Donald Trump míří k republikánské nominaci
Bývalý americký prezident Donald Trump míří za jasným vítězstvím v souboji o republikánskou nominaci do listopadových prezidentských voleb. Během takzvaného superúterý, v němž republikáni rozhodují o svém kandidátovi v celkem 15 státech, dosud podle výsledkových projekcí vyhrál ve 12 státech včetně Kalifornie, Texasu či Severní Karolíny. Trumpova poslední významná soupeřka v tomto klání Nikki Haleyová zaznamenala ojedinělé vítězství ve Vermontu. Americký prezident Joe Biden zvítězil ve všech 15 státech, kde se při superúterý odehrál demokratický souboj o prezidentskou nominaci. Porážku utrpěl na Americké Samoi.
Podle AP a Reuters, která se odvolává na projekce společnosti Edison Research, superúterý dosud přineslo Trumpovi vítězství ve Virginii, Severní Karolíně, Tennessee, Oklahomě, Alabamě, Maine, Arkansasu, Massachusetts, Texasu, Coloradu, Minnesotě i nejlidnatější Kalifornii. Naopak Vermont je zatím jediným státem, kde se během superúterý dokázala prosadit Haleyová.
Z 15 států, v nichž republikáni v úterý vybírali svého kandidáta do prezidentských voleb, dosud výsledky nezveřejnil Utah a Aljaška.
Trump po ohlášeném vítězství ve více než desítce států označil superúterý za "skvělou noc". "Byla to skvělá noc, neuvěřitelný den," řekl podle agentury AFP příznivcům ve svém sídle Mar-a-Lago na Floridě.
Dominantním tématem při rozhodování republikánských voličů byla podle očekávání migrace, ukázaly exit polly Edison Research v Severní Karolíně a Virginii, píše Reuters. V Kalifornii byla pro republikány o něco málo důležitější ekonomika, migrace byla až na druhém místě. Na otázku, zda by migranti bez patřičných povolení měli být deportováni, odpovědělo kladně 62 procent voličů v republikánských primárkách v Severní Karolíně, 46 procent ve Virginii a 57 procent v Kalifornii.
V Severní Karolíně, která se s počtem 76 delegátů řadí mezi větší státy a kde v prezidentském finále roce 2020 nad prezidentem Joem Bidenem velmi těsně zvítězil Trump, uváděli republikáni jako hlavní témata migraci ze 41 procent, ekonomiku ze 33 procent, úpravu práva na interrupci z 11 procent a zahraniční politiku z devíti procent.
Ve všech třech dotyčných státech odpověděla rovněž nadpoloviční většina dotazovaných, že čtyřnásobně trestně stíhaný Trump by podle nich byl vhodným kandidátem do úřadu, i kdyby byl u soudu usvědčen ze zločinu.
Superúterý letos nepoutá takovou pozornost jako v minulých volebních cyklech, neboť přichází v momentě, kdy jsou souboje o nominaci republikánů a demokratů považované za víceméně rozhodnutou záležitost. Trump u Republikánské strany i jeho pravděpodobný demokratický soupeř, prezident Biden, od počátku nominačnímu procesu dominují a nic nenasvědčuje tomu, že by se na tom mělo něco změnit.
Haleyová měla k dnešku na kontě vítězství pouze v hlavním městě Washingtonu. Média superúterý vykreslovala jako její poslední šanci na zvrácení republikánského nominačního klání, které se vyvíjí jednoznačně v Trumpův prospěch. Americká média spekulují o jejím setrvání v kampani. Na úterní večer nicméně neohlásila žádnou akci, na níž by se k této věci mohla vyjádřit.
Exprezident Trump do superúterý vstupoval s 274 delegáty z celkových 2429. Ani kdyby zvítězil ve všech státech, kde se nyní hlasovalo, na nadpoloviční počet delegátů zatím nedosáhne.
Biden během superúterý ovládl souboj o demokratickou nominaci
Americký prezident Joe Biden zvítězil ve všech 15 státech, kde se během takzvaného superúterý odehrál demokratický souboj o nominaci do listopadových prezidentských voleb. Překvapivou porážku, první v nominačním klání, naopak utrpěl na Americké Samoi. Vyplývá to z projekcí amerických médií.
Podle projekcí deníku The New York Times si Biden v úterý připsal vítězství mimo jiné v lidnatých státech, jako je Texas, Kalifornie či Severní Karolína. Na Americké Samoi, která je nezačleněným územím Spojených států, Bidena porazil dosud málo známý podnikatel Jason Palmer.
Biden mezi demokraty nemá výraznější konkurenci a již nyní panuje přesvědčení, že se na podzim v souboji o Bílý dům znovu střetne se svým předchůdcem Donaldem Trumpem, který rovněž jasně míří k zisku republikánské nominace. Pozorovatelé nicméně bedlivě sledují volební účast a možné protestní hlasování proti Bidenovi formou volebních lístků, v nichž se voliči mohou nevyslovit pro žádného kandidáta.
