Sobota 21. prosince 2024 17:49
reklama
RebelsFunding
reklama
RebelsFunding
reklama
Investingfox Partner
reklama
RebelsFunding

Indický ministr: Dolar ve světové ekonomice ještě dlouho neztratí vliv

25.08.2023 15:20  Autor: Tým FXstreet.cz  Sekce: Tradingové analýzy a zprávy   Tisk


Americký dolar ve světové ekonomice ještě dlouho neztratí svůj vliv a například energetické suroviny se budou v dolarech obchodovat asi pořád. V rozhovoru v americké televizi CNBC to dnes řekl indický ministr pro ropu a zemní plyn Hardíp Singh Purí. O takzvané dedolarizaci, tedy snížení závislosti na americké měně, tento týden jednali zástupci skupiny BRICS. Tu tvoří Brazílie, Rusko, Indie, Čína a Jihoafrická republika.

"Byl bych rád, kdyby se všechny transakce daly provádět v rupiích. To je můj osobní názor,“ řekl v Dillí indický ministr na okraj schůzky nazvané Business 20.

Americký dolar ale podle ministra zůstane preferovanou měnou pro transakce na mezinárodních trzích, kde se obchoduje ropa. A to i přesto, že transakce s ropou se už teď někdy vypořádávají v čínských jüanech, ruských rublech nebo v indických rupiích. "Nevím, jaká změna by mohla dolar ovlivnit, já žádnou takovou nevidím," řekl. Není to tak jednoduché, dodal.

Agentura Reuters v červenci s odkazem na informované zdroje uvedla, že indické rafinerie začaly platit za část dovážené ruské ropy v čínské měně. Západní státy Rusko po jeho invazi na Ukrajinu odřízly od globálního platebního systému SWIFT a začaly vůči němu uplatňovat rozsáhlé sankce. V důsledku toho byla Moskva a její zákazníci nuceni najít pro vypořádání plateb alternativy k dolaru.

Americký dolar je už dlouho klíčovou měnou pro vypořádání transakcí na trhu s energetickými surovinami, a to i pro nákupy, které provádí Indie. Reuters také uvedl, že Čína přešla na platby v jüanech u většiny surovin dovážených z Ruska, které předstihlo Saúdskou Arábii a stalo se v prvním letošním čtvrtletí největším dodavatelem ropy do Číny.

"Některé rafinerie platí v jiných měnách, jako je jüan, pokud banky nejsou ochotny vypořádat obchod v dolarech," uvedl Reuters s odkazem na zdroj z indické vlády.

Obchody s ropou se ale vypořádávají také v indických rupiích. Reuters v polovině srpna informoval, že společnost India Oil, která je v Indii hlavním zpracovatelem ropy, takto zaplatila Spojeným arabským emirátům (SAE) za nákup jednoho milionu barelů ropy. Stalo se tak poté, co obě země v červenci podepsaly memorandum, aby vytvořily rámec pro podporu místních měn pro přeshraniční transakce.

Indická média v dubnu široce informovala, že Indie a Malajsie podle sdělení indického ministerstva zahraničí začínají vypořádávat obchodní transakce v rupiích. Ve světle toho dostal ministr Purí otázku, zda by indická rupie mohla být součástí trendu dedolarizace, zejména na trhu s ropou. Na to ministr odpověděl, že ne tak docela.

Brazilský prezident Luiz Inácio Lula da Silva na summitu BRICS v Johannesburgu tento týden poznamenal, že členské země tohoto seskupení nadále studují možnost zavedení společné měny. To by podle něj mohlo zvýšit možnosti těchto zemí při vypořádávání transakcí a naopak omezit jejich zranitelnost.

"Znamená to, že přišla alternativní globální měna?" zeptal se Purí. "Slyšeli jsme o rozdělování. Ale tato mezinárodní ujednání, obchodní ujednání, platební ujednání, ta existují už dlouhou dobu,“ dodal ministr. Než indická rupie získá ve světě takové postavení, jaké má dolar, to bude podle něj dlouhá cesta. "Přál bych si, aby indická rupie byla ve světě hlavní měnou. Ale jsem také realista,“ řekl v rozhovoru se CNBC.

