Středa 22. ledna 2025 05:23
reklama
Dukascopy new
reklama
Swissquote Bank
reklama
Purple ebook česká koruna
reklama
eightcap trade smarter

Kathy Lien: AUD a NZD v roce 2016

30.12.2015 13:05  Autor: Tým FXstreet.cz  Sekce: Tradingové analýzy a zprávy   Tisk

Autorkou tohoto článku je Kathy Lien – světově uznávaná profesionálka v oboru forexového obchodování, která velmi úspěšně kombinuje technickou a fundamentální analýzu.

Pokud porovnáme, na jakých hodnotách se obchodoval australský dolar (AUD) a novozélandský dolar (NZD) na začátku a na konci letošního roku, můžeme dospět k závěru, že to byl špatný rok pro obě měny. AUD a NZD byl druhou a třetí nejslabší hlavní měnou (tzv. majors), oproti americkému dolaru (USD) ztrácí přibližně 10 %. Nicméně v posledních třech měsících tohoto roku patřily obě měny k těm nejsilnějším, měnový pár NZD/USD roste o více než 7 %. Tento zvrat klade investorům otázku, zda se tyto komoditní měny odrazily konečně od svého dna.

V roce 2015 ovlivnily AUD a NZD tři primární faktory - americký dolar, ceny komodit a Čína. Za prvních devět měsíců tohoto roku, byl AUD a NZD výrazně ovlivněn silnějším americkým dolarem, slabším růstem čínské ekonomiky a padajícími cenami komodit. Ke konci roku však USD ztratil dynamiku a trh tak přišel na novou chuť k měnám s vyšším výnosem. Úrokové sazby snížila dříve v tomto roce jak Rezervní banka v Austrálii (RBA), tak Rezervní banka na Novém Zélandu (RBNZ), čímž vyjádřily optimismus ohledně jejich ekonomiky a to vedlo investory k domněnce, že proběhlo uvolnění měnové politiky. V prosinci se od svého dna odrazily i dvě nejdůležitější exportní komodity - železná ruda a mléko. Díky růstu těchto dvou komodit začal posilovat i AUD a NZD.

V následujícím roce budou stejné tři faktory určovat směr AUD a NZD. Můžeme očekávat další zisky na USD v první polovině roku, ovšem cesta k ziskům bude hrbolatá. Po zvýšení úrokových sazeb americkou centrální bankou (Fed) poprvé po devíti letech, by si mohl Fed dát nyní pauzu před dalším možným zvýšením úrokových sazeb v březnu. To dává AUD i NZD trochu prostoru pro nádech, ale skutečné dno nemusí být na místě, dokud bude Fed zpomalovat tempo utahování měnové politiky. Takže mezitím bude kladen důraz na Čínu a ceny komodit.

Jsou dva způsoby, jak by mohla Čína negativně ovlivnit Austrálii a Nový Zéland v roce 2016. Čína byla extrémně hlasitá s jejich plány ohledně přesunu ke spotřebitelsky řízené ekonomice, tento proces sehrál klíčovou roli při zpomalení růstu. Poté, co byl čínský jüan zařazen do koše rezervních měn, by se mohla Čína vrátit k jednodušší politice a podpořit svou slabší měnu. V krátkodobém období to bude země jako je Austrálie či Nový Zéland bolet, obě země jsou závislé na čínské poptávce, ale slabší jüan snižuje čínskou kupní sílu. V dlouhodobém horizontu bude Austrálie a Nový Zéland těžit z čínského cíle stát se spotřebitelsky řízenou ekonomikou. V současné době méně než 2 % čínských dělníků vydělá dost na to, aby zaplatili daň z příjmů. Pokud se ale těchto 770 miliónů lidí dočká nárůstu mezd, jejich kupní síla bude výrazně převyšovat kupní sílu 146 miliónů Američanů v chudé, ale pracovní skupině. Čínské obnovení rovnováhy bude pokračovat i v roce 2016. I když oficiální údaje nemusí vypadat tak špatně, je tu šance, že reálný růst bude nižší. Pomalejší čínský růst bude znamenat slabší poptávku po komoditách, což se dotkne právě Austrálie a Nového Zélandu. Čínská centrální banka (PBoC) by však mohla na situaci reagovat, aby zmírnila negativní dopad v celém regionu.

Jinými slovy, zatímco očekáváme, že AUD a NZD předstihne mnoho hlavních měn, posílení oproti USD by mohlo být omezeno v prvním čtvrtletí, pokud Fed znovu utáhne měnovou politiku. Druhé pololetí by mohlo být pro obě země a jejich měny jasnější.

