Neděle 22. prosince 2024 02:11
reklama
Investingfox Nastroje
reklama
Dukascopy new
reklama
eightcap krypto
reklama
Purple ebook obchodování ropy

Ekonomika EU letos poroste o 1,4 procenta

10.07.2019 12:16  Autor: Tým FXstreet.cz  Sekce: Tradingové analýzy a zprávy   Tisk


Ekonomika celé Evropské unie letos poroste o 1,4 procenta, v zemích používajících euro to bude 1,2 procenta, uvedla dnes Evropská komise (EK) ve své letní makroekonomické předpovědi. V příštím roce očekává EK pro celou unii expanzi hospodářství o 1,6 procenta a v eurozóně o 1,4 procenta. Prognóza přitom opět upozorňuje na nebezpečí, které představují vnější faktory, jako je napětí v mezinárodním obchodě či nejistoty související s mezinárodní politikou.

Letní prognóza, kterou novinářům představil komisař pro hospodářské a měnové otázky, daně a cla Pierre Moscovici, mírně snížila výhled pro celou EU i eurozónu na příští rok. Na jaře EK očekávala v celé unii v roce 2020 růst 1,7 procenta a v zemích používajících euro 1,5 procenta.

"Všechny země EU by měly opět růst, jak v roce 2019 tak v roce 2020, silný pracovní trh podpoří poptávku," poznamenal Moscovici. Ale vzhledem k mnoha rizikům, která mohou výhled ohrozit, je podle něj třeba další práce na posilování odolnosti hospodářských systémů členských zemí i eurozóny jako celku.

Moscovici před novináři upozornil na "růst protekcionismu a napětí mezi USA a Čínou", které mohou mít negativní vliv na mezinárodní obchod. Pokračující nejistota okolo americké obchodní politiky může mít podle komise vliv na zpomalení obchodu a tím také výroby v různých regionech i sektorech hospodářství. Důsledkem by pak byly i negativní dopady na finanční trhy. Napětí na Blízkém východě by podle prognózy komise mohlo vést k vyšším cenám ropy.

Pro unii je také rizikovým faktorem britský odchod z EU, připomněl Moscovici. Nyní by Británie měla unii opustit ke konci října, dál ale není jasné, zda se tak stane na základě vzájemné dohody či bez ní.

Z prognózy plyne, že růst v EU táhne domácí poptávka, především spotřeba domácností. Hrubý domácí produkt by podle Evropské komise měl letos růst ve všech zemích Evropské unie, ale například ve střední a východní Evropě, na Maltě či v Irsku bude expanze výrazně vyšší než v Itálii či Německu, kde by měl být letos jen na úrovni 0,5 procenta a 1,4 procenta v roce příštím. V Itálii komise letos očekává hospodářský růst 0,1 procenta letos a 0,7 procenta v roce 2020.

V nové předpovědi komise o 0,1 procenta snížila odhad inflace v eurozóně i celé unii pro letošek i pro příští rok, především v důsledku nízkých cen ropy a mírně nižšímu hospodářskému výhledu. V eurozóně nyní prognóza uvádí inflaci 1,3 procenta pro letošek i příští rok, pro celou EU je to letos 1,5 procenta a 1,6 procenta v roce 2020.

Zdroj: Reuters, ČTK, EK

Sdílení článku: 
   

 

