Řecko se chystá na reformy
Řecký parlament se chystá od středy přijímat klíčové reformy, které zadlužené zemi uložili mezinárodní věřitelé v čele s eurozónou. Premiér Alexis Tsipras připravuje v této souvislosti vládní změny, při nichž se má zbavit představitelů levicového křídla ve své straně SYRIZA, kteří ústupky vůči zemím sdílejícím euro odmítají. V Evropské unii se mezitím řeší, jak zajistit Aténám urychlenou finanční pomoc na dobu před dohotovením dlouhodobého záchranného programu. Evropská komise chce doporučit překlenovací půjčku prostřednictvím staršího stabilizačního mechanismu, a to navzdory odporu Británie a Česka.
První balík klíčových reforem, kterými eurozóna podmiňuje novou pomoc zadluženým Aténám, budou řečtí poslanci schvalovat ve středu po 23:00 SELČ. SYRIZA, zastoupená 149 poslanci v 300členném parlamentu, se nemůže spoléhat na nejméně tři desítky svých volených zástupců, kteří tvrdé reformy odmítají. Vzhledem k tomu, že změny nechce podpořit ani tucet zákonodárců z koaliční strany Nezávislí Řekové, nebude mít vláda sama dostatečnou podporu pro přijetí podmínek věřitelů. Jedinou záchranou pro ni je stovka hlasů tří opozičních proevropských stran.
Ty daly najevo, že v době hrozícího vyřazení Řecka z eurozóny vládě se sérií legislativních změn požadovaných věřiteli pomůžou. Nepůjdou ale do vládní koalice s Tsiprasem. Dá se tak předpokládat, že po pominutí akutní krize, tedy zhruba za měsíc až dva, pokud do té doby eurozóna schválí nový tříletý balík úvěrové pomoci, Tsiprasova vláda pravděpodobně padne.
Tsipras by se zřejmě měl brzy zbavit především vůdce levicové platformy a ministra energetiky Panajotise Lafazanise a dalšího člena kabinetu v pozici náměstka ministra sociálního zabezpečení Dimitrise Stratulise.
Český premiér Bohuslav Sobotka a ministr financí Andrej Babiš dnes dali svým evropským kolegům v Bruselu jednoznačně najevo, že si nepřejí řešení krátkodobé finanční pomoci Řecku prostřednictvím Evropského finančního stabilizačního mechanismu (EFSM). Kritický byl například i britský ministr George Osborne. Podle Babiše ale nesouhlasí i další vedoucí činitelé zemí mimo eurozónu. Vystoupení Řecka z eurozóny stále považuje za rozumné řešení řecké krize prezident Miloš Zeman.
O pomoci prostřednictvím EFSM mohou členské země EU rozhodovat takzvanou kvalifikovanou většinou, tedy převahou nejméně 15 států zastupujících 65 procent unijního obyvatelstva. Británii a ČR, případně dalším jejich spojencům, tak jednoduše hrozí přehlasování.
Předpokládaná spěšná pomoc v objemu kolem 13 miliard eur by měla Aténám umožnit pokrytí nejbližších finančních závazků, respektive zahraničních dluhů, a znovuotevření bank. Za půjčky z EFSM ručí všechny státy evropské osmadvacítky v poměru, který odpovídá jejich příspěvku do rozpočtu EU. Česko, které tak má ručit za 1,13 procenta výše případné půjčky, ale půjčovat přímo nic nebude.
Německý ministr financí Wolfgang Schäuble navrhl, aby Atény své vnitřní krátkodobé platební potřeby řešily vydáváním dlužních úpisů. Podle expertů by ale takový krok byl velice sporný, neboť by mohl být prvním krokem k zavedení souběžné měny. Schäuble již dříve navrhoval, aby Řecko eurozónu na pět let opustilo.
Podle Mezinárodního měnového fondu (MMF) bude Řecko potřebovat mnohem výraznější zmírnění dluhové zátěže, než jeho partneři z eurozóny předpokládali. Důvodem jsou škody, které řecká ekonomika a banky utrpěly v uplynulých dvou týdnech. MMF hovoří o potřebě třicetiletého odkladu povinností spojených se splácením všech evropských dluhů a radikálního prodloužení doby splatnosti půjček nebo by věřitelské země měly každoročně provádět přímé převody peněz do řeckého rozpočtu. Další variantou je pak přistoupit na výrazné seškrtání řeckých dluhů.
Podle průzkumu agentury Reuters mezi šesti desítkami ekonomů dohoda eurozóny s Řeckem možná odvrátila bezprostřední odchod země z eurozóny, nadále však existuje zhruba třicetiprocentní pravděpodobnost, že se nakonec s jednotnou evropskou měnou rozloučí.
