Hlavní události spojené s hospodářskou krizí
Výběr hlavních událostí spojených s hospodářskou krizí, která začala před pěti lety, 7. září 2008, převzetím polostátních hypotečních agentur Fannie Mae a Freddie Mac americkou vládou:
Přelom roku 2006 a 2007 - Poté, co se úrokové sazby v USA vyšplhaly za dva roky z jednoho procenta na více než pět, začal růst počet nesplácených hypotečních úvěrů. Na rekordní úroveň se dostal zejména počet "rizikových hypoték", tedy půjček poskytovaných méně bonitním klientům. Na jaře 2007 kvůli obavám, že by problémy hypoték mohly mít vliv na finanční sektor a celou ekonomiku, začaly výrazně padat americké akcie.
9. srpna 2007 - Největší francouzská veřejně obchodovaná banka BNP Paribas zmrazila výběry hotovosti ze třísvých fondů, jež investovaly do rizikových hypoték v USA. Krize se tak přesunula do Evropy. Týž den Evropská centrální banka (ECB) poskytla peněžnímu trhu injekci 94,8 miliardy eur (naposledy obdobné množství peněz na trh uvolnila po teroristických útocích z 11. září 2001). Obdobný krok učinily posléze i centrální banky Kanady, USA a Japonska.
Říjen-listopad 2007 - Řada významných bank, včetně švýcarské UBS a amerických Citigroup a Merrill Lynch ohlásily těžké ztráty za třetí čtvrtletí, což vyústilo v rezignaci jejich šéfů.
17. března 2008 - Americká centrální banka Fed oznámila, že k zastavení šíření globální finanční krize použije další nástroje, i takové, které nevyužila od hospodářské krize v 30. letech. Kromě snižování úrokové sazby jde hlavně o různé způsoby pumpování dalších peněz do ekonomiky.
Také bylo známeno, že banka JPMorgan Chase koupí hroutící se investiční banku Bear Stearns, která se stala první velkou bankou, již zničila krize na úvěrových trzích.
7. září 2008 - Americká vláda oznámila, že převezme kontrolu nad klíčovými polostátními hypotečními agenturami Fannie Mae a Freddie Mac. Vláda se zaručila za dluhy ústavů a podpoří je kapitálem v objemu až 200 mld. USD.
15. září 2008 - Americká investiční banka Lehman Brothers oznámila, že zažádá o bankrotovou ochranu.
17. září 2008 - Fed oznámil, že v součinnosti s vládou zachrání jednu z největších světových pojišťoven American International Group (AIG) úvěrem až 85 miliard dolarů. Vláda převezme v pojišťovně 79,9 procenta akcií.
22. září 2008 - Investiční banky Goldman Sachs a Morgan Stanley požádaly Fed o souhlas se změnou firemní struktury. Z ústavů se tak stanou bankovní holdingy, které budou podléhat dozoru Fedu a které budou moci provozovat i komerční bankovnictví.
25. září 2008 - Prezident USA George Bush prohlásil v televizním projevu, v němž se snažil Američany i Kongres přesvědčit o nutnosti poskytnout finančnímu systému 700 miliard dolarů, že vidí svou zemi uprostřed vážné finanční krize.
26. září 2008 - Americká vláda uzavřela největší domácí spořitelnu Washington Mutual. Pád se stal největším krachem v historii bankovního sektoru USA.
29. září 2008 - Sněmovna reprezentantů odmítla plán podpory finančního systému v hodnotě 700 miliard dolarů. Odmítnutí vyvolalo na burzách největší propad od krachu v říjnu 1987.
3. října 2008 - Sněmovna reprezentantů schválila plán stabilizace tamního finančního systému, na jehož podporu chce vláda vynaložit až 700 miliard dolarů (zhruba 12 bilionů USD). Návrh zákona následně podepsal americký prezident George Bush.
4. října 2008 - Čtyři největší země EU (Francie, Německa, Británie a Itálie) se dohodly, že členové EU budou moci kvůli finanční krizi překračovat limity rozpočtových deficitů.
7. října 2008 - Ministři financí zemí EU schválili zvýšení záruky za vklady na 50.000 eur z dosavadních 20.000, s tím, že některé země chtějí zavést limit 100.000 eur.
