Pondělí 30. prosince 2024 20:05
reklama
Dukascopy new
reklama
RebelsFunding
reklama
RebelsFunding
reklama
Investingfox Nastroje

Americká firma Kellogg’s čelí v USA skandálu

29.02.2024 15:12  Autor: Tým FXstreet.cz  Sekce: Tradingové analýzy a zprávy   Tisk


Americká potravinářská společnost Kellogg’s čelí skandálu. Její generální ředitel a multimilionář Gary Pilnick doporučil chudým rodinám, že pokud si nemohou dovolit normální večeři, ať jedí cereálie. Uživatelé mu na sociálních sítích odpovídají, že má své kukuřičné lupínky raději zlevnit, protože jejich rodinné balení za deset dolarů (234 Kč) spolu s mlékem vyjde stejně draho jako mražené lasagne, ze kterých se nají stejný počet lidí. Píší o tom americká a německá média.

Kellogg's patří k nejznámějším potravinářským značkám na světě. Své snídaňové cereálie prodává i v České republice.

Pilnickova rada chudým rodinám v živém vysílání CNBC s dovětkem, že cereálie "byly vždycky docela dostupné", firmu u zákazníků poškodila. Američtí spotřebitelé jsou nuceni od roku 2020 utratit za potraviny zhruba o 26 procent více.

Jeden z uživatelů na síti napsal, že Pilnick měl místo propagace svých výrobků více mluvit o růstu cen potravin a s tím spojených problémech. V komentářích k videu mnoho lidí napsalo, že už kukuřičné lupínky nekupují, protože jsou příliš drahé.

Společnost Kellogg's spustila svou kampaň Cereálie k večeři v roce 2022. Ve stejném roce vzrostly ceny potravin o 9,9 procenta, což bylo nejvíce od roku 1979.

Někteří Pilnickova slova přirovnávají k výroku "ať jedí koláče", který údajně pronesla francouzská královna Marie Antoinetta, když jí bylo řečeno, že rolníkům došel chléb. Jeden z uživatelů tiktoku se posměšně odvolával na multimilionářův příjem, který se podle údajů americké Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) z loňského září skládá z ročního platu ve výši jednoho milionu dolarů (23,4 milionu Kč) a více než čtyř milionů dolarů na odměnách. "Ten idiot vydělává čtyři miliony dolarů ročně," uvedl uživatel. "Myslíte, že krmí své děti k večeři cereáliemi?" dodal a kritizoval také nedostatek živin v kukuřičných lupíncích. Další uživatel poukázal na to, že cereálie také nejsou tak syté jako skutečná jídla.

Vynálezce kukuřičných lupínků Kellogg's, Dr. John Harvey Kellogg, pravděpodobně neměl v první řadě zájem na tom, aby byly cereálie syté, ale spíše na potlačení sexuálního apetitu, píše týdeník Der Spiegel. Kellogg byl eugenik a rasista, který usiloval o dosažení co nejlepšího genetického fondu člověka a propagoval čistotu rasy. Věřil, že lidem škodí masturbace, sexuální vzrušení a pohlavní styk. Vehementně prosazoval sexuální abstinenci. Jeho manželství s dietoložkou Ellou údajně nikdy nebylo naplněno. Podle médií bylo také veřejným tajemstvím, že oba žili v oddělených pokojích.

Na konci 19. století bojoval Kellogg v kontroverzním sanatoriu proti úpadku civilizace a špatné výživě. Vynalezl tam kontroverzní lékařské přístroje, jako například cvičné lůžko pro elektrošoky a lékařský perkusní masážní přístroj, které měly pacienty odradit od masturbace.

Vynález kukuřičných lupínků byl pro Kellogga součástí jeho zdravotního hnutí, které nazval biologický život. Hnutí prosazovalo více pohybu, koupele, konzumaci celozrnných výrobků a vyhýbání se masu. Lékař také věřil, že některé potraviny mohou zvýšit sexuální touhu a jiné ji mohou snížit. I proto spolu s mladším bratrem Willem Keithem společně vyvinuli kukuřičné lupínky z drcené pšenice, které měly snižovat chuť na sex.

V roce 2016 vyvolalo silné reakce video natočené v továrně Kellogg's. V klipu je vidět, jak zaměstnanec močí na dopravní pás s pufovanou rýží speciálně upravenou tak, aby se zvětšil objem zrníček. Jak tehdy informoval deník The Guardian, americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) zahájil v této věci trestní vyšetřování. Podle interního vyšetřování bylo video natočeno o dva roky dříve v továrně společnosti Kellogg's v Memphisu, která vyrábí především rýžové křupky. Výrobky byly v době zveřejnění videa s největší pravděpodobností už spotřebovány.