Skupina BRICS existuje v současné podobě od roku 2010, kdy se rozšířila o Jihoafrickou republiku. Původní zkratku BRIC v roce 2001 poprvé použil ekonom americké investiční banky Goldman Sachs Jim O'Neill, když hovořil o skupině čtyř rychle rostoucích zemí, které podle něj budou společně do roku 2050 dominovat globální ekonomice.

V pěti zemích BRICS nyní žije více než 40 procent světové populace a skupina se na výkonu globální ekonomiky podílí z více než jedné čtvrtiny. Summit BRICS tento týden rozhodl, že nabídne členství dalším šesti zemím, a to Íránu, Saúdské Arábii, Argentině, Egyptu, Etiopii a Spojeným arabským emirátům.

Zdroj: Reuters, ČTK, CNBC

Sdílení článku: 
   

 

Čtěte více

  • Indická ekonomika je kvůli koronaviru poprvé v historii v recesi
    Indická ekonomika je kvůli koronaviru poprvé v historii v recesi. Hrubý domácí produkt (HDP) nejlidnatější demokracie světa ve třetím čtvrtletí meziročně klesl o 7,5 procenta po rekordním propadu o 23,9 procenta v předchozím kvartálu. Hospodářství ale po uvolnění protipandemických opatření ukazuje známky oživení. Uvedl to dnes podle světových agentur indický statistický úřad.
  • Indická ekonomika navzdory druhé vlně koronaviru rekordně rostla
    Meziroční růst indické ekonomiky ve druhém kalendářním čtvrtletí zrychlil na rekordních 20,1 procenta z 1,6 procenta v prvním kvartálu, přestože se země potýkala s rozsáhlou druhou vlnou šíření koronaviru. Ekonomika těžila z prudkého vzestupu zpracovatelské produkce i z růstu spotřebitelských výdajů. Vyplývá to podle agentury Reuters z údajů, které dnes zveřejnila indická vláda.
  • Indická ekonomika se ve třetím čtvrtletí vymanila z recese
    Indická ekonomika se ve fiskálním třetím čtvrtletí vrátila k růstu. Hrubý domácí produkt se v období říjen až prosinec meziročně zvýšil o 0,4 procenta po poklesu o 7,3 procenta ve druhém čtvrtletí a 24,4 procenta v prvním fiskálním čtvrtletí. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil indický statistický úřad.
  • Indická ekonomika ve 4Q překvapivě zrychlila růst
    Indická ekonomika v posledních třech měsících loňského roku vzrostla meziročně o 8,4 procenta. Ve své zprávě to dnes uvedl statistický odbor indické vlády. Nejrychleji tempo růstu za posledních šest čtvrtletí překonalo odhady, k čemuž z části přispěl prudký růst výrobní aktivity. Zemi na jaře čekají volby.
  • Indická ekonomika v prvním čtvrtletí meziročně stoupla o 1,6 procenta
    Indická ekonomika letos v prvním kalendářním čtvrtletí, od ledna do března, meziročně stoupla o 1,6 procenta, ukázala dnes zveřejněná statistika tamního ministerstva financí. Přispěly k tomu zejména státní výdaje a růst zpracovatelského průmyslu. Ekonomové jsou čím dál skeptičtější k vývoji v nynějším, druhém kvartálu. Indii sužuje od minulého měsíce druhá velká vlna pandemie covidu-19. Za finanční rok, který skončil s březnem, se indický hrubý národní produkt (HDP) snížil o 7,3 procenta, což podle agentury Kjódó označují místní média za nejvyšší pokles za čtyři desetiletí.
  • Indická firma zaměřená na rozvoz jídla Zomato chce vydat akcie
    Indická společnost zabývající se rozvozem jídla do domu Zomato požádala o primární nabídku akcií v hodnotě až 82,5 miliardy rupií (23,9 miliardy Kč). Firma tak chce využít zájmu o objednávky jídla přes internet, který podpořila pandemie, uvedla dnes agentura Reuters. Firmu Zomato podporuje čínská finančně technologická společnost Ant Group.