15. října 2008 - Šéfové vlád EU na summitu v Bruselu podpořili záchranný plán pro finanční sektor, který chce na podporu bank ohrožených finanční krizí uvolnit více než dva biliony eur.
31. prosince 2008 - Světové burzy oznámily, že jejich indexy utrpěly v roce 2008 kvůli krizi a ekonomické recesi rekordní ztráty.
13. února 2009 - Americká Sněmovna reprezentantů schválila stimulační plán v hodnotě 787 miliard dolarů. Plán následně schválil Senát a poté podepsal americký prezident Barack Obama.
2. března 2009 - Dow Jonesův index, hlavní burzovní index v USA, poprvé od října 1997 klesl pod 7000 bodů.
1. června 2009 - Největší americká automobilka General Motors požádala soud o bankrotovou ochranu před věřiteli. Vyhlásila tak třetí největší bankrot v historii USA. Bankrotový režim automobilka opustila po 39 dnech 10. července.
Říjen a listopad 2009 - Oznámeno, že ekonomiky EU a USA se technicky vymanily z recese, která byla nejhorší za uplynulé desítky let.
Zdroj: Reuters, ČTK
Čtěte více
-
Hlavní index japonských akcií uzavřel na nejvyšší úrovni za více než 30 let
Japonské akcie uzavřely dnešní obchodování podle svého hlavního indexu na nejvyšší úrovni za více než tři desetiletí, k jejich růstu velkou měrou přispěly technologické podniky. Hlavní index tokijské burzy Nikkei 225 vzrostl o 2,01 procenta na 34.441,72 bodu. To představuje nejvyšší závěrečnou hodnotu od února 1990. Hranici 34.000 bodů index překonal poprvé od března 1990, vyplývá z burzovních statistik. -
Hlavní index pražské burzy smazal část pondělní ztráty
Pražská burza dnes po pondělním více než čtyřprocentním propadu posílila. Index PX zpevnil o 1,81 procenta na 1530,65 bodu. Dařilo se všem hlavním emisím s výjimkou Photon Energy. Vyplývá to z údajů na webu burzy. Koruna dnes naopak ztrácela, a to vůči oběma hlavním světovým měnám. -
Hlavní index ruských akcií klesl nejníže od začátku invaze na Ukrajinu
Ruské akcie po zahájení dnešního obchodování prudce klesly, hlavní index odepisoval až deset procent. Nacházel se tak nejníže od únorového zahájení invaze ruských vojsk na Ukrajinu. K propadu cen podle analytiků přispívá napětí v mnoha ruských regionech kvůli částečné mobilizaci. -
Hlavním cílem čínských investorů v Evropě je Německo
Hlavním cílem čínských investorů v Evropě zůstává Německo. Letos už na kontinentu nakoupili firmy či podíly v nich za 15 miliard dolarů (331 miliard Kč) a z toho deset miliard připadá právě na Německo. Uvádí to studie poradenské společnosti EY. Kvůli obchodnímu sporu se Spojenými státy by se tato částka mohla ještě zvýšit, navzdory množícím se politickým obavám a strachu z výprodeje know-how, domnívá se odbornice EY na Čínu I Sun. -
Hlavními tématy euroskupiny budou Kypr a Portugalsko
Kypr, Portugalsko a Irsko a boj proti daňovým únikům se zřejmě stanou hlavními tématy dnešního zasedání... -
Hlavním motorem inflace v Německu jsou ceny energií, uvedli statistici
Hlavním motorem inflace v Německu jsou vysoké ceny energií, bez jejich započítání by meziroční růst spotřebitelských cen v červnu činil 4,2 procenta. Dnes to v konečné zprávě o vývoji červnové inflace uvedl německý statistický úřad Destatis. Tempo inflace v červnu zpomalilo na 7,6 procenta z květnové hodnoty 7,9 procenta, podle údajů harmonizovaných s metodikou Evropské unie meziroční inflace v Německu v červnu klesla z 8,7 na 8,2 procenta. -
Hlavním tahounem růstu poptávky po ropě asi bude Indie
Indie zřejmě překoná Čínu a od roku 2024 se stane hlavním tahounem růstu globální poptávky po ropě. Vyplývá to z odhadu výzkumné a konzultační společnosti Wood Mackenzie, o kterém informuje server CNBC. K vyšší poptávce v Indii přispěje hlavně rostoucí střední třída a sílící potřeba mobility. Čína by naopak už brzy mohla potřebovat méně ropy. -
Hlavní témata MMF: Japonsko a hlasovací práva
V centru diskusí světových finančníků na nadcházejícím jarním zasedání Mezinárodního měnového fondu... -
Hlavní událostí dne bude zápis ze zasedání FOMC
Americký dolar je mírně silnější proti většině hlavních měn. Evropské akciové trhy ztrácí přibližně 0,35%... -
Hlavní události kolem záchrany Řecka
Hlavní události řecké dluhové krize související se třetím záchranným programem... -
Hlavní události v Řecku od nástupu Tsiprase
Hlavní události v Řecku od nástupu vlády Alexise Tsiprase, která včera podala demisi... -
Hlavní zprávy dne: ECB dnes oznámila...