V roce 2018 se zaměstnanec Kellogg's Gregory Stanton k činu přiznal a byl odsouzen k deseti měsícům vězení. Zůstává nejasné, proč se muž, kterému bylo v době odsouzení 49 let, tohoto trestného činu dopustil. Jedním z možných motivů mohla být frustrace z pracovních podmínek ve společnosti Kellogg's, napsal německý list Spiegel.

Zdroj: Reuters, ČTK, Der Spiegel, The Guardian

Sdílení článku: 
   

 

Čtěte více

  • Americká ekonomika vytvořila 228.000 míst
    Americká ekonomika v listopadu vytvořila asi 228.000 pracovních míst, a navázala tak na vysoký přírůstek z předchozího měsíce. Míra nezaměstnanosti zůstala na 4,1 procenta, což je minimum za 17 let. Uvedlo to dnes tamní ministerstvo práce. Vzhledem k tomu, že se zvýšily i mzdy, je ekonomika podle analytiků v tak dobré kondici, že nepotřebuje fiskální stimuly v takovém rozsahu, jaký navrhuje prezident Donald Trump.
  • Americká ekonomika v závěru roku rostla
    Ekonomika Spojených států ve čtvrtém čtvrtletí rostla tempem 2,1 procenta. Je to lepší výsledek, než uváděl předběžný odhad, podle něhož tempo růstu činilo 1,9 procenta. Ve své konečné zprávě to dnes oznámilo americké ministerstvo obchodu. K růstu přispěly vyšší výdaje spotřebitelů.
  • Americká ekonomika v závěru roku rostla tempem 2,1 procenta
    Americká ekonomika ve čtvrtém čtvrtletí rostla tempem 2,1 procenta, stejně jako v předchozím kvartálu. Ve své konečné zprávě to dnes uvedlo americké ministerstvo obchodu, a potvrdilo tak předběžné údaje. V závěru loňského roku ekonomika ještě nepociťovala dopady šíření koronaviru. Nyní už hospodářství podle analytiků směřuje do recese.
  • Americká ekonomika v závěru roku zrychlila tempo růstu na sedm procent
    Hrubý domácí produkt (HDP) Spojených států se ve čtvrtém čtvrtletí v přepočtu na celý rok zvýšil o sedm procent. Růst největší ekonomiky světa výrazně zrychlil z 2,3 procenta ve třetím kvartálu. Ve své zprávě to dnes uvedlo americké ministerstvo obchodu, které tak zpřesnilo svůj rychlý odhad z konce ledna. Ten růst za čtvrté čtvrtletí uváděl v tempu 6,9 procenta.
  • Americká ekonomika vzrostla ve čtvrtletí o 6,9 procenta, upřesnili statistici
    Americká ekonomika ve čtvrtém čtvrtletí zrychlila růst na 6,9 procenta v přepočtu na celý rok z 2,3 procenta ve třetím kvartálu. Ve své konečné zprávě to dnes oznámilo americké ministerstvo obchodu. Dřívější odhad počítal s růstem v přepočtu na celý rok o sedm procent.
  • Americká ekonomika v 1. kvartálu rostla
    Ekonomika ve spojených státech v 1. kvartálu rostla meziročně tempem 1,1 %, což je revidovaná hodnota z...
  • Americká ekonomika v 1Q klesla o 0,7 %
    Americká ekonomika se v prvním čtvrtletí propadla po roce znovu do záporných čísel a její výkon klesl o 0,7 procenta. Stejně jako o rok dříve se na největší světové ekonomice těžce podepsalo nepříznivé zimní počasí a k tomu se přidal zvýšený obchodní deficit v důsledku silného kurzu dolaru. Vyplývá to z dnešních zpřesněných údajů ministerstva obchodu USA. To přitom minulý měsíc odhadlo, že ekonomika v prvních třech měsících roku zvolnila růst na 0,2 procenta z tempa 2,2 procenta v předešlém kvartálu.
  • Americká ekonomika v 1Q vzrostla o 1,8 %
    Americká ekonomika v prvním čtvrtletí vzrostla o 1,8 procenta, což je podstatně pomaleji, než počítaly...
  • Americká ekonomika zpomalila jen mírně
    Ekonomika Spojených států si ve třetím čtvrtletí navzdory hurikánům udržela solidní tempo růstu. Americké ministerstvo obchodu dnes ve svém rychlém odhadu uvedlo, že hospodářský růst v ročním přepočtu zpomalil pouze na tři procenta z 3,1 procenta ve druhém kvartálu.
  • Americká ekonomika zrychlila růst na dvě procenta
    Americká ekonomika ve třetím čtvrtletí zrychlila růst v přepočtu na celý rok na rovná dvě procenta.
  • Americká Komise pro cenné papíry a burzy schválila 11 bitcoinových ETF
    Americká Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) dnes udělila souhlas se spuštěním 11 investičních fondů na spotové bitcoiny obchodovaných na burze (ETF). Informovala o tom agentura Reurters, která to označuje za zlomový okamžik pro odvětví kryptoměn. Zprávu posléze potvrdil předseda SEC Gary Gensler. Cena bitconu se po oznámení změnila jen nevýrazně, kryptoměna smazala část předchozích ztrát.