Aktivisté, kterým vadí Bidenova silná podpora Izraele, vyzývali muslimské Američany a stoupence progresivního křídla strany, aby stejně jako předtím v Michiganu odevzdali v Minnesotě takovéto protestní hlasy. Podle projekcí agentury Edison Research se jich v Minnesotě sešlo přes 20 procent.
Trump během superúterý zcela dominoval republikánským primárkám. Jeho hlavní soupeřka, bývalá guvernérka Jižní Karolíny Nikki Haleyová se z 15 států, kde republikáni vybírali svého kandidáta, dokázala prosadit pouze ve Vermontu.
Biden ve svém prohlášení opět označil Trumpa za hrozbu pro americkou demokracii. "Dnešní výsledky dávají americkému lidu jasnou volbu: Dovolíme Donaldu Trumpovi, aby nás zatáhl zpět do chaosu, rozdělení a temnoty, které definovaly jeho funkční období?" uvedl Biden.
Další volební souboj mezi 81letým Bidenem a 77letým Trumpem si přeje jen málo Američanů. Průzkumy veřejného mínění ukazují, že jak Biden, tak Trump se mezi voliči těší nízké oblibě, připomněla agentura Reuters.
Zdroj: Reuters, ČTK, AP, AFP, The New York Times
Čtěte více
-
Dombrovskis: EU nechce přerušit vztahy s Čínou, i když se snaží snížit závislost
Evropská unie nemá v úmyslu přerušit vztahy s Čínou, i když podniká kroky ke snížení ekonomické závislosti a rizik. Na pekingské univerzitě Čching-chua to dnes řekl eurokomisař pro obchod Valdis Dombrovskis. Sedmadvacítka bude podle něj důraznější při prosazování spravedlivé hospodářské soutěže a hájení svých zájmů. Očekává se, že místopředseda unijní exekutivy své obavy probere s čínským vicepremiérem Che Li-fengem, uvedla agentura Reuters. -
Dombrovskis je před summitem optimistický ohledně změn eurozóny
Místopředseda Evropské komise pro euro, finanční služby a kapitálové trhy Valdis Dombrovskis je "opatrně optimistický" před diskusí šéfů států a vlád o reformě eurozóny koncem příštího týdne. K jeho hodnocení prý kladně přispěla také úterní dohoda na tomto tématu mezi německou kancléřkou Angelou Merkelovou a francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem. -
Dombrovskis: Letos a v roce 2020 poroste ekonomika všech zemí EU
V letošním a příštím roce poroste hospodářství všech členských zemí Evropské unie. S odvoláním na letní makroekonomickou prognózu Evropské komise, která má být zveřejněna ve středu, to dnes v Bruselu novinářům řekl místopředseda komise pro euro a sociální dialog Valdis Dombrovskis. -
Dombrovskis: Návrh rozpočtu Itálie odporuje doporučením komise
Evropská komise (EK) dnes potvrdila své původní hodnocení, podle něhož je návrh rozpočtu na rok 2019 předložený italskou vládou v závažném nesouladu s doporučeními, která Římu komise nabídla letos v červenci. Z analýzy rozpočtových dopadů podle místopředsedy komise pro euro a sociální dialog Valdise Dombrovskise plyne, že Itálie svým vysokým zadlužením porušuje unijní pravidla a komise má důvod zahájit s Římem řízení pro nadměrný deficit. -
Dombrovskis: Řecko zůstává v eurozóně
Řecko nadále zůstává v eurozóně, uvedl na Twitteru místopředseda Evropské komise Valdis Dombrovskis... -
Do místa konání summitu G7 nečekaně přiletěl íránský šéfdiplomat
Do místa summitu vyspělých ekonomik světa G7 v jihofrancouzském Biarritzu dnes překvapivě přiletěl íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf. Podle íránského ministerstva zahraničí nebude jednat ani s americkým prezidentem Donaldem Trumpem ani s jeho delegací. Zaríf zjevně dorazil s cílem setkat se se svým francouzským protějškem Jeanem-Yvesem Le Drianem. Německá kancléřka Angela Merkelová označila rozhovory šéfů diplomacie Íránu a Francie za "paralelní událost", která není krokem G7. -
Domluvit budoucí vztahy EU a Británie bude podle Barniera obtížné
Začátek vyjednávání o budoucí podobě vzájemných vztahů mezi Evropskou unií a Británií ukázal zásadní rozdíly v představách a požadavcích obou stran. Zatímco Londýn by spíše chtěl několik oddělených smluv, Brusel usiluje o jedinou komplexní dohodu. Na závěr prvního kola rozhovorů to dnes řekl šéf unijního vyjednávacího týmu Michel Barnier. Dosažení dohody do konce roku je přitom podle něj stále možné, i když bude obtížné. -
Domy v Británii byly loni nejdražší od r. 2008
Průměrná cena domu v Británii v loňském roce stoupla o 8,4 procenta na 175.826 liber. Dostala se tak... -
Donald Trump cílí na Bílý dům
