Akciové indexy mají za sebou další růstový týden, i když jim Powell svojí rétorikou ohledně výše inflace a úrokových sazeb příliš nepomohl. Zdá se, že trhy vidí, že americké ekonomice se daří, a tak rostou navzdory riziku, že cyklus zvyšování sazeb stále není u konce. Jenže v minulém týdnu posiloval také americký dolar, který naznačil přesun prostředků do bezpečného přístavu, a tak bychom se mohli dočkat na akciích mírné korekce. Tento týden nás totiž čeká jedna velmi klíčová informace.
Fundamentální analýza
Šéf Fedu Jerome Powell koncem minulého týdne prohlásil, že inflace je stále příliš vysoká a že cíle ještě není dosaženo. Fed je zkrátka zavázán vrátit inflaci pod 2 % stůj co stůj. Poslední údaj ze září ukázal na inflaci ve výši 3,7 %, takže je jasné, že před Fedem stojí stále kus práce v boji proti rostoucím cenám, a proto není vyloučené, že cyklus zvyšování úrokových sazeb ještě neskončil.
To pro trhy nebyla pozitivní zpráva, a v návaznosti na to posiloval americký dolar. Spolu s ním rostly i výnosy 10letých amerických dluhopisů, které se pohybují nad 4,6 %. V první reakci na tuto zprávu prudce poklesly také akcie, což bylo logické, ty ale v pátek poněkud překvapivě silně posilovaly a zakončily tak další týden v plusu.
V úterý ovšem budou prezentována data o inflaci za říjen. Očekává se, že inflace by měla dále klesnout v meziročním srovnání na 3,3 % a jádrová inflace by měla být na úrovni 4,1 %. Ve středu pak budou následovat data o průmyslové inflaci. Je jasné, že s ohledem na rétoriku Powella toto budou naprosto zásadní informace, která by mohly rozhodnout o dalším krátkodobém pohybu na trzích a všichni tradeři by je měli sledovat s maximální pozorností.
Technická analýza
Index SP500 v minulém týdnu rozhodně mnohé tradery překvapil. Obchod short, který jsme v minulém týdnu naznačili (detaily v předchozím článku), by skončil na stoplosu. Podle technické analýzy je vidět, že klesající trend je sice stále v platnosti, ovšem cena je nyní na úrovni předchozího vrcholu, který byl dokonce lehce proražen. Jedna ze zásad tradingu je, že když je cena u rezistence, není dobré spekulovat long. Na druhou stranu, spekulovat short, když se v pátek vytvořila silná býčí svíčka, se také nejeví jako příliš ideální.
Graf č.1: Index SP500 na D1 časovém rámci
Pro spekulace short bude dobré počkat, jestli se vytvoří obratová svíčková formace například pin bar nebo medvědí engulf a cena se vrátí pod klesající trendovou linii. Pak by se mohly vyplnit Price Value Gapy, které jsou naznačeny modrou barvou.
Pro ty tradery, kteří budou chtít spekulovat long bude naopak vhodné počkat, až cena udělá delší pohyb nad danou rezistencí, která je na hodnotě 4 400. Pak by se z této rezistence stal support a při návratu k tomuto supportu by bylo možné zvážit potenciální obchod ve směru long.
Zajímavě se vyvíjí situace na zlatě, na které ukážeme i náš indikátor Purple Strike, který mají naši klienti k dispozici zdarma.
Graf č.2: Zlato na D1 časovém rámci
Zlato rostlo poté, kdy teroristické hnutí Hamás napadlo počátkem října Izrael. Během velice krátké doby posílilo o přibližně 10 % a krátce překonalo rezistenci 2 000 USD, od které se odrazilo směrem dolů. Zdá se, že obavy z vývoje v Izraeli začínají vyprchávat a nějakým způsobem jsou již v ceně zlata zohledněny.
Pozornost se tak vrací k dalším fundamentům, které zlato ovlivňují a těmi jsou výnosy 10letých dluhopisů, které ke konci minulého týdne začaly opět růst a překonaly hodnotu 4,60 %. Vysoké výnosy dluhopisů jsou pro zlato nebezpečím, protože to žádný výnos nepřináší. Risk on sentiment na akciích zlatu také nepřidal a pak tu máme stále drahý americký dolar, který v minulém týdnu posiloval.
Aktuálně tedy zlato klesá a náš indikátor Purple Strike naznačil, že by pokles měl dále pokračovat, protože se vytvořil červený signál. Je bohužel pravdou, že žádný indikátor není 100% spolehlivý. V takovém případě je dobré hledat konfluence s jinými metodami technické analýzy.
Pokud vezmeme do úvahy, že na spodních hladinách máme nevyplněné Price Value Gapy, které představují nerovnováhu, a proto mají tendenci se vyplňovat, tak máme další indicii, že by spekulace na short mohly mít nad longaři mírnou převahu. Šance by vzrostly, pokud se nezmění fundamenty a výnosy amerických dluhopisů budou dále růst. Pak by cesta minimálně k hodnotě kolem 1 900 USD za unci mohla být v tomto týdnu volná.
Nejbližší rezistence je kulaté číslo 1 950 USD za unci zlata a dále pak cenovka 1 965 USD, která představuje poslední swing, který ve vašich platformách můžete vidět na H4 grafu. Další rezistence představují Price Value Gapy, které vidíte na obrázku, a které jsou v oblasti 1 970 – 1 983 USD za unci zlata.
Vyzkoušejte naše Purple indikátory - jsou zdarma a zkusit je můžete i na demo účtu Purple
CFD (Rozdílové smlouvy) jsou složité nástroje, u kterých je vysoké riziko rychlé ztráty peněz v důsledku pákového efektu. U 71.65 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s CFD (rozdílovými smlouvami) u tohoto poskytovatele ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých prostředků. Obchodování s cizími měnami na marži s sebou nese vysokou míru rizika a nemusí být vhodné pro všechny investory. Vysoká míra pákového efektu může působit ve váš prospěch, ale i neprospěch. Než se rozhodnete obchodovat foreign exchange , měli byste pečlivě zvážit své investiční cíle, úroveň zkušeností a ochotu riskovat. Existuje možnost, že byste mohli přijít o část nebo celou svou počáteční investici, a proto byste neměli investovat peníze, které si nemůžete dovolit ztratit. Měli byste si být vědomi všech rizik spojených s obchodováním foreign exchange a v případě pochybností byste měli požádat o radu nezávislého finančního poradce. Veškeré názory, zprávy, výzkumy, analýzy, ceny nebo jiné informace obsažené v tomto dokumentu jsou poskytovány jako obecné informace k trhu a nepředstavují investiční poradenství. Společnost L.F. Investment Limited nepřebírá odpovědnost za jakoukoli ztrátu nebo škodu, zejména včetně ušlého zisku, které mohou přímo nebo nepřímo vzniknout v důsledku toho, že použijete nebo se spolehnete na tyto informace. Purple Trading je kyperská národní ochranná známka (č. 85981), národní ochranná známka Spojeného království (č. UK00003696619) a ochranná známka Evropské unie (č. 018332329) vlastněná a používaná společností L.F. Investment Limited, 11, Louki Akrita, CY-4044 Lemesos, Kypr, licencovanou kyperskou investiční společností regulovanou institucí CySEC, s licencí č. 271/15.