Úterý 07. ledna 2025 05:18
reklama
Dukascopy new
reklama
Purple ebook česká koruna
reklama
eightcap trade smarter
reklama
eightcap trade smarter

Inflace v USA klesla do záporného pásma

22.05.2015 15:17  Autor: Tým FXstreet.cz  Sekce: Tradingové analýzy a zprávy   Tisk

Spotřebitelské ceny ve Spojených státech v dubnu zmírnily meziměsíční růst na 0,1 procenta z březnového tempa 0,2 procenta. V meziročním srovnání ceny klesly o 0,2 procenta, což byla nejnižší inflace v USA od října 2009. Inflace očištěná od cen energie a potravin však zůstala v blízkosti dvou procent, což by mělo centrální bance (Fed) umožnit, aby už letos přikročila ke zvýšení nynějších nulových úrokových sazeb.

Meziroční inflace v USA byla v záporném pásmu už v březnu, kdy ceny klesly o 0,1 procenta. Je to především důsledek výrazně nižších cen benzinu, které od loňského léta klesaly pod tlakem propadu světových cen ropy.

Ekonomové oslovení agenturou Thomson Reuters odhadovali, že ceny proti březnu stoupnou o 0,1 procenta a meziročně budou stejně jako v předešlém měsíci nižší rovněž o 0,1 procenta. Ceny takzvaného inflačního jádra bez cen potravin a energií se zvýšily o 0,3 procenta. Meziročně zůstala jádrová inflace na 1,8 procenta.

Energetické náklady minulý měsíc klesly o 1,3 procenta. Z toho benzin, který v březnu podražil o 3,9 procenta, znovu zlevnil o 1,7 procenta. V meziročním srovnání byl benzin levnější o 31,7 procenta.

Ke vzestupu jádrového indexu přispěl růst nákladů bydlení o 0,3 procenta. Ceny zdravotní péče vzrostly proti březnu o 0,7 procenta a vykázaly nejvyšší přírůstek od počátku roku 2007.

Údaje z největší světové ekonomiky byly v posledních týdnech vesměs slabé, což analytiky přimělo k přehodnocení odhadů, kdy Fed přikročí k prvnímu zvýšení krátkodobých sazeb od roku 2006. Donedávna finanční trhy čekaly zvýšení úroků v září, nyní se spíše přiklánějí k prosincovému zásahu. Fed drží základní mezibankovní sazbu v rozmezí 0,-0,25 procenta od konce roku 2008.

Fed na svém dubnovém zasedání zhoršil hodnocení stavu ekonomiky a upozornil hlavně na to, že během zimy se zpomalil hospodářský růst, polevily firemní investice a snížil se vývoz. Ekonomika USA v prvním čtvrtletí podle prvního rychlého odhadu zpomalila roční růst na 0,2 procenta, což bylo její nejpomalejší tempo za poslední rok. V posledním čtvrtletí loňského roku ekonomika rostla ročním tempem 2,2 procenta.

Zdroj: Reuters, ČTK

Sdílení článku: 
   

 