Vydělal jmění v realitách, moderoval televizní show, byl spjat se soutěžemi Miss. Americký miliardář Donald Trump je osobností, kterou jedni milují a druzí nenávidí. Podnikatel, jenž byl ženatý s Čechoameričankou Ivanou Trumpovou, udělal do svých 70 let, které oslaví 14. června, slušnou kariéru. Zatím však nezastával žádnou veřejnou funkci, což by jako republikánský kandidát na prezidenta rád změnil. -
Donald Trump kritizoval Fed
Republikánský uchazeč o post amerického prezidenta Donald Trump včera obvinil americkou centrální banku (Fed)... -
Donald Trump prý chce o 9 % zvýšit rozpočet na obranu
Americký prezident Donald Trump chce zvýšit letošní rozpočet na obranu o 54 miliard dolarů (1,4 bilionu Kč), tedy o devět procent ve srovnání s loňským rokem. S odvoláním na nejmenované činitele Bílého domu o tom dnes informovaly agentury AP a AFP. -
Donald Trump představil svůj ekonomický program, pilířem je snížení daní
Republikánský kandidát na prezidenta USA Donald Trump včera na konferenci v Detroitu představil hlavní body svého hospodářského programu. Vyslovil se proti regulaci trhu, změnil své dřívější návrhy na daně z příjmu a ohlásil "daňovou revoluci", jakou prý Amerika nepoznala od dob Ronalda Reagana. -
Donald Trump si vybral Stephena Mirana za předsedu Rady ekonomických poradců
Zvolený americký prezident Donald Trump si vybral Stephena Mirana za předsedu své Rady ekonomických poradců. Oznámil to včera na své sociální síti Truth Social. Ekonom Miran byl v době Trumpova prvního mandátu poradcem na ministerstvu financí. -
Donald Trump sráží mexické peso
Předvolební výsledky republikánského prezidentského kandidáta Donalda Trumpa sráží mexickou měnu na kolena. Pokaždé, když se zvýší pravděpodobnost jeho zvolení do Bílého domu, mexické peso klesne (měnový pár USD/MXN roste). Latinskoamerické platidlo už je oproti dolaru na historickém minimu a brzy může padnout psychologická bariéra 20 peso za jeden americký dolar. -
Donald Trump vyzval Fed k dalšímu snížení úrokové sazby
Kvůli negativním dopadům koronaviru na ekonomiku dnes americká centrální banka (Fed) překvapivě snížila základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu do pásma 1,00 až 1,25 procenta. Fed se tak rozhodl krátce po telekonferenci ministrů financí a guvernérů centrálních bank zemí G7. Americký prezident Donald Trump na twitteru Fed vyzval k dalšímu snížení úrokové sazby a uvolňování měnové politiky. -
Do Německa přestal proudit ruský plyn přes Jamal, ceny vystoupily na rekord
Dodávky ruského zemního plynu do Německa prostřednictvím plynovodu Jamal se dnes zastavily, tok plynu se pak obrátil opačným směrem. Informovala o tom agentura Reuters, která se odvolává na údaje německého provozovatele plynovodní sítě Gascade. Cena klíčového termínového kontraktu na plyn s dodáním v lednu později ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku poprvé překročila 170 eur (zhruba 4290 Kč) za megawatthodinu (MWh). -
Dopad brexitu na USA se zdá zanedbatelný
Referendum o vystoupení Británie z Evropské unie vyvolalo nejistotu a zvýšilo rizika pro další vývoj... -
Dopad konfliktu v Izraeli na ceny ropy by podle analytiků mohl být omezený
Ceny ropy by v reakci na útok palestinských ozbrojenců z Hamásu na Izrael mohly v pondělí prudce vzrůst. Celkový dopad útoku ale bude pravděpodobně omezený. Řekli to zpravodajské televizi CNBC odborníci na energetiku. To však podle nich platí pouze za předpokladu, že konflikt nebude dále eskalovat. -
Dopady inflace vnímá drtivá většina Čechů
Dopady vysoké inflace pociťuje 85 procent Čechů, na 44 procent dopadly změny obsažené ve vládním konsolidačním balíčku. Lidé i nadále chtějí šetřit na potravinách a energiích a omezují návštěvy restaurací. Zároveň se ale proti loňsku zvýšil podíl lidí, kteří věří, že budou letos s financemi vycházet lépe než v předchozím roce. Je jich 37 procent, před rokem to bylo 31 procent, vyplývá z průzkumu agentury Ipsos pro Generali Investments CEE, jehož výsledky má ČTK k dispozici. -
Dopady kroků ECB prý nebudou tak velké
Dnešní oznámení Evropské centrální banky o nákupu státních dluhopisů nebude mít podle analytiků oslovených ČTK tak silný efekt na podporu evropské ekonomiky, jako například v minulosti v USA. Důvodem je například odlišný evropský přístup k investicím na kapitálových trzích nebo neschopnost vlád provést reformy. Celkově oznámený objem peněz určených na podporu evropské ekonomiky Evropskou centrální bankou byl podle analytiků ovšem nad očekáváním investorů, a trhy tak bezprostředně zareagovaly pozitivně.