Čtěte více

  • Ekonomika ČR v 1Q vzrostla meziročně dle odhadů o 0,3 pct
    Česká ekonomika v prvním čtvrtletí letošního roku vzrostla meziročně podle zpřesněných odhadů o 0,3 procenta. Oznámil to dnes Český statistický úřad (ČSÚ). Výkon hospodářství tak byl mírně vyšší než podle předchozích odhadů. Původně úřad odhadoval meziroční růst hrubého domácího produktu (HDP) na 0,2 procenta. Odhad mezičtvrtletního růstu ČSÚ naopak snížil z 0,3 na 0,2 procenta.
  • Ekonomika ČR v 3. čtvrtletí dle zpřesněného odhadu meziročně vzrostla o 3,1 pct
    Česká ekonomika ve třetím čtvrtletí meziročně stoupla o 3,1 procenta a proti předchozímu čtvrtletí o 1,5 procenta. Vyplývá to ze zpřesněného odhadu Českého statistického úřadu (ČSÚ). Proti jeho prvnímu odhadu z konce října je to zlepšení. Předběžný odhad uváděl meziroční nárůst hrubého domácího produktu (HDP) o 2,8 procenta a mezičtvrtletní o 1,4 procenta. Na vývoji HDP se kladně podepsala domácí poptávka.
  • Ekonomika EU i eurozóny ve čtvrtletí vzrostla o 0,2 procenta
    Ekonomika Evropské unie i eurozóny ve druhém čtvrtletí vzrostla ve srovnání s předchozími třemi měsíci o 0,2 procenta. Uvedl to dnes evropský statistický úřad Eurostat, který tak směrem dolů upravil své dřívější odhady. V nich uváděl, že hospodářství EU i eurozóny přidaly ve druhém kvartálu 0,3 procenta, což bylo stejné tempo jako v prvním čtvrtletí.
  • Ekonomika EU i eurozóny ve druhém čtvrtletí vzrostla
    Ekonomika Evropské unie i eurozóny ve druhém čtvrtletí vzrostla ve srovnání s předchozími třemi měsíci o 0,3 procenta. Uvedl to dnes evropský statistický úřad Eurostat, který tak potvrdil rychlý odhad z konce července. Stejným tempem rostla EU a eurozóna i v prvním čtvrtletí.
  • Ekonomika EU i eurozóny ve 2Q vzrostla
    Ekonomika zemí eurozóny i celé Evropské unie ve druhém čtvrtletí vzrostla ve srovnání s předchozími třemi měsíci o 0,4 procenta. Meziročně se hrubý domácí produkt (HDP) obou regionů zvýšil o 2,1 procenta. Oznámil to dnes evropský statistický úřad Eurostat. Statistici revidovali meziroční údaj směrem dolů o 0,1 procentního bodu. Mezičtvrtletně zůstal údaj stejný jako v předběžné zprávě zveřejněné v polovině srpna.
  • Ekonomika EU i eurozóny v prvním čtvrtletí vzrostla
    Ekonomika Evropské unie i eurozóny v letošním prvním čtvrtletí vzrostla o 0,3 procenta proti předchozím třem měsícům. Oznámil to dnes evropský statistický úřad Eurostat. Potvrdil tak své údaje z poloviny května. Meziroční růst ekonomiky EU v prvním čtvrtletí nicméně podle dnešní zprávy činil 0,5 procenta, zatímco v květnu jej Eurostat odhadoval na 0,4 procenta.
  • Ekonomika EU i eurozóny vzrostla nejrychleji od roku 1995
    Ekonomika Evropské unie se ve třetím čtvrtletí částečně zotavila z koronavirového propadu, hrubý domácí produkt (HDP) se ve srovnání s předchozím čtvrtletím zvýšil o 12,1 procenta. V prvním rychlém odhadu to dnes oznámil evropský statistický úřad Eurostat. Podobně v zemích eurozóny ekonomika vzrostla o 12,7 procenta. V obou případech je to rekordní růst, respektive nejvýraznější od roku 1995, kdy se tento údaj začal sledovat.
  • Ekonomika EU i eurozóny v 1Q vzrostla
    Ekonomika Evropské unie i eurozóny v letošním prvním čtvrtletí vzrostla o 0,3 procenta oproti předchozím třem měsícům. Oznámil to dnes evropský statistický úřad Eurostat. Potvrdil tak svůj rychlý odhad z konce dubna. V posledním čtvrtletí loňského roku hrubý domácí produkt (HDP) Evropské unie stagnoval, zatímco HDP eurozóny se snížil o 0,1 procenta.
  • Ekonomika EU je zpět v recesi, v prvním čtvrtletí klesla o 0,4 procenta
    Ekonomika Evropské unie je zpět v recesi. Hrubý domácí produkt (HDP) v prvním čtvrtletí kvůli dopadům pandemie klesl o 0,4 procenta, a navázal tak na propad o půl procenta ze čtvrtého čtvrtletí. Ve svém prvním rychlém odhadu to dnes oznámil statistický úřad Eurostat. V zemích eurozóny byl hospodářský pokles ještě výraznější - dosáhl 0,6 procenta proti poklesu o 0,7 procenta v posledním čtvrtletí loňského roku. Recese je definuje jako dvě čtvrtletí hospodářského poklesu po sobě.
  • Ekonomika EU klesla ve 2. čtvrtletí o rekordních 11,7 procenta