  • Indická obchodní skupina Adani u soudu uspěla v bitvě se spekulanty z USA
    Indická obchodní skupina Adani Group uspěla v bitvě se spekulanty z americké investiční společnosti Hindenburg Research. Ti podnik loni obvinili z více nesrovnalostí a z podvodů na investorech, kvůli čemuž firmu začaly vyšetřovat indické úřady. Indický nejvyšší soud ale dnes rozhodl, že dalšímu vyšetřování už firma čelit nemusí. Agentura Reuters verdikt soudu označila za velké vítězství pro firmu.
  • Indická Reliance překonala Exxon a je 2. největší ropnou firmou
    Indická společnost Reliance Industries Ltd., kontrolovaná nejbohatším mužem Asie, překonala v tržní kapitalizaci americkou firmu Exxon Mobil a stala se druhou největší energetickou firmou na světě, upozornila agentura Bloomberg. Jedničkou je saúdskoarabská firma Saudi Aramco.
  • Indická vláda čeká výrazné zrychlení růstu ekonomiky, odhad je 9,2 procenta
    Indie bude po loňském poklesu, nejhorším za 40 let, letos jednou z nejrychleji rostoucích velkých ekonomik. Tvrdí to indická vláda, která za finanční rok do 31. března ve svém výhledu očekává růst o 9,2 procenta. V předchozím finančním roce tato třetí největší asijská ekonomika o 7,3 procenta klesla, uvedla dnes agentura AP.
  • Indické akcie umazávají část úterních ztrát po výsledcích voleb
    Akcie v Indii dnes umazávají část úterních ztrát, hlavní akciové indexy dopoledne přidávaly více než dvě procenta. Investoři podle agentury Reuters negativně reagovali na výsledky voleb, které dopadly pro vládnoucí koalici premiéra Naréndry Módího hůře, než se očekávalo.
  • Indický podnik Adani čelí obvinění, že manipuloval s cenou akcií svých firem
    Indický konglomerát Adani čelí nové kontroverzi. Dnes zveřejněná zpráva investigativní skupiny OCCRP uvádí, že skupina používala fondy k obcházení pravidel, která brání manipulaci s cenami akcií. Konglomerát podle zprávy investoval miliony dolarů do akcií svých vlastních divizí prostřednictvím offshorových struktur. OCCRP zmiňuje dva investory, kteří podle ní jménem skupiny nakupovali a prodávali akcie. Skupina Adani tato tvrzení odmítla a označila je za neopodstatněná. Dotčené fondy vyšetřuje indická komise pro cenné papíry SEBI.
  • Indický podnikatel Adani už není nejbohatší v Asii, předstihl jej krajan Ambani
    Indický podnikatel Gautam Adani přišel o titul nejbohatšího člověka v Asii. S odhadovaným majetkem za 83,7 miliardy USD (1,8 bilionu Kč) jej v žebříčku časopisu Forbes předstihl krajan Mukeš Ambani, zatímco odhadovaná hodnota Adaniho majetku dosahuje 75,1 miliardy USD. Adaniho obchodní impérium pociťuje dopady negativní zprávy analytiků, podle nichž je společnost Adani Group zapojena do účetních podvodů. Adani obvinění odmítá.
  • Indický poskytovatel digitálních plateb Paytm chystá rekordní nabídku akcií
    Největší indický poskytovatel digitálních plateb Paytm plánuje koncem letošního roku primární veřejnou nabídku akcií (IPO), ze které by chtěl získat zhruba 218 miliard rupií (62,6 miliardy Kč). Uvedla to agentura Bloomberg, která se odvolává na informované zdroje. Nabídka firmy Paytm, která se formálně jmenuje One97 Communications, by se tak stala největší primární nabídkou akcií v Indii.
  • Indický výrobce oceli Tata Steel přestane obchodovat s Ruskem
