Sobota 21. prosince 2024 15:47
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
RebelsFunding
reklama
eightcap krypto
reklama
Investingfox Nastroje

Divoký závěr roku pro americké akcie

25.09.2019 17:27  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Autor: Peter Garnry, vedoucí kapitálové strategie Saxo Bank

Sezóna zveřejňování firemních výsledků za třetí kvartál bude podle nás zklamáním. Přinese to výrazné výkyvy na akciových trzích ve čtvrtém kvartálu. Růst na akciových trzích v uplynulých týdnech prudce zpomalil. Na trhu jsou sice investoři, kteří očekávají pozitivní výsledek obchodních jednání mezi USA a Čínou, navíc u příležitosti 70. výročí založení Čínské lidové republiky, což by se mohlo projevit i na akciových trzích. Celkově je však náš krátkodobý výhled na americké akcie negativní. Trh podle nás postrádá přesvědčivý katalyzátor.

Sezóna zveřejňování obchodních výsledků za třetí čtvrtletí je na spadnutí. Očekávání jsou ale podle nás nastavena příliš optimisticky. Analytici očekávají nárůst ukazatele EBITDA o 9,5 %. Je to však příliš nadsazené očekávání. Celosvětový akciový index MSCI totiž vykázal téměř nulový růst. Za uplynulé dva roky to přitom bylo 18 %. Nadcházející výsledková sezóna proto bude podle nás zklamáním. V následujícím čtvrtletí se navíc budou firmy připravovat na horší časy a začnou škrtat náklady.

Negativní faktory

Silný americký dolar, pokles ekonomické aktivity v Německu, neuspokojivé hospodářské výsledky za třetí kvartál a nekonečný příběh americko-čínského obchodního napětí, to vše bude živnou půdou pro výkyvy na akciových trzích v posledním čtvrtletí tohoto roku.

Příkladem neuspokojivých výsledků firemního sektoru je i společnost Netflix. Technologickému sektoru jako celku se sice tento rok celkem daří, Netflix však nestíhá. Cena jeho akcií od července klesla již o 31 %. Důvodem je pokles počtu předplatitelů ve druhém čtvrtletí, zejména v USA. Základním problémem Netflix je jeho byznys model, který je postaven na neustálém růstu obsahu. Firma však nemá zdroje, aby mohla nakoupit dostatek materiálu na vysílání.

