Čtvrtek 21. listopadu 2024 15:40
reklama
Investingfox Partner
reklama
Swissquote Bank
reklama
Investingfox 16 let
reklama
Purple ebook obchodování ropy

OECD Trumpovi neverí

07.03.2017 15:54  Autor: X-Trade Brokers  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

OECD dnes zverejnila upadate svojho ekonomického výhľadu. Pre roky 2017 a 2018 svoju prognózu globálneho rastu HDP nezmenilo, ostali na úrovni 3,3%, resp. 3,6%. Úplná nuda to však nie je, keď si pozrieme na zmenu projekcií po jednotlivých ekonomikách, tak vyskočia určité zaujímavosti. Predovšetkým tieto tri:

  • Takmer všetkým ekonomikám/skupinám ekonomík bola prognóza rastu pre rok 2017 revidovaná mierne nahor. Hlavný dôvod, prečo ostala prognóza pre globálnu ekonomiku nezmenená, je India. Tej OECD v porovnaní s novembrovým vydaním znížila odhad rastu o 0,3 percentuálneho bodu. Dôvodom je narušenie ekonomiky demonetizáciou (vláda nečakane zrušila platnosť 500 a 1000-rupiových bankoviek, čo spôsobilo ekonomike menší negatívny šok), čiže keď vynecháme Indiu, tak OECD vidí tento rok o niečo pozitívnejšie ako v novembri.
  • Pre Britániu bol zvýšený odhad rastu z 1,2% na 1,6%. To by mal byť len mierne pomalší rast ako v roku 2016. Po novom teda OECD výraznejší dopad BrExitu na britskú ekonomiku v tomto roku nečaká. Pre budúci rok však zatiaľ ostáva opatrná, rast by mal spomaliť na 1%
  • Pre USA bol znížený odhad rastu v roku 2018 o 0,2 percentuálneho bodu. Pritom práve v roku 2018 očakáva Trumpova administratíva, že by jeho kroky mali začať zvyšovať ekonomický rast. OECD tomu zatiaľ príliš neverí. Už viackrát som písal, že akcie sa obchodujú na úrovniach, ktoré naznačujú očakávanie menšieho ekonomického zázraku od Trumpa, čiže je tu ďalší dôvod pristupovať k oceneniu akcií opatrne.

Prognózy rastu HDP pre roky 2017 a 2018 a ich zmena oproti novembrovým prognózam

2017-03-07_OECD gdp

Zaujímavý je aj pohľad na riziká pre globálny ekonomický vývoj, ktoré OECD aktuálne vníma.

V prvom rade sú to politické riziká z vyspelého sveta, ktoré sa môžu zhmotniť spomedzi všetkých ostatných v najkratšom časovom horizonte. Kombinácia Trumpovej protekcionistickej rétoriky a nárastu pravdepodobnosti dezintegrácie EÚ poslala index globálnej ekonomicko-politickej neistoty na najvyššie úrovne v histórii jeho existencie (od roku 1997). Sú dokonca vyššie ako počas finančnej a dlhovej krízy:

2017-03-07_OECD policy uncertainty

Druhým rizikom sú emerging ekonomiky. Ich súkromný dlh v pomere k HDP nabral v posledných rokoch rastúci trend, v prípade Číny, dokonca extrémne rastúci. Čína a aj zvyšné emerging ekonomiky majú aktuálne tento ukazovateľ výrazne nad limitom, nad ktorým podľa OECD narastá riziko recesie (v grafe nižšie je tento „limit“ naznačený trojuholníkom). Dlh vyspelých krajín je aktuálne plus/mínus na úrovni tohto limitu:

2017-03-07_OECD credit

Ďalším problémom emerging ekonomík je externý dlh. V situácii, kedy dolár posilňuje a v USA rastie úročenie sú krajiny s vysokým externým dlhom a s vysokým nesúladom medzi aktívami a pasívami v cudzích menách ohrozené. Spomedzi najväčších emerging ekonomík je najohrozenejšie Turecko, ktoré má s odstupom najväčší externý dlh a najväčší nesúlad medzi aktívami a pasívami:

2017-03-07_OECD EM

Dlh môže byť podľa OECD problémom aj v niektorých vyspelých ekonomikách. Jedná sa predovšetkým o hypotekárny dlh, ktorý má potenciál nafúknuť bubliny. Najvypuklejšia je situácia v Kanade (už som o tom písal viackrát), nie práve najzdravšie vyzerajú byť trhy s bývaním aj vo Švédsku a Austrálii.

2017-03-07_OECD house prices

Aby som to zhrnul. Tak keď nepočítame chaotickú demonetizáciu v Indii, OECD vidí v tomto roku vývoj o niečo pozitívnejšie ako v novembri. Na rozdiel od amerických domácností, firiem a investorov však neverí však, že Trump vytiahne z rukáva ekonomický zázrak.  Zrýchľovanie rastu globálnej ekonomiky môžu z krátkodobého hľadiska ohroziť Trump a voľby v EÚ, z dlhodobejšieho hľadiska dlhy emerging ekonomík.