    Společnost Tata Steel přestane kvůli ruské invazi na Ukrajinu obchodovat s Ruskem. S odvoláním na dnešní prohlášení největšího indického výrobce oceli z hlediska tržeb o tom informovala agentura Reuters. Společnost dováží z Ruska uhlí pro výrobu oceli.
  • Indie a Austrálie uzavřely migrační dohodu a prohlubují ekonomickou spolupráci
    Indický premiér Naréndra Módí a australský premiér Anthony Albanese dnes podepsali migrační dohodu, která má podpořit oboustrannou mobilitu studentů, vysokoškolských absolventů, výzkumníků a podnikatelů. Informovala o tom dnes agentura Reuters, podle které na nejmenším světadíle žije 750.000 osob, které se hlásí k indickému původu. Canberra chce s Dillí prohloubit také hospodářskou spolupráci. Největším australským obchodním partnerem je nyní Čína.
  • Indie a Pákistán už chtějí obnovit chod částí ekonomiky
    Indie a Pákistán mají v plánu obnovit chod některých částí ekonomiky dříve, než budou uvolněna všechna omezující opatření zavedená kvůli šíření koronaviru. S odvoláním na představitele vlád v obou zemích o tom dnes informovala agentura Reuters. V důsledku zákazu vycházení jsou miliony lidí bez práce. Podle odhadů Světové banky (SB) by tak hospodářský růst Indie mohl v nynějším fiskálním roce zpomalit na 1,5 až 2,8 procenta, což by bylo nejméně za 30 let.
  • Indie by mohla předčít Francii a Británii
    Indie by v příštím roce mohla předstihnout Británii a Francii a stát se pátou největší světovou ekonomikou, uvádí ve své úterní zprávě britské Centrum pro ekonomiku a výzkum obchodu (CEBR). Vzestup Indie je součástí trendu, v jehož rámci budou asijské ekonomiky v nadcházejících 15 letech významně dominovat žebříčku deseti největších světových ekonomických velmocí, uvedla agentura Reuters.
  • Indie hodlá pomoci ekonomickou krizí zasažené Srí Lance
    Indie dnes dala najevo, že je ochotna Srí Lance pomoci nad rámec dosud poskytnutých úvěrů a pomoci v hodnotě čtyř miliard dolarů, informuje Reuters. Čelný představitel indické diplomacie Vinaj Kvatra mezitím dnes jednal s prezidentem Srí Lanky Gotabajou Radžapaksou a premiérem Ranilem Vikremasinghem.
  • Indie chystá investice do solární energetiky, chce snížit závislost na Číně
    Indie investuje 195 miliard rupií (přes 56 miliard Kč) na podporu místní výroby solárních modulů, čímž zintenzivní kampaň za snížení závislosti na dovozu z Číny. Země má ambiciózní plán získávat do konce desetiletí ze sluneční energie 280 gigawattů elektřiny. Nyní z Číny dováží 80 procent komponentů pro odvětví solární energetiky. Investice je součástí rozpočtu na příští finanční rok, který začne v dubnu a který dnes představila ministryně financí Nirmala Sítarámanová.
  • Indie chystá investiční dohodu se Švýcarskem a Norskem v hodnotě 100 miliard USD
    Indie se blíží k uzavření obchodní dohody, v jejímž rámci by malá skupina evropských zemí mohla během 15 let investovat až 100 miliard dolarů (2,3 bilionu Kč) výměnou za snazší přístup k obchodu s nejlidnatější zemí světa. S odvoláním na obeznámené zdroje o tom dnes informovala agentura Bloomberg. Zmíněný investiční závazek učinilo jako součást obchodní dohody Evropské sdružení volného obchodu (EFTA), do kterého spadá Norsko, Island, Lichtenštejnsko a Švýcarsko.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
InstaForex rijen 2024