ECB dnes oznámila navýšení svého kapitálu o 5 miliard eur. -
Hledání bezpečného přístavu neustává
Americký dolar (USD) posiluje proti všem hlavním měnám kromě JPY. -
Hledá se nový šéf Světové banky
Bílý dům údajně při výběru nového šéfa Světové banky zvažuje i jméno dcery amerického prezidenta Donalda Trumpa Ivanky. Napsal to s odvoláním na nejmenovaný zdroj list The Financial Times, podle nějž je ve skupině možných kandidátů rovněž náměstek amerického ministra financí David Malpass či bývalá velvyslankyně Spojených států při OSN Nikki Haleyová. Dosavadní šéf banky Jim Yong Kim tento týden překvapivě oznámil, že z funkce předčasně odejde. -
Hledá se obecné řešení britského doplatku
Obecné řešení je třeba nalézt v případě problému, který má Velká Británie s požadovaným doplatkem více... -
Hledá si index S&P 500 nové rozpětí?
Index S&P 500 za uplynulý týden posílil o 2,68 %. Pondělní rally ho vynesla nad rezistenci v zóně okolo 2 050... -
HN: ČNB uložila České spořitelně pokutu 2,75 milionu korun
Česká národní banka v polovině ledna potrestala Českou spořitelnu pokutou 2,75 milionu korun za pochybení v telefonních hovorech s nabídkou investičních služeb a v poskytování služeb pro fondy. Spořitelna sankci respektuje, nedostatky odstranila, uvedl její mluvčí. Napsaly to dnes Hospodářské noviny (HN). -
Hnutí Attac chce zakázat chystanou kryptoměnu Facebooku
Antiglobalizační hnutí Attac chce zakázat kryptoměnu diem, kterou chystá provozovatel sociální sítě Facebook. Její zavedení by podle něj ohrozilo finanční systém a vedlo k privatizaci peněz. Dnes to řekl zástupce hnutí Alfred Eibl. Kryptoměnu diem by už příští rok mohly schválit švýcarské úřady, uvedla dnes agentura APA. -
HN: Z ČNB odchází expertka na analýzy měnové politiky Dana Hájková
Ředitelka odboru měnové politiky a fiskálních analýz České národní banky (ČNB) Dana Hájková odchází z centrální banky. Rezignaci podle informací deníku Hospodářské noviny (HN) podala na konci minulého týdne, v bance zůstává do konce dubna. Podle mluvčí banky Petry Krmelové rezignovala Hájková z rodinných důvodů, podle zdrojů HN souvisí rezignace s napětím, které panuje mezi novým vedením a experty, kteří pro bankovní radu vytvářejí odborné podklady. -
Hodnota Airbnb by mohla být až 35 miliard USD
Americká společnost Airbnb, která zprostředkovává ubytování v soukromí, plánuje v rámci primární nabídky prodat akcie až za 2,6 miliardy USD (57 miliard Kč), což by celou společnost ohodnotilo na 34,8 miliardy USD. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na prohlášení firmy pro regulační úřady. Vstoupit na burzu chce 10. prosince a její burzovní debut je jednou z největších a nejočekávanějších primárních nabídek v USA v letošním roce.