S geografickým růstem je společnost nucena poskytovat obsah relevantní pro daný region, což se jí nedaří. Výsledkem je, že se výrazně zadlužuje. Na splacení dluhů přitom opět potřebuje nové předplatitele. Netflix je stále fascinující společností. Je však otázkou, zda bude ochotna obětovat své marže pro další růst a schopnost překonat skrytá rizika.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Dividenda Kofoly ČeskoSlovensko v roce 2024 a dalších letech
    Podrobné informace o dividendě společnosti Kofola ČeskoSlovensko včetně odhadů do dalších let.
  • Dividendová pražská burza
    Konec roku 2016 se vezl na pozitivní vlně, jež se vzedmula po listopadovém zvolení Trumpa americkým prezidentem. Ambiciózní plány na zvýšení investičních výdajů do infrastruktury nebo možné snížení korporátních daní v USA ze současných 35 % na téměř polovinu se kladně přelilo na většinu akciových trhů. Stranou nestál ani středoevropský region, který si za celý uplynulý rok v korunovém vyjádření připsal pěkných 9 % (index CECEEUR). Pokud se nicméně podíváme na výkonnost českého akciového indexu PX, ten s jednoprocentním zhodnocením skončil daleko za polskými či maďarskými akciemi.
  • Dividendové strategie – Jak na pravidelný příjem díky dividendám
    Pasivní dodatečný příjem z úroků a dividend je to, na co cílí stále více investorů. Přestože v dobách s nízkými úrokovými sazbami nejsou výnosy z investic s pevným úrokem příliš lukrativní, s dobře promyšlenou dividendovou strategií je možné dosáhnout nadprůměrného výkonu a překonat zhodnocení největších akciových indexů.
  • Dividendový výnos v USA vytrvale klesá. Blíží se dokonce výnosům dvouletých US dluhopisů
    Jedna zajímavost aktuálnímu ocenění akciových indexů. Přestože ziskovost amerických společností v posledních letech roste, jejich akcie rostou ještě rychleji. Po téměř 20% růstu amerického akciového indexu S&P 500 tak díky tomu dochází k výrazné kontrakci dividendových výnosů, který letos u firem obsažených v indexu S&P 500 klesl v průměru pod 1,9 %. Období z roku 2015 a 2016, kdy dividendové výnosy díky růstu ziskovosti výrazně rostly, je tak definitivně za námi a začínáme se znovu pohybovat v poněkud nebezpečných vodách.
  • Dividendy krotí korunu
    Důvodem pro rychlejší posilování sazeb je především pomalejší posilování koruny, než se nyní stále očekává. Promítne se na něm také odliv dividend z České republiky ve druhém čtvrtletí. Po posledním zasedání ČNB rázem zastavila koruna svoje posilování a následně se její kurz stabilizoval na 25,40 Kč za euro. To je v současné době i průměrná úroveň kurzu, kterou ve své poslední prognóze očekávala právě centrální banka pro první čtvrtletí, a to se splnilo.
  • ⛽Divočina na NATGAS
    Arktický výbuch v USA a najmä v Texase viedol k nespočetným problémom. Vďaka nižšej produkcii plynu, problémom s prenosom a poškodenej infraštruktúre zostali tisíce domácností bez elektriny. Za zmienku stojí, že veľa elektrární v USA je poháňaných zemným plynom. Nízke teploty navyše zaútočili aj na Mexiko, ktoré dováža 70% svojho plynu z Texasu. Texaské úrady však zakázali vývoz plynu mimo štát, a to minimálne do 21. februára. Americká plynárenská asociácia naznačila, že minulú nedeľu a pondelok bol dopyt taký obrovský, že zásoby plynu dosiahli rekordne nízku úroveň okolo 150 miliárd kubických stôp. V jednom okamihu boli obmedzenia ponuky také obrovské (v Texase sa výroba znížila na polovicu) a dopyt zostal vysoký, že spotové ceny v Oklahome dosiahli abstraktnú úroveň 999 dolárov za kontrakt (MMBTU). Spotová cena v Henry Hub, americkom stredisku na vyrovnanie plynu, vyskočila na zhruba 25 dolárov za kontrakt.
  • Divoká jazda na striebre pokračuje
    Striebro a jeho divoké pohyby v uplynulých dňoch prilákali na tento trh mnohých špekulantov. 26.6. striebro z ničoho nič prepadlo o viac než 6% v priebehu niekoľkých sekúnd, avšak rýchlo dokázalo vymazať všetky svoje intradenné straty. Pravdepodobne sa jednalo o ľudskú chybu a niekto predal počet futures kontraktov namiesto množstva uncí. Trh sa ale nedokázal z tohto prepadu spamätať a pokračoval v klesajúcom trende, pričom zlato začiatkom júna spadlo pod level 16.00 USD, čo boli pre tento kov pol ročné minimá.
  • Divoké pohyby na turecké liře potápějí také další Emerging Markets
    Turecká lira dnes opět ztrácí pevnou půdu pod nohama. V pondělí a v úterý ovšem rostla o přibližně 8 % po omezení likvidity centrální banky, která chtěla výprodeje na liře omezit. Dopadem byl růst "overnight" sazeb až o více než 1000 % v průběhu dopoledne. Investoři se obávají, že nepřátelský postoj k cizím finančním institucím před nedělními regionálními volbami může mít nakonec přesně obrácený efekt, než turecká vláda zamýšlela. Důsledkem je také růst nervozity na dalších Emerging Markets trzích. Pár USDZAR roste o 1,6 %, USDBRL o 1,4 % a USDMXN přidává 0,9 %.
  • Divoký pátek odeznívá, akcie i výnosy se zvedají
    Také na začátku týdne se na finančních trzích dál řeší koronavirus a jeho nová podoba omikron. Na rozdíl od téměř paniky, kterou jsme sledovali v pátek, je však dnešní dění o poznání klidnější. Zpráv, které dodávají investorům ztracenou kuráž, je víc: Podle jihoafrických vědců jsou příznaky u pacientů nakažených novou variantou prozatím mírné. Výrobci vakcín pak oznamují, že se pouštějí do vývoje jejich upravených verzí. Jde o BioNTech a Modernu, podle níž by upravená vakcína mohla být k dispozici začátkem příštího roku.