Čtěte více

  • Inflace v Turecku v únoru přesáhla 67 procent
    Meziroční růst spotřebitelských cen v Turecku v únoru zrychlil na 67,07 procenta z lednové hodnoty 64,86 procenta. Oznámil to dnes turecký statistický úřad. Meziroční míra inflace v Turecku tak vzrostla už čtvrtý měsíc za sebou a dostala se na nejvyšší úroveň za 15 měsíců. Analytici v anketě agentury Bloomberg únorovou inflaci odhadovali na 66 procent.
  • Inflace v Turecku v září vystoupila na 83,5 procenta, nejvýše od roku 1998
    Meziroční růst spotřebitelských cen v Turecku v září zrychlil na 83,45 procenta ze srpnových 80,2 procenta. Oznámil to dnes turecký statistický úřad. Inflace se tak nachází na nejvyšší úrovni od poloviny roku 1998. K jejímu růstu přispívá nekonvenční politika turecké centrální banky, která navzdory vysoké inflaci a slabému kurzu domácí měny snižuje úrokové sazby.
  • Inflace v Turecku zpomalila na 57,7 procenta, je však vyšší, než se čekalo
    Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v Turecku v lednu zpomalilo na 57,7 procenta z 64,3 procenta v předchozím měsíci. Bylo však vyšší, než čekali analytici. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil turecký statistický úřad.
  • Inflace v Turecku zvolnila rychleji, než se čekalo
    Meziroční růst spotřebitelských cen v Turecku v prosinci zpomalil výrazněji, než se čekalo. Míra inflace klesla na 44,38 procenta z tempa 47,09 procenta v předchozím měsíci, oznámil dnes turecký statistický úřad. Ekonomové v anketě agentury Bloomberg očekávali, že inflace klesne na 45,2 procenta.
  • Inflace v únoru dosáhla 16,7 procenta, podle analytiků odeznívá jen zvolna
    Spotřebitelské ceny v Česku v únoru meziročně vzrostly o 16,7 procenta, inflace tak zpomalila z lednových 17,5 procenta. Proti lednu ceny stouply o 0,6 procenta, oznámil dnes Český statistický úřad (ČSÚ). Ke zpomalení inflace přispělo podle statistiků hlavně zmírnění růstu cen týkajících se bydlení. Podle analytiků inflační tlaky odeznívají jen zvolna, pokles inflace na jednocifernou hodnotu čekají v polovině roku nebo ve třetím čtvrtletí. Podle analýzy investiční společnosti Portu patřilo Česko i v únoru mezi země Evropské unie s nejvyšší inflací.
  • Inflace v únoru klesla na 2,1 procenta, je nejnižší od konce 2018
    Meziroční růst spotřebitelských cen v únoru zpomalil posedmé v řadě. Ceny stouply o 2,1 procenta, zatímco v lednu to bylo o 2,2 procenta. Meziroční inflace se tak dostala nejníže od konce roku 2018. V meziměsíčním srovnání inflace rostla o 0,2 procenta, ovlivnily to především ceny za dopravu.
  • Inflace v únoru zrychlila na 11,1 pct, je nejvyšší od června 1998
    Inflace v Česku v únoru zrychlila meziroční růst na 11,1 procenta z lednových 9,9 procenta. Je tak nejvyšší od června 1998, kdy dosáhla 12 procent. Překonala odhady analytiků, kteří očekávali růst mezi 10,3 až 10,6 procenta. Inflace zrychluje osm měsíců v řadě. Proti loňskému únoru nejvíce zdražily bydlení, doprava a potraviny. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Meziměsíčně se spotřebitelské ceny zvýšily o 1,3 procenta.
  • Inflace v únoru zvolnila na dvě pct., podle analytiků stále není překonána
    Meziroční růst spotřebitelských cen v Česku v únoru zpomalil na dvě procenta z lednových 2,3 procenta. Inflace je tak nejnižší od prosince 2018, uvedl dnes Český statistický úřad (ČSÚ). Tempo růstu cen dosáhlo cíle České národní banky (ČNB) a skončilo o 0,8 procentního bodu pod její prognózou. Analytici však upozorňují na přetrvávající inflační tlaky ve službách, proto podle nich nelze mluvit o úplném překonání inflace. Zpomalení inflace také neznamená návrat cen na dřívější úroveň, ale nižší tempo jejich růstu.
  • Inflace v USA byla nejnižší za více než tři roky
    Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v USA v červenci zpomalilo na 2,9 procenta z červnových tří procent. Inflace se tak ocitla nejníže od března 2021. Oznámilo to dnes americké ministerstvo práce. Údaj potvrzuje očekávání analytiků, že centrální banka USA (Fed) příští měsíc sníží úrokové sazby, upozornila agentura Reuters.