Mne osobne spomedzi prognóz medzinárodných inštitúcií (okrem OECD ich robí aj MMF a Svetová Banka), príde táto najrealistickejšia. Aj čo sa týka rizík. S výnimkou očakávania prudkého spomalenia rastu britskej ekonomiky v budúcom roku sa s ňou stotožňujem.

Klíčová slova: Čína | OECD | Světová banka | USA | HDP | Turecko | Rizika | Akcie | MMF | Riziko | Trend | EU | Index | Banka | Dolar | Prognóza | Volby |
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • OECD (globálny ekonomický výhľad)
    V najnovšom reporte zvyšuje očakávania rastu globálnej ekonomiky pre rok 2010!...
  • OECD k centrálním bankám: Uklidněte situaci v ekonomice
    Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) minulý týden výrazně snížila svoji ekonomickou prognózu. V té souvislosti vyzvala centrální banky, aby naznačily trhem, že nízké sazby zůstanou v platnosti déle, než se doposud očekávalo. Nejdůležitější však je, že kromě monetárních stimulů se vyslovila i za strukturální reformy, ale také za koordinovanou fiskální podporu.
  • OECD nie je znepokojená krízou Evergrande
    Hlavný ekonóm OECD, Laurence Boone, hovoril o potenciálnom opatrení Číny v súvislosti s Evergrande. Podľa jeho názoru majú čínske orgány schopnosť udržať dlhovú krízu u developera Evergrande na uzde a širší pád by mal byť obmedzený. Boone poukazuje na to, že ak developer skutočne podá žiadosť o bankrot, vplyv na trhy bude obmedzený iba na niekoľko konkrétnych spoločností.
  • OECD očakáva pre rok 2017 od Trumpa len mierne pozitívny dopad na rast HDP
    Minulý týždeň som písal o tom, že správanie sa trhov po amerických voľbách sa najviac zhoduje so scenárom očakávaní vyššieho ekonomického rastu (+ riziká protekcionizmu voči emerging markets). A zakončil som to tým, že trhy môžu mať až prehnane vysoké očakávania ohľadom budúceho rastu US ekonomiky a jeho vedľajších efektov.
  • OECD prognózuje nejslabší globální růst za poslední dekádu
    Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) vydala novou prognózu světové ekonomiky. Oproti prognóze ze září nejsou přítomny žádné zásadní změny a můžeme říci, že odhady růstu HDP odpovídají odhadům dalších institucí jako Mezinárodní měnový fond, Světová banka či Capital Economics.
  • OECD předpovídá Česku takřka desetiprocentní propad. Nezaměstnanost by však měla zůstat poměrně nízko
    Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) ve své dnes zveřejněné prognóze předpokládá letošní propad tuzemské ekonomiky čítající 9,6 procenta. To je pesimističtější odhad, než nač ukazuje aktuální, květnový konsensus trhu (minus 7,9 procenta, viz pravidelné šetření ČNB).
  • OECD se obává stagnace nízkých mezd
    OECD uveřejnila minulou středu zprávu, ze které vyplývá návrat míry nezaměstnanosti k hodnotám, kterých dosahovala před krizí. Za znepokojující označuje tzv. „anémii“ příjmů jako jeden z paradoxů hospodářského oživení. Povzbudivé údaje o růstu totiž často zakrývají komplikovanou realitu a frustraci mnoha Evropanů. Viditelné to je obzvlášť na trhu práce. Ve dokumentu „Employment Outlook 2018“, zveřejněném ve středu 4. července, Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) došla k následujícímu závěru: „Znatelné zlepšení v oblasti zaměstnanosti zastiňuje stagnace mezd.“
  • OECD snížila odhad globálního růstu ekonomiky
    Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj výrazně snížila předpověď globálního ekonomického růstu v letošním roc...
  • OECD snižuje kvůli koronaviru odhad růstu světové ekonomiky. České ministerstvo financí bude muset odhad snižovat také, hrozí schodek 60 miliard korun
    Ministerstvo Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) dnes upravila svůj odhad ekonomického růstu klíčových hospodářských celků světa. Učinila tak v rámci speciální publikace věnované ekonomickému dopadu šíření koronavirové nákazy.
  • OECD snižuje výhled růstu globální ekonomiky