Austrálie je ohledně zpomalení čínského růstu zranitelnější než Nový Zéland, protože australská ekonomika je více zaměřena na stranu investic a je citlivější na otřesy cen světových komodit či na silnější USD. Nový Zéland také do značné míry spoléhá na čínskou poptávku, ale zaměřuje se i na spotřebitele a jeho zajištění dodávek potravin. Nový Zéland je také menší hospodářství, takže na jeho aktivitu má velký vliv cestovní ruch. V roce 2015 pomohly tamější ekonomice právě velké výdaje turistů a díky nim rostla ekonomika rychleji, než se očekávalo. V Austrálii taktéž došlo k nárůstu v oblasti cestovního ruchu, zde ale tato oblast představuje menší podíl na HDP. Jinými slovy, očekáváme další oslabení měnového páru AUD/NZD.

V následujícím roce nevidíme potřebu dalšího uvolňování měnové politiky ze strany RBA ani RBNZ. RBA snížila v letošním roce úrokové sazby o 0,5 % a RBNZ snížila úrokové sazby na třech zasedáních v řadě celkem o 0,75 %. Tato významná podpora hospodářství dostala AUD a NZD na více uspokojivé úrovně. Díky rychlejšímu růstu ceny mléka oproti ceně železné rudy očekáváme, že Nový Zéland bude mít zejména v prvním pololetí oproti Austrálii navrch.

Z hlediska technické analýzy hledáme další odraz vzhůru na AUD/USD a NZD/USD před březnovým zasedáním Fedu s následným odrazem zpět níže. AUD/USD by měl zasáhnout alespoň úroveň 0,7500, i když hlavní rezistence je na 0,7850, kde leží klouzavý průměr SMA 200. U NZD/USD očekáváme růst na 0,7300, kde leží hodnota 38,2 % Fibonacciho retracementu (pohyb z roku 2009 - 2011).

Vývoj měnového páru AUD/USD (měsíční graf - MN):


Vývoj měnového páru NZD/USD (měsíční graf - MN):


Kathy Lien
BK Asset Management

Sdílení článku: 
   

 