  • Inflace v USA byla v květnu vyšší
    Spotřebitelské ceny ve Spojených státech se v květnu meziročně zvýšily o 2,8 procenta. To představuje nejprudší tempo růstu od února 2012, oznámilo dnes americké ministerstvo práce. V dubnu činila meziroční míra inflace 2,5 procenta.
  • Inflace v USA klesla na minimum za 4 roky
    Spotřebitelské ceny ve Spojených státech v říjnu kvůli výraznému zlevnění benzinu nečekaně klesly...
  • Inflace v USA klesla nejrychleji za 4 roky
    Spotřebitelské ceny ve Spojených státech v dubnu kvůli prudkému zlevnění benzinu klesly o 0,4 procenta...
  • Inflace v USA klesla v květnu pod 2 %
    Spotřebitelské ceny ve Spojených státech v květnu obnovily pokles a proti předešlému měsíci se snížily o 0,1 procenta. Dolů je stlačilo zejména zlevnění pohonných hmot a letenek. Meziroční míra inflace se snížila na 1,9 procenta z dubnové úrovně 2,2 procenta a pod dvěma procenty se ocitla poprvé od loňského listopadu. Oznámilo to dnes americké ministerstvo práce.
  • Inflace v USA podle očekávání zrychlila na 2,7 procenta
    Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen ve Spojených státech v listopadu podle očekávání zrychlilo na 2,7 procenta z říjnových 2,6 procenta. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnilo americké ministerstvo práce. Výsledky jsou v souladu s očekáváním analytiků. Takzvané jádrové ceny, tedy bez zahrnutí nestabilních cen potravin a energií, se zvýšily o 3,3 procenta, stejně jako v předchozím měsíci.
  • Inflace v USA překvapivě vystoupila na 9,1 procenta, nejvýše od roku 1981
    Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen ve Spojených státech v červnu zrychlilo na 9,1 procenta z květnových 8,6 procenta. Míra inflace se tak nachází na nejvyšší úrovni od listopadu 1981, uvedlo ve své dnešní zprávě americké ministerstvo práce. Analytici červnovou inflaci odhadovali na 8,8 procenta.
  • Inflace v USA překvapivě zpomalila na 3,3 procenta
    Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen ve Spojených státech v květnu překvapivě zpomalilo na 3,3 procenta z 3,4 procenta v předcházejícím měsíci. V tiskové zprávě to dnes oznámilo americké ministerstvo práce. Analytici podle průzkumu agentury Reuters předpokládali, že meziroční míra inflace zůstane na dubnové úrovni.
  • Inflace v USA se v únoru vymanila z mínusu
    Roční míra inflace ve Spojených státech se v únoru vymanila ze záporného pásma. Spotřebitelské ceny se...
  • Inflace v USA v březnu klesla na pět procent, nejníže za téměř dva roky
    Meziroční růst spotřebitelských cen ve Spojených státech v březnu zpomalil na pět procent z únorových šesti. Míra inflace se tak snížila už devátý měsíc za sebou a dostala se nejníže od května 2021. Vyplývá to z dnešní zprávy amerického ministerstva práce. Pokles inflace byl výraznější, než očekávali analytici. Ti v anketě agentury Reuters březnovou míru inflace odhadovali v průměru na 5,2 procenta.
  • Inflace v USA v březnu stoupla na 3,5 procenta
    Meziroční růst spotřebitelských cen ve Spojených státech v březnu zrychlil na 3,5 procenta z únorového tempa 3,2 procenta. V tiskové zprávě to dnes oznámilo americké ministerstvo práce. Březnová inflace tak byla o něco vyšší, než očekávali analytici. Ti v anketě agentury Reuters předpovídali zrychlení meziročního růstu cen na 3,4 procenta.
  • Inflace v USA v březnu vystoupila na 8,5 procenta - výše, než se čekalo
    Meziroční růst spotřebitelských cen ve Spojených státech v březnu zrychlil na 8,5 procenta z únorových 7,9 procenta. Inflace se tak dostala na nejvyšší úroveň od prosince 1981 a je mírně vyšší, než čekali analytici. V dnešní zprávě to oznámilo americké ministerstvo práce. Nejvíce rostly ceny jídla a energií, které žene vzhůru ruská invaze na Ukrajinu. Dál se zvyšovaly i náklady na bydlení. Šestý měsíc po sobě ceny rostly tempem nad šest procent.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
RebelsFunding