Evropská unie a Británie se dohodly na podobě budoucích vztahů
Evropská unie a Británie se dohodly na podobě budoucích vztahů po konci přechodného období po brexitu. Oznámil to dnes úřad britského premiéra Borise Johnsona. "Dohoda je hotová," uvedl úřad a dosažení dohody označil za "skvělou novinu".
"Vše, co bylo Britům slíbeno během referenda v roce 2016 a v loňských parlamentních volbách, je touto dohodou splněno," uvedl úřad premiéra. "Převzali jsme zpět kontrolu nad svými penězi, hranicemi, zákony, obchodem a vodami, ve kterých lovíme ryby," dodal.
Von der Leyenová: Dohoda s Británií je spravedlivá a vyvážená
Dohoda Evropské unie s Británií je dobrá, spravedlivá a vyvážená a vyplatilo se za ni bojovat. Na tiskové konferenci to dnes řekla předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová. EU podle ní teď může nechat brexit za sebou, Británie pro ni bude ale nadále partnerem a spojencem.
"Byla to dlouhá a křivolaká cesta. Dosáhli jsme ale dobré dohody. Je to spravedlivá, je to vyvážená dohoda," uvedla von der Leyenová. Uzavření dohody o budoucích vztazích podle ní bylo správné a zodpovědné z obou stran.
Dohoda, kterou se dnes podařilo dojednat, podle šéfky Evropské komise nechrání jen zájmy EU, ale i zájmy Británie. "Bude solidním základem pro nový začátek s dlouholetým přítelem," dodala.
Evropská unie podle von der Leyenová ukázala v jednáních jednotu a sílu. "Můžeme konečně nechat brexit za sebou a Evropa se může dál posouvat kupředu," zdůraznila. Dohoda podle šéfky EK obsahuje zásadní opatření pro případ, že se jí některá ze stran nebude řídit.
Hlavní vyjednavač Evropské unie Michel Barnier označil dnešek za den úlevy, který je ale poskvrněn i smutkem nad odchodem Británie z EU. Nyní se podle něj musí k dohodě vyjádřit jednotlivé členské země a také Evropský parlament.
Johnson: Dohoda s EU je dobrá pro celou Evropu
Dohoda o pobrexitových vztazích s Evropskou unií je dobrá pro celou Evropu, řekl premiér Johnson. Unie bude spojencem Británie a za dveřmi bude mít prosperující zemi, řekl dnes premiér novinářům po zprávě o dosažení dohody. Uvedl také, že dohoda v Británii ochrání pracovní místa a že Británie má opět pod kontrolou svůj osud, své zákony i své vody. Britský parlament by o dohodě měl hlasovat 30. prosince.
Johnson ocenil práci vyjednávačů obou stran i šéfky EK Ursuly von der Leyenové. Dohoda podle něj také přináší jistotu podnikatelům v celé zemi. Na twitteru před tiskovou konferencí Johnson zveřejnil fotografii, na níž má ruce zdvižené nad hlavou a zvednuté palce ve vítězném gestu.
"Máme zpět kontrolu nad svými zákony a naším osudem," uvedl britský premiér. "Soudní dvůr EU pro nás už nebude hrát roli," dodal. "Znamená to, že od 1. ledna 2021 budeme mít plnou politickou a ekonomickou nezávislost," řekl Johnson. Poprvé od roku 1973 bude mít Británie také plnou kontrolu nad svými vodami, dodal premiér s odkazem na rok, kdy Británie vstoupila do Evropských společenství, předchůdce dnešní Evropské unie.
Británie bude nyní dynamická a prosperující země, což pro EU není špatné, řekl Johnson. Z hospodářské soutěže budou profitovat obě strany a EU bude spojenec i přítel Británie, řekl Johnson.
Předseda vlády také uvedl, že na něj mnozí tlačili, aby dohodl prodloužení přechodného období. On to ale odmítl, protože už chtěl ukončit nejistotu, jak řekl.
Dosažení dohody vítá rovněž irský premiér Micheál Martin, podle něhož je dohoda nejméně špatnou variantou brexitu. Dodal, že doufá v budování dobrých vztahů s Británií. Nadšení ale nesdílí skotská premiérka Nicola Sturgeonová.
"Žádná dohoda nevyrovná to, co nám brexit vzal. Je čas na referendum o naší vlastní nezávislosti, jako evropského národa," napsala dnes Sturgeonová na twitteru. "Je třeba si uvědomit, že brexit se odehrál proti vůli Skotska," připomněla výsledky referenda o vystoupení Británie z EU z roku 2016. Voliči ve Skotsku v něm byli výrazně proti a 62 procent z nich podpořilo setrvání Spojeného království v unii.