    Ekonomika Evropské unie ve druhém čtvrtletí zejména kvůli koronavirovým omezením klesla o rekordních 11,7 procenta. Meziročně se pak hrubý domácí produkt (HDP) propadl o 14,1 procenta. Ve své zpřesněné zprávě to dnes uvedl evropský statistický úřad Eurostat. Propad je mírnější, než uváděl rychlý odhad z konce července. V něm úřad odhadoval pokles vůči prvnímu kvartálu na 11,9 procenta a proti druhému čtvrtletí loňského roku na 14,4.
  • Ekonomika EU letos vzroste o 1,8 procenta
    Hospodářství Evropské unie letos i příští rok vykáže růst o 1,8 procenta, uvedla dnes ve své pravidelné zimní makroekonomické předpovědi Evropská komise (EK). Pro eurozónu letos uvádí růst o 1,6 procenta a v roce příštím o 1,8 procenta. Poprvé za téměř deset let čeká prognóza růst ekonomiky všech zemí EU po celé sledované období, tedy od roku 2016 až do roku 2018.
  • Ekonomika EU loni kvůli pandemii klesla o 6,4 procenta
    Ekonomika Evropské unie loni klesla o 6,4 procenta, za propadem jsou hlavně opatření proti šíření nového koronaviru. V zemích eurozóny byl propad ještě výraznější, činil 6,8 procenta. Ve svém prvním rychlém odhadu to dnes oznámil statistický úřad Eurostat. Ve čtvrtém čtvrtletí ekonomika rovněž klesla, ovšem propad byl mírnější, než činily odhady.
  • Ekonomika EU na konci roku vzrostla víc, než se čekalo
    Ekonomika Evropské unie ve čtvrtém čtvrtletí podle sezonně přepočtených údajů vzrostla proti předchozím třem měsícům o 0,2 procenta. Oznámil to dnes statistický úřad Eurostat, data už nezahrnují Británii. Je to lepší výsledek, než uváděl první rychlý odhad, podle něhož růst činil pouze 0,1 procenta. I tak je ale růst pomalejší než ve třetím čtvrtletí, kdy činil 0,4 procenta.
  • Ekonomika EU pokračovala v růstu, ve třetím čtvrtletí činil 2,1 procenta
    Ekonomika Evropské unie se ve třetím čtvrtletí dál zotavovala z dopadů koronavirového poklesu a vzrostla o 2,1 procenta. Hospodářství EU tak po poklesu o 0,1 procenta v prvním kvartálu roste s postupným uvolňováním pandemických omezení již druhé tříměsíční období v řadě, když ve druhém čtvrtletí jeho výkon stoupl o dvě procenta. Ve svém prvním rychlém odhadu to dnes oznámil statistický úřad Eurostat.
  • Ekonomika EU po stagnaci opět vykazuje růst, v prvním čtvrtletí o 0,3 procenta
    Ekonomika Evropské unie v prvním čtvrtletí letošního roku vzrostla proti předchozím třem měsícům podle sezonně přepočtených dat o 0,3 procenta. V rychlém odhadu to dnes uvedl statistický úřad Eurostat, jehož údaj o desetinu procentního bodu předčil očekávání ekonomů. V posledním loňském čtvrtletí ekonomika EU stagnovala a hrubý domácí produkt (HDP) vykázal nulový růst. V meziročním srovnání se HDP za první čtvrtletí zvýšil o 1,3 procenta.
  • Ekonomika EU po stagnaci vzrostla o 0,3 procenta
    Ekonomika Evropské unie po stagnaci na konci loňského roku vzrostla v letošním prvním čtvrtletí ve srovnání s předchozími třemi měsíci o 0,3 procenta. Ve svém rychlém odhadu to dnes uvedl statistický úřad Eurostat. Meziročně pak tempo růstu hrubého domácího produktu (HDP) zrychlilo z 0,2 na 0,5 procenta. Mezičtvrtletní růst české ekonomiky byl vyšší než průměr EU.
  • Ekonomika eurozóny i celé EU v 1. čtvrtletí rekordně klesly
    Hrubý domácí produkt (HDP) eurozóny v prvním čtvrtletí klesl proti předchozím třem měsícům o 3,8 procenta, v celé Evropské unii se pak snížil o 3,3 procenta. Pro oba regiony to je nejvýraznější pokles od začátku měření v roce 1995, uvedl dnes ve zpřesněné zprávě evropský statistický úřad Eurostat.
  • Ekonomika eurozóny i EU ve 2Q zvolnila růst
    Ekonomika eurozóny i Evropské unie ve druhém čtvrtletí zvolnila růst. Eurozóna rostla v mezičtvrtletním...
  • Ekonomika eurozóny i unie zpomalila růst
    Hospodářský růst eurozóny i celé Evropské unie v prvním čtvrtletí oproti předchozím třem měsícům zpomalil a činil 0,4 procenta. Ve čtvrtém čtvrtletí přitom hrubý domácí produkt (HDP) eurozóny vzrostl o 0,7 procenta a celé EU 0,6 procenta. Evropský statistický úřad Eurostat tak dnes potvrdil svůj dřívější rychlý odhad.
  • Ekonomika eurozóny klesla o 0,2 %
    Ekonomika eurozóny v prvním čtvrtletí klesla proti předešlému čtvrtletí o 0,2 procenta a její pokles se táhne...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
CapXmaster srovnani