Sobota 02. listopadu 2024 19:17
reklama
SAB Finance
reklama
Investingfox Partner
reklama
Swissquote Bank
reklama
Dukascopy new

Posilující trend na koruně se v minulém týdnu zastavil

17.06.2013 08:31  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk
 
17.6.2013: Kurz CZK/EUR se odrazil od svého lokálního dna. Zatímco druhá polovina května a počátek června byly ve znamení posilování koruny, kdy se kurz dostal z kotací u 26,20 CZK/EUR až k 25,50 CZK/EUR, minulý týden znamenal zastavení tohoto poklesu a mírné korekce korunových zisků. V průběhu páteční seance se kurz postupně vyšplhal těsně nad 25,70 CZK/EUR, což znamenalo týdenní ztrátu ve výši zhruba dvou třetin procenta. Koruna tak byla nejhůře se vyvíjející měnou regionu minulého týdne. Polský zlotý totiž ve výsledku stagnoval, maďarský forint si dokonce o 1,3 % polepšil.
 
I když domácí makroekonomická data zveřejněná v prvních dvou červnových týdnech většinou pozitivně překvapila, kumulují se spíše antiinflační rizika. Již v prvním červnovém týdnu publikovaná dubnová data z průmyslu, exportu i maloobchodu skončila ve srovnání s tržním konsensem lépe a naznačují tak, že ekonomika by mohla ve stávajícím druhém čtvrtletí opustit recesi. Z tohoto pohledu vyznělo celkem příznivě i květnové snížení míry nezaměstnanosti na 7,5 % z dubnových 7,7 %. Od únorového maxima tak již došlo ke snížení o sedm desetin procentního bodu. Zlepšení je čistě důsledkem nástupu prací sezónního charakteru. Pozitivní ovšem je, že květen byl prvním měsícem v současné recesi, kdy nebylo zaznamenáno zhoršení situace na trhu práce po očištění právě o sezónní faktory.
 
Květnová inflace překvapila svou nízkou hodnotou. Spotřebitelské ceny se v průběhu května snížily o 0,2 %, což vedlo ke zpomalení meziročního růstu z dubnových 1,7 % y/y na pouhých 1,3 % y/y; trh přitom čekal snížení pouze na 1,5 % y/y, květnová prognóza ČNB činila 1,6 % y/y. Z toho je zřejmé, že se z pohledu centrální banky objevily komentáře poukazující na převahu antiinflačních rizik, i když to nejhorší má česká ekonomika zřejmě za sebou. V tomto duchu vyznělo jak páteční vyjádření guvernéra centrální banky M. Singera, tak i čtvrteční komentář člena bankovní rady K. Janáčka. Podle něj je uspokojivý kurz koruny mezi 25,60 až 26,00 CZK/EUR, pohyb v tomto pásmu nezakládá důvod k tomu, aby centrální banka nějakým způsobem zasáhla. Je však připraven podpořit přímé intervence v případě, pokud to bude potřeba. Právě tyto verbální intervence pomohly korekci předchozích korunových zisků, dopad současných turbulencí na politické scéně byl prozatím marginální.
 
Tento týden bude při pohledu na fundamenty relativně nezajímavý, alespoň z pohledu tuzemského devizového trhu. Jedinými ukazateli budou květnové produkční ceny a dubnová platební bilance. Oba ukazatele budou publikovány dnes.
 
Oproti tržnímu očekávání jsme poměrně velkými optimisty pokud jde o předpokládaný výsledek běžného účtu platební bilance. Ten by měl v dubnu skončit v přebytku 13,9 mld. CZK, což by představovalo meziroční nárůst o 12,5 mld. CZK. Všechny jeho složky by si měly meziročně polepšit. Největší meziroční nárůst čekáme u bilance se zbožím a u bilance výnosů. V březnu kvůli vysokému odlivu dividend běžný účet silně zklamal. V dubnu by tak odliv dividend mohl být nižší.
 
Ceny průmyslových výrobců by měly v květnu stagnovat, tržní konsensus ukazuje na nepatrný pokles o 0,1 % m/m. Ceny ropy v korunovém vyjádření, které ovlivňují zejména ceny rafinovaných ropných produktů, zůstávají antiinflačním faktorem. Opačným směrem by měla působit slabší koruna. Meziroční dynamika produkčních cen by měla v květnu stagnovat na 0,5 %.
 
I v tomto týdnu můžeme být svědky komentářů ze strany centrálních bankéřů ke kurzu koruny. Ty by se měly nést ve stejném duchu jako dosud – tedy akcentování antiinflačních rizik, verbální intervence proti koruně, zmínky o možnosti využití přímých intervencí v případě potřeby. Pohled na aktualizovanou technickou analýzu ukazuje, že kurz se pohybuje v krátkodobém sestupném kanálu. Jako silná oblast podpory by měla působit hladina 25,45 CZK/EUR (v případě jejích zdolání by se otevřel prostor pro pokles k 25,22 CZK/EUR). Posun nad 25,70 CZK/EUR by znamenal návrat do střednědobého rostoucího trendového kanálu s úrovní technické rezistence na 26,15 CZK/EUR.

