Soutěžící tedy měli možnost obchodovat současně s globálními akciovými indexy, měnovými páry i komoditami. To je samozřejmě pro samotné obchodování a jeho výsledek daleko lepší jak z hlediska diverzifikace, tak pro možnost vybírat jen ty nejlepší obchodní signály.
Jak jsem již psal v prvním článku k soutěži, z možných obchodních soutěžních strategií jsem zvolil tu nejméně vhodnou pro co nejlepší umístění, tj. provádění stejných obchodů s podobným řízením rizika jako v reálném obchodování.
Mým cílem v Trading Contest soutěži nebylo, jakkoliv se to může jevit nepochopitelně, umístit se na předních místech, ale především ukázat a potvrdit, že na trzích lze uspět i s jednoduchými obchodními strategiemi a bez podstupování zbytečně velkého rizika.
Konkrétní soutěžní předsevzetí byly tedy následující:
1. Vyhledávat a obchodovat pouze ty signály a situace, které obchoduji na reálných účtech.
2. Dosáhnout za nízkého rizika zajímavého a udržitelného zhodnocení velkého obchodního kapitálu.
3. Cílové obchodní parametry byly nastaveny takto:
- Výsledný zisk odpovídající alespoň 60 % p.a., optimálně 100 % p.a.+/-
- Nedovolit celkový propad kapitálu v jakémkoliv okamžiku obchodování o více než 10 %.
Sám jsem byl zvědav, zdali se podaří plánovaného výsledku dosáhnout. Určitým limitujícím faktorem pro zvolenou obchodní strategii totiž byla jak časová omezenost držení obchodních pozic pouze do konce příslušného týdne, tak i po 3 týdny omezenost ve výběru obchodních instrumentů.
Zda se tento smělý cíl podařilo či nepodařilo splnit uvádím na konci tohoto článku.
K obchodování jsem použil jednu z mých hlavních obchodních metod. Vyhledával jsem a obchodoval platné swing signály na vybraných aktivech. Obchodní signály vycházejí z kombinace následujících skutečností:
1. Vyhodnocování základních fundamentů a zpráv.
2. Sledování a analýza tržního sentimentu.
3. Price Action konfirmovaná případnou divergencí či překoupeností/přeprodaností.
Z forexových obchodů jsem v závěrečném soutěžním týdnu obchodoval EUR/USD, USD/JPY, GBP/USD a USD/CAD, z komodit opět ropu a drahé kovy (zlato + stříbro), z indexů pouze Dow Jones a DAX.
Celkem jsem v tomto týdnu provedl cca 30 obchodů, níže uvádím ty nejdůležitější. Tedy ty, které přinesly obchodnímu účtu nejvíce zisků či ztrát.
Na drahých kovech jsem obchodoval pokračování korekce zlata a stříbra ke zdravějším technickým úrovním po předcházejícím výrazném říjnovém růstu. Kovy opravdu ještě dále oslabovaly a krátké prodeje byly uzavřeny s pěknými zisky.
Na měnovém páru USD/JPY nešlo neobchodovat swing korekci dolů na jasné rezistenci - horní hranici platného obchodního range v kombinaci s překoupeností.
Také na DAXu jsem v posledním soutěžním týdnu obdržel a zobchodoval pěkný prodejní signál = cena na rezistenci, dotažená druhá noha pohybu (equal leg rule) a technická překoupenost.
Ropa WTI v týdnu naopak vyformovala moc pěkný nákupní signál, který jsem úspěšně zobchodoval. Cena na indikaci přeprodanosti poklesla k důležitému supportu (dokonce i mírně pod něj), s vytvořením silného býčího candlestick patternu Hammer. Následně ropa rychle poskočila o více než 3 dolary nahoru.
Největší ztrátu jsem v posledním týdnu utrpěl na obchodu s EUR/USD. Tam jsem očekával (sentiment + equal leg) a i zobchodoval pokračování swing poklesu do pásma 1,085-1,080, tedy oblasti dvou důležitých supportů. Eurodolar však došel pouze na 1,090 +/- a odsud již rychle korigoval nahoru k 1,100 a výše.
Jaký byl tedy nakonec celkový výsledek obchodního účtu po 4 týdnech soutěže?
Plán byl splněn, výsledné zhodnocení účtu činilo 8 % za 4 týdny, což představuje plánovaných 100 % p.a. +/- .
Důležité přitom bylo, že byly obchodovány reálné obchodní signály za použití velmi konzervativního risk a Money-Managementu. Maximální propad kapitálu (drawdown) v průběhu soutěže činil pouze 6 %, což při obchodování přinášejícím zhodnocení 100 % p.a. je výrazně dobré číslo.
Dle mého očekávání jsem sice neskončil v TOP 10, ale s umístěním ve třetí desítce mezi stovkami soutěžících prahnoucích po výhře, vzhledem k výše uvedenému, jsem spokojen.
Josef Lukáč