku samostatné České republiky klesla v dubnu 2020 na 11,2 procenta původního stavu.
  • S čím přijde ECB příště? S vrtulníkovými penězi
    Přes mimořádná opatření, která provedla ECB, se zdá, že eurozóna uvízla v období nízké inflace, vytvářející minimální ekonomické bohatství. Neúspěchy s kvantitativním uvolňováním...
  • S čím se musela koruna poprat v roce 2012 a co jí může přinést rok 2013
    Vzhledem k tomu, že z letošního roku zbývá jen několik dní, shrňme si v krátkosti, co přinesl české měně. Koruna se l...
  • S dalším poklesem čínského indexu PMI se dále propadá i AUD
    Náznaky oslabujícího globálního růstu se odrazily i v dnešních bleskových odhadech březnového čínského indexu PMI aktivity ve zpracovatelském sektoru, které oproti předchozímu výsledku 49,6 poklesly na 48,1 bodů.
  • Sdílená ekonomika jako hlavní trend v businessu
    "Sharing economy" neboli tzv. sdílenou ekonomiku můžeme považovat za nový ekonomický trend založený na peer-to-peer (P2P) síti. Ta představuje platformu s vysokou decentralizací, kde participují přímo zainteresované osoby mezi sebou, bez třetí strany.
  • S dluhopisy opět hýbal Fed, z akciových trhů v plusu jen Nasdaq
    Ani dnešek nebyl pro výnosy (zejména) amerických dluhopisů úplně klidný. Během dne rychle stouply, poté co Fed neprodloužil bankám možnost nedržet proti státním dluhopisům a depozitům dodatečný kapitál.
  • S dohodou o brexitu to nebude tak snadné. Padající libra stahuje i euro
    Po nepřesvědčivé seanci včera na Wall Street se zlepšila kondice Asie, která vykázala pěkný růst. Evropské akcie rovněž začaly nahoru, ovšem se skromnějšími zisky. Čína podle nových zpráv dodala Spojeným státům písemné stanovisko k jejich požadavkům v rámci obchodního sporu. V obsahu by mohly figurovat body, které čínský prezident i premiér zmiňovali v posledních dnech a které šly v duchu otevírání čínského trhu vnějšímu obchodu. Pro finanční trhy by mělo jít o příznivou informaci zvyšující naději, že se obě strany stihnou dohodnout a vyhnout se tak dalším clům i protiopatřením.
  • Seance na Wall Street započala blízko nuly
    Index Dow Jones +0,07 % na 40963,54 b., S&P 500 -0,01 % na 5528,59 b., Nasdaq Composite -0,25 % na 17093,72 b.
  • Seat potvrdil plán výroby elektromobilů a baterií, investuje deset miliard eur
    Automobilka Seat, která je součástí skupiny Volkswagen, i přes počáteční výhrady k vládním dotacím potvrdila rozsáhlý projekt výroby elektromobilů a baterií ve Španělsku. Ve videu o tom dnes informoval šéf podniku Wayne Griffiths. Projekt pod vedením Seatu, do něhož se zapojí dalších 60 firem napojených na Volkswagen, počítá s investicí deset miliard eur (243,8 miliardy Kč).
  • Seberme plynu zelenou visačku, pomáhá Putinovi, chtějí dnes odhlasovat europoslanci. Ne, neberte mu ji, „zelený“ plyn pomůže obnově Ukrajiny, naléhá ukrajinský ministr
    Poslance Evropského parlamentu dnes čeká stěžejní hlasování. Rozhodnou totiž, zda zemnímu plynu a jaderné energii udělí visačku zeleného zdroje. Někteří ukrajinští představitelé, včetně třeba ukrajinského velvyslance v Německu, přitom evropské zákonodárce tlačí k tomu, aby visačku neudělili. Podpora plynu prý znamená podporu Putinovu režimu. Jiný ukrajinští představitelé, včetně ministra energetiky, ale kontrují. Naznačují, že pokud plyn ani jádro nebudou zelené, ztíží se poválečná obnova Ukrajiny.
  • Sebevědomá australská centrální banka věří v domácí ekonomiku; analýza AUD/CAD
    Asijská seance nám dala nahlídnout pod pokličku australské centrální banky (RBA) zápisem z jejího posledního jednání. RBA se zdá být spokojená...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Investingfox Nastroje