Jan Vejmělek
Economic & Strategy Research  

Investment Banking
Komercni banka, a. s.
Societe Generale Group  
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Posílí předstihové indikátory evropské naděje?
    Koruna se po předchozím úspěšném období v uplynulém týdnu velké oblibě na trzích netěšila. Zahajovala jej na úrovni EUR/CZK 25,51 a postupně stihla oslabit až k aktuální úrovni EUR/CZK 25,60. Data z reálné ekonomiky přitom mnoho důvodů ke skepsi nedávala – český běžný účet pozitivně překvapil a první odhad růstu HDP sice mírně zaostal za očekáváními, nicméně i tak dosáhl za třetí kvartál meziročně slušných 2,5 %. Várkou dobrých zpráv potěšilo Německo, kde se razantně zlepšila očekávání investorů do blízké budoucnosti a zároveň nedošlo k předpokládanému pádu německé ekonomiky do technické recese. Za oslabením české měny tak zřejmě stojí hlavně ochlazení předchozího optimismu ohledně budoucí politiky prezidenta USA Trumpa. Od něj se v minulém týdnu očekávalo rozhodnutí ve věci uvalení cel na dovoz evropských automobilů, na které si sám vytyčil lhůtu do čtvrtka. Podle dostupných indicií měl jeho verdikt spočívat v dalším odkladu o 6 měsíců, nicméně Trump se nakonec nijak nevyjádřil, čímž prodloužil období nejistoty. Zároveň se znovu objevily trhliny ve vyjednávání obchodního smíru mezi USA a Čínou.
  • Po silném lednovém nárůstu výrobní ceny v únoru klesly
    Po velmi silném meziměsíčním růstu v předchozím měsíci o 5,8 % ceny tuzemských průmyslových výrobců v únoru klesly o 0,3 %. To bylo v porovnání s tržním konsensem, který činil 0,4 %, poměrně výrazné překvapení směrem dolů. V meziročním vyjádření však růst cen průmyslových výrobců nadále pokračoval ve zpomalování i díky vyšší srovnávací základně. Z lednových 19 % meziroční růst zpomalil na 16 % v únoru.
  • Po silném oživení HDP na konci roku znovu klesne
    Dnes zveřejněný zpřesněný odhad ČSÚ o vývoji tuzemského HDP přinesl významnější revizi předběžných čísel z konce října. Česká ekonomika ve třetím čtvrtletí letošního roku vzrostla mezičtvrtletně o 6,9 %, což je o 0,7 p.b. více než původně statistický úřad odhadoval. Její meziroční pokles se tak zmírnil z -10,9 % ve druhém čtvrtletí na -5,0 %.
  • Po silném růstu dolaru minulý týden přišla mírná korekce
    V závěru minulého týdne americký dolar zaznamenal nejsilnější růst za letošní rok. V pondělí trh pokračoval lehkou korekcí, dolar je ale stále na nejvyšší úrovni od července.
  • Po silném růstu NZD/USD tvoří mírnou korekci
    NZD/USD se nachází v agresivním rostoucím trendu poté, co v polovině dubna zaznamenal dno 2024 na úrovni 0,5851. Pozitivní krátkodobý obrázek posiluje skutečnost, že pár překonal 50denní i 200denní jednoduché klouzavé průměry (SMA), přičemž ukazatele momenta jsou rovněž silně vychýleny směrem vzhůru. Kdyby se býci pokusili posunout cenu výše, okamžitou rezistenci by mohli najít na úrovni 0,6170.
  • Po silném růstu se zlato dostalo do pullbacku
    V úterý převzali kontrolu nad zlatem medvědi, kteří cenu stlačili pod trendovou linii rezistence přeměněnou na podporu, jež zastavila pokles z minulého týdne, a směrem k exponenciálnímu klouzavému průměru s periodou 200 (EMA) na čtyřhodinovém grafu na úrovni 2 280 bodů.
  • Posilnenie dolára a jastrabi
    Dolár sa dostáva na svoje denné maxim&aacut...
  • Posilování japonské měny pokračuje, USD/JPY se blíží k 77,66
    Japonská měna se pohybuje v blízkosti zajímavých S/R úrovní a měnový pár USD/JPY opět prorazil zónu podpo...
  • Posilování koruny výrazně zpomalilo
    Po předminulém týdnu, kdy koruna vůči euru posílila o celý procentní bod, se ten uplynulý týden nesl v podstatně klidnějším duchu. Z počáteční úrovně 25,62 EUR/CZK se sice dostala na dnešních zhruba 25,56, nicméně to představuje pohyb jen o zhruba 0,23 procenta a z větší části se na tom nepodílely specificky české vlivy.
  • Posilující dolar působí komoditám těžkosti
    Ceny komodit byly negativně zasaženy posilujícím dolarem a oznámením Evropské centrální banky. Ceny futures kontraktů ...
  • Positive News From China Had Only A Short-Term Influence On The Markets
