Co vedlo k zablokování financí v USA?
Hlavní údaje o současné rozpočtové krizi v USA a sporech ve věci zvýšení dluhového stropu (americký Kongres má do čtvrtka 17. října dluhový strop zvýšit, jinak vládě dojdou peníze na splácení závazků):
- Krizi vyvolaly spory demokratů a republikánů v Kongresu, kteří se k 1. říjnu nedokázali dohodnout na podobě zákona o vládních výdajích v novém fiskálním roce. Poprvé po 17 letech tak americká vláda zůstala bez peněz na běžný provoz, což znamená nucenou dovolenou pro statisíce státních zaměstnanců či uzavřené brány mnoha úřadů.
- Jádrem problémů mezi zákonodárci je zdravotnická reforma prezidenta Baracka Obamy, jejímž ročním odkladem republikáni ve Sněmovně (mají zde většinu) podmiňují uvolnění peněz pro státní výdaje. S tím však nesouhlasí demokraté, kteří kontrolují Senát. Obama republikány obvinil z vytváření krize, která bude mít "velice reálné ekonomické dopady na reálné lidi".
- Pokračování sporů může vést i k neschopnosti zvýšit dluhový limit. Vládě tak mohou podle ministra financí Jacka Lewa už 17. října dojít peníze na splácení dluhů. Pokud Kongres limit nezvýší, Washington se může dostat do platební neschopnosti s hlubšími ekonomickými následky, než je nouzový stav ve vládních institucích.
- Zvýšení dluhového stropu republikáni spojují s jednáním o dalším snižování výdajů. Obama ale řekl, že je s nimi ochoten jednat o zdravotnictví či snižování deficitu, ale až poté, co sněmovna bez jakýchkoli podmínek uvolní peníze vládě a zvýší dluhový limit.
- Dluhový strop byl naposledy zvýšen v lednu a nyní činí 16,7 bilionu dolarů (321,4 bilionu korun). Pokud administrativa USA dosáhne tohoto stropu, nesmí si dále půjčovat. Vláda na strop narazila v květnu a nyní provádí mimořádná opatření, aby si zajistila dostatek peněz.
- Jednání mezi Bílým domem a stranami v Kongresu o dluhovém stropu či výdajových škrtech bývají napjatá. Vášnivý byl spor o zvýšení dluhového stropu například v srpnu 2011, kdy bylo kompromisu dosaženo až v den, kdy si vláda mohla naposledy půjčit. Jednání tehdy vedla ke snížení špičkového úvěrového ratingu USA.
Vývoj hlavních událostí:
22. září - Republikáni ve Sněmovně odsouhlasili rozpočtový návrh, který vládě poskytne peníze na další dva a půl měsíce. Připojili k němu ale podmínku zkrácení rozpočtu Obamovy zdravotnické reformy.
27. září - Demokraty ovládaný Senát přechodný rozpočet odhlasoval, vyškrtl z něj však pasáže týkající se reformy (roční odklad a zrušení daně, která měla část reformy financovat).
29. září - Sněmovna přijala vlastní rozpočtový návrh a podmínila další financování vlády odkladem reformy o rok. Demokraté v Senátu to ale odmítli a označili to za vydírání.
30. září - Senát odmítl návrh zákona o státních výdajích schválený Sněmovnou a přijal vlastní koncept - "čistý" zákon o financování bez dodatků o reformě. Republikánská většina ve Sněmovně znovu prosadila změny v reformě a vzápětí demokraté v Senátu návrh opět zamítli a "očištěnou" předlohu zase poslali zpět do dolní komory.
1. října - V USA začal nový fiskální rok; země poprvé po 17 letech zamířila do nouzového režimu - stát financuje jen nutné výdaje.
- V platnost vstoupila Obamova zdravotní reforma.
5. října - Sněmovna schválila zpětné vyplacení platů zhruba osmi set tisícům federálních zaměstnanců, kteří jsou na nucené dovolené. Obama již vzkázal, že toto opatření podepíše.