    Český index nákupních manažerů ve výrobě v únoru vzrostl o 1,3 bodu na 46,5, tedy nejvyšší hodnotu za posledních 9 měsíců. Tento výsledek byl v souladu s tržním očekáváním. I přes dílčí zlepšení ukazatele v posledních měsících však hodnoty indexu nadále zůstávají hluboko v pásmu kontrakce.Navíc přetrvávají značné nejistotyohledně budoucího vývoje. Očekávané zotavení německé ani evropské ekonomiky se nedostavuje, údaje v následujících měsících pak mohou být významně ovlivněny dopady koronaviru. Epidemie postupně zasahuje stále více oblastí, a i když se zdá, že nákaza v Číně již kulminovala, v Evropě bude ještě sílit a její dopady v datech teprve uvidíme. Hodnoty PMI by tak mohly v příštích měsících opět začít klesat na nižší úrovně. V únoru však respondenti ještě hleděli do budoucna s optimismem (šetření skončilo už 20. 2.), když očekávání průmyslníků byla poprvé od loňského září pozitivní a dosáhla nejvyšších úrovní od loňského května. V únoru byl nižší pokles zakázek i výroby a to se odrazilo i v menším úbytku zaměstnanosti. Zejména vlivem slabé poptávky, především té ze zahraničí, předpokládáme, že tuzemský průmysl bude letos stagnovat, či růst jen mírně.
  • OECD varuje: Globálny rast sa drží, ale riziká sú vážne
    Najnovšie prognózy Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) predvídajú pokračovanie stabilného tempa celosvetového rastu (4 % pre rok 2018 a 3,9 % v roku 2019).
  • OECD vyhlíží mnohem slabší růst české ekonomiky v roce 2021 než česká vláda, ta by měla tedy přepracovat rozpočet. Nezaměstnanost v ČR v listopadu nepatrně stoupla, příští rok bude hůř
    Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj předpokládá, že česká ekonomika v příštím roce poroste pouze o 1,5 procenta. Jedná se o poměrně pesimistický odhad, neboť například Česká národní banka počítá ve své nejnovější prognóze s růstem 1,7 procenta. Obě instituce jsou však velkými pesimisty v porovnání s ministerstvem financí. To podle nejnovější, zářijové prognózy počítá s růstem ekonomiky hned o 3,9 procenta.
  • OECD vyzýva Španielsko
    Malo by robiť prísnejšiu fiškálnu konsolidáciu, reformy na trhu práce na zvýšenie konkurencie...
  • OECD zhoršuje odhad růstu české ekonomiky. Tváří v tvář eskalaci obchodní války a opětovně zesílené hrozbě tvrdého brexitu je ještě optimistická
    Růst české ekonomiky letos podle aktuální prognózy OECD zpomalí na 2,6 procenta. OECD se tak připojuje k dalším institucím, českým i mezinárodním, které dále snižují odhad letošního růstu. Pravděpodobně se ze strany některé z významných institucí nejedená o poslední snížení odhadu růstu české ekonomiky v letošním roce. Odhad OECD je vlastně ještě docela optimistický a zřejmě plně nereflektuje aktuální vyhrocení obchodní války mezi USA a Čínou.
  • Oficiálna pomoc Grécku
    Oficiálna pomoc Grécku schválená na ...
  • O francouzských volbách, udržitelnosti dluhu a roli ECB
    Vyhlášení předčasných parlamentní voleb ve Francii vneslo na dluhopisové trhy napětí – výnos francouzského desetiletého papíru se dostal na nejvyšší úroveň od listopadu 2023, riziková přirážka vůči německému bundu je dokonce nejvyšší od roku 2012, kdy naplno zuřila dluhová krize eurozóny. Trhy obecně nemají rády nejistotu, a ta je ve spojitosti s výsledkem parlamentních voleb enormní. Dvoukolový volební systém s možností tvořit aliance totiž může přinést různorodé výsledky, včetně tzv. kohabitace. K této situaci by došlo při vítězství Národního sdružení vedené Marine le Pen, které se profiluje jako anti-imigrační a anti-evropské hnutí s velmi ambiciózní rozpočtovou agendou.
  • Ogan podpoří Erdogana v prezidentských volbách!
    Sinan Ogan, turecký prezidentský kandidát, který se v prvním kole voleb umístil na třetím místě, se rozhodl, že ve druhém kole voleb podpoří úřadujícího prezidenta Erdogana. Je však třeba připomenout, že toto rozhodnutí samo o sobě nepřekvapilo, protože Erdogan i Ogan pocházejí z nacionalistického hnutí. Lira na výše uvedené informace nereaguje.
  • Ohio a Texas pre Trumpa?
    Fox News priraďuje oba štáty Trumpovi. Ohio je zaujímavý štát v tom zmysle, že ako sme práve spomenuli, hlasy tam budú prúdiť až do 13. novembra. Avšak 94% súčasných hlasov je už spočítaných a Trump vedie 53:45, takže šanca na zmenu tohto výsledku je mizivá. Správy NBC už tiež priraďujú Ohio Trumpovi.
  • Ohlásí Mario Draghi počátek QE? – Týdenní makroekonomická data
    Zprávami nabitý týden čeká na investory. Hlavní otázkou bude, zda Mario Draghi oznámí uvedení kvantitativního uvolňová...
  • Ohlášení demise vlády korunu nerozrušilo
    Česká koruna se v úterý pohybuje poblíž hladiny EUR/CZK 26,90. Začátkem minulého týdne byl kurz poblíž EUR/CZK 26,79. Forwardové body EUR/CZK na horizont 12 měsíců jsou poblíž -140 bodů. Proti dolaru se koruna nachází poblíž USD/CZK 24,59, před týdnem kurz činil USD/CZK 24,70.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Swissquote Bank