    Yesterday, the trading session in the United States started on a positive note, but by the end of the day, indices cou...
  • Poskytol FED trhom ďalší „put“?
    Posledných veľkých výpredajov na trhoch sme boli svedkami počas Vianočných sviatkov (kedy likvidita nebola nič moc), odvtedy na trhoch panuje pozitívna nálada. A postupne sa to prenáša na ďalšie aktíva.
  • Po slabém začátku dne se situace na trzích dál zhoršuje. Koruna je ovšem stabilní
    Začátek týdne charakterizuje prodloužení negativního vývoje po pátečním propadu na Wall Street, dále zklamání z poklesu japonské ekonomiky, pokračující obavy ze zpomalování HDP či firemních zisků a nový zmatek kolem brexitu.
  • Poslanci by měli podpořit kvantitativní uvolňování ČNB. Je to zaručený způsob, jak zlevnit český dluh v příštích měsících, kdy nastane jeho citelný nárůst, a tedy jeho možné zdražení
    V české ekonomice se kvůli koronaviru fatálně přestaly točit peníze; ruku v ruce s tím, jak vláda podstatnou část ekonomiky ze zdravotních důvodů zastavila. Proto hrozí hromadné krachy a vyhazovy. Nastává historicky mimořádný propad objemu výdajů a útrat. Vláda zastavila jak chod firem vysoce ziskových, tak těch mnohem méně výkonných. Při očistné krizi odcházejí z byznysu ty druhé. Nyní hrozí, že odejdou všechny. Sebelepší a sebeefektivněji hospodařící restaurace nebo průmyslový podnik nemohly s ničím takovým počítat. Nemohly se na to připravit. Neměly žádný varovný signál.
  • Poslanci dnes projednají extra navýšení důchodů o 300 korun, které mají zaplatit Facebook, Amazon, Apple. Zdanění technologických obrů ale stačit nebude, důchodový účet spadne do ještě většího deficitu
    Mimořádné navýšení důchodů nad rámec valorizace, které dnes odpoledne projednají poslanci, chce ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová financovat z digitální daně. Zejména američtí technologičtí obři jako Facebook, Amazon, Apple či Google (resp. jeho mateřská společnost Alphabet) by tak zaplatili navýšení penzí o 300 korun.
  • Poslanci dnes zřejmě definitivně schválí daňový balíček, a tedy i další obrovské zadlužení. Snížení daní by však mělo usnadnit zotavení české ekonomiky v příštích dvou letech
    Poslanecká sněmovna dnes rozhodne o konečné podobě vládního daňového balíčku, přičemž prezident Miloš Zeman uvedl, že jej vetovat nebude. Poté, co balíček v listopadu Sněmovna schválila zejména díky hlasům poslanců hnutí ANO a ODS, dočkal se poměrně mírného přepracování v Senátu. Senát zejména prosadil snížení sumy, o kterou se má navýšit základní sleva na dani na poplatníka. Zatímco ze Sněmovny šel do Senátu návrh na zvýšení této slevy z nynějších 24 840 korun na 34 125 korun, senátní návrh počítá jen s navýšením na 27 840 korun. To ve výsledku znamená, že zaměstnanci si stále výrazně polepší, ale přece jenom o něco méně, než pokud by prošla původní, sněmovní verze balíčku.
  • Poslanci se dnes budou přetahovat o miliardy z obří rozpočtové rezervy, ve hře budou důchody ženám, památky a místní silnice či odměny zaměstnancům dětských domovů
    Poslanci by dnes měli definitivně schvalovat historicky nejvyšší schodek státního rozpočtu. V rámci druhého čtení minulý týden navrhli změny za více než 165 miliard korun. Řada z tří desítek návrhů se točí kolem takzvané vládní rozpočtové rezervy.
  • Posledná noha rastu USD
    Zdá sa, že rast USD je v konečnej fáze. Podkopať by ho mohol rovnaký faktor, ktorý sužuje Európu a Japonsko – dezinflácia (znižovanie sa inflácie)...
  • Posledná šanca OPECu
    Máme tu „historickú“ dohodu OPECu a ostatných producentov ropy znížiť jej produkciu o 3,4%. Trh sa po večných sklamaniach ohľadom neschopnosti krajín OPECu dohodnúť sa teší, a ropa rastie o 14% k cene $52. Avšak táto radosť môže byť predčasná. OPEC mohol dostať poslednú šancu. Ak ju nevyužije, zomrie.
  • Posledné šetrenie pre Grékov?
    Môj dnešný komentár pre Hospodárske Noviny   Gréci poľavili tlaku veriteľov a parlament schválil nové konsolidačn...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
AxiTrader
eToro
Fintokei
reklama
Investingfox Nastroje