6. října - Republikánský šéf Sněmovny John Boehner řekl, že jeho strana nebude hlasovat pro zvýšení dluhového limitu, pokud s nimi Obama nezačne jednat o snížení rozpočtového deficitu.
10. října - Obama se sešel s republikánskými členy Kongresu, kteří mu představili návrh na krátkodobé, šestitýdenní zvýšení dluhového stropu. Prezident jej odmítl, pokud bude spojen s dalšími podmínkami.
Zdroj: Reuters, ČTK, AP
Související články
Čtěte více
-
Co očekáváme od dnešní Evropské CENTRÁLNÍ BANKY?
Co očekáváme od dnešního zasedání ECB? -
Co přinesl první rok QE v eurozóně?
Během prvního roku kvantitativního uvolňování (QE) napumpovala Evropská centrální banka (ECB) v čele s... -
COP29 schválila dohodu o zahájení obchodů s uhlíkovými povolenkami
Účastníci konference OSN o změně klimatu COP29 se dohodli na pravidlech globálního trhu pro nákup a prodej uhlíkových povolenek. Podle zastánců obchodu s povolenkami to přinese miliardy dolarů pro nové projekty na pomoc v boji proti globálnímu oteplování, uvedla agentura Reuters. Dohoda, která byla uzavřena zhruba deset let po zahájení mezinárodních rozhovorů o vytvoření globálního trhu, se netýká hlavní otázky financování opatření v oblasti klimatu. Je však zatím jediným významnějším bodem, na kterém se členové konference dokázali shodnout. Mnoho delegátů po jejím schválení tleskalo. -
Corbyn chce brexitovou dohodu projednat znovu
Návrh dohody o odchodu Británie z Evropské unie je nepřijatelný, britská vláda by to měla uznat a znovu otevřít vyjednávání. Zvládnout by se to dalo, přestože EU říká, že už nezbývá čas, míní šéf britské Labouristické strany Jeremy Corbyn. V projevu na výroční konferenci Konfederace britského průmyslu (CBI) včera vůdce britské opozice zopakoval, že jeho strana předloženou dohodu v parlamentu nepodpoří, zároveň prý nedopustí odchod země z EU bez dohody. -
CoreLogic odhaduje škody po hurikánu Laura až na 12 miliard USD
Pojištěné škody na majetku po hurikánu Laura, který tento týden zasáhl americké státy Louisiana a Texas, dosáhnou osmi až 12 miliard dolarů (175 až 263 miliard Kč). Ve svém aktualizovaném odhadu to v pátek uvedla analytická společnost CoreLogic. Laura je podle ní zároveň hurikánem s nejvyšší intenzitou od roku 1856, který zasáhl pobřežní oblasti na severozápadě Mexického zálivu. -
Co řekne australský dolar na čínské HDP?
Po čtvrtečním výplachu, který měnovým trhům přinesla Švýcarská národní banka, se pozornost dočasně... -
Co řekne Fed na slabý dolar?
První měnové zasedání americké centrální banky (Fed) pod taktovkou nové šéfky Janet Yellenové je naplánováno... -
Co se stane, až americké vládě dojdou peníze?
Pokud americký Kongres neschválí zákon o státních výdajích, nebude mít americká vláda od dnešních 23:59... -
Co stojí za korekcí EUR/USD?
S tím, jak se dlouhodobé deflační obavy v Evropě během posledních měsíců zmírnily, začaly prudce růst... -
Co stojí za poklesem EUR/CHF?
