G20 se shodla na nutnosti reformovat WTO
Předáci dvaceti největších ekonomik světa G20 se na včera skončeném dvoudenním summitu v Buenos Aires i přes řadu odlišných názorů shodli na společném komuniké. V něm mimo jiné podpořili reformu Světové obchodní organizace (WTO), zavázali se chránit životní prostředí či slíbili součinnost při řešení příčin uprchlických krizí. Na okraj summitu se konala řada bilaterálních setkání, která pokračovala i po oficiálním ukončení vrcholné schůzky.
Letos se představitelé G20 zaměřili na budoucnost práce, infrastrukturu pro rozvoj, udržitelnost potravin a genderovou vyváženost. K tématu digitalizace komuniké uvádí podporu volnému toku informací, nápadů i znalostí, podmiňuje to ale respektováním zákonů.
Vůdci členských zemí rovněž uznali mezinárodní obchod a investice za motor růstu a rozvoje, také ale vidí nedostatky v nynějším multilaterálním obchodním systému, které je možné napravit. V této souvislosti tak podpořili nezbytnost reformy WTO. Změna ve fungování WTO by měla být vůbec nejrozsáhlejší ve 24leté historii této organizace.
K ekologickému tématu komuniké uvádí, že signatáři pařížské klimatické dohody budou nadále pokračovat v úsilí o zvrat oteplování planety. Prohlášení také zmiňuje závazek USA, které klimatickou dohodu vypověděly, že chtějí využívat veškeré energetické zdroje, zároveň ale i chránit životní prostředí.
Summit začal v pátek. Úvodní jednání se konala za přítomnosti 19 delegací, neboť německá kancléřka Angela Merkelová kvůli poruše vládního letadla přiletěla do Buenos Aires se značným zpožděním.
Stejně jako v pátek se i včera konala na okraj summitu řada bilaterálních jednání, kterým dominovala aktuální politická témata. Merkelová na snídani s ruským prezidentem Vladimirem Putinem vyjádřila obavy z incidentu v Kerčském průlivu u Krymu, kde ruské námořnictvo zajalo posádku tří ukrajinských vojenských lodí. Kancléřka a také francouzský prezident Emmanuel Macron podle kremelského mluvčího Dmitrije Peskova žádali Putina, aby ukrajinské námořníky propustil. Putin však odvětil, že rozhodnutí je v pravomoci soudu. Na propuštění námořníků trvají i USA.
Merkelová s Putinem debatovali také o situaci v Sýrii, což bylo i téma Putinova setkání s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem. Ten ruskému prezidentovi navrhl uspořádat další summit k mírovému řešení situace v syrském Idlibu.
Putin měl původně naplánované jednání i s Trumpem, který ho ale kvůli kerčskému incidentu odřekl. I tak se ale oba státníci v pátek krátce setkali, uvedl včera kremelský poradce Jurij Ušakov, který zase jednal s Trumpovým poradcem pro otázky národní bezpečnosti Johnem Boltonem. Po jednání kremelský činitel uvedl, že Moskva i Washington jsou připraveny v kontaktu pokračovat.
Trump rovněž odřekl tiskovou konferenci k závěru summitu. Zdůvodnil to pietou po pátečním úmrtí bývalého amerického prezidenta George Bushe staršího.
Trump se včera večer místního času (pozdě večer SEČ) sešel na večeři s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. Před jednáním Trump prohlásil, že je k hledání řešení obchodního sporu s Pekingem optimistický. Během večeře Si zdůraznil, že nejlepší cestou je spolupráce Washingtonu a Pekingu.
Na bilaterální schůzky se saúdským korunním princem Muhammadem bin Salmánem se dostal případ říjnové vraždy novináře Džamála Chášukdžího, který byl zabit na saúdskoarabském konzulátu v Istanbulu. Princ čelí podezření, že za vraždou stál, což ale odmítá.
Členy G20 jsou Spojené státy, Británie, Francie, Německo, Itálie, Kanada, Japonsko, Rusko, Argentina, Austrálie, Brazílie, Čína, Indie, Indonésie, Jižní Korea, Mexiko, Saúdská Arábie, Jihoafrická republika a Turecko. K nim se pak samostatně řadí Evropská unie jako dvacátý člen skupiny.
