Příspěvek se nahlašuje...
Odpovědět na otázku zda je možné, že EUR/USD bude do roka na 1,0000, by chtělo hlubší analýzu a mít k dispozici kvalitní údaje ( a ty nemá dnes ani Eurostat). Vypracovat analýzu nejenom fundamentální a technickou, ale i politickou.
Z pohledu TA bych na první pohled viděl supporty na úrovních cca 1,2450 - 12328 (kde je i cca 50 % FIBO) z minima v r. 2001 - max. z r. 2008 + je to i silný support z 28.10.2008, dalšími supporty by mohly být úrovně cca 1,16040 a 1,0762.
Ještě než se přiblíží k výše uvedenému silnému supportu cca 1,2450 - 1,2328 bude muset EUR/USD překonat support na úrovni cca 1,3423 (ke kterému se v posledních dnech přiblížil na dostřel) a ještě support = cca 1,2900. Okolo těchto úrovní lze očekávat pokusy o růstové korekce.
Fundamentálně se budou pomyslné nůžky mezi Eurem a USD i nadále rozevírat. Obecne se ví, že oživení v EU následuje cca 6 měsíců po oživení v USA. Jen aby to nebylo díky krizi ještě více. Tlak FEDu na snižování penez v US ekonomice bude růst. Do konce roku FED zvedne základní úrokové sazby. (v EU pravděpodobně až v 1 Q 2011) . Nezaměstnanost patrně bude v USA i nadále klesat. V EU nejspíše lze očekávat ještě její růst - stagnaci. Ekonomické oživení v USA bude stále patrnější. (což bohužel přinese zvýšení cen komodit vč. ropy) Ale to nejdůležitější je, že USA je jeden stát s cetrální bankou (FEDem) a centrálně řízenou ekonomikou. EU má sice společnou měnu a centrální banku, ale nikoliv centrálně řízenou ekonomiku. A tak je potom možné, že např. Řecko si půjčuje finance do st. kasy, aniž by se o postupu a podmínkách úvěrů s někým radilo. (To by ostatně muselo už dávno s "barvou" ven !)
Velkým problémem je tedy rozdílná hospodářská politika jednotlivých zemích Eurozóny - jejich přístup k řešení vlastních hospodářských problémů + ochrana společného zájmu = společné měny. Tento problém se bohužel zatím nedaří vyřešit. EU neni USE - Spojené Státy Evropské. I když snaha o větší centralizaci je po Lisabonu čím dál tím silnější. A po problémech okolo Řecka a jiných zemích Eu jistě tato snaha - co nejvíce centralizovat ekonomiku bude více posilovat. USE (nebo pod jiným názvem) jednou jistě vzniknou. Jinou možnost Evropa nemá. (Ať se nám to líbí nebo ne.) Ale nebude to zítra, ale v r. 2020 ? Kdo ví ?!
V případě dalších otřesů (jako je Řecko a jiných) je možné uvažovat o tom, že Euro dosáhne parity s USD v na počátku r. 2011. Více uvidíme na podzim 2010.
To, že se EUR/USD dostane na supportní oblast cca 1,2450 - 1,2328 bych nyní považoval za velmi reálné. Bez růstových korekcí to rozhodně nebude. Z pohledu dlouhodobé taktiky bych prodával růsty. ( Zároveň bych "vyždiboval" krátkodobými obchody, růstové korekce.) Ani obchody v párech EUR / JPY nebo EUR / GBP bych nezatracoval.