Merkelová i Macron přivítali dohodu EU s Británií
Za historickou označila dnes německá kancléřka Angela Merkelová dohodu o budoucích vztazích, kterou uzavřely Evropská unie a Británie. Francouzský prezident Emmanuel Macron uvedl, že se jednota a pevný postoj EU v jednáních vyplatily. Výsledek rozhovorů přivítal rovněž irský premiér Micheál Martin či předseda italské vlády Giuseppe Conte. Španělský premiér Pedro Sánchez uvedl, že s Británií dál povede dialog o Gibraltaru.
"Touto dohodou vytváříme základy pro novou kapitolu v našich vztazích," uvedla Merkelová. "Británie bude i mimo Evropskou unii nadále důležitým partnerem Německa a Evropské unie," dodala.
Kancléřka slíbila, že Německo urychleně dohodu prostuduje. Vláda by o ní mohla jednat už v pondělí 28. prosince. "Věřím, že máme před sebou dobrý výsledek," dodala.
"Dohoda se Spojeným královstvím je zásadní pro ochranu našich občanů, našich rybářů, našich výrobců," napsal na twitteru francouzský prezident a ujistil, že dohlédne na to, aby práva ochráněna byla. Evropská unie nyní může podle Macrona hledět vstříc budoucnosti "jednotná, suverénní a silná".
Úlevu nad výsledkem jednání vyjádřil i německý ministr zahraničí Heiko Maas. "Byl to vyjednávací maraton, ale ve světovém rekordu a s dlouhým závěrečným sprintem," uvedl. Podle něj se dlouhé vyjednávání vyplatilo. Německo, které nyní předsedá Radě EU, udělá podle Maase vše pro to, aby mohla dohoda začít provizorně platit už 1. ledna 2021.
Irský premiér Micheál Martin uvedl, že dohoda EU s Británií chrání irské zájmy. Je podle něj "dobrým kompromisem a vyváženým výsledkem". Označil ji za "nejméně špatnou formu brexitu, jaká byla možná".
Za dobrou zprávu označil výsledek jednání také italský premiér Giuseppe Conte. Británie podle něj zůstane klíčovým partnerem a spojencem EU a stejně tak Itálie. Španělský premiér Pedro Sánchez dohodu rovněž přivítal. "Španělsko a Spojené království budou pokračovat v dialogu, aby dosáhly dohody o Gibraltaru," dodal.
Podle belgického premiéra Alexandera De Crooa je vyjednaná dohoda základem pro silné partnerství EU a Spojeného království a poskytuje klíčové záruky pro "spravedlivou soutěž pro naše firmy". Nizozemský premiér Mark Rutte označil uzavření dohody za "skvělou zprávu".
Zdroj: Reuters, ČTK, EK, Bloomberg
Čtěte více
-
Evropská komise zlepšila odhad růstu české ekonomiky, inflaci čeká výrazně vyšší
Evropská komise (EK) dnes mírně zvýšila odhad letošního růstu české ekonomiky, který však i přes zlepšené vyhlídky výrazně zaostane za průměrem celé Evropské unie. Hrubý domácí produkt (HDP) by měl vzrůst o 0,2 procenta, uvedla komise v jarní makroekonomické prognóze. V únorové předpovědi odhadovala růst na 0,1 procenta. Výrazněji pak zlepšila očekávání pro příští rok, kdy počítá s růstem o 2,6 procenta, zatímco dříve odhadovala 1,9 procenta. -
Evropská komise zlepšila výhled růstu EU
Evropská komise (EK) zlepšila výhled vývoje ekonomiky Evropské unie. Ve své pravidelné podzimní makroekonomické předpovědi dnes uvedla, že letošní růst hrubého domácího produktu (HDP) dosáhne 2,3 procenta, zatímco na jaře počítala s růstem o 1,9 procenta. Pro eurozónu teď podzimní prognóza očekává růst 2,2 procenta, což by bylo nejrychlejší tempo za poslední desetiletí. -
Evropská komise zřejmě oznámí zvýšení cel na dovoz elektromobilů z Číny
Evropská komise (EK) zřejmě tento týdne oznámí zvýšení cel na dovoz čínských elektromobilů. Dosavadní poplatek by se tak mohl zvýšit z deseti procent na 20 až 35 procent, uvedla dnes agentura APA. Představitelé automobilek BMW, Mercedes nebo Volkswagen chystané opatření kritizují, protože se obávají odvetných opatření ze strany Číny. -
Evropská krize prý ještě neskončila
Evropská krize navzdory stabilizaci eura ještě neskončila. Překonání ekonomických problémů a snížení... -
Evropská krize se prohlubuje, akcie trpí, dolar posiluje
Během asijské seance eurodolar část svých ztrát vymazal, a dnes se pohybuje okolo 1,4090. -
Evropská kryptokrálovna Ignatovová je na seznamu nejhledanějších osob v Evropě
Zakladatelka kryptoměny OneCoin Ruža Ignatovová, někdy označovaná za kryptokrálovnu, byla za svoji úlohu v mnohamiliardovém podvodu zařazena na seznam nejhledanějších osob Europolu. Upozornila na to agentura Bloomberg. -
Evropská levice varuje před úsporami