  • Divoký týden končí akciové burzy se ztrátou
    Akciové trhy páteční seanci opět zažívají pod výprodejními tlaky. Tentokrát za poklesem cen akcií stojí dva faktory. Americká administrativa odložila licenční rozhodnutí pro americké společnosti v obnovení obchodu se společností Huawei Technologies a v Itálii politická situace míří k předčasným volbám. Evropský Stoxx 600 tak klesá o 0,6 % a v celém týdnu odepisuje 1,6 %. Americký S&P 500 poslední seanci týdne otevřel rovněž propadem o 0,6 %. Oproti závěrečnému kurzu z minulého pátku se aktuálně nachází o zhruba třetinu procenta níže.
  • DIW (nemecký ekonomický inštitút)
    Znižujeme odhad rastu nemeckej ekonomiky z 2,1% na 1,7% pre tento rok. Ešte na začiatku roka tu boli pritom slová plné optimizmu a odhady rastu sa zvyšovali....
  • DJIA po čtyřech dnech v plusu
    Úterní obchodování na zámořských trzích poprvé v týdnu zamířilo do zeleného pásma, když nejsilnějším indexem byl průmyslový Dow Jones Industrial Average, který přidával více jak 300 b. Nicméně v závěru obchodování těžce získané zisky z úvodu akcie neudržely. K nejsilnějším sektorům se včera přiřadil zdravotní, který posílil o 0,6 % (Pfizer +0,40 %, Moderna -2,19 %). Naopak sektor informačních technologií v průběhu seance marně bojoval s prolomením zeleného pásma a zakončil obchodní den ve ztrátě 1,5 % (Microsoft -1,67 %, Nvidia -0,72 %). Jednotlivé indexy uzavřely následovně: Index Dow Jones Industrial Average posílil o 0,1 % (29.239 b.), S&P 500 oslabil o 0,7 % (3.58 b.) a technologický Nasdaq Composite umazal o 1,1 % (10.426 b.).
  • DJIA přerušil sérii šesti poklesů v řadě
    Americké akciové trhy se včera dokázaly výrazně nadechnout, když solidní makrodata snížila obavy z možné recese. Index S&P 500 a Nasdaq 100 rostly o více než 1 %, zatímco DJIA posílil o 0,6 %. Poslední jmenovaný z těchto tří hlavních indexů tak přerušil sérii šesti propadů v řadě. Z nedávných poklesů se včera oklepávaly technologické tituly, když akcie Nvidia, AMD nebo Meta rostly přibližně o 3 %. Na druhé straně spektra stály akcie společnosti Walgreen Boots Alliance, které odepsaly kolem 10 %. Mezi nejúspěšnějšími tituly v rámci indexu DJIA byly včera akcie společnosti Nike.
  • DJ30, H4 | Potenciální býčí obrat
    DJ30 momentálně zakouší medvědí momentum, protože je pod cloudem Ichimoku. Teoreticky může stoupat k první rezistenci a pak klesnout k prvnímu supportu. První úroveň supportu na úrovni 31 408 je silná, následuje support na swingovém minimu na úrovni 31 018. První rezistence je naopak na úrovni 32 497, která odpovídá úrovní Fibonacciho retracementu 38,20 %, zatímco druhá rezistence je na úrovni 32 961, která je zároveň overlap rezistencí.
  • Dle Fedu je zvyšování úroků nutností
    Americká centrální banka bude nucena zvýšit úrokové sazby na příštím zasedání. Janet Yellenová, šéfka Fedu, to řekla na svém prvním vystoupení v Kongresu od nástupu prezidenta Donalda Trumpa. Přiznala, že existuje značná nejistota ohledně nové ekonomické politiky nové vlády. Kvůli dalšímu zvyšování napětí na trhu práce a očekávání růstu inflace bude nutné zvyšování sazeb.
  • Dle IGC bude přebytek pšenice
    Nejnovější zpráva Mezinárodní rady pro obiloviny (IGC) naznačuje, že svět v roce 2018 míří do výrazného přebytku pšenice, a to i přes nedávné ohrožení sklizně způsobené povětrnostními podmínkami. V letošním roce by měla celosvětová produkce pšenice dosáhnout 767 milionů tun, což je vyšší úroveň, než počáteční odhad 757 milionů tun díky vyšší produkci v Rusku. Očekává se, že produkce pšenice v Kanadě bude vyšší než odhad. Předpokládá se, že spotřeba bude 739 milionů tun, což posunuje rezervní zásoby na nové maximum úroveň 273 milionů tun.
  • Dle očekávání ČNB sazby nezměnila, ale zdůraznila vysoká rizika
    V souladu s očekáváním ponechala Česká národní banka na dnešním zasedání nastavení měnové politiky beze změny. Poslední vývoj ekonomiky se od srpnové prognózy ČNB téměř neliší. Oslabeni koruny bylo opět nazváno stabilizátorem. Čekáme, že úrokové sazby ČNB zůstanou bez změny do Q1 2022. V případě potřeby by měnová politika pravděpodobně byla uvolněna oslabením koruny.
  • Dle PMI rostla výroba solidním tempem
    Český PMI index více než dohnal únorový pokles, když vystoupal na hodnotu 58 bodů a převýšil tím lednových 57 bodů. Oproti konjunkturálnímu průzkumu od ČSÚ, který poukázal na zhoršení nálady ve výrobním sektoru, vykresluje PMI optimističtější obrázek. Poptávka zesílila a nové zakázky rostly rychlejším tempem, což se odrazilo ve vyšším tempu výrobu. Na druhé straně se prohloubily komplikace v dodavatelských řetězcích a ceny vstupů opět zesílily.
  • Dle PMI výrobní kapacitu snižují problémy v nabídce
    Český PMI index v dubnu vzrostl na 58,9 z 58,0 bodů a skončil tak prakticky v souladu s konsensem trhu. Index byl částečně podpořen zhoršením výkonu dodavatelů, které metodika indexu vyhodnocuje jako růstový signál. Dobrou zprávou ale je, že jsou viditelné známky zlepšení celkového postavení průmyslu. Přísun nových zakázek pokračoval, i když nižším tempem než v březnu, a došlo také k tvorbě nových pracovních míst (nejrychlejším tempem od února 2018).
  • Dlh amerických domácností je najvyšší v histórii. Prichádzajú problémy?
    Včera zaplavili médiá správy o tom, že dlh amerických domácností v prvom kvartáli prekonal historické maximum z roku 2...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
InstaForex rijen 2024