Zdroj: Reuters, ČTK
Čtěte více
-
G20 kvůli přítomnosti ruského zástupce podle zdroje nevydá společné komuniké
Skupina největších ekonomik G20 ve středu po schůzce ve Washingtonu nevydá závěrečné komuniké se společnými cíli. Řekl to dnes zdroj z německé vlády, podle kterého je důvodem očekávaná přítomnost ruského zástupce. Ministři financí a guvernéři centrálních bank zemí G20 budou jednat na okraj jarního zasedání Mezinárodního měnového fondu (MMF) a Světové banky (SB). -
G20 letos uzavře dohodu o snižování dluhů
Skupina největších světových ekonomik G20 chce během letošního roku uzavřít novou dohodu o snižování... -
G20: MMF získal přísliby na víc než 430 miliard USD
Mezinárodní měnový fond (MMF) získal od členských zemí závazné přísliby na více než 430 miliard dolarů. -
G20 musí pro podporu růstu dělat víc
Země G20 musejí znásobit úsilí, aby podpořily hospodářský růst, a využít k tomu mohou všechny nástroje... -
G20 nezmíní Japonsko jako zemi, která ovlivňuje kurz
Členové skupiny G20 v závěrečném komuniké po zasedání v Moskvě neukážou prstem na Japonsko... -
G20 podle EU nesplní cíl zvýšit růst
Ministři financí zemí Evropské unie včera připustili, že skupina největších světových ekonomik G20 nesplní cíl zajistit do roku 2018 podstatné zvýšení tempa svého hospodářského růstu. V dokumentu pro setkání finančních lídrů skupiny 20-21. dubna ve Washingtonu ministři vyzvali, aby se G20 zamyslela nad tím, proč v tom selhala. -
G20 projedná zvýšení úroků v USA a Čínu
Ministři financí a guvernéři centrálních bank zemí skupiny G20 dnes začali diskutovat o dopadech blížícího... -
G20 prý hodnotí světovou ekonomiku pesimisticky
Představitelé skupiny předních vyspělých a rozvíjejících se zemí G20 nadále hodnotí stav světové ekonomiky... -
G20: Růst světové ekonomiky zůstává mírný
Růst světové ekonomiky zůstává mírný a nerovnoměrný. Uvedli to dnes ministři financí a guvernéři centrálních... -
G20 se dohodla na přípravě společné koronavirové strategie
Ministři financí skupiny největších ekonomik světa G20 se dohodli na přípravě společné strategie, která pomůže překonat krizi způsobenou šířením koronaviru. Uvedl to na twitteru francouzský ministr financí Bruno Le Maire. Dnešní jednání ministrů financí a centrálních bankéřů se uskutečnilo prostřednictvím videokonference a skupina už předem oznámila, že po skončení jednání nevydá žádné prohlášení. -
G20 se shodla na přísnější regulaci kryptoměn zvaných stablecoin
Finanční představitelé zemí ze skupiny G20 zahrnující 20 největších ekonomik světa se shodli na přísnějších regulací kryptoměn, jako je plánovaná libra firmy Facebook. Vydávání těchto tzv. stablecoin by podle nich nemělo být povoleno, dokud nebudou vyřešena různá globální rizika, která tyto měny představují. Vyplývá to z prohlášení zveřejněném po zasedání ministrů financí a šéfů centrálních bank G20. -
G20 se zaměří hlavně na kroky Fedu a Číny
Dnešní setkání ministrů financí a guvernérů centrálních bank zemí skupiny G20 v Moskvě zřejmě přiláká velkou... -
G20 se zaměří na prorůstová opatření
Ministři financí a práce skupiny zemí G20 dnes přislíbili, že podpoří tvorbu pracovních míst a investice v ... -
G20 slíbila podpořit globální růst
Lídři skupiny zemí G20 se zavázali podpořit slábnoucí růst globální ekonomiky a postavit se proti... -
G20 už zřejmě nezavrhuje protekcionismus a cílenou devalvaci
Lídři skupiny zemí G20 by mohli přestat otevřeně zavrhovat protekcionismus a devalvaci měn v zájmu konkurenceschopnosti ekonomiky. Vyplývá to podle agentury Reuters z návrhu komuniké pro summit, který se uskuteční příští týden v Německu. V návrhu se hovoří pouze o věrnosti otevřenému a spravedlivému mezinárodnímu obchodnímu systému. -
G20 vítá zlepšený výhled ekonomiky
Finanční představitelé skupiny nejvýznamnějších světových ekonomik G20 dnes přivítali zlepšený výhled... -
G20 vyzve k dokončení globální daňové dohody do října
Ministři financí skupiny velkých ekonomik G20 podpoří dohodu o minimální dani z příjmu právnických osob a budou usilovat o to, aby byly do října vyřešeny všechny otázky z navrhované globální dohody o zdanění firem. Vyzvou také, aby se k dohodě připojily i další země. Uvedla to dnes agentura Reuters. Ta se odvolává na návrh prohlášení, které má být zveřejněno v sobotu, na závěr dvoudenního ministerského zasedání v Benátkách. -
G20: Zakročme proti zpomalování ekonomiky
Představitelé dvaceti nejsilnějších ekonomik světa (G20) se shodují, že je potřeba přijmout včasná politická opatření, která by zajistila, že zpomalování světové ekonomiky se kvůli stupňujícím se rizikům neprodlouží. Po skončení dvoudenního setkání vedoucích představitelů G20 a šéfů centrálních bank ve Washingtonu to v pátek uvedl guvernér japonské centrální banky Haruhiko Kuroda. -
G7 bude diskutovat o globální ekonomice
Ministři financí a šéfové centrálních bank zemí skupiny G7, která sdružuje největší vyspělé ekonomiky, se... -
G7 bude dnes jednat o krizi v Evropě
Ministři financí a guvernéři centrálních bank nejvyspělejších zemí světa G7 svolali na dnešní den telekonferenci.