Čtěte více

  • Karanténa v čínském přístavu způsobila domino efekt v globálním obchodě
    Květnová karanténa v jednom z nejrušnějších kontejnerových přístavů na světě Jen-tchien v Číně se jako dominový efekt přenese na globální dodavatelské řetězce. Ve své studii to uvádí společnost Dun & Bradstreet. Předpokládá, že s ohledem na délku trvání budou dopady větší než v případě několikadenního zablokování Suezského průplavu na jaře letošního roku.
  • Karibský ostrov Jamajka zavádí vlastní digitální měnu
    Jamajka během prvního čtvrtletí zavede po celé zemi vlastní digitální měnu, aby tak snížila transakční náklady a zpřístupnila finanční služby lidem, kteří nevyužívají banky. V rozhovoru s agenturou Reuters to řekla náměstkyně guvernéra centrální banky tohoto karibského ostrova Natalie Haynesová.
  • Kartel OPEC bude ve Vídni jednat o těžební politice
    Zástupci členů Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) dnes budou ve Vídni jednat o možném rozšíření loňské dohody o snížení dodávek ropy na trh. V pátek by pak měl kartel OPEC tuto otázku řešit se svými spojenci, kteří nejsou členy spolku.
  • Kartel OPEC je optimistický ohledně vyhlídek světové ekonomiky
    Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) předpokládá, že globální hospodářství se dokáže vypořádat s makroekonomickými problémy, jako jsou vysoké úrokové sazby a inflace, a že jeho růst bude podporovat poptávku po pohonných hmotách. Uvedl to dnes generální tajemník organizace Haísám Ghais. Velmi dobře si podle něj nyní vede ekonomika Spojených států, zatímco evropská ekonomika poněkud zaostává.
  • Kartel OPEC očekává pokles poptávky po své ropě
    Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) předpokládá, že poptávka po její ropě v příštím roce klesne. Růst celosvětové spotřeby ropy totiž zpomaluje, zatímco těžba v zemích mimo kartel OPEC se zvyšuje. Vyplývá to z pravidelné měsíční zprávy OPEC o situaci na trhu. Zpráva podle analytiků signalizuje návrat převisu nabídky nad poptávkou.
  • Kartel OPEC snížil odhad letošní poptávky po své ropě
    Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) dnes snížila odhad letošní poptávky po své ropě. Důvodem je růst těžby ve státech, které nejsou jejími členy. Podle agentury Reuters by snížení odhadu mohlo být podpůrným argumentem k prodloužení dohody kartelu OPEC a jeho spojenců o omezení dodávek na trh.
  • Kartel OPEC zhoršil výhled globální poptávky po ropě
    Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) snížila odhad globální poptávky po ropě na letošní i příští rok. Nově předpokládá, že poptávka letos klesne o 9,46 milionu barelů denně, zatímco před měsícem OPEC počítal s poklesem o 9,06 milionu barelů denně. Kartel to dnes uvedl ve své měsíční zprávě o situaci na trhu.
  • Katar chce investovat v Německu deset miliard eur
    Katar plánuje v příštích pěti letech investovat v Německu deset miliard eur (257 miliard Kč), včetně možné výstavby terminálu na zkapalněný zemní plyn (LNG). Na dvoustranné investiční konferenci v Berlíně to dnes oznámil katarský emír Tamim bin Hamad Sání. Německo je dlouhodobým obchodním partnerem Kataru a největší ekonomikou a největším spotřebitelem energie v Evropě.
  • Katarská měna oslabila nejníže od roku 1998
    Katarská měna ríjál dnes klesla a vůči dolaru je nejslabší za téměř dvě desetiletí. Důvodem je diplomatický spor se sousedy v Perském zálivu, který vypukl v pondělí a ratingová agentura Moody's ho označila za nejhorší od vytvoření Rady pro spolupráci arabských států zálivu (GCC) v roce 1981, píše list Financial Times.
  • Katar slíbil, že v Turecku investuje 15 miliard dolarů
    Katar slíbil, že v Turecku investuje 15 miliard dolarů (341 miliard Kč). Podle agentury DPA to dnes řekl mluvčí tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Turecko se teď potýká s měnovou krizí, za kterou stojí mimo jiné spory se Spojenými státy.
  • Káva je na burze nejdražší od roku 1977
    Ceny kávy arabica se dnes na světových trzích dostaly na téměř padesátileté maximum. Mezi důvody jsou problémy v dodavatelském řetězci a obavy z cel, která chce po svém nástupu do úřadu v lednu zavést zvolený americký prezident Donald Trump, uvedl server listu Financial Times (FT). Cena odrůdy arabica vzrostla na 3,18 USD za libru, což je nejvyšší úroveň od roku 1977. Od ledna její ceny vzrostly téměř o 70 procent. Cena odrůdy robusta, která se používá zejména pro výrobu instantní kávy, letos rovněž prudce vzrostla, a to o 85 procent.
  • Kazachstán devalvoval měnu o 19 procent
    Kazachstánská centrální banka dnes devalvovala domácí měnu tenge vůči dolaru o 19 procent a uvolnila dohled...
  • Kazachstán přešel na volný kurz
    Kazašská měna tenge dnes ztratila více než čtvrtinu hodnoty poté, co vláda této středoasijské země rozhodla...
  • Kazachstán srazil odhad růstu HDP
    V reakci na propad cen ropy na světových trzích včera Kazachstán výrazně zhoršil odhad růstu ekonomiky...
  • Každá desátá domácnost v eurozóně vlastní kryptoativa, ukázal průzkum ECB
    Každá desátá domácnost v eurozóně vlastní kryptoaktiva, jako je například bitcoin. U bohatých lidí je přitom jen o málo větší pravděpodobnost, že nějaká mají, než je tomu v případě chudých lidí. Ukázaly to dnes výsledky průzkumu, který si nechala udělat Evropská centrální banka (ECB). Ta sama - stejně jako regulační orgány v některých dalších zemích včetně Spojených států - přitom lidi před nákupem bitcoinů a dalších kryptoměn už několikrát varovala.
  • Kde je nejdražší a nejlevnější Big Mac?
    Nejlevnější Big Mac je na Ukrajině, v Indii a v Jihoafrické republice. Naopak nejvíce za největší hamburger firmy...
  • Kdo by byl podle ekonomů lepším prezidentem USA?
    V průzkumu televizní stanice CNN mezi ekonomy zvítězil jako lepší kandidát na amerického prezidenta jednoznačně republikánský vyzyvatel Mitt Romney. Současného prezidenta Baracka Obamu považují ze 17 dotázaných za lepšího pro americkou ekonomiku jen tři, a to ještě ne na základě jeho dosavadních kroků, ale v naději, že po znovuzvolení začne řešit zásadní problémy veřejných financí.
  • K dohodě je prý třeba politická vůle Atén
    Pro dohodu Řecka s jeho mezinárodními věřiteli existují technické a odborné předpoklady, nyní je ale třeba...
  • Kdo jsou největší hráči na forexu?
    Magazín Euromoney přichází s průzkumem, který představuje největší hráče na forexovém trhu. Podíl velkých bank od minulého průzkumu Euromoney klesl. Pět největších bank má nyní tržní podíl pouze 44,7 % oproti 61,5 % v roce 2009.
  • Kdo má pravdu – trh, nebo Fed?
    Poslední měnové zasedání americké centrální banky (Fed) přineslo rozporuplné závěry. Guvernérka Janet...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Dukascopy new