  • Americká Komise pro cenné papíry posuzuje osm až deset žádostí o bitcoinové ETF
    Americká Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) posuzuje osm až deset žádostí o povolení fondů obchodovaných na burze (ETF), které by investovaly do bitcoinu. Dnes to podle agentury Reuters uvedl její předseda Gary Gensler. Bitcoin tento týden díky spekulacím, že schválení se blíží, posílil. SEC dosud schválila pouze fondy ETF, které investují do bitcoinových futures, tedy do kontraktů, které umožňují investorům sázet na budoucí cenu bitcoinu. Pokud by SEC nyní schválila fondy ETF, které investují do bitcoinu přímo, mohlo by to zvýšit poptávku po této nejstarší kryptoměně, protože by bylo pro investory snazší a levnější.
  • Americká kryptoměnová banka Silvergate je v dobrovolné likvidaci
    Mateřská společnost americké kryptoměnové banky Silvergate Capital se rozhodla ukončit její operace a zahájit její dobrovolnou likvidaci. Společnost Silvergate Capital Corporation to uvedla ve středu. Akcie banky po středečním uzavření burz odepsaly 35 procent. Podnik utrpěl ztráty po dramatickém kolapsu kryptoburzy FTX, a je tak další z řady obětí turbulencí na krpytoměnovém trhu.
  • Americká kryptoměnová burza Coinbase dostala varování od regulátora
    Největší americká kryptoměnová burza Coinbase dostala varování od americké Komise pro cenné papíry (SEC). Té se nelíbí některé produkty, které burza nabízí. Coinbase, která je největší kryptoměnovou burzou ve Spojených státech podle zobchodovaného objemu, o tom ve středu informovala na svém blogu.
  • Americká kryptoměnová burza Coinbase zruší pětinu pracovních míst
    Americká kryptoměnová burza Coinbase zruší asi 950 pracovních míst, což je zhruba 20 procent pracovní síly. Krok je součástí restrukturalizace, která má firmě umožnit uchovat si dostatek hotovosti v čase, kdy je trh s kryptoměnami v útlumu. Společnost to uvedla na svém blogu. Je to už třetí kolo propuštění za poslední měsíce, v listopadu firma zrušila přes 60 pozic a v červnu propustila 18 procent zaměstnanců.
  • Americká kryptoměnová burza Kraken ukončí své aktivity v Japonsku
    Americká kryptoměnová burza Kraken příští měsíc ukončí své aktivity v Japonsku. Firma dnes uvedla, že za jejím rozhodnutím stojí současné podmínky na trhu v Japonsku a útlum globálního kryptoměnového trhu. Kraken patří mezi největší kryptoměnové burzy na světě, napsal server CNBC.
  • Americká kryptoměnová firma BlockFi požádala o bankrotovou ochranu
    Americká půjčovna kryptoměn BlockFi vyhlásila bankrot. Stala se tak další obětí pádu kryptoměnové burzy FTX ze začátku tohoto měsíce, který vyvolal nestabilitu na trhu s kryptoměnami. Informovala o tom dnes agentura Reuters.
  • Americká lehká ropa je pod 50 dolary
    Ceny ropy na světových trzích dnes klesají. Dolů je tlačí rekordní množství suroviny na trhu a mlžení Ruska, zda se připojí k prodloužení omezení těžby plánovanému Organizací zemí vyvážejících ropu OPEC. Americká lehká ropa je pod 50 dolary za barel.
  • Americká ministryně financí chce globální minimální daň pro korporace
    Americká ministryně financí Janet Yellenová včera vyzvala ostatní země, aby společně s Washingtonem prosadily minimální daň pro korporace po celém světě. Snaží se potvrdit pozici Spojených států jako lídra světové ekonomiky, napsal list Financial Times (FT).
  • Americká ministryně financí neočekává hospodářskou recesi v USA
    Americká ministryně financí Janet Yellenová nepředpokládá, že ekonomika Spojených států se dostane do recese, ačkoli by ji mohl negativně ovlivnit nečekaně pomalý hospodářský růst v Číně. Inflace v USA je podle ministryně na ústupu, zatímco trh práce zůstává v dobré kondici. Yellenová to dnes uvedla v rozhovoru s televizí Bloomberg. Spojené státy jsou největší ekonomikou na světě, Číně patří druhá příčka.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Purple ebook obchodování ropy