Zástupci zhruba čtyřicítky evropských sociálnědemokratických stran včera varovali před přehnanou... -
Evropská měna dnes oslabuje vůči dolaru
Evropská měna dnes oslabuje vůči dolaru, k jenu ale naopak posiluje. Euro nejprve klesalo k oběma... -
Evropská měna zahájila týden poklesem
Evropská měna (EUR) zahájila týden poklesem vůči dolaru. Euforie z nových kroků eurozóny... -
Evropská měnová rošáda – EUR/GBP
Britská libra se na páru s eurem po několika týdnech znovu vrátila ke svým 8letým minimům z letošního léta... -
Evropská unie čeká na kroky řecké vlády
Evropská unie čeká na první kroky nové řecké vlády, řekl dnes novinářům po jednání se svými kolegy ze... -
Evropská unie chce zakázat platby v hotovosti nad 10.000 eur
Evropská unie chce jako prevenci proti praní špinavých peněz zakázat platby v hotovosti nad 10.000 eur (asi 256.000 Kč). Německému deníku Süddeutsche Zeitung to řekla komisařka Mairead McGuinnessová, která má v unijní exekutivě na starost finanční služby. -
Evropská unie poskytne Ukrajině dalších 205 milionů eur
Evropská unie poskytne Ukrajině dalších 205 milionů eur (pět miliard korun) vzhledem ke zhoršující se humanitární situaci. Dnes to během návštěvy této země čelící už více než tři měsíce ruské agresi oznámil eurokomisař pro krizové řízení Janez Lenarčič. -
Evropská unie prý Řecko padnout nenechá
Ať už Řecko schválí nutné úspory, nebo ne, tak Evropská Unie zemi padnout nenechá. -
Evropské a americké banky se připravují na dopad sankcí proti Rusku
Evropské banky se připravují na dopady sankcí proti Rusku. Zejména banky v Rakousku, Itálii a Francii jsou jim v celosvětovém měříku nejvíce vystaveny a již několik týdnů jsou v pohotovosti. Před dopadem sankcí na trhy varuje britská HSBC. Americké banky se z Ruska v minulých letech stáhly, a tak jejich vedení nečeká vážnější dopad ekonomické odvety Západu, napsala agentura Reuters. Agentura Bloomberg napsala, že se banky z Wall Street obrátily na francouzskou banku Société Générale, zda by jim případně nepomohla s transakcemi, které se týkají Ruska. -
Evropské akcie během dne klesly na nejnižší úroveň za téměř tři měsíce
Evropské akcie během dnešního obchodování sestoupily až na nejnižší úroveň za téměř tři měsíce. Za jejich poklesem stojí obavy z negativních dopadů vyšších úrokových sazeb na hospodářský růst. Panevropský index STOXX Europe 600 v jednu chvíli ztrácel 1,3 procenta. Později však část ztrát smazal a obchodování uzavřel s poklesem o 0,51 procenta na 454,7 bodu. -
Evropské akcie čtvrtým dnem oslabují
Evropské akcie čtvrtým dnem oslabují a drží se poblíž dvouletých minim. Jejich výprodej reaguje na pondělní prudký propad americké burzy, jejíž hlavní indexy se dostaly na svá roční minima a na následující prudký pokles asijských trhů. Investoři se obávají nedostatečného pokroku v obchodních jednáních mezi Spojenými státy a Čínou, ale i vývoje kolem brexitu a italského státního rozpočtu. -
Evropské akcie dál posílily a uzavřely poblíž devítiměsíčního maxima
Evropské akcie uzavřely dnešní obchodování téměř nejvýše za devět měsíců. Panevropský akciový index STOXX Europe 600 si připsal půl procenta na 454,6 bodu, a byl tak nejvýše od loňského dubna. Posílily především nemovitostní a maloobchodní akcie, což pomohlo vykompenzovat ztráty v sektorech spojených s komoditami. Objem obchodů byl dnes ale nízký, i proto že se kvůli státnímu svátku neobchodovalo ve Spojených státech, napsala agentura Reuters. -
Evropské akcie díky dobrým firemním výsledkům zažily nejlepší týden od března
Evropské akcie zažily nejlepší týden od poloviny března. Těžily z dobrých čtvrtletních výsledků řady významných evropských podniků i z nadějí na širší oživení ekonomiky. Panevropský index STOXX Europe 600 si od začátku týdne připsal zhruba 1,8 procenta, při dnešním obchodování ale zůstal téměř beze změny. -
Evropské akcie díky jednání o brexitu a obchodu vzrostly
Evropské akcie dnes výrazně posílily díky překvapivému průlomu v jednání o odchodu Británie z Evropské unie a obchodnímu jednání mezi USA a Čínou. Panevropský index STOXX 600 stoupl o 2,3 procenta a většina předních evropských indexů vzrostla o více než 1,5 procenta. Německý index DAX si připsal 2,9 procenta a zažil nejlepší den za devět měsíců, napsala agentura Reuters.