Měnový pár EUR/CHF se přiblížil na dohled intervenční hranice Švýcarské národní banky (SNB), která již 3... -
Covidové uzávěry v Číně prohloubily potíže se zásobováním v německém průmyslu
Problémy se zásobováním v německém zpracovatelském sektoru se v květnu prohloubily, a to v důsledku koronavirových uzávěr v Číně. Vyplývá to z výsledků průzkumu mnichovského ekonomického institutu Ifo. Na potíže při nákupu surovin a polotovarů si stěžovalo 77,2 procenta dotazovaných průmyslových podniků, zatímco v dubnu to bylo 75 procent. -
Covid se rychle šíří v Americe či Indii, EU jedná o fondu obnovy
Nemoc covid-19 se podle Světové zdravotnické organizace (WHO) ve světě velmi rychle šíří, za poslední den přibylo rekordních 150.000 potvrzených případů, z toho téměř polovina na obou amerických kontinentech. Většina Evropy má zřejmě co do šíření nákazy nejhorší za sebou, teď ji čeká řešení ekonomických dopadů této pandemie. O společném plánu oživení ekonomik dnes prostřednictvím videokonference jednali prezidenti a premiéři zemí Evropské unie, zatím se ale neshodli. -
Co vyplývá ze zápisu z posledního zasedání Fedu?
Řada představitelů americké centrální banky (Fed) předpokládá, že úrokové sazby ve Spojených státech bude v brzké době zapotřebí opět zvýšit. Vyplývá to podle agentury Reuters ze zápisu z posledního zasedání Fedu. Podle některých by se nicméně další zvyšování úroků mělo odložit, dokud nestoupne inflace. -
Co zaznělo na jednání rady ČNB?
Na jednání bankovní rady ČNB 7. listopadu zaznělo, že nárůst inflace v důsledku intervencí může mít negativní dopad na vývoj reálných mezd a že nárůst dovozních cen povede k poklesu kupní síly domácností. Vyplývá to ze záznamu jednání rady, který byl dnes zveřejněn. Na jednání bylo dále řečeno, že cílová hladina pro kurz koruny v rámci intervencí nemůže být předmětem častých úprav. -
Co znamená Grexit pro euro?
Aktuálně je po nekonečných vyjednáváních pravděpodobnější bankrot Řecka a jeho odchod z eurozóny... -
Co způsobilo ranní prudký růst libry?
Na měnovém páru GBP/USD nastal dnes v 6:10 SELČ prudký pohyb vzhůru téměř 200 pipů, co za takovým... -
Co způsobuje neobvyklé pohyby kurzu britské libry?
Britský statistický úřad přestane vládním činitelům poskytovat citlivé údaje o ekonomice před jejich oficiálním zveřejněním. Oznámil to dnes šéf úřadu John Pullinger. Úřad se k tomuto kroku rozhodl poté, co se objevila podezření na možné zneužívání údajů při obchodování na finančních trzích. -
Credit Agricole: Čas pro short CHF/JPY?
Díky nestabilnímu tržnímu sentimentu v tomto týdnu a teroristickým útokům v Bruselu, nedokázal švýcarský... -
Credit Agricole očekává růst USD/CAD
Francouzská banka Credit Agricole (oddělení FX Strategy Research) poznamenává, že zotavování kanadského dolaru po zveřejnění kanadského hrubého domácího produktu (HDP) zvolnilo. Banka konstatuje, že prodloužení dohody kartelu OPEC o omezení těžby ropy udrží ceny v současném pásmu. Kanadský dolar dokázal částečně umazat ztráty, které nabral do začátku května. Podle Credit Agricole se nabízí potenciální obchodní příležitost pro dlouhé (long) pozice na měnovém páru USD/CAD v oblasti 1,3300 - 1,3400. Tento měnový pár by pak měl během nadcházejících měsíců posílit směrem k 1,4000. -
Credit Agricole věří v posílení kanadského dolaru
Analytici francouzské banky Credit Agricole (oddělení FX Strategy Research) ve svém výhledu věří v posílení kanadského dolaru vůči svému americkému protějšku (věří tedy v pokles měnového páru USD/CAD). Banka z tohoto důvodu drží otevřenou krátkou (short) pozici na měnovém páru USD/CAD z hladiny 1,2770 s Profit-Targetem na hladině 1,2300 a Stop-Lossem na hladině 1,2925.