Zdroj: Reuters, ČTK, MMF
Čtěte více
-
Řecko se dohodlo na nových úsporných opatřeních
Řecko se dohodlo s tzv. trojkou mezinárodních věřitelů na nových úsporných opatřeních, která mají... -
Řecko se dohodlo na reformách
Řecko a jeho mezinárodní věřitelé se dohodli na souboru dalších reforem, který je podmínkou uvolnění jedné... -
Řecko se dohodlo na revizi záchranného programu
Zástupci Řecka a jeho mezinárodních věřitelů včera završili jednání o revizi plnění podmínek záchranného programu. Dosáhli dohody ohledně rozpočtových otázek, reforem energetického sektoru a trhu práce, řešení vysokého objemu špatných úvěrů v bankovním sektoru a privatizace. Oznámil to včera řecký ministr financí Euklidis Tsakalotos. -
Řecko se dohodlo s eurozónou
Ministři financí států eurozóny včetně Řecka dnes dosáhli dohody o prodloužení programu úvěrové pomoci hluboce... -
Řecko se dohodlo s věřiteli na pokračování reforem
Řecko se dohodlo s mezinárodními věřiteli na pokračování hospodářských reforem zahrnujících propouštění... -
Řecko se dohodlo s věřiteli na reformách
Zástupci Řecka a mezinárodních věřitelů dosáhli technické dohody ohledně reforem požadovaných pro úspěšné dokončení poslední revize záchranného programu pro silně zadluženou jihoevropskou zemi. Oznámila to včera Evropská komise (EK). Dodala, že dohoda bude představena na zasedání ministrů financí eurozóny, které se uskuteční ve čtvrtek. -
Řecko se dohodlo s věřiteli na reformách nutných k čerpání pomoci
Zástupci Řecka a jeho zahraničních věřitelů dojednali dlouho očekávanou dohodu o reformách, které jsou nutné k uvolnění dalších peněz ze záchranného programu pro tuto zadluženou jihoevropskou zemi. Oznámil to dnes řecký ministr financí Euklidis Tsakalotos. Upozornil zároveň, že dohoda umožní zahájit jednání o možné úlevě při splácení dluhů, uvedla agentura Reuters. -
Řecko se do pondělí s věřiteli nedohodne
Řecko a jeho zahraniční věřitelé zřejmě nedokončí dohodu potřebnou pro uvolnění dalších peněz ze záchranného... -
Řecko se hodlá vrátit na dluhopisové trhy
Řecká vláda se hodlá v příštím roce vrátit na dluhopisové trhy. V rozhovoru s listem Realnews to řekl premiér... -
Řecko se chce odpoutat od svých věřitelů
Řecko má v úmyslu zcela se odpoutat od svých věřitelů, až mu v srpnu skončí záchranný program. V rozhovoru s agenturou Reuters to dnes řekl ministr financí Euklidis Tsakalotos. Atény podle něj zatím nemají důvod usilovat o preventivní úvěr, místo toho si budují vlastní ochrannou rezervu, která by spolu s nevyužitými penězi z evropského záchranného fondu měla pokrýt potřeby Řecka na více než rok, pokud to bude nutné. -
Řecko se obává, že mu krok ECB nepomůže
Řecký premiér Antonis Samaras má obavy, že jeho země nebude moci využít pomoci, kterou pro eurozónu... -
Řecko se pohybuje na tenkém ledě bankrotu
Řecko se již několik let potýká s vážnými finančními problémy a v roce 2012 se dohodlo s věřiteli na... -
Řecko se pokusí dokončit plán dodatečných úspor
Řečtí činitelé se pokusí dokončit plán dodatečných úspor v objemu 11,5 miliardy eur, který je podmínkou... -
Řecko se poprvé za 45 let dostalo do deflace
Řecká ekonomika se poprvé za 45 let dostala do deflace. Spotřebitelské ceny v březnu meziročně klesly... -
Řecko se prý dohodlo na nových reformách
Řecko se dohodlo se svými věřiteli na reformách, škrtech a odprodeji elektráren, uvádějí zdroje blízké vyjednávání. Mluvčí Evropské komise (EK) ale nepotvrdila, že k dohodě skutečně došlo. Na dohodě o reformách závisí uvolnění peněz ze třetího záchranného programu, o němž mají jednat ministři financí eurozóny již 7. dubna. -
Řecko se prý dohodlo na reformách
Řecko se dohodlo s mezinárodními věřiteli na finančních reformách, a otevřelo si tak cestu k další části... -
Řecko se prý letos vrátí do recese
Řecká ekonomika se letos namísto původně předpokládaného růstu vrátí do recese. Omezení pohybu... -
Řecko se prý letos vymaní z šestileté recese
Řecká ekonomika se po šestileté recesi bude letos stabilizovat a možná zažije mírný růst. Předpověděl to dnes... -
Řecko se prý musí zasadit o plnění reforem
Řecko je na správné cestě k překonání krize, ale musí se také zasadit o splnění programu reforem, na... -
Řecko se prý s věřiteli dohodnout nemůže
Přísná úsporná opatření, na nichž trvají zahraniční věřitelé, jsou jediným důvodem, proč Řecko není s to s...